NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Wto Lut 09, 2010 3:58 pm
Ciąża a umowa z pracodawcą na czas nieokreślony
Autor Wiadomość
xaja 
Poczatkujacy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Wrz 2008
Posty: 28
Wysłany: Wto Lut 09, 2010 11:04 am   Ciąża a umowa z pracodawcą na czas nieokreślony

Witam

Jestem w 6 tyg. ciązy i nie wiem dokładnie jakie prawa mi przysługują. Mam umowę z moim pracodawcą na czas nieokreślony i nie wiem czy on nie bedzie chciał iść ze mną na ugodę abym się zwolniła. Ja chcę pracować jak najdłużej ale nie wiem jak długo będę mogła (muszę ciężko dźwigać) i najprawdopodobniej pójdę na zwolnienie lekarskie- i tu jedno z moich pytań- jak długo i kiedy mogę pójść na zwolnienie.
Drugie moje pytanie to - jak nie będę chciała po urodzeniu wrócić do pracy jak wygląda zwolnienie.
Ostatnio zmieniony przez xaja Wto Lut 09, 2010 1:20 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
karinakiki 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 28 Wrz 2009
Posty: 119
Skąd: Overijssel
Wysłany: Wto Lut 09, 2010 1:20 pm   

Przede wszystkim poinformuj niezwlocznie pracodawce, nie ma prawa Cie zwolinic, jezeli to umowa na stale/vast. Jest zobowiazany znalezc dl aCiebie zajecie, ktore nie zagraza Tobie i Dziecku... Dziewczyny z doswiadczeniem powiedza wiecej zapewne, ale na pewno nie mozesz wykonywac takiej pracy, pracodawca , o ile jest w porzadku, jak sie dowie, ze spodziewasz sie dzidziusia, to sam zareaguje ,ze musi znalexc Ci cos lzejszego. Jezli nie, to powiadomisz inspekcje pracy (jezeli nie, to prosze o poprawe) i wtedy to juz na bank musi. Pozniej macierzynskie i albo wracasz do pracy, albo zostajesz na wychowawczym, ale wtedy nie wiem jak to jest z kontraktem :/
 
 
MAARIT 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 9 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 479
Wysłany: Wto Lut 09, 2010 1:28 pm   

tu nie ma wychowawczego ,jak chcesz to mozesz wziac urlop ale bezplatny,a zwolnic Cie nie moze ,jak masz staly kontrakt.Jesli masz jakies dolegliwosci w czasie ciazy np.wysoki cukier ,cisnienie,to mozesz cly czas byc na zwolnieniu ,az do porodu
_________________
Leven is.
Geven en Nemen.
Meestal nemen we te veel!
 
 
 
xaja 
Poczatkujacy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Wrz 2008
Posty: 28
Wysłany: Wto Lut 09, 2010 1:40 pm   

Czyli powiedzmy - pójdę w 25 tyg na zwolnienie i będę na nim do porodu to przez jaki okres po porodzie będę jeszcze dostawała pieniądze?
 
 
andevi 
Super gaduła

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 29 Wrz 2008
Posty: 326
Wysłany: Wto Lut 09, 2010 3:32 pm   

Dziewczyny, troszke mieszacie. JESLI jest to staly kontrakt, to szef ma obowiazki wobec pracownika.

Zwolnienia lekarz nie da, jesli nie jestes pod opieka ginekologiczna i praca nie zagraza zyciu czy zdrowiu dziecka lub matki. Pracodawca ma obowiazek tak dostosowac godziny i funkcje, by bylo to bezpieczne dla ciezarnej.

O ciazy MUSISZ powiadomic pracodawce nie pozniej niz w 6 miesiacu ciazy.Wiaze sie to z urlopem macierzynskim (zwangerschapsverlof), bo pracodawca musi zapewnic zastepstwo i zglosic Cie do UWV, skad pobierze zasilek macierzynski dla Ciebie. Taki zasilek przysluguje na 16 tygodni, 100% platny, czyli w wysokosci Twojej pensji. Na macierzynski mozesz pojsc nie wczesniej niz 4 tygodnie przed planowana data porodu, a zglosic fakt, ze idziesz na urlop nie pozniej niz 6 tygodni przed porodem. Czy pojdziesz na urlop przed porodem, czy w dniu porodu, 16 tygodni liczone jest od pierwszego dnia urlopu, nie od dnia urodzin dziecka.

Po urlopie lepiej, zebys wrocila, nawet w mniejszym wymiarze godzin, ale PRACY ABSOLUTNIE NIE PORZUCAJ! Ostrzegam, bo jesli to Ty wystapisz o zwolnienie, to o tylek potlukl wszystkie twoje prawa pracownicze.Ani zasilku dla bezrobotnych nie dostaniesz, ani jako cudzoziemce bijstand nie bedzie Ci sie nalezal. Nie wiesz, jak trudno w Holandii o kontrakt, jesli juz go masz, to pilnuj dobrze! Nalezy Ci sie godzinna przerwa na karmienie/odciaganie mleka, osobne pomieszczenie, gdzie moglabys to robic, no i nie musisz pracowac na caly etat. Wez sobie nie wiecej niz 20 godzin tyg., jesli i Twoj partner pracuje, to jest to finansowo najlepsza opcja. Roznego rodzaju dodatki sie naleza, a ciaglosc pracy zachowujesz i masz czas dla dziecka.

Odpowiednikiem wychowawczego jest tu ouderschapsverlof. Jest to urlop bezplatny, ktory moze wybrac zarowno matka, jak i ojciec, trwa pol roku i tylko do ukonczenia przez dziecko drugiego roku zycia. Na jedno dziecko mozna wziac tylko raz taki urlop, czyli jesli matka wziela, to ojcu juz nie przysluguje. Mozna ten urlop wybrac wlasnie tak, ze sie mniej pracuje, i wtedy na dluzszy okres.

Wygooglaj sobie zwangerschapsverlof i ouderschapsverlof. Bylo tez o tym na forum:)

[ Dodano: Wto Lut 09, 2010 3:39 pm ]
Jeszcze mi sie przypomnialo o zwolnieniu

Jesli nawet dostaniesz zwolnienie od gina, jesli nawet dostaniesz sie pod opieke gina w czasie ciazy, to przede wszystkim zasadnosc Twojego pozostawania na zwolnieniu okresla tzw.arboarts. Pracodawca ma prawo zazadac komisji/kontroli, a Ty musisz sie na takowa stawic. Jesli arboarts stwierdzi, ze mozesz pracowac, MUSISZ wrocic do pracy i zwolnienie juz Ci nie przysluguje. Na takie komisje stawiasz sie srednio co 2-4 tygodnie(w zaleznosci od tego, co arboarts orzeknie). Mozesz oczywiscie odwolac sie od decyzji arboartsa i prosic o tzw. second opinion, ale jesli jeden lekarz stwierdzil, ze nic Ci nie jest, to podejrzewam, ze drugi jego opinii podwazal nie bedzie:)
 
 
MAARIT 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 9 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 479
Wysłany: Wto Lut 09, 2010 6:20 pm   

Andevi nikt tutaj zwolniej nie daje .napisalm ze jak ktos ma wysokie cisnienie ,cukier i bekkenstabiliteit to moze isc n zwolnienie ,nie kaza prcowac w ciazy.Urodzilam tutaj 3 dzieci ,z jednym mialam wysokie cisnienie i poszlam w 16 tygodniu na zwolnienie ,nikt nie proponowal zadnei innej pracy i nie robil trudnosci.Z arbonet dostalam list ,napisalam co mi jest ,i nie bylam na zadnej wizycie co 2-4 tygodnie ,tak samo moja kolezanka co miala bekkenstabiliteit.Co 4 tygodnie dostalam kwiaty z pracy i czasami ktos przyszedl w odwiedziny.Z arbonet dzwonili ,czy juz urodzilam ,zeby zplanowac macierzynskie .a ze urodzilam 2 tygodnie po terminie to dzwonili pare razy
_________________
Leven is.
Geven en Nemen.
Meestal nemen we te veel!
 
 
 
MKLEKOT 
Poczatkujacy

Dołączyła: 06 Cze 2010
Posty: 9
Wysłany: Nie Cze 06, 2010 5:47 pm   

Jesli moja umowa konczy sie z dniem 31 lipca i oczywiscie nie bedzie przedluzona a termin porodu mam na koniec litopada to co powinnam zrobic zeby miec jakis zasilek socjalny czy cokolwiek??gdzie powinnam sie udac??
_________________
MONIKA
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Nie Cze 06, 2010 5:56 pm   

W pierwszej instancji UWV.
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Nie Cze 06, 2010 6:03 pm   

Zarejestruj sie w UWV, powinnas otrzymac zasilek dla bezrobotnych.
 
 
MKLEKOT 
Poczatkujacy

Dołączyła: 06 Cze 2010
Posty: 9
Wysłany: Nie Cze 06, 2010 6:22 pm   

Dziewczyny bardzo dziekuje za taka szybka odpowiedz:)
mam jeszcze jedno pytanko-czy orientujecie sie na jakiej podstawie jest obliczana kwota zasilku??
_________________
MONIKA
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Nie Cze 06, 2010 6:23 pm   

Srednia zarobkow z 12 miesiecy razy 75%, dopiero zasilek, ktory dostaniesz w zwiazku z ciaza bedzie wynosil 100%
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
MKLEKOT 
Poczatkujacy

Dołączyła: 06 Cze 2010
Posty: 9
Wysłany: Nie Cze 06, 2010 6:32 pm   

dziekuje serdecznie
_________________
MONIKA
 
 
misita 
Poczatkujacy
ana

Dołączyła: 28 Sty 2009
Posty: 7
Skąd: irlandia
  Wysłany: Pon Gru 20, 2010 10:01 am   ciaza

Witam Serdecznie
Dziewczyny mam pytanie...

JESTEM "ZIELONA", POCZYTALAM TROCHE NA TEMAT PRAW KOBIET CIEZARNYCH ALE NADAL MAM METLIK W GLOWIE.
JESTEM W CIAZY, TO MOJA PIERWSZA CIAZA, FAKT TO DOPIERO POCZATEK ...OK 1,5 MIESIACA ALE NIE BARDZO WIEM CO ROBIC.
PRACUJE NA KONTRAKCIE, UMOWA KONCZY MI SIE 2 LUTEGO 2011, Z TEGO CO WIEM KOLEJNA BEDZIE NA POL ROKU. pRACODAWCY JESZCZE NIE MOWILAM, NIE BYLAM JESZCZE U LEKARZA, WYBIERAM SIE W POLOWIE GRUDNIA JAK CIAZA OSIAGNIE OK 2- 2,5 MIESIACA...
CZY PRACODAWCA MOZE MI NIE PRZEDLUZYC UMOWY JESLI POINFORMUJE GO O CIAZY?
CHCE PRACOWAC, NIE MAM CIEZKIEJ PRACY, CZUJE SIE OKEJ WIEC NA PEWNO NIE BEDE SIEDZIEC W DOMU JAK STAN ZDROWIA MI NA TO POZWOLI.
mOZE POWINNAM GO POINFORMOWAC O CIAZY DOPIERO PO PODPISANIU KOLEJNEJ UMOWY?
BOJE SIE ZE ZOSTANE BEZ PIENIEDZE, MOJ MAZ PRACUJE, CHOCIAZ Z JEDNAJ PENSJI TO CIEZKO....
PROSZE O RADE.....
POZDROWIONKA
ANA
_________________
:)
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Gru 20, 2010 11:05 am   

misita,

jak wyzej juz kolezanka napisala

Cytat:
O ciazy MUSISZ powiadomic pracodawce nie pozniej niz w 6 miesiacu ciazy

rozwaz , co bedzie dla Ciebie korzystne jesli podpisanie nowego kantraktu
to wstrzymalabym sie z ta informacja


ps. zacial Ci sie CapsLock?
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
misita 
Poczatkujacy
ana

Dołączyła: 28 Sty 2009
Posty: 7
Skąd: irlandia
Wysłany: Pon Gru 20, 2010 12:00 pm   ciaza

Hej Gochna!!
Dzieki serdeczne za szybka odpowiedz...
Czuje sie okej wiec sie wstrzymam :)

Ps.Co do Caps Locka....tak jakos wyszlo, lubie duze litery ;) ale jesli Ci sie to nie bardzo podoba, odpowiadam jak nalezy :) )))))))))))))))
Pozdrowionka i wszystkiego dobrego w te swieta!!! oraz Szczesliwego Nowego Roku :*
_________________
:)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group