NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozliczenie renty w Holandii
Autor Wiadomość
ilona-1984 
Poczatkujacy
ilona-1984

Dołączyła: 30 Sty 2013
Posty: 12
Wysłany: Pią Mar 22, 2013 9:58 am   Rozliczenie renty w Holandii

Witam wszystkich i proszę o pomoc!

Otrzymuję holenderską rentę WIA i ostatnio próbowałam się rozliczyć za 2012 rok. Wyszło, że mam bardzo dużo do zapłaty do Belastingu. (ok.1750 euro) Na moje pytanie dlaczego tak dużo i skąd to wynika otrzymałam odpowiedż, że renta jest niskoopodatkowana, praktycznie za rok zabrano mi tylko podad 100 euro.
Nie potrafię tego pojąć... Dlaczego nie zabierają podatku od razu tylko później trzeba tyle oddawać?
A może jeśli nie jest opodatkowana, to nie muszę się z niej rozliczać?

Kompletnie tego nie rozumiem, bo tak naprawdę to się nie trzyma "kupy".

Może ktoś orientuje się w Holenderskim systemie podatkowym i potrafi mi pomóc...
Z góry za wszystko bardzo dziękuje.

[ Dodano: Pią Mar 22, 2013 10:04 am ]
Dodam jeszcze, że przebywam w Polsce i tu też mam obowiązek rozliczania się. Zawsze też wychodzi, że mam coś do zapłacenia. Więc już wogóle jestem zagubiona, bo skoro między Polską a Holandią zawarta jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, to dlaczego i tu i tu muszę coś zwracać? Przecież jestem na rence, więc skąd mam mieć takie pieniądze, żeby wszędzie płacić? Kompletnie o tym nie wiedziałam ani nie spodziewałam. W Polsce od renty podatek jest od razu odciągany, ZUS przekazuje to do US i nie ma problemu.
Czy wszyscy na rencie tak mają?

A może jesli rozliczę się w jednym z tych państw i ktoś w Urzędzie to poświadczy, to nie muszę rozliczać się w drugim???

Proszę pomóżcie!!
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Pią Mar 22, 2013 1:42 pm   

Nie jestem zbyt obeznana w temacie podatkow ale z tego co sie orientuje prawdopodobnie nie odciagaja Ci z renty chorobowej Loonheffing i dlatego musisz zwracac. Moze ktos madrzejszy ode mnie w tym temacie :-P potrafi Ci to wyjasnic :

http://www.rijksoverheid....ing/loonheffing
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
ilona-1984 
Poczatkujacy
ilona-1984

Dołączyła: 30 Sty 2013
Posty: 12
Wysłany: Pią Mar 22, 2013 3:20 pm   

Bronka, dziękuje, że chociaż starasz się mi pomóc, bo tak naprawdę nie wiem gdzie jej szukać...

Otrzymuje rentę (WIA) teraz okazuje się, że praktycznie nie mam pobieranego podatku i mam do zapłacenia zwrot w Holandii ponad 1700 euro i właśnie się dowiedziałam, że przez to,iż mieszkam w Polsce tu też muszę zwrócić do fiskusa ponad 8000 tyś zł. Czyli ranem ponad 16000 tyś zł.!!!

Więc dlaczego nie zabierają tego podatku od razu w Hoalndii? wolałabym dostać mniej a wiedzieć, że wszystko jest w porządku...

Ludzie proszę Was pomóżcie mi, dajcie jakieś namiary gdzie mogłabym się zgłosić po pomoc, bo to wszystko jest niedorzeczne. Otrzymuje 900 euro miesięcznie renty z tytułu niezdolności do pracy, za to żyje i lecze się. I co teraz ja sama mam odkładać co miesiąc ponad 1500 zł żeby mieć później na opłacenie podatku w dwóch krajach (a z jakiej racji Polska skoro nie dają mi nawet złotówki)??? Dlaczego podatek nie jest zabierany od razu z renty???
Czy wszyscy Holendrzy otrzymujący rentę tak mają?
Może jeśli nie jest ona opodatkowana to ja nie muszę się z niej sama rozliczać tylko UVW to robi i wykazuje moje dochody do Belastingu?? Tak jest w Polsce, że ZUS wysyła informację o rencie do Urzędu Skarbowego.

Błagam pomóżcie mi zrozumieć całe te zamieszanie.... :073: :073: :088:

[ Dodano: Pią Mar 22, 2013 3:26 pm ]
Wcześniej byłam na zasiłku chorobowym i ten podatek był zabierany, więc praktycznie wychodziłam na zero. A teraz renta z tytułu niezdolności do pracy i nie jest??? Nie rozumiem, nie rozumiem......

Bronka pewnie masz racje,że nie zabieraja mi Loonheffing, ale dlaczego??? Skoro jak pisze na tej stronie powinni, tak? (przepraszam, ale nie znam Holenderskiego i tylko tak zrozumiałam z tłumacza google).

Przecież musi być jakieś sensowne wyjasnienie tej "chorej" sytuacji.

[ Dodano: Pią Mar 22, 2013 3:33 pm ]
Sprawdziłam mam potrącane tylko to Premie volksverzekeringen en werknemersverzekeringen. Więc dlaczego nie podatek??? No o co tu chodzi?

Może skoro nie pobierają podatku to widocznie tak ma być i ja nie muszę się z niego rozliczać? Bo przecież inne logiczne rozwiązanie jest niepojęte? Czy tak mogę funkcjonować systemy podatkowe, żeby ten zwykły człowiek okazał się najbardziej poszkodowany?

Pomocy!!!
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Sob Mar 23, 2013 8:18 am   

Szukalam wczoraj i dzisiaj informacji dla Ciebie i nawet cos znalazlam. Jest tam o tym, ze renta pobierana za granica moze byc mniejsza z racji land aanpassing czyli renta zostaje dopasowana do danego kraju. Jak to sie ma do krajow UE tego nie wiem. Jest tez informacja odnosnie placenia podatkow kiedy rente pobiera sie za granica. Niestety kiedy tylko wejde na te strone albo mnie wywala albo mi sie zawiesza, skrypt uszkodzony czy cos i musze zakonczyc sesje. Moze znajdziesz poprzez google, to jest na stronie UWV taki dzial:
met een arbeid onbeschikbaar uitkering naar het buitenland
Wiecej nie potrafie Ci pomoc. Powodzenia!
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
ilona-1984 
Poczatkujacy
ilona-1984

Dołączyła: 30 Sty 2013
Posty: 12
Wysłany: Wto Kwi 02, 2013 1:15 pm   

Bronka wielkie dzieki za dobre chęci i pomoc...

Nadal niczego istotnego się nie dowiedziałam. Niestety nikt nie potrafi mi pomóc.

A wiesz może jak nazywa się jakaś ustawa lub dokument regulujący prawo podatkowe w Holandii? Może tam będzie podane czy są osoby, które nie mają obowiązku rozliczania się w Holandii...

Ps. W Polsce coś takiego znalazłam.

Pozdrawiam serdecznie!

[ Dodano: Wto Kwi 02, 2013 2:41 pm ]
Konkretnie chodzi mi o uzyskanie informacji dotyczących przedmiotowego zwolnienia z rozliczania podatku dochodowego w Holandii. Przeszukuje internet, ale juz nie mam pomysłu jakie hasło wpisać, bo nie mogę znaleźć żadnych informacji...

W Polsce regulacją prawną jest ustawa o opodatkowaniu osób fizycznych i tam jest wszystko opisane. a w Holandii jest coś takiego?

Naprawdę nikt nic nie wie??

Kurde zawsze mam trudny orzech do zgryzienia...

Ps. oczywiście poczekam na zaproszenie do rozliczenia, ale mając wiedzę o tak wysokiej dopłacie do Belastingu muszę znaleźć sensowne rozwiązanie.

Albo może istnieje coś takiego, że mogłabym napisać pisemko do Belastingu z prośbą o wyjaśnienie mojej skomplikowanej sytuacji podatkowej o renty i mi to wyjaśnia, co?
jak myslicie?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Wto Kwi 02, 2013 2:01 pm   

ilona-1984, masz rente czy WIA i w jakim stopniu ?
bo nie wydaje mi sie zebys miala IVA 100% i to na stale

[ Dodano: Wto Kwi 02, 2013 3:07 pm ]
Dodatkowo czy masz zgloszone w UWV ze przebywasz w PL czy w NL .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Wto Kwi 02, 2013 2:03 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ilona-1984 
Poczatkujacy
ilona-1984

Dołączyła: 30 Sty 2013
Posty: 12
Wysłany: Wto Kwi 02, 2013 2:45 pm   

Może mi ktoś pomóc w tłumaczeniu?

http://www.belastingdiens...tige_aanspraken

Coś tu pisze o zwolnieniach podatkowych, ale czy to się tyczy mojej sprawy? :(
(mam WIA-uitkering).
Na pewno na stronie Belastingu jest jakaś informacja odnośnie zwolnien podatkowych, prawda?

[ Dodano: Wto Kwi 02, 2013 3:48 pm ]
Hej!

Mam WIA (rentę w tytułu częściowej niezdolności do pracy) nie jest na stałę.
Tak ma zgłoszone w UWV, że przebywam w Polsce.

Ale dlaczego nie zabieraja mi podatku od tego to nie potrafię zrozumieć.
W Polsce w Ustawie o opodatkowaniu osób fizycznych znalazłam informacje, że jestem zwolniona z opodatkowania takiej renty. Myślę, że w Holandii tez pewnie tak jest, bo przecież to się nie trzyma "kupy"...
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Wto Kwi 02, 2013 5:54 pm   

ilona-1984, Wiem ze przebywajac poza granicami NL i dostajac uitkiering z UWV lub SVB placi sie inne bijdrage Zvw . Ale dokladnie co i jak nie pamietam . Najlepiej zadzwon do UWV i zapytaj co i jak .
ilona-1984 napisał/a:
W Polsce w Ustawie o opodatkowaniu osób fizycznych znalazłam informacje, że jestem zwolniona z opodatkowania takiej renty. Myślę, że w Holandii tez pewnie tak jest,
nie nie jest tak .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group