NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Nie Maj 05, 2013 11:36 pm
Zwolnienie, a reorganizacja firmy
Autor Wiadomość
Anka1111
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Paź 2012
Posty: 24
  Wysłany: Nie Maj 05, 2013 10:56 am   Zwolnienie, a reorganizacja firmy

Pracujemy z mężem w jednej firmie. Ostatnio mieliśmy zebranie pracowników i zostaliśmy poinformowani że firma jest w złej sytuacji materialnej w związku z czym będzie przeprowadzona reorganizacja firmy i zwolnienia pracowników. Dowiedzieliśmy się że zostanie zwolnionych 12 pracowników, w tym mój mąż i ja.
W tej chwili firma wystąpiła do CWI o pozwolenie na zwolnienia.
Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda procedura przeprowadzania takich zwolnień, czy możemy się nie godzić na takie zwolnienie, jak wówczas będzie wyglądała procedura (czy będą jakieś mediacje) i czy w razie zwolnienia należy się nam odprawa?
Dodam że oboje mieliśmy stałe kontrakty bezpośrednio u pracodawcy. Nie muszę chyba dodawać że jest to dla nas bardzo ciężka sytuacja, ponieważ obydwoje tracimy pracę, także jeśli istniej możliwość walki o zachowanie pracy, bądź uzyskanie odpraw, to nie zrezygnujemy łatwo. Czy w sytuacji gdy pracodawca argumentuje zwolnienia ciężką sytuacją materialną mamy szansę?
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Nie Maj 05, 2013 12:13 pm   

http://www.niedziela.nl/f...author=Anka1111
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
Winter 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 453
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Pon Maj 06, 2013 4:18 pm   

Powiem wprost - zapewne dostana zgode na zwolnienie Was. Tez pracowalem na stalym, ale polecialo ogolem 180 osob i to wszyscy na stalych kontraktach.

Odprawe dostaniecie wyliczona na podstawie wieku, stazu pracy, etc.
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Pon Maj 06, 2013 7:45 pm   

Dodam od siebie ze "reorganizacja firmy " to najlepszy sposob( dla pracodawcy ) na pozbycie sie osoba na stałych kontraktach ...

Kiedys juz pisalem na forum ze myslalem ze staly kontrakt to gwarancja płynności finansowej i stalej pracy ale juz tak nie uwazam ... :091:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Winter 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 453
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Pon Maj 06, 2013 8:36 pm   

Ja za to myslalem, ze w regionie Rotterdam i Den Haag znajde prace w ciagu tygodnia, a trwa to juz juz kolejny miesiac :D
 
 
Estamos 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 6 razy
Wiek: 38
Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 426
Skąd: provincie Utrecht...
Wysłany: Pon Maj 06, 2013 9:56 pm   

Wszystko niestety zmierza w stronę kapitalizmu iście amerykańskiego... Coraz mniej przywilejów, coraz więcej wymagań w stronę pracownika (elastyczny czas pracy itd), no i w końcu dążność do tego by zwolnienie pracownika szło załatwić na kofi pauze...

Winter życzę Ci powodzenia:).
 
 
Winter 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 453
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Pon Maj 06, 2013 10:56 pm   

Dzieki. Wyslalem juz chyba z 500 CVkow od stycznia. Bylem na rozmowach i nic z tego nie wyniklo :-)

Dzwonie do starej firmy, jak sie zalapie przez posrednictwo to wracam, jak nie to zjezdzam definitywnie i bije na Norwegie. Troche szkoda mi tych lat poswieconych nauce jezyka, ale coz poradzic, bede szpanowal holenderskim w Norwegii :D
 
 
Anka1111
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Paź 2012
Posty: 24
Wysłany: Wto Maj 07, 2013 1:25 pm   

Winter no właśnie nie wiem czy dostaniemy odprawy. U Was mogło to wyglądać inaczej, bo powyżej 20 osób to zdaje się zwolnienie grupowe, u nas zwalniają 12.
Poza tym obawiam się że zwalniając z powodu ciężkiej sytuacji materialnej nie będzie nam musiał płacić odpraw, a są to naprawdę duże pieniądze.

Chciałabym jeszcze zapytać jak jest z okresem wypowiedzenia.
Pracuję u tego pracodawcy ponad 5 lat, więc jeśli bierze się pod uwagę staż pracy u jednego pracodawcy, to powinnam dostać 2 miesiące wypowiedzenia, ale od stycznia tego roku zmniejszyli mi etat, poprzednia umowa na czas nieokreślony została rozwiązana z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia (nie miałam wówczas pełnych 5 lat stażu) i mam nową umowę na czas nieokreślony.
Czy w takim przypadku okres wypowiedzenia liczony jest od stażu pracy u danego pracodawcy, czy od czasu trwania ostatniej umowy?
 
 
Winter 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 453
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Wto Maj 07, 2013 2:31 pm   

No u mnie zwalniali grupowo, bo było powyżej 20 osób. Potem się okazało, że firma nadal istnieje, ma się dobrze i jeszcze ludzie dostali podwyżki :D Ahh kocham ten kraj, prawo tutaj nie istnieje.

Opzegtermijn zdaje się będzie liczony dla tego pracodawcy, więc jeśli ponad 5 lat to masz 2 miesiące wypowiedzenia. Tak przynajmniej wynika z informacji na uwv.nl, popatrz w "Ontslag, en nu?".
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Wto Maj 07, 2013 7:21 pm   

Winter napisał/a:
Ahh kocham ten kraj, prawo tutaj nie istnieje.


Winter prawo tutaj istnieje ale dla szefow i wybranych osób a nie dla zwyklego Kowalskiego

Jesli osoba co zna holenderski i ma doswiadczenie ( mam na mysli Wintera ) szuka pracy od stycznia to chyba juz jest nie dobrze ...

No chyba ze aplikowales na same posady kierownikow albo jeszcze lepiej

Do tworcy tematu zycze powodzenia i jak największych profitów ...
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Winter 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 453
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Wto Maj 07, 2013 9:36 pm   

Cóż poradzić, nie mam wstydu, żeby wnioskować o bijstanduitkering. Po prostu poczekam do wakacji, jak się nic nie zmieni to żegnam się z Holandią :-)
 
 
Anka1111
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Paź 2012
Posty: 24
Wysłany: Nie Maj 12, 2013 10:26 pm   

Dziękuję ślicznie.
Winter dobrze że masz możliwość wyjazdu, my niestety związaliśmy się tu hipoteką.
Życzę Ci powodzenia.
Dam jeszcze znać jak ta sprawa się rozwinie.
 
 
Winter 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 453
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Pon Maj 13, 2013 1:16 pm   

Dzięki, liczę, że zła karta się w końcu odwróci :-) .

A co do Twojej sprawy. Radę przejrzeć na przykład taką stronę: http://ontslag.nl/
Jest tam wszystko wypisane, jak ma wyglądać papier z informacją o wypowiedzeniu, zasada obliczania odprawy i wiele innych rzeczy. Trzeba na to patrzeć, radzę również nic nie podpisywać, co podrzuca pracodawca, liczy się papierek z sądu lub z UWV.

Przerabiałem to na własnej skórze, jednak w moim przypadku poszło źle :-) .

Pozdr.
 
 
Anka1111
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Paź 2012
Posty: 24
Wysłany: Czw Lip 04, 2013 10:40 am   

Moja sytuacja jest już klarowna, więc napiszę jak to wygląda, bo może się taka wiedza komuś przydać.
UWV przysłał nam gruby plik papierów który otrzymał od pracodawcy (wszystkie wyliczenia, kalkulacje z 3 ostatnich lat i listę osób do zwolnienia, oraz obliczenia w jaki sposób zostali wytypowani pracownicy do zwolnienia). Zwolnienia muszą się odbywać na zasadzie tzw. odbicia lustrzanego. Pracownicy są dzieleni na grupy, zależnie od zajmowanego stanowiska, stażu pracy oraz wieku. Nie wiem jak to dokładnie jest brane pod uwagę, ale odbywa się to na zasadzie że w danych grupach typuje się osoby z najdłuższym stażem pracy i najkrótszym, najstarsze i najmłodsze. Taka niby sprawiedliwość przy zwalnianiu.
Dostaliśmy również formularze do wypełnienia, gdzie możemy wyrazić swoją zgodę, lub sprzeciw w odpowiedzi na zwolnienie i go uzasadnić.
Ciężka sytuacja materialna pracowników nie jest przy tym brana pod uwagę, dla UWV liczy się to czy procedura wyboru pracowników do zwolnienia została przeprowadzona prawidłowo, czyli czy ta zasada odbicia lustrzanego została właściwie obliczona.
Formularze odesłaliśmy do UWV, a ten przesyła je pracodawcy, który ma 14 dni na ustosunkowanie się do naszego ewentualnego sprzeciwu. Następnie zbiera się komisja w UWV, rozpatrująca wnioski.
Kolejnym krokiem jest przysłana do nas informacja z UWV że pracodawca ma 8 tygodni na wypowiedzenie nam umów pracy.
Czas okresu wypowiedzenia w takim przypadku jest krótszy o jeden miesiąc od ustawowego czasu wypowiedzenia. Jeśli więc ktoś ma ustawowo 2 –miesięczny okres wypowiedzenia, to zostaje on skrócony do 1 miesiąca. Przy czym okres wypowiedzenia nie może być krótszy niż 1 miesiąc.
Odprawy przy tego typu zwolnieniach nie należą się.

Także jak widać jest to najlepsza forma pozbycia się pracowników, w jak najkrótszym czasie i bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
W dzisiejszych czasach praca na czas nieokreślony nie jest gwarancją bezpieczeństwa, a w razie jej utraty możemy być pozbawieni ustawowych praw (takich jak gwarantowany okres wypowiedzenia, czy odprawy) i wszystko to w świetle prawa…
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group