NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przyjazd do Holandii jako bezrobotny
Autor Wiadomość
Inez 
Poczatkujacy
Inka-Cafe

Wiek: 36
Dołączyła: 06 Wrz 2016
Posty: 2
Skąd: Poznań
  Wysłany: Wto Wrz 06, 2016 10:11 pm   Przyjazd do Holandii jako bezrobotny

Witam,
jeżeli ten temat gdzieś pojawił się na forum, a go nie zauważyłam - przepraszam, ale jestem tu nowa.

Pod koniec września przyjeżdzam do Holandii jako bezrobotna. Pracę w Polsce kończę 9.09., pakuję się i dołączam do męża w Heerlen.

Pracę w NL chcę szukać bezpośednio na miejscu, ale nie wiem ile czasu mi zajmie znalezienie czegos sensownego w zawodzie (kierownik projektów). W związku z tym mam kilka pytań:
    1. czy powinnam zgłosić się do holenderskiego odpowiednika Urzędu Pracy jako bezrobotna?
    - jeżeli tak, to jak nazywa się ten urząd i jakich formalności muszę dopełnić/ jakie dokumenty muszę przedstawić?
    2. czy ichniejszy UP, w jakikolwiek sposób pomaga znaleźć pracę czy od razu powinnam uderzyć do agencji pośrednictwa pracy?
    3. czy w mojej sytuacji, mogę liczyć na jakąkolwiek pomoc społeczną finansową lub inną?
    4. czy to prawda, że można liczyć na kurs języka niderlandzkiego organizowany z urzędu?



O BSN, ubezpieczeniu zdrowotnym, meldunku i urzędzie emigracyjnym już wiem, ale byłabym wdzięczna za nakreślenie formalności/potencjalnych sytuacji czy kroków postępowania, które muszę spełnić/mogą mieć miejsce gdy przyjeżdzam jako bezrobotna poszukująca pracy w NL.

Byłabym wdzięczna za pomoc :)
Ostatnio zmieniony przez Inez Wto Wrz 06, 2016 10:11 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Śro Wrz 07, 2016 5:45 am   

Witam,

Inez napisał/a:
1. czy powinnam zgłosić się do holenderskiego odpowiednika Urzędu Pracy jako bezrobotna?
- jeżeli tak, to jak nazywa się ten urząd i jakich formalności muszę dopełnić/ jakie dokumenty muszę przedstawić?
Nie ma takiej potrzeby poniewaz nie nalezy sie Pani zasilek w NL .


Inez napisał/a:
2. czy ichniejszy UP, w jakikolwiek sposób pomaga znaleźć pracę czy od razu powinnam uderzyć do agencji pośrednictwa pracy?
Od razu uderzac do agencji posrednictwa pracy

Inez napisał/a:
czy w mojej sytuacji, mogę liczyć na jakąkolwiek pomoc społeczną finansową lub inną?
Dof do ubezpieczenia oraz do czynszu ale trzeba spelnic pewne warunki - wszystkie informacje mozna znalesc na forum

Inez napisał/a:
czy to prawda, że można liczyć na kurs języka niderlandzkiego organizowany z urzędu?
zalezy od rejonu w ktorym sie mieszka bo czesc gmin juz nie organizuje takich kursow dla Polakow
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Inez 
Poczatkujacy
Inka-Cafe

Wiek: 36
Dołączyła: 06 Wrz 2016
Posty: 2
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro Wrz 07, 2016 8:15 am   

Beny.rac, dziękuję za odpowiedź :)
 
 
FijneBuurman 
Gaduła

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 10 Sty 2015
Posty: 111
Wysłany: Śro Wrz 07, 2016 9:13 am   

Jedyne co możesz zrobić to zapisać się w większej ilości agencji pośrednictwa pracy i czekać na oferty i potem podejmować je. O kurs językowy spytaj na Urzędzie Gminy/Miasta/Powiatu (Gemeente), w niektórych regionach są ciągle organizowane, ewent. skierują Cię do jakiejś uczelni prywatnej która takowe prowadzi. U mnie w mieście nie ma już bezpłatnych kursów dla osób z UE (ewent. tylko dla tych spoza UE). Chodzę na prywatną uczelnię na grupowy kurs wieczorowy kosztuje 150 euro/osoby/2 miesiące/2 razy w tygodniu po 2 godziny, dofinansowany przez Gemeente. Prywatny nauczyciel kosztuje od 20-25 euro/45-60min (przez Skype) do 50 euro/1 godzinę.

Oczywiście ubezpieczenie zdrowotne od 1 dnia pobytu należy mieć wykupione, inaczej grożą duże kary. Ale o tym pewnie już wiesz.
 
 
ksiaz29 
Poczatkujacy
ksiaz29

Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 13
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 08, 2016 7:04 pm   

Co do ubezpieczenia to bym sie nie zgadzal. Istnieje cos jak europejska karta ubezpieczenia .
Osobie bezrobotnej bez p-rawa zasilku przysluguje na miesiac, z prawem do zasilku 3 miesiace.
Urzedy pracy w Polsce olewaja trzeba pujsc do miejsa gdzie wyrabiaja takie karty w Warszawie na Chalubinskiego , dowiedziec sie jaki trzeba przyniesc druk z urzedyu pracy i w urzedzie pracy nie dac sie splawic, lazic po biurach dyrekcji bez pozwolenia o wejscie, bo inaczej nie dadza druczku.

mamy karte i bez konsekwencji mozemy lamac noge itp. W Holandii.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Wrz 08, 2016 7:39 pm   

ksiaz29, mam dobroa rade nie znasz praw Holenderskich to nie udzielaj sie na ich temat . Chcesz sie dowiedziec cos na temat ubezpieczenia w NL zajzyj w odpowiedni temat tu na forum .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
FijneBuurman 
Gaduła

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 10 Sty 2015
Posty: 111
Wysłany: Czw Wrz 08, 2016 9:43 pm   

ksiaz29 napisał/a:
Co do ubezpieczenia to bym sie nie zgadzal. Istnieje cos jak europejska karta ubezpieczenia ..


no niestety nie masz racji bratku. Oczywiście chodzi od 1 dnia pobytu tzn. zameldowania się. Jeśli przyjedziesz turystycznie to może EKUZ wystarczy, choć radziłbym wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne na wszelki wypadek, są tanie.
i nie ma tu "urzędów pracy" gdzie jak się zarejestrujesz to masz ubezpieczenie za friko.
Widzę że marzysz o NL ale obawiam się że jesteś krótszy kozak niż Ci się wydaje.
Ostatnio zmieniony przez FijneBuurman Czw Wrz 08, 2016 9:45 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Pią Wrz 09, 2016 10:25 am   

ksiaz29 napisał/a:
Istnieje cos jak europejska karta ubezpieczenia .


Pewnie ze istnieje tylko czy ta karta dziala w razie wypadku np w Holandii ?

Z tego co mi wiadomo holenderski szpital wystawi rachunek na dana osobe i tyle trzeba zaplacic a potem mozna starac sie o zwrot z NFZ ...

A rachunki z holenderskiej sluzby zdrowia ida w tys euro ... :039:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
ksiaz29 
Poczatkujacy
ksiaz29

Dołączył: 17 Lip 2016
Posty: 13
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 15, 2016 4:34 pm   

Wziolem informacje z NFZ (polskiego) jutro rano jak bedzie widno, sfotografuje i podrzuce na forum.
 
 
FijneBuurman 
Gaduła

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 10 Sty 2015
Posty: 111
Wysłany: Czw Wrz 15, 2016 8:41 pm   

ksiaz29 napisał/a:
Wziolem informacje z NFZ (polskiego) jutro rano jak bedzie widno, sfotografuje i podrzuce na forum.


Już się ani nie chce odpowiadać na te twe posty bo ty swoje a ludzie swoje.
Więc powtarzam ostatni raz. EKUZ z polskiego NFZ to na przypadek jak jedziesz do Holandii głównie TURYSTYCZNIE, na krótki czas. Z momentem zameldowania się w Holandii, czy to tymczasowo czy na stałe, od 1 dnia takiego pobytu meldunkowego JEST OBOWIĄZKOWE posiadanie wykupionego holenderskiego ubezpieczenia zdrowotnego! Za nieposiadanie grożą wysokie kary.

Tu więcej : http://www.wholandii.pl/m...zenie-zdrowotne
 
 
Kiepo 
Gaduła

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 139
Wysłany: Czw Wrz 15, 2016 8:49 pm   

FijneBuurman

Wszystko co piszesz to prawda, tylko małe sprostowanie - od 4 miesiąca trzeba mieć ubezpieczenie.

http://www.wetboek-online...ingswet/96.html

Zresztą w tym linu po polsku który podałeś też jest to napisane.
 
 
FijneBuurman 
Gaduła

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 10 Sty 2015
Posty: 111
Wysłany: Czw Wrz 15, 2016 9:13 pm   

Kiepo napisał/a:
FijneBuurman

Wszystko co piszesz to prawda, tylko małe sprostowanie - od 4 miesiąca trzeba mieć ubezpieczenie.

http://www.wetboek-online...ingswet/96.html

Zresztą w tym linu po polsku który podałeś też jest to napisane.


Wszystko się zgadza, bo nawet w celach czysto turystycznych, jeżeli zostajesz na dłużej niż 3 miesiące, jest obowiązek zgłoszenia pobytu (zameldowania się) w danym kraju. Czyli po tych 90 dniach trzeba 'zalegalizować' pobyt i wtedy jest 1 dzień obowiązku posiadania ubezpieczenia zdrowotnego w NL. Aczkolwiek mogą powstawać właśnie takie niuanse w różnych tekstach. Chyba że coś źle zrozumiałem...
 
 
Kiepo 
Gaduła

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 139
Wysłany: Czw Wrz 15, 2016 9:29 pm   

Od momentu pracy lub meldunku zegar zaczyna tykać :wink: Zresztą mniejsza o to. Nie o tym temat.

ksiaz29 Weź sobie wbij w głowe co piszą Ci użytkownicy powyżej. Ten papier z NFZ to tylko w razie wypadku podczas turystycznego pobytu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group