NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
wakacyjne i urlopowe
Autor Wiadomość
Metec
Gaduła

Dołączył: 26 Gru 2012
Posty: 111
Wysłany: Pią Mar 10, 2017 12:11 pm   

Urlop i dodatek wakacyjny to dwie inne rzeczy.

Pracujac caly rok masz prawo do dni wolnych od pracy (poza swietami narodowymi). Minimalna ilosc dni wakacyjnych w roku jest rowna: 4* przepracowana ilosc godzin w ciagu tygodnia.

Czyli przy 40h w tygodniu masz prawo na 20 dni wakachi (160 godzin).

Dodatek wakacyjny to suma, ktora zostaje odlozona od Twojego wynagrodzenia (8% od kwoty brutto) i wyplacana raz/dwa razy w roku, zazwyczaj w maju/listopadzie.
 
 
xyz252820
Poczatkujacy

Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 9
Wysłany: Pią Mar 10, 2017 3:11 pm   

Metec napisał/a:
Urlop i dodatek wakacyjny to dwie inne rzeczy.

Pracujac caly rok masz prawo do dni wolnych od pracy (poza swietami narodowymi). Minimalna ilosc dni wakacyjnych w roku jest rowna: 4* przepracowana ilosc godzin w ciagu tygodnia.

Czyli przy 40h w tygodniu masz prawo na 20 dni wakachi (160 godzin).

Dodatek wakacyjny to suma, ktora zostaje odlozona od Twojego wynagrodzenia (8% od kwoty brutto) i wyplacana raz/dwa razy w roku, zazwyczaj w maju/listopadzie.


Czyli pracując np tylko 3 miesiące nie mogę skorzystać z tych dni urlopowych ani wypłacić z nich godzin jeśli by mi się coś przez ten okres nazbierało? Bo w tym solarisie jest ta rubryka vakantiegeld co chyba oznacza wakacyjne i vakantiedagen czyli te dni urlopowe? Już sam nie wiem jak to rozumieć.
Ostatnio zmieniony przez xyz252820 Pią Mar 10, 2017 3:15 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Metec
Gaduła

Dołączył: 26 Gru 2012
Posty: 111
Wysłany: Pią Mar 10, 2017 3:43 pm   

xyz252820 napisał/a:
Metec napisał/a:
Urlop i dodatek wakacyjny to dwie inne rzeczy.

Pracujac caly rok masz prawo do dni wolnych od pracy (poza swietami narodowymi). Minimalna ilosc dni wakacyjnych w roku jest rowna: 4* przepracowana ilosc godzin w ciagu tygodnia.

Czyli przy 40h w tygodniu masz prawo na 20 dni wakachi (160 godzin).

Dodatek wakacyjny to suma, ktora zostaje odlozona od Twojego wynagrodzenia (8% od kwoty brutto) i wyplacana raz/dwa razy w roku, zazwyczaj w maju/listopadzie.


Czyli pracując np tylko 3 miesiące nie mogę skorzystać z tych dni urlopowych ani wypłacić z nich godzin jeśli by mi się coś przez ten okres nazbierało? Bo w tym solarisie jest ta rubryka vakantiegeld co chyba oznacza wakacyjne i vakantiedagen czyli te dni urlopowe? Już sam nie wiem jak to rozumieć.





Czyli:
Masz w tym momencie prawo wizac 15.7 godzin wakacji a uzbierales 111.15 euro wakacyjnego.
 
 
xyz252820
Poczatkujacy

Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 9
Wysłany: Pią Mar 10, 2017 5:34 pm   

Metec napisał/a:
xyz252820 napisał/a:
Metec napisał/a:
Urlop i dodatek wakacyjny to dwie inne rzeczy.

Pracujac caly rok masz prawo do dni wolnych od pracy (poza swietami narodowymi). Minimalna ilosc dni wakacyjnych w roku jest rowna: 4* przepracowana ilosc godzin w ciagu tygodnia.

Czyli przy 40h w tygodniu masz prawo na 20 dni wakachi (160 godzin).

Dodatek wakacyjny to suma, ktora zostaje odlozona od Twojego wynagrodzenia (8% od kwoty brutto) i wyplacana raz/dwa razy w roku, zazwyczaj w maju/listopadzie.


Czyli pracując np tylko 3 miesiące nie mogę skorzystać z tych dni urlopowych ani wypłacić z nich godzin jeśli by mi się coś przez ten okres nazbierało? Bo w tym solarisie jest ta rubryka vakantiegeld co chyba oznacza wakacyjne i vakantiedagen czyli te dni urlopowe? Już sam nie wiem jak to rozumieć.



Obrazek

Czyli:
Masz w tym momencie prawo wizac 15.7 godzin wakacji a uzbierales 111.15 euro wakacyjnego.


OK, dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Kiedy jest najlepiej wypłacić wakacyjne? Chodzi mi o to, że ludzie z mojej agencji kombinują w ten sposób, że czekają do momentu kiedy jest słaby tydzień i dopiero wtedy wypłacają sobie te pieniądze (w naszej agencji istnieje możliwość wypłaty wakacyjnego co tydzień). Czyli mam rozumieć, że wakacyjne jest opodatkowane 2 razy? W sensie to podstawowe opodatkowanie 42% i potem jeszcze wliczając je do wypłaty drugi raz jako opodatkowanie wypłaty? Nie do końca wiem jak to działa a fajnie by było oddać tych pieniędzy jak najmniej.
Ostatnio zmieniony przez xyz252820 Pią Mar 10, 2017 5:36 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Pon Mar 13, 2017 9:16 am   

Wakacyjne nie jest opodatkowane 2x. W momencie wypłacania (to co uzbierałeś nawet za poprzednie miesiące) jest pobierana zaliczka na podatek. A ile tak naprawdę zapłacisz podatku wyjdzie przy rozliczeniu rocznym i od tego w jakim progu podatkowym będziesz.
 
 
 
xyz252820
Poczatkujacy

Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 9
Wysłany: Pon Maj 22, 2017 5:13 pm   

Mam takie pytanie ponieważ mam ogromne rozbieżności pomiędzy moim wakacyjnym, które wypłacałem 2 razy. 1 razem otrzymałem ok 430 Euro wakacyjnego za okres 2 miesięcy, gdzie zapłaciłem 40 Euro podatku natomiast gdy wypłaciłem następne wakacyjne też po okresie 2 miesięcy otrzymałem 291 Euro i zostało mi potrącone aż 244 Euro podatku. Jak to rozumieć i czy ktoś popełnił błąd? Jest mi wiadome, że jest potrącane 42% podatku od wakacyjnego, więc wychodzi na to, że biuro się pomyliło pierwszym razem?
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Pon Maj 22, 2017 5:24 pm   

Nie ma znaczenia ile za pierwszym, ile za drugim - i tak wszystko wyjdzie przy rozliczeniu rocznym. Albo dostaniesz zwrot podatku albo nie. Lepiej nawet jak biorą więcej, bo później jak przekroczysz próg podatkowy to masz podatek do zapłaty.
 
 
 
xyz252820
Poczatkujacy

Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 9
Wysłany: Pon Maj 22, 2017 6:32 pm   

Czyli nie dzwonić już do biura i nie pytać o co chodzi? Jestem aktualnie w Polsce i nie wracam już do Holandii.
 
 
Kuapo99
Poczatkujacy

Dołączył: 28 Lip 2017
Posty: 1
Wysłany: Pią Lip 28, 2017 6:52 pm   

Witam ile % podatku jest odciągane od godzin urlopowych ?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Lip 28, 2017 8:47 pm   

Kuapo99, o jeden prog wyzej jak od twojej wyplaty czyli jak masz odciagane od wyplaty 36% to od wakacyjnego odciagna 40% a ja masz od wyplaty odciagane 40 to od wakacyjnych odciagna 52% tak samo opodatkowane sa twoje wakacyjne i nadgodziny
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
LeGolasik 
Gaduła nad gadułami :-)
LeGolasik


Pomógł: 13 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Mar 2009
Posty: 651
Wysłany: Sob Lip 29, 2017 9:40 am   

Jednak od urlopowych - nie wakacyjnych - odciągany jest podatek w w zależności od progu w którym się znajduje.
_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili takim, jaki jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę

Kurt Cobain
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Lip 29, 2017 10:26 am   

LeGolasik, wakacyjne to wakacyjne urlopowe to urlopowe . Wakacyjne mam na mysli to te co odkladaja 8% od dochodu i jest wyplacane 1 x w roku w okolicach maja- czerwca
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
LeGolasik 
Gaduła nad gadułami :-)
LeGolasik


Pomógł: 13 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Mar 2009
Posty: 651
Wysłany: Sob Lip 29, 2017 4:45 pm   

A kolega pytał o urlopowe; )
_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili takim, jaki jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę

Kurt Cobain
 
 
papa730
Poczatkujacy

Dołączył: 21 Wrz 2017
Posty: 11
Wysłany: Czw Wrz 21, 2017 10:45 pm   

witam, a ja chcialem spytac jak to wyglada teraz w 2017, jaki podatek jest odciagany od wakacyjnych, bo u mnie to jest 46%, dokladnie 45,59, a pare postow wyzej ktos pisal o tych progach i nawet nie bylo tam takiego progu.

chce jeszcze zadac jedno pytanie, czy firma mogla mi odciagac z salarisow kwoty do dodatku wakacyjnego zalezne od stawki godzinowej (mialem rozne prace w roznych miesiacach), a wyplacic mi ten dodatek w stalej kwocie, co sprawilo, ze ucieli mi z 40 euro tym jednym zabiegiem?
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Pią Wrz 22, 2017 9:20 am   

Progi masz podatkowe przy rozliczeniu rocznym. To co pobierali to zaliczka na podatek. Ile zapłacisz dokładnie podatku to będziesz wiedział w 2018r. jak się rozliczysz za 2017r.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group