NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Panicelinka
Wto Cze 13, 2017 1:27 pm
Rozliczenie 2015 /2016
Autor Wiadomość
toma_sz
Poczatkujacy
toma_sz

Dołączył: 23 Paź 2016
Posty: 6
Wysłany: Śro Maj 09, 2018 5:09 am   

Witam. Zabrałem się za rozliczenie z dwóch poprzednich lat. Podczas wypełniania deklaracji podatkowej pojawiły się u mnie małe dwa pytania, na które odpowiedzi prawdopodobnie, z punktu widzenia bardziej doświadczonych użytkowników, będą oczywiste. Mam nadzieję, że wątek jest odpowiednim miejscem na zadawanie tego typu pytań gdyż przeczytałem cały i mimo tytułu 'Rozliczenie 2015/2016' widzę, że zrobiła się tutaj taka mała baza wiedzy na temat rozliczeń.

Ogólnie robię to pierwszy raz, ale uważam że powinienem sobie raczej poradzić z waszą małą pomocą :)

Tak więc, gdzieś w Aangifte przewija się pytanie czy ramach danego roku lub jego części byłem obowiązkowo ubezpieczony na ubepieczenia społeczne (AOW, Anw i Wlz), cytat: 'Was u heel 2017, of een deel daarvan, in Nederland verplicht verzekerd voor de volksverzekeringen (AOW, Anw en Wlz)?'. W mojej sytuacji pracowałem jedynie sezonowo przez kilka miesięcy oraz nie byłem zameldowany w Holandii, tak więc wydaje mi się, że na to pytanie powieniem udzielić odpowiedzi przeczącej. Jednak wolę się upewnić ponieważ mimo wszystko na jaaropgavach przy odprowadzanym podatku widnieje nazwa: 'Ingehouden loonbelasting/premie volksverzekeringen (loonheffing)' sugerująca że jakieś składki na ubezpieczenia społeczne ta kwota może też zawierać.

Jeżeli jednak widzę, że kwota ta stanowi ledwie jakieś 10-14% zarobionej kwoty brutto to nie ma szans żeby jakiekolwiek z wymienionych składek były odkładane? Mam rację? Co w przypadku gdybym w ramach mojej umowy o pracę odkładał stawki na drugi filar holenderskiej emerytury - czyli tzw. emeryturę wypracowaną. Czy wtedy przy tej opcji mógłbym zaznaczyć 'TAK'?

I przy okazji może ktoś będzie wiedział: zauważyłem, że księgowa w firmie, w której pracowałem rozlicza tak że w pierwszym miesiącu pracy podatek na pierwszym miesięcznym salarisie jest bardzo niski lub nie ma go prawie wcale. Przy pracy przez tylko 1 msc wygląda to tak, że na jaaropgavie przy podatku widnieje kwota 0. I tu pytanie: Czy wykorzystuje ona jakiś ulgi, którą może przyznać już pracodawca? Czy ma tutaj może znaczenie posiadany status studenta?
Ostatnio zmieniony przez toma_sz Śro Maj 09, 2018 5:09 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group