NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Skarbowka chce dokumenty za 2014 rok. Co robic?
Autor Wiadomość
beq1993
Poczatkujacy

Dołączył: 08 Paź 2013
Posty: 10
Wysłany: Śro Lut 26, 2020 6:47 pm   Skarbowka chce dokumenty za 2014 rok. Co robic?

Witam, 20 lutego dostalem list, na moj stary adres w Polsce, od urzedu skarbowego. Chca oni o de mnie wukazu zarobkow za 2014 rok, co dla mnie jest chore. Po pierwsze od 2013 jestem zameldowany w Holandii. Po drugie chca oni ode mnie takie dukemnty jak: dowod osobisty ktorego nie mam, dokumenty potwierdzajace uzyskanie przychodow, ktorych tez nie mam bo w holandii Belasting moze 5 lat do tylu sie rozmyslic dlatego juz dawno poszly do smieci wszystkie kontakty, jaarophafe i inne z tamtego roku. No i dokument ze sie rozliczylem z skarbowka czego nigdy nie zrobilem wiec tez go nie mam. Okropnie mnie irytuje ta sprawa. Nie wiem co zrobic czy to olac? Boje sie ze dostane jakas kare. Ogulnie dziwi mnie to ze skarbowka wysyla listy na adres pod ktorym od 5 lat nikt nie mieszka, tylko tyle szczescia mieli ze akurat siostra zatesknila i sie tam pojawila inaczej ten list by tam lezal moze kolejne 5 lat lub wiecej.


PS. Przepraszam za brak polskich znakow, ale komputer nie chce wspulpracowac i zmienic jezyka klawiatury.
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Śro Lut 26, 2020 8:10 pm   

beq1993,

Bardzo trudno jest stwierdzić, co jest powodem wydania takiej decyzji przez Belastingdienst. W twoim przypadku najlepiej będzie udać się do nich osobiscie I SPRAWE WYJASNIC NA MIEJSCU.
 
 
beq1993
Poczatkujacy

Dołączył: 08 Paź 2013
Posty: 10
Wysłany: Śro Lut 26, 2020 8:32 pm   

Przepraszam, teraz widze że zapomniałem dodać że to chodzi o polski urząd skarbowy nie holenderski. Chyba że holenderski Belastingdienst ma coś z tym wspólnego, ale było by to dziwne, bo już 3 lata temu dostałem od nich definitywne rozliczenie.
 
 
seemija
Gaduła

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 142
Wysłany: Czw Lut 27, 2020 3:49 pm   

beq1993 napisał/a:
chodzi o polski urząd skarbowy

a przeniosles do Holandii rezydencje podatkowa ? Jesli nie to wciaz podlegasz polskiemu fiskusowi i jak najbardziej moze od ciebie wymagac rozliczen dochodow
 
 
beq1993
Poczatkujacy

Dołączył: 08 Paź 2013
Posty: 10
Wysłany: Pią Lut 28, 2020 9:23 pm   

Rezydencję podatkową? Nie przenosiłem, o co w tym chodzi? Myślalem, że nie muszę nic załatwiać, ponieważ z Polski wyjechałem od razu po technikum do rodziny tutaj. W Polsce nie zarobiłem nigdy nawet grosza, nigdzie nie pracowałem. Nawet nie wyrobiłem nigdy NIP.
 
 
seemija
Gaduła

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 142
Wysłany: Sob Lut 29, 2020 11:23 am   

beq1993 napisał/a:
Nie przenosiłem
wiec jestes polskim rezydentem podatkowym, jak najbardziej maja prawo wymagac rozliczen przed polskim fiskusem, prosta procedura a ulatwia zycie na obczyznie
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Sob Lut 29, 2020 5:35 pm   

seemija napisał/a:
wiec jestes polskim rezydentem podatkowym


.... o ile przebywa w Polsce dluzej niz 183 dni w roku ..
Cytat:
Polskimi rezydentami podatkowymi są osoby, które mają w Polsce miejsce zamieszania – tzw. ośrodek interesów życiowych (centrum interesów osobistych lub gospodarczych) lub przebywają na terytorium kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Takie osoby muszą rozliczyć w Polsce całość swoich przychodów – uzyskanych zarówno w kraju, jak i za granicą.


beq1993 napisał/a:
z Polski wyjechałem od razu po technikum do rodziny tutaj.


Ten obowiązek nie obejmuje Polaków, którzy wyjechali z kraju i na stałe mieszkają i pracują za granicą.
Nawet po wejsciu nowych przepisow podatkowych nic sie nie zmiena w stosunku do
osob, które na stałe osiedliły się w Holandii, mają tam pracę i rodzinę, nie będą miały obowiązku deklarowania dochodów w Polsce.

https://polonia.nl/2019/03/03/pracujesz-w-holandii-trzeba-bedzie-zlozyc-pit-w-polsce-od-kiedy-i-kogo-to-dotyczy-5/
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Sob Lut 29, 2020 5:56 pm   

beq1993, ps...

Napisz do U S w Polsce pismo wyjasniajace /W tym celu wejdz na strone tegoz urzedu i rozgladnij sie za odpowiednim formularzem, wydrukuj wypelnij i odeslij .Jesli takiego jak cie interesuje nie znajdziesz to napisz to wlasnymi slowami .

Dodatkowo na poparcie twoich wyjasnien ,powinienes dolaczyc do tego listu uittreksel uit het bevolkingsregister (uittreksel BRP) kosztuje w zaleznosci od gemeente +10 euro Wyslac listem poleconym na adres tego urzedu w Polsce z ktorego otrzymales list

Zrob to dla wlasnego dobra.Pozdrawiam i powodzenia
 
 
darkis 
Super gaduła

Pomógł: 5 razy
Wiek: 51
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 360
Skąd: Venlo-Nijmegen
Wysłany: Sob Lut 29, 2020 7:58 pm   

a ja choc mieszkam juz wiele lat w NL, wlasny dom to i tak robie rozliczenia z PL US, raz w roku zajmuje to 15 minut, wiec nie wiem czemu tak co niektorzy sie bronia nogami i rekami aby rozliczac sie z PL US
_________________
www.stalgorzow.pl
 
 
aleksanderinter
Poczatkujacy

Dołączył: 29 Lut 2020
Posty: 1
Wysłany: Sob Lut 29, 2020 10:54 pm   

na forum nie umieszczamy ogloszen
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Nie Mar 01, 2020 12:51 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
seemija
Gaduła

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 142
Wysłany: Nie Mar 01, 2020 12:54 am   

Panicelinka napisał/a:
Ten obowiązek nie obejmuje Polaków, którzy wyjechali z kraju i na stałe mieszkają i pracują za granicą.

miejsce zamieszkanie nie jest jedyna podstawa okreslenia rezydencji podatkowej podobnie jak fakt zameldowania w Nederlandach
Przerabialam to sama kilka lat wstecz, tez chcieli rozliczenie za 2014 rok
Panicelinka napisał/a:
Dodatkowo na poparcie twoich wyjasnien ,powinienes dolaczyc do tego listu uittreksel uit het bevolkingsregister (uittreksel BRP
nie, woonverklaring z BD i osobiscie w polskiej skarbowce sklada sie pit 11, ja jeszcze pisalam oswiadczenie bo data zameldowania (podana na woonverklaring) byla pozniejsza
Ostatnio zmieniony przez seemija Nie Mar 01, 2020 12:54 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Nie Mar 01, 2020 1:33 pm   

seemija, Zgadzam się z tym co napisałaś ,ale 2019 zmienily sie przepisy .

Polak pracujący za granicą, będzie musiał złożyć w ojczystym kraju zeznanie podatkowe, nawet jeśli nie zarobi w Polsce ani grosza. To efekt przepisów, które weszły w życie w ubiegłym roku w lipcu.

Zmiana dotyczy „tylko polskich rezydentów podatkowych”, z kolei rezydencja nie oznacza automatycznie obywatelstwa. (Jak piszesz )

Zatem jeśli polski obywatel przez większość czasu przebywa w innym kraju, ma tam pracę, dom i rodzinę, to przestaje być polskim podatnikiem.

Jeśli jednak Polak zarabia za granicą, lecz to w Polsce pozostawił ośrodek interesów życiowych, np. rodzinę, majątek czy dom, to jest zobowiązany do złożenia deklaracji.
Na podstawie ,tego co autor umiescil w tym wątku - wynika ze centrum jego interesów znajduje się w Holandii.

Wszyscy ci którzy nie chce rozliczać się w Polsce,
im więcej przedstawią dowodów na to, że centrum ich interesów znajduje się w innym kraju, tym dla nich lepiej .Nie trzeba stawiac sie osobiscie .
ps...
kosrespondencje typu ; rozliczenia PIT-, zaswiadczenia i inne ,można wysłać pocztą, za pomocą listu poleconego (zaadresowanego na adres Urzędu Skarbowego np w miejscu zamieszkania, Adresy innych Urzędów znaleźć można na stronie Ministerstwa Finansów.


Pozdrawiam :039:

info
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Nie Mar 01, 2020 1:53 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
seemija
Gaduła

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 142
Wysłany: Nie Mar 01, 2020 8:16 pm   

Panicelinka napisał/a:
Zatem jeśli polski obywatel przez większość czasu przebywa w innym kraju, ma tam pracę, dom i rodzinę, to przestaje być polskim podatnikiem.

dopoki nie przeniesie rezydencji podatkowej, czyli de facto oficjalnie nie powiadomi odpowiedniego US w Polsce pozostaje rezydentem podatkowym kraju w ktorym domyslnie jego centrum zyciowe pozostaje.
Zwolnienie z obowiazku podatkowego powstaje tylko i wylacznie na podstawie udokumentowania rezydencji podatkowej w innym kraju a do tego sluzy pit 11 plus jak w moim przypadku oswiadczenie ze data zameldowania byla pozniejsza niz faktycznie przeniesienie centrum zyciowego
sam meldunek ani w jednym ani w drugim kraju nie jest wyznacznikiem rezydencji podatkowej
rozliczyc sie z US najprosciej jest za posrednictwem E-PITu
pozdrawiam
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Nie Mar 01, 2020 9:33 pm   

beq1993 napisał/a:
Po pierwsze od 2013 jestem zameldowany w Holandii.
a czy jestes wymeldowany w PL ?
bo jezeli nie jestes powinienes zrobic jak mowi Seemija
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
seemija
Gaduła

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 142
Wysłany: Śro Mar 04, 2020 1:18 am   

baileys napisał/a:
a czy jestes wymeldowany w PL ?

to nie ma znaczenia, ja np jestem w Polsce zameldowana, ba, mam nieruchomosc
rezydencja podatkowa ma niewiele wspolnego z meldunkiem, wiecej z posiadaniem nieruchomosci, ale nie jest TYLKO od tego zalezna
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group