NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Praca przez holenderskie biuro a meldunek i ubezpieczenie.
Autor Wiadomość
Marina1212
Poczatkujacy

Dołączył: 26 Cze 2020
Posty: 1
Wysłany: Pią Cze 26, 2020 3:44 pm   Praca przez holenderskie biuro a meldunek i ubezpieczenie.

Hej wszystkim.

Do tej pory pracowałam przez różne polskie agencje pracy, także sprawę zakwaterowania i ubezpieczenia miałam z głowy:) Ale ostatnio przeprowadziłam się na prywatne mieszkanie do znajomego holendra. Niestety, do końca tego roku nie może mnie zameldować.( Obecnie otrzymuje on jakieś zasiłki, i gdyby mnie zameldował, musiałby płacić ok 4 tys euro- nie wiem jak to wyliczył, ale pewnie tak jest.

Udałam się do holenderskiego Randstadu, aby ubiegać się o pracę, która jest w pobliżu miejsca zamieszkania. Rozmawiałam z tą kobietą około godziny, a odniosłam wrażenie, że zupełnie nie zna się na przepisach. Podała mi do podpisania umowy- wersja nl i ang, oraz jakiś dokument- niestety nie pamietam jak się nazywa, ale trzeba było podać tam adres zamieszkania/lub zameldowania, a na górze pisało coś o belastingdienst i podatku.

Powiedziałam jej, że dopiero co przyjechałam i nie jestem w tej chwili zameldowana ze względu na to, iż chcę najpierw znaleźć pracę i w ogóle zobaczyć, czy to jest praca dla mnie, a dopiero poźniej się zameldować. Skoro nie mam możliwosci meldunku do końca roku, to mogę tez wynająć pokój w pobliżu(ale jak mam coś wynając nie mogąc byc pewna czy to bedzie praca dla mnie) . Kobietka powiedziała że muszę wpisać holenderski adres, no ale na razie się wstrzymałam z tym. Bo co będzie jeżeli wpiszę adres znajomego, a on pozniej z tego tytulu będzie musiał płacić karę?

Proszę, wytłumaczcie mi to. Wcześniej pracowałam w NL przez polskie agencje z zakwaterowaniem. Ubiegając się o zwrot podatku, byłam zameldowana w PL (i dalej jestem). Byłam zakwaterowana na agencyjnym mieszkaniu, ale widocznie nie zameldowana. Więc idąc tym tokiem myślenia meldunek nie jest tutaj potrzebny?

I kwestia ubezpieczenia. Czy jest możliwe wykupić ubezpieczenie nie podając adresu? Przewertowałam trochę wątków ale nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi.

Upraszczając moje zapytanie:

1. Czy mogę pracować przez holenderską agencję, nie będąc zameldowana ?
a)wpisać polski adres zameldowania?
b)wpisać adres znajomego?(i czy nie poniesie on konsekwencji?
c)dać sobie spokój i szukać pracy znowu przez pl biuro które mi wszystko załatwi?( tak, wiem, to już pytanie do mnie samej) :021:

2. Czy mogę się ubezpieczyć i podać adres zameldowania w PL? (A co, jak się ubezpieczę, a po tygodniu rozpoczęcia pracy, znajdę inną pracę przez agencję, która ogarnia ubezpieczenie, czy nie będą mi za to odciągać pieniędzy?


Dziękuję za pomoc!
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Sob Cze 27, 2020 6:49 pm   

Marina1212 napisał/a:
Proszę, wytłumaczcie mi to. Wcześniej pracowałam w NL przez polskie agencje z zakwaterowaniem. Ubiegając się o zwrot podatku, byłam zameldowana w PL (i dalej jestem). Byłam zakwaterowana na agencyjnym mieszkaniu, ale widocznie nie zameldowana. Więc idąc tym tokiem myślenia meldunek nie jest tutaj potrzebny?


Jesli pozostajesz w tym kraju krocej niz 4 miesiace, nie musisz sie meldowac . Po tym czasie meldunek w Holandii jest obowiazkowy
Cytat:

Komt u langer dan 4 maanden in Nederland wonen, dan moet u zich als ingezetene laten inschrijven in de Basisregistratie Personen (BRP).

https://www.rijksoverheid...brp-inschrijven

Marina1212 napisał/a:
Udałam się do holenderskiego Randstadu, aby ubiegać się o pracę, która jest w pobliżu miejsca zamieszkania. Rozmawiałam z tą kobietą około godziny, a odniosłam wrażenie, że zupełnie nie zna się na przepisach.
Moim zdaniem ta pani zna sie na przepisach,bo wyszlo, ze juz wczesniej pracowals w Holandii i widniejesz w rejestrze UWV jak i w ewidencji belastingu Przeciez wystarczylo , ze wklepala twoj numer BSN ...by wiedziec od kiedy przebywasz w tym byc moze za dlugo bez meldunku ,stad jej wymaganie podania adresu zameldowania.

Cytat:
I kwestia ubezpieczenia. Czy jest możliwe wykupić ubezpieczenie nie podając adresu? Przewertowałam trochę wątków ale nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi.

Nie nie ma takiej mozliwosci .
Z tego co daje sie zauwazyc ,ubezpieczalnie od pewnego czasu asekuruja sie wymogiem posiadania i podania adresu holenderskiego .Gdybys chciala ubezpieczyc sie online to polski adres nie zostanie zaakceptowany przez ubezpieczalnie .

Moze jesli udasz sie do siedziby wybranej przez siebie ubezpieczalni i wytlumaczysz, ze zaczynasz prace, to cie ubezpiecza ,bo wedle obowiazujacego prawa, kazdy - kto mieszka lub pracuje w tym kraju, musi posiadac obowiazkowe ubezpieczenie .


edit
na reszte pytan 1,a,b ,c i 2 nie odpowiem, chyba ze lubisz jak ktos ci wrozy.

Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group