NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Panicelinka
Pon Paź 29, 2018 11:10 am
przedszkole
Autor Wiadomość
biedroneczka
Poczatkujacy

Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 25
Wysłany: Nie Maj 20, 2007 7:09 pm   

Nie chce byc zlosliwa,ale wrazliwosc na placz nie jest mocna strona Holenderek.Takie ja mam doswiadczenia poczawszy od porodu.Dziecko plakalo,ze az sie zanosilo.Zawolalm siostre,ktora zreszta slyszala placz bo drzwi byly obok ich pokoju, a ona zdziwiona co ja chce.Ma plakac bo dzieci placza i juz.Potem w domu od poloznej uslyszalam,ze dziecko moze plakac 20 min bez mojej interwencji.Odwiedzajace Holenderki dziwily sie ,ze lece jak mala placze albo lulam.No i na koncu pediatra zalecila tzw"wyplakanie"sie jako sposob na sen.Czyli ogolnie placz jest uwazany w Holandii jako cos dla zdrowia chyba.Albo Holendrzy w tym swoim pedzie na latwizne dobudowuja ideologie do niewygodnych rzeczy i tym sposobem usmiech im z twarzy nie schodzi :D [/code]
 
 
Agnieszka*
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 40
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Nie Maj 20, 2007 9:16 pm   

Troszke mnie zszokowaly ceny z Zaandam... Moja corka niedlugo konczy 3 latka, od wrzesnia chodzi 4 razy w tygodniu do speelzaal. Placimy za to 36 euro miesiecznie (!) i jest to uzaleznione od zarobkow. Podobno jest tak ze dwa dni sa platne a dwa gratis ale w koncu to nie ma znaczenia:) Mala zaczela chodzic jak jeszcze nie miala 2,5 roku ale to zalezy od przedszkola. W jednym wymagaja zeby dziecko bylo w tym wieku w innym nie.
Z jezykiem raczej nie ma problemu, w koncu w domu oglada holenderskie bajki a dziecko szybko sie uczy...z przedszkola tez przynosi co chwile nowe slowka. Poza tym to chyba nie problem nauczyc dziecko podstawowych slow typu: pic, jesc, siusiu... Mysle, ze jesli ktos chce zeby jego dziecko tu roslo i chodzilo do szkoly to powinien zadbac o szybki kontakt z holenderskimi dziecmi. Dla dobra wlasnego dziecka.
 
 
wika1982
Poczatkujacy

Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 18
Skąd: Holandia
Wysłany: Nie Maj 27, 2007 5:37 pm   Przedszkole dla 4 letniego dziecka

Witam! Czytam posty wszystkie i już sie pogłubiłam. Ja od września jadę do holandii i chciałabym dac córeczke do przedszkola w sierpniu konczy 4 latka, czy ktos wie ile kosztuje przedszkole , jakie dokumenty trzeba złóżyc,jakie papiery z polski czy potrzebny jest meldunek.,ubezpieczenie. Ja jadę do Utrecht interesują mnie tamte przedszkola, do kiedy takie papiery składac. Bardzo prosze o pomoc. Pozdrawiam Wiktoria
 
 
Agnieszka*
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 40
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Nie Maj 27, 2007 5:57 pm   

Wika, jesli Twoja corka bedzie miec 4 latka juz to musi isc do szkoly nie do przedszkola:)
 
 
wika1982
Poczatkujacy

Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 18
Skąd: Holandia
Wysłany: Nie Maj 27, 2007 6:54 pm   szkola 4 latka

Agnieszka, ale jak to jest z szkołą jakie papiery, do kiedy sie sklada itp.
 
 
Agnieszka*
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 40
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Pon Maj 28, 2007 9:49 pm   

Wika, nie wiem jak to w Twoim przypadku bedzie... Moja coreczka wlasnie za tydzien konczy 3 lata a w tym tygodniu ide ja zapisac juz do szkoly, choc pojdzie dopiero za rok:) Musze wziac ze soba tylko jej paszport lub dokument z urzedu podatkowego z numerem sofi. Ale moja coreczka jest w polowie Holenderka, wiec i sytuacja jest troszke inna. W Rotterdamie sa szkoly z grupami dla dzieci obcojezycznych. Dziecko chodzi do takiej grupy, ma normalnie lekcje ale prowadzone tak zeby zlapalo jezyk. Nie wiem jak to wyglada w Utrechcie... W kazdym razie powinnas to zalatwic szybciutko bo we wrzesniu Twoja coreczka powinna juz zaczac szkole:)
 
 
mojaholandia
Gaduła


Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 103
Skąd: Bergen op Zoom
Wysłany: Pon Maj 28, 2007 10:51 pm   

WIKA - potrzebujesz akt urodzenia dziecka - wez z urzedu miasta w Polsce miedzynarodowy i nie musisz go tlumaczyc na inne jezyki.

pozdrawiam
_________________
<b>Pozdrawiam serdecznie
Monika herbu przypalony racuszek
czyli belferka z Bergen op Zoom
</b>
 
 
 
Magda S. 
Gaduła


Wiek: 50
Dołączyła: 03 Maj 2007
Posty: 112
Skąd: okolice Goudy
Wysłany: Wto Maj 29, 2007 9:51 am   

Co do terminu w jakim nalezy skladac podanie o przyjecie dziecka do szkoly to zalezy to od danej szkoly. W jednej trzeba z rocznym wyprzedzeniem, bo taka jest kolejka, w innej wystarczy pare m-cy przed ukonczeniem przez dziecko 4 lat. Jesli dziecko ma zaczac nauke w trakcie roku szkolnego to przyjecie go do danej grupy zalezy od tego ile jest w niej dzieci. Musialabys sie, Wika, spytac w szkole, do ktorej chcesz poslac corke.
Starsze dzieci czesto wysylaja najpierw do szkoly jezyka, ale twoja coreczka bedzie zaczynac od pierwszej grupy, a tam to jeszcze nie jest takie wazne. W grupie pierwszej jest nauka poprzez zabawe i coreczka w pol roku nauczy sie jezyka.

Zycze powodzenia!
_________________
Wąski strumień świadomości bardziej bawi mnie niż złości...
 
 
Hera 
MODERATOR
Hera


Pomogła: 8 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 952
Wysłany: Pon Cze 04, 2007 5:47 pm   

Mam pewne pytanie dotyczące rozpoczęcia roku szkolnego W Holandii. Czy jest to tak jak w Polsce 1 września? Czy wakacje trwają tak samo lipiec i sierpień jak w Polsce? Pytam bo np w Niemczech jest to trochę inaczej.
I jeszcze jedno - czy dzieci rozpoczynające szkolę w Holandii muszą mieć przetłumaczone świadectwa ze szkół polskich? Chodzi to o dzieci w wieku 11 i 13 lat.
A co z dziećmi w wieku 7 lat, które w Polsce powinny zaczynać 1 klasę podstawówki? Do której klasy pójdą w Holandii??
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pon Cze 04, 2007 8:39 pm   

Hera napisał/a:
Mam pewne pytanie dotyczące rozpoczęcia roku szkolnego W Holandii. Czy jest to tak jak w Polsce 1 września?


nie... tutaj rok szkolny zaczyna sie inaczej niz w Polsce... nie wiem jeszcze jak w tym roku ale w zeszlym roku zaczynala sie szkola od konca sierpnia...

Hera napisał/a:
Czy wakacje trwają tak samo lipiec i sierpień jak w Polsce?


i znowu nie... wakacje letnie trwaja 6 tygodni... poniewaz w ciagu roku dzieci maja czesto wolne... np w pazdzierniki maja tydzien wolnego...

Hera napisał/a:
I jeszcze jedno - czy dzieci rozpoczynające szkolę w Holandii muszą mieć przetłumaczone świadectwa ze szkół polskich? Chodzi to o dzieci w wieku 11 i 13 lat.
A co z dziećmi w wieku 7 lat, które w Polsce powinny zaczynać 1 klasę podstawówki? Do której klasy pójdą w Holandii??


wszystko zalezy od tego do jakiej szkoly zapiszesz twoje dzieci... jesli do holenderskiej to moze sie zdarzyc, ze dzieci beda w nizszych klasach niz powinny ze wzgledu na brak znajomosci niderlandzkiego... ale sa tez szkoly, ktore maja specjalne klasy dla obcokrajowcow gdzie dzieci moga zaczac na takim samym poziomie jak w Polsce... i gdzie duzy nacisk jest nakladany na nauke jezyka... najlepiej poszukaj szkol w miescie gdzie masz zamiar mieszkac i sie wszystkiego dowiedz... co szkola to obyczaj...

zycze powodzenia:-)
 
 
Hera 
MODERATOR
Hera


Pomogła: 8 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 952
Wysłany: Pon Cze 04, 2007 8:41 pm   

Dziękuję ci za odpowiedź> Jesteś wielką skarbnica wiedzy :)
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pon Cze 04, 2007 8:44 pm   

w jakim miescie masz zamiar sie osiedlic??? moze moge cos poszukac na temat szkol... :-)
 
 
Hera 
MODERATOR
Hera


Pomogła: 8 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 952
Wysłany: Pon Cze 04, 2007 8:53 pm   

Na razie jadę sama bez dzieci do Bodegraven. Tam mąż od koleżanki załatwił mi pracę w Interchicken. Rozważam możliwość osiedlenia sie na stałe, ale nie wiem czy nastąpi to jeszcze w tym roku. :(
Moje dzieci mają 10 i 7 lat, czyli od września w Polsce jest to klasa 4 i 1 szkoły podstawowej.
Moja koleżanka jednak zamierza wyjechać do Holandii w lipcu, już na stałe tez do Bodegraven. Jej dzieci mają 13 i 5 lat.
Będziemy wdzięczne za pomoc Duuvelke.
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pon Cze 04, 2007 10:01 pm   

tutaj dzieci w wieku 12 lat koncza szkole podstawowa... czy tak tez jest w Polsce??? wiem, ze system nauczania w Polsce sie zmienil... ale jakos nigdy sie w to nie zaglebialam...
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pon Cze 04, 2007 10:13 pm   

jak na razie wyslalam mail o jakies info do tej szkoly: http://www.tvogelnest.nl/index.htm
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group