NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Import auta i płacenie BPM - poradnik w jednym miejscu
Autor Wiadomość
muzgus 
Poczatkujacy

Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 10
Skąd: Groningen
  Wysłany: Pią Paź 26, 2012 9:59 pm   Import auta i płacenie BPM - poradnik w jednym miejscu

Postanowiłem napisać poradnik, który a) jest kompletny, w przeciwieństwie do tego, który istnieje b) wszystkie informacje są w jednym miejscu, tak żeby było łatwo je znaleźć i żeby ktoś na przyszłość miał łatwiej.

Nie wiem, czy jest to rozwiązanie najprostsze, ale jest to rozwiązanie działające. We wszystkich opisywanych miejscach/firmach nie było problemu z kontaktem po angielsku.

Opisywana sytuacja: Samochód posiadany i zarejestrowany w Polsce przez mniej niż 185 dni importujemy do Holandii, w której mieszkamy od jakiegoś czasu.

Wymagane dokumenty:
1. Dowód osobisty/paszport
Jeżeli dowód jest polski, należy poprosić w urzędzie miasta o zaświadczenie, że jest się zameldowanym w Holandii. Poproszenie kosztuje 15€, płatność także przez PIN.

2. Dowód rejestracyjny samochodu (polski)

3. Wypełniona deklaracja BPM - o tym jeszcze później

Co robić?
1. Zadzwonić do RDW
dane kontaktowe tutaj: http://www.rdw.nl/nl/over...es/default.aspx
W RDW najlepiej umówić się na wizytę wcześniej i poprosić o jednodniowe tablice rejestracyjne. Pocztą na podany adres przyjdzie kartka będąca jednodniowym dowodem rejestracyjnym z jednodniowym numerem. Ten numer trzeba sobie narysować i przykleić na samochód w dniu wizyty.

2. Gdy przyjdzie jednodniowy numer, ubezpieczyć auto na dzień wizyty. Ja użyłem http://independer.nl - doradzili bardzo dobrze, na pewno znajdzie się ubezpieczenie najtańsze/najbardziej odpowiednie.

3. Jeszcze przed wizytą wypełnić deklarację dotyczącą podatku BPM. Podatek BPM to podatek od luksusu płacony przy zakupie samochodu, lub imporcie - wartość tego podatku jest uzależniona od ceny samochodu i zmniejsza się wraz z jego wiekiem. Taką deklarację można wypełnić ręcznie, ale nie byłem w stanie ustalić jak wycenić samochód (nie może to być wpisane na oko). Jeżeli samochód jest nasz od ponad 185 dni (chociaż w okienku powiedzieli mi, że od roku) i jednocześnie z samochodem dopiero przeprowadzamy się do Holandii, można dostać zwolnienie z podatku, do załatwienia z douane.
Najłatwiejszą metodą na wypełnienie formularza było posłużenie się serwisem http://autotelex.nl/products/autoimport - wszystko wypełniane jest z automatu, dostaje się oficjalną wycenę i celnicy są bardzo zadowoleni. Zadowolenie kosztuje 20€ - płatność online, iDEAL/VISA/MasterCard.

4. Jedziemy na umówioną wizytę, z przyklejonymi jednodniowymi tablicami. Polskie trzeba zdjąć wcześniej. W RDW w okienku urzędnik wypełni kilka formularzy i wyśle na przegląd, który odbywa się na miejscu. Podobno przeglądu można uniknąć, jeżeli ma się świeży polski - ale potrzebne jest zaświadczenie jakieś, nie wiem czy nie trzeba go tłumaczyć. Przegląd dobrze zrobić i tak. Gdy auto przegląd przejdzie, wraca się do okienka, gdzie dostaje się odpowiednie potwierdzenia, kopię starego dowodu i rachunek na jakieś 140€, płatność także przez PIN.

5. Podchodzimy, w tym samym budynku, do okienka celników - trzeba im oddać dokumenty z RDW, wypełnione formularze dot. BPM oraz wycenę auta.

6. Celnicy przetwarzają dokumenty i najpewniej następnego dnia roboczego wysyłają list z instrukcjami jak zapłacić BPM. Gdy go dostanę, opiszę co i jak.

7. Po zapłaceniu BPM, RDW wysyła list z nowym numerem rejestracyjnym. Numer ten trzeba podać ubezpieczycielowi.

8. Tablice trzeba zamówić sobie samemu. Lista autoryzowanych firm: http://www.rdw.nl/nl/part...es/default.aspx

9. Samochodem można już jeździć. Jedyne co pozostało, to:

10. Zakończenie polisy w Polsce - prawdopodobnie ubezpieczyciel będzie wymagał przetłumaczenia potwierdzenia rejestracji wystawionego przez RDW

11. Opcjonalne wyrejestrowanie auta - oto informacja z mojego urzędu gminy:
Cytat:

W interesującej Pana sprawie pragnę poinformować, że organy rejestrujące państw Unii Europejskiej są zobowiązane zawiadomić właściwy urząd w Polsce o zarejestrowaniu każdego pojazdu, wcześniej zarejestrowanego na terenie Polski. Informacja taka umieszczana jest we właściwej ewidencji pojazdów.
Możliwe jest także, na wniosek właściciela, wyrejestrowanie pojazdu z powodu jego rejestracji za granicą. W tym celu należy złożyć w tutejszym urzędzie (osobiście, przez właściwie umocowanego pełnomocnika lub drogą pocztową) wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, dołączając do niego:
- kserokopię zagranicznego dowodu rejestracyjnego (lub dokument potwierdzający rejestrację pojazdu za granicą) wraz z tłumaczeniem na język polski, wykonanym przez tłumacza przysięgłego;
- kartę pojazdu (czerwona książeczka);
- dowód wpłaty opłaty skarbowej w wys. 10zł. dokonanej na konto Urzędu Dzielnicy
- tablice rejestracyjne (polskie);
- dowód rejestracyjny (polski).
W przypadku oddania w zagranicznym organie rejestrującym polskiego dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych, należy opisać ten fakt w stosownym oświadczeniu dołączonym do wniosku.
Decyzja o wyrejestrowaniu przedmiotowego pojazdu zostanie przesłana drogą pocztową na wskazany przez Pana adres.

Wyrejestrowanie pojazdu z powodu jego zarejestrowania za granicą nie zamyka drogi do jego ponownej rejestracji na terenia Polski, a wręcz przeciwnie. W obecnie obowiązującym stanie prawnym przewidziana jest stosowna, dość prosta, procedura tzw. "rejestracji powrotnej".
Wyrejestrowanie pojazdu z powodu jego zarejestrowania za granicą jednoznacznie określa jego status prawno-administracyjny, co może być bardzo pomocne np. w kwestii regulacji spraw związanych z ubezpieczeniami komunikacyjnymi.


--
Andrzej Ciecierski
Główny specjalista
URZĄD M.ST. WARSZAWY
Dzielnica Wawer


12. Po pewnym czasie przyjdzie list nakłaniający do zapłaty wegebelasting - podatku drogowego.

Mam nadzieję, że to się komuś przyda. Jeżeli ktoś ma dodatkowe informacje - umieszczę je w pierwszej wiadomości.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez muzgus Sob Paź 27, 2012 12:07 am, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Pią Paź 26, 2012 11:33 pm   

temat wart przyklejenia

:202:
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
feel_x 
Super gaduła
feel_x


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 305
Wysłany: Wto Paź 30, 2012 10:57 am   

ja tylko dodam do punktu 10 ze pierw musisz miec swistek ze auto jest wyrejestrowane dopiero mozesz zakonczyc ubezpieczenie. ja czekalem 4 lub 5 miesiecy zanim papiery wysla z nl do centrali w warszawie a ta do wydzialu komunikacji w miejscu zamieszkania. dopiero wtedy moga wyrejestrowac auto i dac swistek ktory pozwoli zakonczyc ubezpieczenie. zadna ubezpieczalnia nie zakonczy ubezpieczenia dajac jej dpwod rejestracyjny czy inny dokument swiadczacy ze auto jest w nl czy gdzies indziej. dla nich najwazniejsxy jest dokument z wydzialu komunikacji. tutorial dobry kolego.
Ostatnio zmieniony przez feel_x Wto Paź 30, 2012 11:00 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
muzgus 
Poczatkujacy

Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 10
Skąd: Groningen
Wysłany: Śro Paź 31, 2012 8:33 pm   

Dzięki za informację o ubezpieczeniu. Jeszcze mnie to czeka, na szczęście składka w Polsce nie jest jakaś monstrualna.

Ponieważ nie mogę edytować pierwszej wiadomości:

ad. 6 - Okazało się, że nie przyszedł list a e-mail. Instrukcje po holendersku - kwotę trzeba wpłacić na konto urzędu, podając betalingkenmerk (jest to tzw. acceptgiro). Jest też możliwość zapłacenia na konto "ekspresowe"/"pilne" - przelew dojdzie tam szybciej i wszystko szostanie szybciej przetworzone - ale wtedy jest dodatkowa opłata przy wykonywaniu przelewu. Nie zdecydowałem się na tę opcję, więc nie wiem jaka to opłata - zresztą zależy to od banku.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Paź 31, 2012 8:52 pm   

muzgus, ubezpieczenie w PL auta zerejestrowanego w NL i na NL tablicach ??
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
muzgus 
Poczatkujacy

Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 10
Skąd: Groningen
Wysłany: Śro Paź 31, 2012 8:58 pm   

Nie mam pojęcia o co ci chodzi, może wszystkiego nie przeczytałaś. Skoro rejestruję samochód w Holandii, a był on zarejestrowany w Polsce, to znaczy że po zarejestrowaniu w Holandii muszę zakończyć polskie ubezpieczenie. Tak jak napisał feel_x, może się to długo ciągnąć. Ja napisałem, że na szczęście składka w Polsce jest niska, więc nie zależy mi tak strasznie żeby ją odzyskać natychmiast. Nic nie mówiłem, że mam w jakikolwiek sposób na myśli ubezpieczenie w Polsce auta zarejestrowanego w Holandii na holenderskich tablicach.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Paź 31, 2012 9:06 pm   

muzgus napisał/a:
Nic nie mówiłem, że mam w jakikolwiek sposób na myśli ubezpieczenie w Polsce auta zarejestrowanego w Holandii na holenderskich tablicach.
sorry a ja wlasnie tak zrozumialam .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
czeremcha88
Poczatkujacy

Dołączył: 27 Lip 2012
Posty: 13
Wysłany: Czw Lis 01, 2012 11:42 pm   

czy do przerejestrowania auta wymagany jest jedynie dowód rejestracyjny? a co z karta pojazdu? nie jest wymagana? w PL bez niej nie zarejestrujemy auta wiec tutaj pewnie tez. :017:
http://www.motofakty.pl/a...ta-pojazdu.html
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Lis 01, 2012 11:53 pm   

czeremcha88,


Podalas link do artykulu dotyczacego przepisow obowiazujacych w Polsce

nie slyszalam tu o karcie pojazdu w Holandii sa trzy czesci dowodu rejestracyjnego jedna z nich oraz dokument potwierdzajacy tozsamosc zawsze wystarczal
 
 
muzgus 
Poczatkujacy

Dołączył: 29 Lis 2010
Posty: 10
Skąd: Groningen
Wysłany: Pią Lis 02, 2012 12:52 pm   

Żeby zarejestrować polski samochód w Holandii nie jest potrzebna karta pojazdu.

Potrzebna jest ona tylko po to, żeby wyrejestrować auto w Polsce w urzędzie gminy po jego zarejestrowaniu w Holandii - ale w RDW nikogo ona nie interesuje.

Zresztą, jakby była potrzebna, to bym napisał. To jest kompletny przewodnik oparty na doświadczeniach sprzed mniej niż miesiąca.
Ostatnio zmieniony przez muzgus Pią Lis 02, 2012 12:52 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Sob Lis 03, 2012 12:51 pm   

zaq napisał/a:
temat wart przyklejenia

:202:



zrobione
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Nie Lis 04, 2012 2:01 am   

:023:
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
piotrekhecyk
Poczatkujacy

Dołączył: 19 Lis 2012
Posty: 4
Wysłany: Pon Lis 19, 2012 6:12 pm   

witam posiadam pl samochód i pl działalnosc czy ja tez musze płacic balasting prosze o odpowiedz z gory dziękuje

[ Dodano: Pon Lis 19, 2012 6:15 pm ]
chodzi mi o drogowy balasting
 
 
mikolaj2481 
Poczatkujacy

Wiek: 43
Dołączył: 26 Paź 2009
Posty: 6
Wysłany: Pią Lis 23, 2012 2:34 pm   

piotrekhecyk napisał/a:
witam posiadam pl samochód i pl działalnosc czy ja tez musze płacic balasting prosze o odpowiedz z gory dziękuje

[ Dodano: Pon Lis 19, 2012 6:15 pm ]
chodzi mi o drogowy balasting


To zależy czy cały czas jesteś tu w Holandii.
Możesz starać się o jakieś pozwolenie z Belastingu na jazdę polskim autem, ale jak dobrze pamiętam nie możesz przebywać tutaj dłużej jak trzy miesiące.
Najlepiej zapytać w Belastingu, tam wszystko Ci powiedzą.
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pią Lis 23, 2012 3:00 pm   

mikolaj2481,

Cytat:
Najlepiej zapytać w Belastingu, tam wszystko Ci powiedzą.


no wlasnie sam sie doinformuj bo bzdety wypisujesz
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group