NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
koszty zycia w Holandii
Autor Wiadomość
Marcyś 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Kwi 2015
Posty: 22
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 5:00 pm   

Witam serdecznie :)
ja mam do Was taką prośbę.
We wrześniu będę z rodziną sprowadzać się do NL i oczywiście jak większość nieobeznanych jeszcze Polaków wychodziłam z błędnego założenia, iż koszty Naszego utrzymania się to opłaty za wynajem mieszkania + media i opłaty związane z wyżywieniem.

Czy mogłabym prosić o takie orientacyjne napisanie za co obowiązkowo jeszcze trzeba płacić ?
Dodam, iż samochodu nie będziemy mieć a ubezpieczenie zdrowotne pobierane będziemy mieli tygodniowo odrazu z wypłat. W takim razie jakie jeszcze koszta są obowiązkowe w NL ? Nasza rodzina to 2+1 (dziecko lat 8 ) :)
z góry dziękuję za wszelką pomoc :)
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 7:09 pm   

napewno :
ubezpieczenie inbudel
telefony
internet i TV
podatki gminne
woda
ubezpieczenie WA
no i jak mlody/mloda zostanie w szkole na przerwie( i w czasie pozaszkolnym ) to tez sie za to placi
masz zwiezaki to tez podatek roczny hmmm nie wieim na teraz czy cos zapomnialam ale napewno ktos dopisze jak cos ominelam
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Mathnl 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 23 razy
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 906
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 8:03 pm   

baileys napisał/a:
ubezpieczenie inbudel
telefony
internet i TV
podatki gminne
woda
ubezpieczenie WA

inboedel - zbedne
WA - rowniez nieobowiazkowe,aczkolwiek bardzo wskazane,zreszta koszt juz od 3 e za miesiac.
Internet,TV i telefon,trudno bez tego sie obejsc. Dolicz jeszcze ubezpieczenie i podatek za auto.Jest jeszcze ubezpieczenie woonhuis,ale jesli idziesz na wynajmowane wlasciciel powinien juz to oplacac.
Ostatnio zmieniony przez Mathnl Wto Kwi 21, 2015 8:05 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Marcyś 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Kwi 2015
Posty: 22
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 8:22 pm   

ubezpieczenie WA i ubezpieczenie inbudel to jakie to są ? bo zdrowotne z pensji będzie ściągane.
telefony to akurat mała kwota bo między sobą niewiele będziemy używać a z rodziną przez skype także za darmo.
Mieszkanie będzie wynajmowane i podobno w cenie już są media, ale nie wiem co z Holandii uznają za media :D gaz, prąd tylko czy woda też ? wiadomo że to potem jest ewentualna dopłata jeśli za dużo nam wyjdzie ale to już się przekonam po paru miesiącach jak na tym wychodzimy.
Telewizja i internet to wiem bo nie chcę żyć odcięta od świata całkowicie :D

a te podatki gminne to są płatne co miesiąc ? i zapewne kwota zależna od miejscowości ? :)
 
 
Mathnl 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 23 razy
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 906
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 8:43 pm   

Marcyś napisał/a:
ubezpieczenie WA

Od odpowiedzialnosci cywilnej
Inboedel - ubez. sprzetow w domu. Ja np. dostalem odszkodowanie za zyrandol.ktory sam rozbilem podczas remontu.
Woonhuis albo inaczej opstalverzekering - ubezpieczenie domu,przybudowki,paneli slonecznych,czasami rowniez ogrodu przed pozarem,powodzie,huraganem.
Marcyś napisał/a:
bo zdrowotne z pensji będzie ściągane.

NIE. Placisz osobno. Zapomnialem o tym, a to przeciez chyba najwazniejsze ubezpieczenie.
Marcyś napisał/a:
ale nie wiem co z Holandii uznają za media :D gaz, prąd tylko czy woda

Gaz,prad i woda. Przewaznie.
Marcyś napisał/a:
a te podatki gminne to są płatne co miesiąc

Raz do roku,ale mozna rozlozyc na miesieczne raty.
 
 
Adsu 
Poczatkujacy

Wiek: 33
Dołączył: 21 Kwi 2015
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 8:52 pm   

Dzień dobry wszystkim,
Na początku przepraszam jeśli umieściłem post w złym wątku i proszę o wyrozumiałość dla świeżaka :)

Mój post pośrednio będzie dotyczył kosztów utrzymania w Holandii, ale może po kolei.
Mianowicie w firmie w której obecnie pracuję (polski oddział) została otwarta rekrutacja na pewne stanowisko lecz w oddziale holenderskim. Stanowisko to wydało mi się interesujące z czysto zawodowego punktu widzenia. Pomyślałem "co mi tam" i zaaplikowałem, w efekcie w przyszłym tygodniu jadę do Holandii na rozmowę. I tu zaczyna się mój problem, bo do tej pory nie myślałem o przeprowadzce do tego akurat kraju, w wyniku czego kompletnie nie znam realiów ekonomicznych.

Więc Drodzy Forumowicze mam do was dwa pytania.
W Polsce prowadząc niezbyt rozrzutny kawalerski żywot byłem w stanie odłożyć w przeliczeniu średnio jakieś 700 euro miesięcznie. Ile musiałbym zarabiać w Holandii (okolice Amsterdamu) by po odliczeniu wszystkich kosztów życia zostawało mi w kieszeni co najmniej tyle samo, bo nie ukrywam, rozwój swoją drogę, ale nie chciałbym też dokładać do interesu. Samochód nie byłby mi konieczny, lecz jako lokum wchodzi w grę jedynie jakaś kawalerka/mieszkanie.
Oraz czy orientujecie się może ile wynosi średnia pensja młodego inżyniera w Holandii (branża automatyki).

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
Pozdrawiam,
Adsu
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 8:57 pm   

Mathnl napisał/a:
inboedel - zbedne
aczkolwiek prawie kazdym akcie najmu czy tez hipotecznym jest wymagane przez wynajmujacego/bank .
WA jest bardzo przydatne jak masz dziecko , zwiezaka lub sama masz czesto pecha . Pokrywa ono np szkody zrobione przez ciebie dziecko lub zwieze . dajmy na to dziecko w szkole trzasie drzwiami szyba pobita drzwi do wymiany zglaszasz ten fakt do ubezpieczalni i ona to pokrywa . Inna sytuacja siedzisz u znajmoych na kawie spadl ci zar z papierosa na kanape wypalila sie dziura zglaszasz fakt do WA ubezpieczenia i ono wyplaca szkody .
Marcyś napisał/a:
bo zdrowotne z pensji będzie ściągane.
czy jestes tego pewna ? dopytaj sie na pewno u pracodawcy zebys nie miala niespodzianek , pozatym musisz ubezpieczyc dziecko na swoim ubezpieczeniu lub na meza , nie pamietam dobrze ile ale wtedy podnosza ci ubezpieczenie cos o okolo 5 euro . Jednak tego juz nie powie ci napewno co i jak.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 9:03 pm   

Adsu napisał/a:

W Polsce prowadząc niezbyt rozrzutny kawalerski żywot byłem w stanie odłożyć w przeliczeniu średnio jakieś 700 euro miesięcznie. Ile musiałbym zarabiać w Holandii (okolice Amsterdamu) by po odliczeniu wszystkich kosztów życia zostawało mi w kieszeni co najmniej tyle samo
Oraz czy orientujecie się może ile wynosi średnia pensja młodego inżyniera w Holandii (branża automatyki).



Poczatkujacy inzynier zarabia 2500-3000 brutto, czyli okolo 1800-2200 netto.

Koszt zycia: 800 do 1000e - mieszkanie plus media, w okolicach A'damu tanszego all-in nie znajdziesz , 100 ubezpieczenie , 200 jedzenie, 50 TV, Internet, telefon, 100 ubrania, 100 inne. Juz mi wychodzi ponad 1500, czyli teoretycznie nie da sie odlozyc 700e przy pensji inzyniera w Holandii, mieszkajac w Amsterdamie.
Ostatnio zmieniony przez GeraltRivia Wto Kwi 21, 2015 9:03 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 10:38 pm   

Adsu napisał/a:
W Polsce prowadząc niezbyt rozrzutny kawalerski żywot byłem w stanie odłożyć w przeliczeniu średnio jakieś 700 euro miesięcznie. Ile musiałbym zarabiać w Holandii (okolice Amsterdamu) by po odliczeniu wszystkich kosztów życia zostawało mi w kieszeni co najmniej tyle samo, bo nie ukrywam, rozwój swoją drogę, ale nie chciałbym też dokładać do interesu.


Witam,

Jesli jestes w stanie odlozyc 700 e to radze trzymac sie tej roboty i nie sluchac bajek o Holandii bo tutaj moze i wiecej zarobisz ale koszty tez bedziesz mial duzo wyzsze ...

GeraltRivia napisał/a:
Koszt zycia: 800 do 1000e - mieszkanie plus media, w okolicach A'damu tanszego all-in nie znajdziesz , 100 ubezpieczenie , 200 jedzenie, 50 TV, Internet, telefon, 100 ubrania, 100 inne.
wiec samych "golych wydatkow " jest juz ok 1500 e a potem dojda podatki gminne + podatek drogowy , jakas awaria auta i juz jest kolejne 200-300 e...
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Marcyś 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Kwi 2015
Posty: 22
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 11:05 pm   

baileys, Mathnl, dziękuję pięknie za wyjaśnienie, teraz już wiem co jest co.

Co do ubezpieczenia zdrowotnego to bede pracowała nie przez pośrednika polskiego ani holenderskiego a bezpośrednio pod firmę. Powiedziano mi że mogę na własną rękę płacić zdrowotne albo z każdej wypłaty będę miała odtracane przez nich i płacone. Wolę tą drugą opcję bo zawsze to mniej formalności co miesiąc bądź co tydzień :) i oczywiście zglosze od razu córkę u mojego pracodawcy :)
 
 
Adsu 
Poczatkujacy

Wiek: 33
Dołączył: 21 Kwi 2015
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 11:06 pm   

Beny.rac napisał/a:

Witam,

Jesli jestes w stanie odlozyc 700 e to radze trzymac sie tej roboty i nie sluchac bajek o Holandii bo tutaj moze i wiecej zarobisz ale koszty tez bedziesz mial duzo wyzsze ...

GeraltRivia napisał/a:
Koszt zycia: 800 do 1000e - mieszkanie plus media, w okolicach A'damu tanszego all-in nie znajdziesz , 100 ubezpieczenie , 200 jedzenie, 50 TV, Internet, telefon, 100 ubrania, 100 inne.
wiec samych "golych wydatkow " jest juz ok 1500 e a potem dojda podatki gminne + podatek drogowy , jakas awaria auta i juz jest kolejne 200-300 e...


Dzięki za szybką odpowiedź, okazuje się że na "zachodzie" nie jest tak różowo jakby się wydawało... Szczerze mówiąc to przerażają mnie ceny wynajmu, szczególnie że w Polsce ten problem mnie nie dotyczy, stąd też stosunkowo niskie koszta życia w Polsce.
Podałeś cenę wynajmu mieszkania all-in (wraz z opłatami za media), czyli jak rozumiem opłata za prąd/wodę/gaz wliczona jest w czynsz i niezależna od zużycia. Z racji charakteru pracy, która wiąże się ze sporą ilością wyjazdów wydaje mi się, że bardziej korzystne byłoby płacenie za media według faktycznego zużycia. Czy istnieje w ogóle możliwość wynajmu w ten sposób?

Jak wspomniałem samochód nie będzie mi jak na razie konieczny, więc koszta z nim związane na razie odpadają. Chociaż widzę też różnicę w podejściu do wyliczania kosztów - to circa 700 euro to kasa która mi zostaje po zapłaceniu wszystkiego co muszę zapłacić (rachunki, jedzenie , paliwo) - nie wliczam do tego ubrań bo dla mnie póki co to wydatek ekstra. Ale dzięki jeszcze raz za porady - dają sporo do myślenia.

Co do "bajek o Holandii" to nie one były moją motywacją, a raczej są to perspektywy dość solidnego rozwoju zawodowego/ szybkiego zdobycia doświadczenia - nie wykluczam powrotu po 3-4 latach.

Pozdrawiam,
Adsu
Ostatnio zmieniony przez Adsu Wto Kwi 21, 2015 11:07 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 11:22 pm   

Cytat:
Czy istnieje w ogóle możliwość wynajmu w ten sposób?
Oczywiscie ze mozna wtedy np placisz 700-900 e czynszu + oplaty

Do tego trzeba miec na uwadze fakt iz nie jest latwo wyjac mieszkanie w NL a jesli nawet sie UDA to trzeba miec 2-3 k euro na wejscie
Adsu napisał/a:


Co do "bajek o Holandii" to nie one były moją motywacją, a raczej są to perspektywy dość solidnego rozwoju zawodowego/ szybkiego zdobycia doświadczenia - nie wykluczam powrotu po 3-4 latach.


Rozwoj zawodowy w NL a znasz komunikatywnie hol bo jesli znasz jedynie angielski to szyko Holendrzy ustawia cie do pionu ...

Jesli chcesz zdobyc doswiadczenie i to jest wazniejsze niz kasa to jedz i spr ale moim zdaniem nie warto ( ale szczerze mowiac ja jestem bardzo negatywnie nastawiony na NL po 6 latach pobytu w kraju wiatrakow )
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Adsu 
Poczatkujacy

Wiek: 33
Dołączył: 21 Kwi 2015
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Kwi 21, 2015 11:39 pm   

Beny.rac napisał/a:

Rozwoj zawodowy w NL a znasz komunikatywnie hol bo jesli znasz jedynie angielski to szyko Holendrzy ustawia cie do pionu ...

Jesli chcesz zdobyc doswiadczenie i to jest wazniejsze niz kasa to jedz i spr ale moim zdaniem nie warto ( ale szczerze mowiac ja jestem bardzo negatywnie nastawiony na NL po 6 latach pobytu w kraju wiatrakow )


Szczerze mówiąc to nie znam holenderskiego, co więc masz na myśli pisząc o ustawianiu do pionu? Z mojej dotychczasowej współpracy z holendrami wynika, że komunikacja po angielsku nie nastręcza im problemów. Twierdzisz, że Holendrzy nie chcą dzielić się wiedzą z outsiderami?

Zaprosili na rozmowę to pojadę, chociaż posłuchać co zaproponują. :)
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Śro Kwi 22, 2015 1:59 pm   

Adsu
Jesli masz mozliwosc to jedz na rozmowe ale na slowo to im nie wierz bo Oni szukaja ludzi do tyrania 24 godziny na dobe ktorzy beda tylko robic I nie beda o nic pytac itp

Pss
Daj potem znac ile Ci zaoferowali brutto I jaka umowe na start :)
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
jolcia29 
Super gaduła

Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 229
Skąd: Olsztyn/Tilburg
Wysłany: Śro Kwi 22, 2015 2:06 pm   

Marcyś, WA ubezpieczenie nie tylko jest przydatne ale w wielu szkolach obowiazkowe i z mojego doswiadczenia wiem ze jest bardzo przydatne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group