NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
koszty zycia w Holandii
Autor Wiadomość
Marcyś 
Poczatkujacy

Dołączyła: 19 Kwi 2015
Posty: 22
Wysłany: Czw Kwi 23, 2015 12:56 pm   

jolcia29, dzięki :) w takim razie na pewno będę je opłacać :) w innych krajach życie bardzo różni się od życia w Polsce dlatego lepiej dopytać bo można nieźle się "wkopać" :)
 
 
mamqa 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Cze 2009
Posty: 592
Wysłany: Nie Kwi 26, 2015 9:24 pm   

Adsu napisał/a:
Beny.rac napisał/a:

Rozwoj zawodowy w NL a znasz komunikatywnie hol bo jesli znasz jedynie angielski to szyko Holendrzy ustawia cie do pionu ...

Jesli chcesz zdobyc doswiadczenie i to jest wazniejsze niz kasa to jedz i spr ale moim zdaniem nie warto ( ale szczerze mowiac ja jestem bardzo negatywnie nastawiony na NL po 6 latach pobytu w kraju wiatrakow )


Szczerze mówiąc to nie znam holenderskiego, co więc masz na myśli pisząc o ustawianiu do pionu? Z mojej dotychczasowej współpracy z holendrami wynika, że komunikacja po angielsku nie nastręcza im problemów. Twierdzisz, że Holendrzy nie chcą dzielić się wiedzą z outsiderami?

Zaprosili na rozmowę to pojadę, chociaż posłuchać co zaproponują. :)


Nie wiem co to automatyka, więc wymądrzać się nie będę, lecz mój mąż jest inżynierem w IT (też okolice Amsterdamu) i w jego pracy mówi się tylko i wyłącznie po angielsku. Nikt nie wymaga holenderskiego, ten język dobrze znać do załatwiania spraw urzędowych ale w sumie tam też bez problemu można się porozumieć po angielsku.
Również mieszkamy tutaj 6 lat, ale doświadczenia mamy inne niż kolega co odpisywał powyżej.
_________________
"Mam tylko jedno skrzydło
To prawie tak jak anioł"
Ostatnio zmieniony przez mamqa Nie Kwi 26, 2015 9:25 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
radoslawforum
Poczatkujacy

Dołączył: 30 Kwi 2015
Posty: 1
Wysłany: Czw Kwi 30, 2015 6:18 pm   

spam
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Czw Kwi 30, 2015 6:19 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
joshua 
Poczatkujacy
kropla wody

Wiek: 49
Dołączył: 28 Mar 2009
Posty: 28
Skąd: Burgum
Wysłany: Czw Kwi 30, 2015 9:00 pm   

Zadzwoń do belastingu to sobie po angielsku nie pogadasz hihihi :038:
 
 
Adsu 
Poczatkujacy

Wiek: 33
Dołączył: 21 Kwi 2015
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Maj 05, 2015 10:01 pm   

Cześć wszystkim,
Miałem dać znać jakie są poje wrażenia po rozmowie, która była w sumie tydzień temu lecz późniejszy natłok pracy i obowiązków skutecznie zniechęcał mnie do napisania kilku zdań.
Na wstępie napiszę, że przyleciałem do Holandii w sam raz na obchody dnia Króla - naprawdę ciekawe doświadczenie :)

Mimo, że rozmowa poszła pomyślnie to nie jestem w stanie powiedzieć za wiele o stawce, bo wmieszała się w to wszystko polityka(o tym za chwilę). Jedyne co udało mi się pośrednio wysondować w tym temacie to, że mógłbym skorzystać z 30% ruling.

Co do polityki, to jak centrala firmy (usa) dowiedziała się, że ktoś z Polski wyraził zainteresowanie stanowiskiem w Holandii i Holandia chce go zatrudnić - to nagle w magiczny sposób pojawiła się możliwość stworzenia takiego stanowiska w Polsce (wcześniej absolutnie niemożliwe) - ale widać excell wie lepiej :p Jeszcze nie wiem jak to się skończy, ale mnie ciągnie aby wyjechać po części z ciekawości, a i po rozmowie z niderlandzkim HRem twierdzę, że podejście do pracownika jest tab bardziej ludzkie niż u nas.
Co prawda z drugiej strony zniechęcają ceny najmu i horrendalne podatki - za to porównując komunikację zbiorową - to w Polsce korzystam wyłącznie kiedy nie mam innego wyjścia i z wyraźną niechęcią - w Holandii działa to jak w moim wyobrażeniu mniej więcej zbiorkom powinien działać (może tylko ciut taniej :P )

mamqa napisał/a:

Nie wiem co to automatyka, więc wymądrzać się nie będę, lecz mój mąż jest inżynierem w IT (też okolice Amsterdamu) i w jego pracy mówi się tylko i wyłącznie po angielsku. Nikt nie wymaga holenderskiego, ten język dobrze znać do załatwiania spraw urzędowych ale w sumie tam też bez problemu można się porozumieć po angielsku.
Również mieszkamy tutaj 6 lat, ale doświadczenia mamy inne niż kolega co odpisywał powyżej.


Podobnie jest w holenderskim biurze mojej firmy, w zasadzie częściej słyszy się angielski niż holenderski. Wpływa na to zapewne również to, że pracuje tam sporo osób spoza Holandii. Po rozmowie z rodowitymi Holendrami odniosłem wrażenie, że są pewnego rodzaju dumni z tej multinarodowości.

Pozdrawiam
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Nie Maj 31, 2015 11:20 pm   

przeniesione


Zaklopotana napisał/a:


Re: Czy 4-to osobowa rodzina może żyć za 1500 euro?

Witam. Mój mąż wyjechał niedawno do Holandii i postanowił mnie i dwójkę naszych dzieci ściągnąć do siebie. Oczywiście w mojej głowie zrodziło się mnóstwo pytań i obaw, ale najważniejsze moje pytanie, które mnie dręczy to, czy da się żyć za 1500 euro w Holandii? Licząc mieszkanie, jedzenie, media i inne podstawowe rzeczy. Jest mój mąż, ja i 2 dzieci (roczne i 5-cio letnie). Czy sam mąż zdoła nas utrzymać? Ja niestety przez problemy ze zdrowiem nie mogę podjąć pracy.
Prosiłabym o konkretne odpowiedzi. Nie chce wyjechać gdzie później się okażę, że nie będzie czym dzieci nakarmić.
 
 
szczepan358 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 92
Wysłany: Wto Cze 02, 2015 9:44 pm   

my dwoje i 4mc synek, minumum 1800 do 2k miesiecznie
 
 
Natalia1029
Poczatkujacy

Dołączył: 26 Paź 2015
Posty: 2
Wysłany: Pon Paź 26, 2015 3:25 pm   

Gochna H zalezy jaki poziom zycia Cie satysfakcjonuje...

Lokum - oczywiscie zalezy co znajdziecie, w dobrym wypadku moze byc to mieszkanie w bloku za 700-800 euro. Do tego ubezpieczenie w NL jest obowiazkowe, podstawowe ok. 80 euro/osoba. Nie wiem jak jest w przypadku osob niepracujacych, czy tez jest konieczne. Jesli macie samochod to trzeba sie liczyc z podatkiem drogowym, ktorego wysokosc zalezy od rodzaju auta oraz oczywiscie paliwo. No i do tego jedzenie, przy dobrym gospodarowaniu zasobami, samodzielnym gotowaniem i kupowaniem w supermarkecie osoba dorosla +/- 100 euro miesiecznie. Do tego wydatki zwiazane z dziecmi. Takze wydaje mi sie ze w 1500 ciasno bedzie sie zmiescic.

ALE dla pocieszenia, w Holandii jest cala lista dodatkow na ktore z pewnoscia mozecie sie zalapac, dodatek do mieszkania jezeli malo sie zarabia, to samo do ubezpieczenia, zasilek na dzieci... Na pewno z niejednego mozecie skorzytac. Jednakze, trzeba wiedziec gdzie to zalatwic, i nie dostaje sie tego tak od razu, sprawy administracyjne tez troche trwaja niestety...
Ostatnio zmieniony przez Natalia1029 Pon Paź 26, 2015 3:28 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Paź 26, 2015 3:54 pm   

Natalia1029 napisał/a:
Gochna H zalezy jaki poziom zycia Cie satysfakcjonuje...


Jesli to do mnie ....to dziekuje , a tak na marginesie ,mieszkam tu od dwudziestu dwoch lat :030:

pozdrawiam
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
seemija
Gaduła

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 142
Wysłany: Pon Paź 26, 2015 6:52 pm   

Natalia1029 napisał/a:
przy dobrym gospodarowaniu zasobami, samodzielnym gotowaniem i kupowaniem w supermarkecie osoba dorosla +/- 100 euro miesiecznie


chleb z maslem i czarna kawa ? :037:
tygodniowe (wieksze) zakupy to 70/90 euro plus codzienne jak chleb czy mleko 10/30 euro
na 3 dorosle osoby i bez szalenstw :)
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Pon Paź 26, 2015 7:39 pm   

Natalia1029 napisał/a:
Nie wiem jak jest w przypadku osob niepracujacych, czy tez jest konieczne.
tak, ubezpieczenie jest konieczne !

Natalia1029 napisał/a:
osoba dorosla +/- 100 euro miesiecznie
skad zes ty sie urwala ?

100 euro na doroslego czlowieka ma wystarczyc na miesiac ? pewnie, pod warunkiem ze zatka sobie cztery litery korkiem, albo bedzie jadl na okraglo makaron na obiad i suche bulki na sniadanie , o kolacji niech zapomni !
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Wto Paź 27, 2015 7:27 am   

My trzyosobowa rodzina, dziecko w wieku prawie 3 lata wydajemy na zakupy ok. 100euro tygodniowo. Do tego chemia +/- 50-70 euro w miesiacu.
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
 
 
Mareczek78 
Poczatkujacy

Dołączył: 05 Lis 2015
Posty: 1
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw Lis 05, 2015 5:51 pm   

Możecie mi podpowiedzieć ile mniej więcej wyniosą dzienne koszty na komunikację miejską w Amsterdamie? Chodzi o podróże pomiędzy pracą a domem.
 
 
Metec
Gaduła

Dołączył: 26 Gru 2012
Posty: 111
Wysłany: Nie Lis 08, 2015 9:35 am   

Mozesz sobie to dokladnie sprawdzic na 9292.nl
 
 
Jolcia531 
Poczatkujacy

Dołączyła: 26 Wrz 2015
Posty: 6
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Sob Gru 19, 2015 8:37 am   

Życie jak wszędzie, może być tanie i może być drogie, zależy jak chcemy żyć, można przeciez kupować produkty o wątpliwej jakości i cieszyć się odłożonymi pieniędzmi :)
_________________
Najciekawsze Randki w Holandii
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group