NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie odnośnie firmy VOF
Autor Wiadomość
hubert6010 
Poczatkujacy
Hubert

Dołączył: 07 Sty 2014
Posty: 2
Skąd: Noordwijkerhout
  Wysłany: Wto Sty 07, 2014 9:19 pm   Pytanie odnośnie firmy VOF

Witam
Mam pytanko mam otwartą firme z kolegą VOF i zapisane w KvK mamy handel towarami, ale dostałem teraz oferte od jednej firmy, żeby raz na 2 tygodnie przyjechać do nich na servis maszyn.
Pytanie moje takie czy przy firmie VOF możemy robić także usługi czy musze mieć otwartą osobną firme ZZP?
Wiem, że każde rozszerzenie działalności muszę zgłaszać w KvK.

Dzięki za pomoc.
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Wto Sty 07, 2014 9:51 pm   

hubert6010,

Bez problemu mozesz to robic jako VOF, tak jak napisales trzeba podac tylko dodatkowa dzialnosc w KvK (ale nawet to nie jest super pilne).

VOF duzo sie nie rozni od ZZP, to jakby dwie ZZP zlaczone razem, gdzie kazdy partner (czyli i ty twoj kolega) sa finansowo tak samo odpowiedzialni za firme.
 
 
hubert6010 
Poczatkujacy
Hubert

Dołączył: 07 Sty 2014
Posty: 2
Skąd: Noordwijkerhout
Wysłany: Wto Sty 07, 2014 11:05 pm   

Dzięki za odpowiedź. :038:
Mam jeszcze jedno pytanko odnosnie podatku.Czy jest ktoś w stanie mi na chłopski rozum wytłumaczyć mój czysty zarobek przy wystawieniu faktury i założeniu: 1 godzina pracy to 42.35 eur brutto.Jak obliczyć z tego czysty pieniądz. Jakie podatki musze zapłacić? Sory za głupie pytanie ale jestem noga z tego, a mój księgowy jest na miesięcznym urlopie.Musze pomyśleć czy to się opłaca.
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Śro Sty 08, 2014 12:41 am   

hubert6010,

Nie ma sprawy :)

Brutto czyli z 21% BTW (VATu)? To wtedy netto zostaje ci 35e, a z kazdej przepracowanej godziny reszta, czyli 7,35e placisz jako omzetbelasting - BTW co kwartal do Belastingdienst. Od calej kwoty BTW mozesz odliczyc sobie tez BTW ktory sam zaplaciles na np. materialy do firmy, strone internetowa itd.

W Holandii wieksza czesc podatków, oprocz oczywiscie VAT (BTW), jest liczona od twoich rocznych dochodów. Dlatego nie mozna obliczyc z godzinnej stawki wszystkich podatkow, jak nie wiesz ile lacznie bedziesz mial dochodow rocznie.

Zalozmy ze mozesz kazdego klienta fakturowac za te 35 euro i masz lacznie zawsze 20 godzin fakturowanych i pracujesz 50 tygodni w roku (zeby latwiej sie liczylo). Nie masz innych dochodow. Wtedy masz dochody 50*35*20= 35.000 euro rocznie. Teraz zaczyna sie problem, bo Holandia ma rozne ulgi podatkowe, w zaleznosci od firmy i dzialnosci (np. zelfstandigenaftrek - ulga dla osob majacych wlasna firme) i nie ma jednej taryfy podatkowej. Do 19.000 jest 5% inkomstenbelasting (podatek od dochodow), 19-33 10% a juz powyzej 33.000 42%, powyzej 55 52% (moge sie mylic o pare procent). Do tego jest jeszcze podatki na rozne premie, podobne do ZUSu, to okolo 5%

Czyli im wiecej zarabiasz w ciagu roku, tym mniej zostaje ci netto z tych 35e. Przy dochodach 35.000 zostanie ci mniej wiecej 27.000 netto, czyli 27000/1000 godzin fakturowanych = 27e na godzine.

Jak fakturujesz 40 godzin tygodniowo, to masz dochody 70.000 rocznie. Netto zostanie gdzies z 50.000 i na godzine wychodzi juz "tylko" 25e.

Oczywiscie od dochodow odlicza sie koszty (a nie wiem jakie macie), dalem je tutaj na 0, zeby przyklad byl latwiejszy.

Mysle ze sam wiesz najlepiej jakie masz koszty, tylko wtedy znowu trzeba od nowa obliczyc dochody, ale to juz z ksiegowym ;)

PS. To jest taryfa dla was pojedynczo za godzine czy lacznie na VOF? Wtedy trzeba dochody podzielic przez 2 (mniej wiecej, bo zmienia sie znowu prog podatkowy), jesli pracujecie w dwojke a liczycie lacznie jako VOF te 35e.
 
 
YANNOSICK 
Super gaduła
Cogito ergo sum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 389
Skąd: Zeeland
Wysłany: Nie Sty 12, 2014 10:59 am   

Bardzo dobrze wyjaśnione. Szacun Wiedźminie.
_________________
If You always follow, You will never lead.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group