NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Praca 2 lata w jednej agencji
Autor Wiadomość
lena.a 
Nieśmiały użytkownik


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2010
Posty: 77
Wysłany: Śro Paź 07, 2015 4:14 pm   

Beny.rac napisał/a:
Skoro po 4 miesiacach trzeba sie zameldowac to czemu jeszcze nikt nic nie zrobil z HOTELAMI ROBOTNICZYMI gdzie ludzie mieszkaja po 6-12 miesiecy i nadal nie maja meldunku ?




A nie mają? ja jak mieszkałam na takim hotelu to miałam meldunek, ludzie z gemeente przyjechali to załatwić na miejsce masowo.

A chciałabym żeby się wzięli za tych co po 10 lat w Holandii są bez meldunku i się śmieją, że głupia jestem bo mam samochód na Nl blachach i płace podatek, ciekawe jakie by wtedy miny mieli.
_________________
_________________
http://humanitarni.pl/#
 
 
Kiepo 
Gaduła

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 139
Wysłany: Śro Paź 07, 2015 5:37 pm   

Gochna to co Ty piszesz ta sa korzysci a ja mam namysli kryminal, deportacje i inne herezje. Mniejsza z tym. Do rzeczy.

Cytat:
Czy ktos zastanawial sie nad tym ,czym odbije sie to wprzyszlosci jakie beda tego konsekwencje np. dla tych w/w osob ,ktore mieszkaja w Holandii bez meldunku , a beda po latach po powrocie ,staraly sie o holenderska emeryture w Polsce .
Czy sam urzad SVB wystarczy by potwierdzic zatrudnienie na terenie Holandii ?


Ty wspominasz o SVB czyli emerytuerze AOW. Naturalnie nie nalezy sie, ale kazdy kto pracuje legalnie w Holandii ma odprawadzane skladki na fundusz emerytalny przez pracodawce. Kazdy co roku przeciez dostaje list z tego to oto funduszu ile ma odlozone juz swoich skladek. I bynajmniej nie jest to list z SVB. Kazdy sektor ma inny. Metal inny Logistyka inny itd. Ta emerytura za Twoje PRZEPRACOWANE lata nalezy sie jak psu buda!

Jednak chodzilo dzis za mna to czy aby po 67 latach SVB nie przejmie tych skladek. Wiec gadalem dzis z typem w robocie, Holender 63 lata wiec w temacie byl. Jakiesz to szczescie, ze typ ten nie mial meldunku przez pare lat w Holandii bo pracowal w Belgii (5-6 lat).

Wiec jest tak. Tylko okolo 85% wypracowanej emerytury wyplaca fundusz reszte SVB, czyli AOW. Nigdy nie ma tak ze jest 100% przez fundusz. Wiec tych kilkunastu procent bedzie brakowac (jakies okolo 10 lat meldunku). Pytalem sie go czy jest pewny, byl pewny bo wlasnie wspomnial mi o pracy w Belgii.

Wracajac do checi nie checi zameldowania sie. Moim osobistym zdaniem i z tego co obserwuje, wydaje mie sie, ze wiekszosc osob moze i chcialaby sie zameldowac ale nie moze lub nie ma gdzie. Wystarczy od czasu do czasu popatrzec na ogloszenia gdzie ludzie oferuja niezle pieniadze za zameldowanie sie. Wiadomo, ze sa i tacy co wola sie slizgac...

Bardziej radzilbym martwic sie osobom, ktorzy pracuja przez uitzendbureau, Ci to beda mieli dopiero dramat.

Zeby nie bylo, sam mam od dawna meldunek i chce miec (wiele ulatwia) i jezdze na zoltych tablicach :) (nie lubie sie rzucac w tlumie) :)

p.s. sory za skladnie i bledy, pisalem bardzo szybko.
Ostatnio zmieniony przez Kiepo Śro Paź 07, 2015 5:41 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
LeGolasik 
Gaduła nad gadułami :-)
LeGolasik


Pomógł: 13 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Mar 2009
Posty: 651
Wysłany: Śro Paź 07, 2015 6:47 pm   

Kiepo napisał/a:
Gochna to co Ty piszesz ta sa korzysci a ja mam namysli kryminal, deportacje i inne herezje. Mniejsza z tym. Do rzeczy.

Cytat:
Czy ktos zastanawial sie nad tym ,czym odbije sie to wprzyszlosci jakie beda tego konsekwencje np. dla tych w/w osob ,ktore mieszkaja w Holandii bez meldunku , a beda po latach po powrocie ,staraly sie o holenderska emeryture w Polsce .
Czy sam urzad SVB wystarczy by potwierdzic zatrudnienie na terenie Holandii ?


Ty wspominasz o SVB czyli emerytuerze AOW. Naturalnie nie nalezy sie, ale kazdy kto pracuje legalnie w Holandii ma odprawadzane skladki na fundusz emerytalny przez pracodawce. Kazdy co roku przeciez dostaje list z tego to oto funduszu ile ma odlozone juz swoich skladek. I bynajmniej nie jest to list z SVB. Kazdy sektor ma inny. Metal inny Logistyka inny itd. Ta emerytura za Twoje PRZEPRACOWANE lata nalezy sie jak psu buda!

Jednak chodzilo dzis za mna to czy aby po 67 latach SVB nie przejmie tych skladek. Wiec gadalem dzis z typem w robocie, Holender 63 lata wiec w temacie byl. Jakiesz to szczescie, ze typ ten nie mial meldunku przez pare lat w Holandii bo pracowal w Belgii (5-6 lat).

Wiec jest tak. Tylko okolo 85% wypracowanej emerytury wyplaca fundusz reszte SVB, czyli AOW. Nigdy nie ma tak ze jest 100% przez fundusz. Wiec tych kilkunastu procent bedzie brakowac (jakies okolo 10 lat meldunku). Pytalem sie go czy jest pewny, byl pewny bo wlasnie wspomnial mi o pracy w Belgii.

Wracajac do checi nie checi zameldowania sie. Moim osobistym zdaniem i z tego co obserwuje, wydaje mie sie, ze wiekszosc osob moze i chcialaby sie zameldowac ale nie moze lub nie ma gdzie. Wystarczy od czasu do czasu popatrzec na ogloszenia gdzie ludzie oferuja niezle pieniadze za zameldowanie sie. Wiadomo, ze sa i tacy co wola sie slizgac...

Bardziej radzilbym martwic sie osobom, ktorzy pracuja przez uitzendbureau, Ci to beda mieli dopiero dramat.

Zeby nie bylo, sam mam od dawna meldunek i chce miec (wiele ulatwia) i jezdze na zoltych tablicach :) (nie lubie sie rzucac w tlumie) :)

p.s. sory za skladnie i bledy, pisalem bardzo szybko.


Te składki odprowadzane do funduszy emerytalnych wybranego sektora, to nic innego jak 2 filar, który nie jest obowiązkowy, jęsli nie wynika to z CAO lub umów pracodawcy z funduszem emerytalnym. Bardzo duża grupa ludzie nie ma własnie drugiego filara. A jeśli mieszkasz/ pracujesz w NL, przez minimum 50 lat, masz prawo do 100 % AOW. Kazdy rok pracy to 2%. Wypłacana jest w dniu osiągniecia wieku emerytalneg ( na SVB jest fajny kalkulator.)
_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili takim, jaki jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę

Kurt Cobain
 
 
Kiepo 
Gaduła

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 139
Wysłany: Śro Paź 07, 2015 6:56 pm   

Doskonale o tym wiem, ze 100% sie nalezy odkad mieszkasz tutaj oczywiscie od 15 roku zycia chyba.

Ma obowiazek ! Nawet Uitzendbureau‎ po 26 tygodniach Twojej pracy ma OBOWIAZEK skladki odkladac! Tyle ze u nich sa to grosze.

Co do osob zatrunionych bezposrednio grosze to juz takie nie sa. Zalezy to pewnie od jakis ukladow zbiorowych i zwiazkow zawodowych jakie maja minimum. [/b]

Cytat:
Kazdy rok pracy to 2%

Kazdy rok zameldowania.
Ostatnio zmieniony przez Kiepo Śro Paź 07, 2015 7:55 pm, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
seemija
Gaduła

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 142
Wysłany: Śro Paź 07, 2015 8:51 pm   

Kiepo napisał/a:
Kazdy rok zameldowania.

wonen of werken, czyli mieszka lub pracuje
za kazdy udokumentowany rok pracy lub zameldowania
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Śro Paź 07, 2015 9:14 pm   

lena.a napisał/a:
A nie mają? ja jak mieszkałam na takim hotelu to miałam meldunek, ludzie z gemeente przyjechali to załatwić na miejsce masowo.


Nom nie maja i miec nie beda ...

Ludzie z gemente przyjechali zameldowac pracownikow ? :030:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
lena.a 
Nieśmiały użytkownik


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2010
Posty: 77
Wysłany: Czw Paź 08, 2015 10:46 am   

Beny.rac napisał/a:
lena.a napisał/a:
A nie mają? ja jak mieszkałam na takim hotelu to miałam meldunek, ludzie z gemeente przyjechali to załatwić na miejsce masowo.


Nom nie maja i miec nie beda ...

Ludzie z gemente przyjechali zameldowac pracownikow ? :030:

Trudno chyba zawieźć prawie 300 osób do gemeente bo to był pierwszy meldunek dla całego hotelu nie wiem jak jest teraz pewnie jak przyjadą nowi do pracy to ich wioza i melduja. Tak było w van koppenie jakieś 3 lata temu
_________________
http://humanitarni.pl/#
 
 
Kiepo 
Gaduła

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 139
Wysłany: Czw Paź 08, 2015 5:58 pm   

seemija zgadza sie, masz racje.

Czyli, to tylko dobra wiadomosc dla osob nieposiadajacych meldunku. Dostana tez AOW.
Ostatnio zmieniony przez Kiepo Czw Paź 08, 2015 6:05 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Fegelein
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Kwi 2012
Posty: 395
Wysłany: Czw Paź 08, 2015 6:29 pm   

Gochna H napisał/a:

Wiem pisales o tym w innym temacie, ze znasz osoby mieszkajace w Holandii 11 lat a ktore nadal nie posiadaja meldunku... zastanawiam sie czy te osoby zadaly sobie kiedykolwiek pytanie ,co bedzie potem?


Gocha, nikt nie pisze, że nie ma takiego prawa - ono jest.
Inną kwestią jest jego egzekucja w praktyce - nie jest tak, że brak meldunku pociąga jakieś tragiczne konsekwencje, nikt nie wejdzie o 6 rano do domu i nie wywozi do obozu tortur na jakimś bezludziu.
Podobnie jest z podatkiem drogowym, prawo swoje... realia swoje. Policja\Belastingdienst też nie mówią o możliwości płacenia na białych blachach.... a można.
Można w ogóle nie płacić nawet mając meldunek.... trzeba tylko trochę się potrudzić w kolejce w komunikacji polskiej co jakiś czas. Nikt nie da kary do pierwszej kontroli.

Wszyscy wiedzą jakie jest prawo, ale nie róbmy jakiejś atmosfery strachu i lęku rodem z reżimu Korei Północnej.
Jest prawo i te omawiane w dyskusji jest prawem wręcz niewykonywanym.... podchodzi się bardziej pasywnie niż aktywnie.

A to co będzie za 10 lat? Szczerze to co ty możesz wiedzieć co będzie jutro? Wiadomo, że ma się jakieś plany, marzenia.... ale emerytura to dla wiekszości perspektywa kilkudziesięciu lat.
Do tego czasu wszystko może się zdarzyć, a na emeryturę w ogóle nie powinno się liczyć. Nie wiem gdzie są jeszcze tacy naiwni by wierzyć, że za 30-40 lat dostaną emeryturę - jak już to prawie bezwartościowe resztki.
Ostatnio zmieniony przez Fegelein Czw Paź 08, 2015 6:30 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
LeGolasik 
Gaduła nad gadułami :-)
LeGolasik


Pomógł: 13 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Mar 2009
Posty: 651
Wysłany: Czw Paź 08, 2015 6:30 pm   

Kiepo napisał/a:
Doskonale o tym wiem, ze 100% sie nalezy odkad mieszkasz tutaj oczywiscie od 15 roku zycia chyba.

Ma obowiazek ! Nawet Uitzendbureau po 26 tygodniach Twojej pracy ma OBOWIAZEK skladki odkladac! Tyle ze u nich sa to grosze.

Co do osob zatrunionych bezposrednio grosze to juz takie nie sa. Zalezy to pewnie od jakis ukladow zbiorowych i zwiazkow zawodowych jakie maja minimum. [/b]

Cytat:
Kazdy rok pracy to 2%

Kazdy rok zameldowania.


Niet elke werkgever heeft een pensioenregeling

Werkgevers zijn niet verplicht een pensioen te regelen voor hun werknemers. Als uw werkgever bij een bepaalde bedrijfstak hoort, zoals de bouw of de zorg, dan is de kans groot dat er een bedrijfstakpensioenfonds bestaat. Uw werkgever is verplicht hieraan deel te nemen. Sommige bedrijven hebben een ondernemingspensioenfonds. Dan is het pensioen collectief geregeld voor de hele organisatie.

Uw werkgever meldt u bij uw indiensttreding of er een pensioenregeling is. Zo ja, dan krijgt u binnen drie maanden van de pensioenuitvoerder (het pensioenfonds of de verzekeraar) bericht over de inhoud van de pensioenregeling. U kunt altijd bij uw pensioenuitvoerder terecht voor meer informatie over de regeling.

Bouwt u geen pensioen op bij uw werkgever? Dan kunt u zelf eventueel een pensioenvoorziening treffen.
_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili takim, jaki jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę

Kurt Cobain
 
 
Kiepo 
Gaduła

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 139
Wysłany: Czw Paź 08, 2015 6:39 pm   

LeGolasik mozesz podac zrodlo? Bo przyznam szczerze, widzialem na wlasne oczy STIPPy od najgorszej z mozliwej nieholenderskiej agencji pracy. Robila takie walki a skladki odprowadzala.

Dobra juz mam calosc:

http://www.pensioenkijker...ia-uw-werkgever
Ostatnio zmieniony przez Kiepo Czw Paź 08, 2015 6:47 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Czw Paź 08, 2015 6:44 pm   

Fegelein napisał/a:

Do tego czasu wszystko może się zdarzyć, a na emeryturę w ogóle nie powinno się liczyć. Nie wiem gdzie są jeszcze tacy naiwni by wierzyć, że za 30-40 lat dostaną emeryturę - jak już to prawie bezwartościowe resztki.


Tylko rozumiesz ze to czesciowo wina ludzi takich jak ty, ktorzy omijaja system, nie placa podatkow, ale uwazaja ze za ich "ciezka" prace nalezy im sie WW, AOW czy ziektewet i nie maja najmniejszych problemow moralnych korzystac z tych zasilkow, ba nawet oczekuja jakis rodzaj pochwaly za to jacy sa "cwani"?

Akurat moze emerytury to nie najlepszy przyklad, bo one czesciowo znikna przez niz demograficzny, ale analogia odnosi sie do twoich innych wypowiedzi o wegenbelasting, podatkow gminnych czy zasilkow.

Ktos przeciez placi za to zeby autostrady nie mialy dziur, ktos zabiera co tydzien smieci przed twoim domem i ktos placi za twoj zasilek.

Wiec nie dziw sie ze tak duzo osob tutaj jest negatywnie nastawione na twoje wypowiedzi, szczegolnie jesli te osoby od dziesiatek lat placa tu podatki, tak jak ja.

Wiem ze zaraz napiszesz kolejna swoja teorie o tym jak powinno to byc zorganizowane lepiej, ze uwazasz system za nieuczciwy, ze bys placil ale w inny sposob, ze placisz przez BTW albo loonheffing, ale to nie zmienia faktu ze jest jak jest i wedlug prawa oszukujesz.

A to ze nie jest egzekwowane, no coz...
Ostatnio zmieniony przez GeraltRivia Czw Paź 08, 2015 6:45 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kiepo 
Gaduła

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 139
Wysłany: Czw Paź 08, 2015 7:11 pm   

LeGolasik no dobra, zlapales mnie za slowo, ale...

http://kennisbank.sparen....eling-verplicht

Te przypadki sa wyjatkowe. Myle sie? Jezeli tak to wytlumacz.
 
 
Fegelein
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Kwi 2012
Posty: 395
Wysłany: Czw Paź 08, 2015 7:27 pm   

GeraltRivia napisał/a:


Tylko rozumiesz ze to czesciowo wina ludzi takich jak ty, ktorzy omijaja system, nie placa podatkow, ale uwazaja ze za ich "ciezka" prace nalezy im sie WW, AOW czy ziektewet i nie maja najmniejszych problemow moralnych korzystac z tych zasilkow, ba nawet oczekuja jakis rodzaj pochwaly za to jacy sa "cwani"?

Emerytura należy się z ilości wypracowanych składek.
Nie obchodzą mnie inne podatki bo z nich nie powinno się budować emerytur, ale jako, że system jest kiepski to tak się robi.
Podatek drogowy też nie idzie tylko na budowę dróg, ale na inne łatanie - jest to chore.


Cytat:
Ktos przeciez placi za to zeby autostrady nie mialy dziur, ktos zabiera co tydzien smieci przed twoim domem i ktos placi za twoj zasilek.

Od tego jest podatek drogowy, a nie abonament jak obecnie. Auto stoi czy nie płacisz zawsze. Sąsiad lat 61 jeździ raz na tydzień do sklepu 15 km. Musi bardzo niszczyć drogi jak młody dojeżdżający do pracy po 50 km dziennie skoro płaci tyle samo.

Podatek drogowy tak, ale sprawiedliwie nałożony - czyli w paliwie. Kto jeździ ten płaci.

Cytat:
Wiec nie dziw sie ze tak duzo osob tutaj jest negatywnie nastawione na twoje wypowiedzi, szczegolnie jesli te osoby od dziesiatek lat placa tu podatki, tak jak ja.

No przecież każdy tu płaci podatki, można omijać podatek drogowy gdyż jest taka możliwość - korzystać ile się da najdłużej.
Co do reszty to osoby niemeldowane nie płacą to fakt, ale za brak meldunku nie wtrącą ich do lochu.
Gdyby to był palący problem to już dawno Holendrzy by się za to wzięli. W końcu tak lubią jeździć po Polakach, idealne łyse kozy do zajechania. Ani zjednoczeni jako grupa, ani ambitni. Skrzynka gorzały, pokój z grzybem i pięcioma łóżkami i jakaś robota za 200 euro wystarczy.

Cytat:
Wiem ze zaraz napiszesz kolejna swoja teorie o tym jak powinno to byc zorganizowane lepiej, ze uwazasz system za nieuczciwy, ze bys placil ale w inny sposob, ze placisz przez BTW albo loonheffing, ale to nie zmienia faktu ze jest jak jest i wedlug prawa oszukujesz.

A nie powinno być lepiej zorganizowane? Nic nie dzieje się bez powodu i w pewnych sprawach NL jest co najmniej dziwna.

Trzeba pamiętać, że Polaków jest około 100 tysięcy, z czego część na stałe, część mieszka na prywatnych pokojach, a garstka ma auto.
Brak podatków z niezameldowanych jest jak ziarnko piasku w piaskownicy - bez znaczenia dla ogółu.
Ostatnio zmieniony przez Fegelein Czw Paź 08, 2015 7:28 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Czw Paź 08, 2015 7:29 pm   

Fegelein,
:043:

Cytat:
Wiem ze zaraz napiszesz kolejna swoja teorie


Edit: PS. A tak na serio, to przestan obrazac Polakow. Znam bardzo duzo osob ktore przyjechaly tutaj pare lat temu, maja stale kontrakty, kupuja domy, w firmach robia kariere, przez swoja prace na co dzien ich spotykam. Ze tobie sie nie udalo, albo dalej tkwisz w hotelach i w magazynach, nie znaczy ze inni tez tak maja.

A wszystkie twoje argumenty mozna obalic, ale szkoda czasu, masz swoje widzimisie, ze twoja wizja jest najlepsza i swiat powinien sie dopasowac do ciebie.
Ostatnio zmieniony przez GeraltRivia Czw Paź 08, 2015 7:40 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group