NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dodatek urlopowy 8%
Autor Wiadomość
chris77
Poczatkujacy

Dołączył: 20 Wrz 2013
Posty: 25
Wysłany: Nie Paź 25, 2015 5:40 pm   Dodatek urlopowy 8%

Pracuje w systemie zmianowym = weekendowym. Za to wg umowy otrzymuje dodatek zmianowy. Dodatek placony co miesiac od poczatku na odcinku wyplaty. Kontrakt oparty NBBU CAO. Moja agencja wyplaca 8% dodatku wakacyjnego tylko w oparciu o baze, podstawowe wynagrodzenie nie wliczajac dodatku zmianowego. Przy czym zaznaczam, ze dodatek zmianowy jest stalym elementem pensji. Czy to zgodne z prawem?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Nie Paź 25, 2015 6:06 pm   

chris77, tak zgodne
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
chris77
Poczatkujacy

Dołączył: 20 Wrz 2013
Posty: 25
Wysłany: Wto Paź 27, 2015 6:17 pm   

Dzieki za odpowiedz, ale czy moglbys jakies uzasadnienie napisac? Widzisz ja chodze wokol tematu juz dlugo i jestem raczej przekonany, ze to powinno byc 8% dochodow miesiecznych, bez nadgodzin, itp. Ale wg tego co stale zarabiasz. Jesli ja np. pracuje w stalym systemie zmianowym to wg mnie powinno byc to zaplacone wg 8% podstawa plus dodatek zmianowy.
Moje CAO NBBU mowi, ze:

Artykuł 27.
Prawo do urlopu
2. Poza tym pracownik czasowy ma prawo do dodatku urlopowego wynoszącego 8% rzeczywistego wynagrodzenia. Do obliczania dodatku urlopowego przyjmuje się liczbę dni do przepracowania w skali rocznej, włącznie z dniami urlopu i dniami świątecznymi.


Artykuł 2.
Definicje
“Rzeczywiste wynagrodzenie”:
faktyczna kwota wynagrodzenia brutto przyznana pracownikowi w myśl postanowień niniejszego CAO ustalona w oparciu o przepracowany okres, bez dodatku urlopowego, rezerw, dodatków, zwrotów kosztów, nadgodzin, godzin do rekompensaty itp.


Poza tym kontaktowalem sie z kilkoma prawnikami i wielkim skrocie oni sa zdania, ze to powinno byc 8% brutto miesiecznych zarobkow bez nadgodzin i innych nieregularnych dodatkow:

Opinia prawnika

Wat is vakantiegeld?
Iedere werknemer heeft recht op vakantiegeld. Vakantiegeld wordt ook wel vakantiebijslag, vakantietoeslag of vakantie-uitkering genoemd. Eigenlijk is de term 'vakantiegeld' niet de juiste term. Deze term is namelijk officieel gereserveerd voor de loondoorbetaling tijdens vakantiedagen. Als er echter over vakantiegeld wordt gesproken, wordt vrijwel altijd de jaarlijkse vakantiebijslag bedoeld. Een werknemer krijgt in principe 8% van zijn brutojaarloon als vakantiegeld uitgekeerd. Dit is opgenomen in de Wet minimumloon en minimumvakantiebijslag (WMM).

In de cao kan een hoger percentage worden afgesproken, maar nooit een lager percentage. Van de WMM kan in cao’s of personeelshandboeken namelijk alleen worden afgeweken ten gunste van de werknemer. Bedingen in het arbeidscontract ten nadele van de werknemer zijn nietig. In veel cao’s worden afspraken gemaakt over het tijdstip van betalen of de wijze waarop.


Ciekaw jestem profesjonalnej opinii w tej materii. Poza tym jest jeszcze jedna kwestia, gdyz CAO NBBU mowi, ze nie ma zastosowania w sytuacji, gdy np. w firmie, ktorej pracuje przez agencje obowiazuje inne CAO, specyficzne dla danej branzy.

NBBU CAO:
Niniejszy układ zbiorowy pracy NBBU -CAO dla pracowników czasowych nie ma zastosowania wobec
pracodawcy, który podlega jednemu z poniższych układów CAO :
> CAO dla zakładów obróbki metalu
> CAO dla zakładów produkujących karoserie
> CAO dla zakładów produkujących pojazdy mechaniczne oraz pojazdy dwukołowe
> CAO dla zakładów rzemieślniczych zajmujących się obróbką złota i srebra
> CAO dla zakładów izolacyjnych
> CAO dla zakładów elektrotechnicznych
> CAO dla zakładów hydraulicznych, montażowych, zakładów instalujących centralne ogrzewanie oraz
urządzenia chłodnicze.



W firmie, ktorej pracuje obowiazuje CAO metalelektro. A ten znow mowi wyraznie:

048 Hoe hoog is de vakantietoeslag?
cao-artikel 5.10.2 en 5.10.3
De vakantietoeslag bedraagt 8 procent
van de maandverdienste voor elke maand
in de periode van 1 juli tot en met 30 juni.
Voor de berekening van de toeslag wordt
uitgegaan van de maandverdienste over
de maand juni, inclusief ploegentoeslag
bij regelmatige ploegendienst.
■ 049 Wanneer moet vakantietoeslag
worden betaald?
cao-artikel 5.10.1
De vakantietoeslag moet uiterlijk op 1 juli
betaald worden. Ook bij beëindiging van
het dienstverband moet de vakantietoeslag
worden betaald.
■ 050 Wordt de ploegentoeslag
ook meegenomen in de vakantietoeslag?
cao-artikel 5.10.2
Ja, als je in regelmatige ploegendienst
werkt, wordt de vakantietoeslag verhoogd
met 8 procent van de feitelijke ploegentoeslag.


Tak na marginesie, jest rowniez prawomocny wyrok sadu w tej sprawie z czerwca 2015

wyrok sadu w sprawie dodatku zmianowego

Co o tym sadzisz?
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Wto Paź 27, 2015 8:41 pm   

chris77, a w starych tematach nic nie znalazles?

http://www.niedziela.nl/i...pl&cr=countryNL
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Wto Paź 27, 2015 11:21 pm   

Cytat:
Co o tym sadzisz?
a sadze ze za slabo znasz jezyk zeby to wszystko zrozumiec . Manowicie w podanym linku do sprawy nie chodzi o wyliczenie pieniazkow wakacyjnych a o dodatki zmianowe ktore to chlop chce miec wyplacone takze z godzin wakacyjnych i verlofuren . ponizszy cytat opisuje wlasnie ze nie masz racji i pieniazki wakacyjne sa wyliczane z podstawowej wyplaty i ewentualnie z 13 pensji , dodatkow zmianowych ale nie z nadgodzin
Cytat:
Andere, niet direct aan het dienstverband verbonden en incidentele betalingen gelden niet als loon. Zo hoeft de werkgever geen vakantietoeslag te betalen over verdiensten uit overwerk, uitkeringen bij bijzondere gelegenheden (zoals een jubileumuitkering), winst- en eindejaarsuitkeringen, (on)kostenvergoedingen, inkomensafhankelijke bijdrage zorgverzekeringswet en loon in natura. Over de vergoeding die de werkgevers in het kader van de Zorgverzekeringswet aan hun werknemers betalen, hoeft geen vakantietoeslag betaald te worden. Een CAO kan anders bepalen.
http://www.hr-kiosk.nl/ho...vakantietoeslag
podejzewam ze i tak bedziesz drazyl temat tak by wyszlo na twoje wiec dam ci rade idz do adwokata zaplac mu pare stowek i on ci to wyjasni . Powodzenia
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
chris77
Poczatkujacy

Dołączył: 20 Wrz 2013
Posty: 25
Wysłany: Śro Paź 28, 2015 7:05 am   

Przeciez w calym temacie chodzi mi o wyliczenie dodatku wakacyjnego 8%z pensji podstawowej plus dodatku zmianowego, ktory otrzymuje stale co miesiac. Nigdzie nie pisalem o nadgodzinach. Temat nadgodzin w ogole nie byl poruszany.
Teoretycznie zarabiam 3000 brutto miesiecznie (podstawa plus dodatek zmianowy), ale pracodawca wylicza 8% od 2000 podstawy bez dodatku zmianowego. O to mi chodzi w calym temacie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group