NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Panicelinka
Wto Maj 03, 2016 8:54 pm
4 mandaty za prędkość - HOLANDIA
Autor Wiadomość
alcomats
Poczatkujacy

Dołączył: 05 Sty 2016
Posty: 2
Wysłany: Wto Sty 05, 2016 12:59 am   4 mandaty za prędkość - HOLANDIA

Witam , pracowałem w Holandii od lipca do połowy grudnia .Jestem już w Polsce i dzisiaj mi przyszły 4x mandaty za prędkość na ok. 700 euro.
Codziennie wracałem tą samą drogą z pracy a mandaty są z ostatnich dni mojego pobytu w Holandii, więc prawdopodobnie zainstalowali na tej drodze radar , mój pech .
Przez cały wyjazd poruszałem się samochodem Taty, na niego było auto zarejestrowane.
Teraz mam pytanko, czy jest w ogóle jakakolwiek szansa by odwołać się co do tych mandatów lub wystąpić o jakieś porozumienie ?

Nie wiem czy to się bierze pod uwagę ale :

-Nie otrzymałem żadnych fotografii z popełnionych wykroczeń .
-3 mandaty są w języku Polski a jeden w holenderskim .
-Żaden nie był polecony , wyjmowałem mandaty ze skrzynki .


Czy jest np. możliwość dogadać się z tym urzędem by pieniądze, które otrzymam ze zwrotu podatku przeznaczyć na te mandaty ? Aktualnie nie mam żadnych pieniędzy a jest to kwota na ok .3 tyś złotych .

Czekam na odpowiedź i z góry dziękuje :)
 
 
zoutkeet 
Nieśmiały użytkownik
zoutkeet

Wiek: 38
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 59
Wysłany: Wto Sty 05, 2016 5:01 am   

Zasada prosta nie trzeba zapierd.... ć samochodem więc problemu nie będzie a co do mandatów masz na nich termin płacisz lub nie później sprawę przejmie incasso plus ich dodatki więc z 700 moze się zrobić dużo więcej co do kwesti dogadania się to wątpię jeśli chodzi o mandaty za wykroczenia życzę powodzenia.
_________________
zoutkeet
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Wto Sty 05, 2016 9:27 am   Re: 4 mandaty za prędkość - HOLANDIA

Cytat:
-Nie otrzymałem żadnych fotografii z popełnionych wykroczeń.
Fotki możesz sobie obejrzeć online na stronie policji.

Cytat:
-3 mandaty są w języku Polski a jeden w holenderskim.
To nic nie zmienia. Numer konta i kwota jest taka sama w każdym języku.

Cytat:
-Żaden nie był polecony, wyjmowałem mandaty ze skrzynki.
W Holandii mandaty też przychodzą zwykłą pocztą, takie białe koperty z fioletowym paskiem..

Cytat:
[...] Aktualnie nie mam żadnych pieniędzy a jest to kwota na ok .3 tyś złotych.
To za chwilę będziesz miał pierwszą podwyżkę, potem drugą (która jest prawie dwa razy większa niż pierwotna kwota mandatu) a jak nie zapłacisz to sprawa trafi do inkaso czyli jeszcze się powiększy o koszty i odsetki. Jak teraz w sumie masz 3 tys. zł to śmiem twierdzić, że po dwóch miesiącach będziesz miał ok. 2k€ do zapłaty.

http://www.polskieradio.p...ii-Europejskiej
 
 
 
alcomats
Poczatkujacy

Dołączył: 05 Sty 2016
Posty: 2
Wysłany: Wto Sty 05, 2016 11:32 am   

Właśnie takich odpowiedzi się spodziwałem . Powiedzcie mi jeszcze, czy nie ma możliwośći, żeby dogadać się z nimi żeby ściągneli mi te pieniądze z podatku tak jak dzieje się to w Polsce.

[ Dodano: Wto Sty 05, 2016 11:40 am ]
Ok, zadzwonilem i juz wiem, że nie . Jedyne co moge zrobić to rozbić mandat który jest powyżej 225 euro na raty.
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Wto Sty 05, 2016 12:23 pm   

alcomats napisał/a:
Właśnie takich odpowiedzi się spodziwałem . Powiedzcie mi jeszcze, czy nie ma możliwośći, żeby dogadać się z nimi żeby ściągneli mi te pieniądze z podatku tak jak dzieje się to w Polsce.

[ Dodano: Wto Sty 05, 2016 11:40 am ]
Ok, zadzwonilem i juz wiem, że nie . Jedyne co moge zrobić to rozbić mandat który jest powyżej 225 euro na raty.


Nie, podatek Ci zwrócą w wyznaczonym terminie a mandaty będą żyły własnym życiem.
Najlepiej zapłać te mandaty poniżej 225€ w pierwszym terminie a pozostałe rozłóż na raty.
 
 
 
thunder85 
Poczatkujacy

Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 31
Wysłany: Wto Sty 05, 2016 5:05 pm   

Dokładnie mandaty zaczynają przychodzić do Polski, termin wejścia tego porozumienia między Polską a Holandią niby miał być z 1 stycznia, jednak za zeszły rok też przychodzą mandaty. Pytanie, może ktoś wie, ile czasu w bazie danych są zdjęcia z fotoradarów w Holandii?
 
 
Extra-Bus 
Poczatkujacy
Jedź bezpiecznie!

Wiek: 39
Dołączył: 05 Maj 2016
Posty: 1
Skąd: Reszel, Olsztyn
Wysłany: Czw Maj 05, 2016 7:27 pm   

Biorąc pod uwagę przepisy i procedury to na pewno są przetrzymywane przez przynajmniej 12 miesięcy.
_________________
W Holandii noga z gazu.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Maj 05, 2016 7:33 pm   

Extra-Bus, zmien podpis pod twoja wypowiedza i opis pod twoim nickiem inaczej zablokuje twoje konto
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Czw Maj 05, 2016 7:34 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Fegelein
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Kwi 2012
Posty: 395
Wysłany: Pią Maj 06, 2016 12:42 pm   Re: 4 mandaty za prędkość - HOLANDIA

wigru napisał/a:

To nic nie zmienia. Numer konta i kwota jest taka sama w każdym języku.


Jak nic nie zmienia?
Jak pismo urzędowe przychodzące do kogoś spoza kraju może być w obcym języku?
A gdyby on był Arabem i rozróżniał tylko arabskie pismo i arabskie cyfry?

Mandat ma być zrozumiały dla łamiącego przepisy. Wypisany w innym niż język ojczysty właściciela samochodu jest nieważny - przepisy z 2013 roku, obowiązujące w krajach strefy Schengen.
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Pią Maj 06, 2016 3:58 pm   Re: 4 mandaty za prędkość - HOLANDIA

Fegelein napisał/a:
Jak nic nie zmienia? Jak pismo urzędowe przychodzące do kogoś spoza kraju może być w obcym języku?
No jakoś może, tak samo jak belasting wysyła różne pisma z decyzjami na polski adres, który jest u nich zarejestrowany w systemie po holendersku. A później na niedzieli jest setki próśb o przetłumaczenie.

Fegelein napisał/a:
A gdyby on był Arabem i rozróżniał tylko arabskie pismo i arabskie cyfry?
To powinien się zainteresować, czego od niego taka instytucja chce. Od tego są tłumacze.

Fegelein napisał/a:
Mandat ma być zrozumiały dla łamiącego przepisy. Wypisany w innym niż język ojczysty właściciela samochodu jest nieważny - przepisy z 2013 roku, obowiązujące w krajach strefy Schengen.
Możesz podać podstawę prawną? Czyli co? Bo wg Ciebie wszystkie mandaty, które dostałem w Holandii poruszając się nawet na holenderskich numerach mogę wyrzucić do kosza? Bo jestem właścicielem samochodu, ale jedyny zrozumiały język dla mnie to jest polski? Bujajcie dalej w obłokach a obudzicie się z ręka w nocniku...
 
 
 
Fegelein
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Kwi 2012
Posty: 395
Wysłany: Pią Maj 06, 2016 4:43 pm   Re: 4 mandaty za prędkość - HOLANDIA

wigru napisał/a:

Bo wg Ciebie wszystkie mandaty, które dostałem w Holandii poruszając się nawet na holenderskich numerach mogę wyrzucić do kosza? Bo jestem właścicielem samochodu, ale jedyny zrozumiały język dla mnie to jest polski? Bujajcie dalej w obłokach a obudzicie się z ręka w nocniku...


Chyba dalej nie rozumiesz. Mowa o mandatach na polskich blachach. Od 2013 roku praktykuje się iż mandat ma być w języku ojczystym, dlatego autor wątku dostał trzy po polsku i jeden w nieznanym języku, którego ma prawo nie znać.
Większa zmiana była w 2013, ostatnio chyba też w okolicach 2015\2016.

Twoja jazda na żółtych blachach będąc Polakiem to co innego, to chyba oczywiste czy tylko udajesz?
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Pią Maj 06, 2016 5:23 pm   Re: 4 mandaty za prędkość - HOLANDIA

Fegelein napisał/a:
[...] Od 2013 roku praktykuje się iż mandat ma być w języku ojczystym, dlatego autor wątku dostał trzy po polsku i jeden w nieznanym języku, którego ma prawo nie znać. Większa zmiana była w 2013, ostatnio chyba też w okolicach 2015\2016.

Na jakiej podstawie twierdzisz, że mandat ma być w języku ojczystym? Podaj artykuł, ustawę, paragraf. Nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania w kraju, w którym akurat przebywasz. Każdy policjant ma znać co najmniej kilka języków?
 
 
 
Fegelein
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Kwi 2012
Posty: 395
Wysłany: Pią Maj 06, 2016 7:14 pm   

Przy wypisywaniu mandatu np. kontroli masz prawo nie podpisać tego czego nie rozumiesz.
Z tego względu musi ci przedstawić powód w twoim języku, czyli np. podać regułkę, a nie cały kodeks.
Wziąć ją może np. z książeczki, tu wystarczy jedno dwa zdania i tyle. Podpisujesz mandat bo już rozumiesz.

Co do polskich blach to niedawna dyrektywa PE "w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego" 413 z 2015.
Tam jest wyjaśnione, że przychodzący mandat z obcego kraju ma być w języku, który jest dla ciebie domniemanie rozumiany.
Są tam wyjątki, od których ta dyrektywa nie ma mocy prawnej, ale m.in za prędkość jest stosowana.
To, że praktyka pokazuje w wielu wypadkach co innego to inna sprawa - np. przy kontroli drogowej policjant w Holandii nie ma prawa wymagać w wyposażeniu polskiego auta tego czego nie wymaga polskie prawo - tekst konwencji wiedeńskiej.
W praktyce różnie bywa, ale jak byś był uparty to masz podstawy.

Cytat:
Czyniąc to, państwa członkowskie powinny rozważyć wysłanie informacji o przestępstwie lub
wykroczeniu związanym z bezpieczeństwem ruchu drogowego w języku dokumentu rejestracyjnego lub w
języku, co do którego zachodzi najwyższe prawdopodobieństwo, że osoba ta go w pełni rozumie, tak by
zrozumiała ona informacje, które są jej przekazywane.
Ostatnio zmieniony przez Fegelein Pią Maj 06, 2016 7:18 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Maj 06, 2016 7:57 pm   

Fegelein,
Cytat:
Czyniąc to, państwa członkowskie powinny rozważyć wysłanie informacji o przestępstwie lub
wykroczeniu związanym z bezpieczeństwem ruchu drogowego w języku dokumentu rejestracyjnego lub w
języku, co do którego zachodzi najwyższe prawdopodobieństwo, że osoba ta go w pełni rozumie, tak by
zrozumiała ona informacje, które są jej przekazywane.
wiesz jest roznica miedzy powinny rozwazyc a maja obowiazek .
Skoro powinny rozwazyc wiec nie maja takiego obowiazku .
Amen
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
majkovsky 
Poczatkujacy
zły i brzydki

Wiek: 37
Dołączył: 05 Maj 2016
Posty: 3
Wysłany: Wto Maj 10, 2016 8:19 am   

Dostałeś kolego 4 mandaty z kilku dni, ja dostałem 5 z jednego dnia.



Nie zwlekaj ze spłata mandatów - potem zjedzą Cię odsetki i koszta inkaso. Jak już to kontaktuj się z NL, wyjaśnij że to spora kwota bo wróciłeś do PL i prosisz o rozbicie na raty. Wiem, że kolega to ogarniał - jeśli potrzebujesz mogę dopytać o szczegóły.


Post czesciowo edytowany

sadzisz , ze wulgaryzmy w twojej wypowiedzi , komus z nas tu pomoga w czymkolwiek ,
od razu odpowiem - pomyliles forum!!
_________________
Pozdrawiam, M.
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Wto Maj 10, 2016 11:34 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group