NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Panicelinka
Wto Cze 13, 2017 1:27 pm
Rozliczenie 2015 /2016
Autor Wiadomość
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Sob Lut 13, 2016 12:10 pm   Rozliczenie 2015 /2016

Czas zacząć nowy temat bo zmiany w rozliczeniach podatkowych będą ogromne, a pierwsze rozliczenia od 1 marca, ale już przed tym wiele osób będzie potrzebowało dokumenty z Polski o dochodach. Największe zmiany (z innego wątku):

DLA OSÓB BEZ MELDUNKU Z DOCHODAMI W HOLANDII

- Znika "binnenlandse belastingplichtige - krajowy podatnik bez meldunku, zmieni się to na "Kwalificerende buitenlandse belastingplichtige - kwalifikowany zagraniczny podatnik" albo "buitenlandse belastingplichtige" - czyli obcokrajowy podatnik.

http://www.belastingdiens...en_vanaf_2015_1

Warunki:
- meldunek w państwie UE
- 90% dochodów w Holandii
- zaświadczenie o dochodach wydane przez Urząd Skarbowy z Polski (oryginał)

Ile osób nie ma meldunku? 100.000? 100.000 zaświadczeń przez polskie Urzędowy Skarbowe? Będzie "ciekawie", dla tych osób żeby się rozliczyć, współczuje.

Bez meldunku w Holandii nie będzie chyba zwrotów, tak interpretuje te przepisy, czy ktoś wie coś może więcej?
Duzo osób podaje nieprawidłowo przy rozliczeniach ze cały rok przebywały w Holandii, w 2015 będzie to dodatkowo kontrolowane plus kary.

Formularz po polsku: wniosek prośby zaświadczena o dochodach wydane przez Urząd Skarbowy z Polski http://www.belastingdiens...astingplichtige

w PDF: http://download.belasting...91z52folpol.pdf

Objaśnienie reguł po polsku: PDF http://download.belasting...591t52plpol.pdf

DLA OSÓB Z MELDUNKIEM (DIGID) I TYLKO DOCHODAMI W HOLANDII

Tu nie zmienia się chyba nic w samym procesie, oprócz jak co rok szczegóły przepisach (trochę się zmieniają "tarcze" podatkowe ;) belastingschijven. Ale to jeszcze muszę sprawdzić, dla mnie jako zzper się dużo nie zmieni, ale zapraszam innych żeby dzielili się wiedzą.

Edit:

PORADY:

Dla osób bez meldunku :
Rozliczaj się u dobrego księgowej, księgowej najlepiej tylko z numerem BECON (potwierdzenie że ktoś się zna na księgowości i jest prawnie za to odpowiedzialny). Lepiej zapłacić więcej niż później mieć problemy.

Z meldunkiem:
Jest to dziecinnie proste. Belastingdienst wie o Tobie wszystko. Wpisz DIGID, wpisz dane do aplikacji która sama ściąga dane (pensje, WW, chorobowe, inne z UWV), sprawdź z jaaropgave i podpisz. Ale jeśli masz dzieci, dom, hipotekę, to jednak można iść do księgowego.

EDIT3:

Program/Aplikacja pojawił(a) się pierwszego marca.

Nie jest to właściwie program, tak jak kiedyś, który można ściągnąć, tylko aplikacja on-line.

Znajdziesz aplikacje tutaj:

https://mijn.belastingdienst.nl/mbd-pmb/


Logujesz się przez wpisanie DigID, potem w Menu na górze wybieramy Inkomstenbelasting, po lewej 2015, i tam znajdziemy rozliczenie (aangifte).

Program ściąga większość danych sam, (np. pokazują stany wszystkich moich kont grrr), jaaropgaves itd.

Jako przedsiębiorca musiałem wpisać większość danych sam, bo przecież co rok sytuacja się zmienia, i tu brakuje mi trochę starego "programu", gdzie można było się "pobawić" kwotami i zapisać różne profile. Teraz wszystko zależy od DigID.

Dla "zwyczajnej" rozliczającej osoby się, która przez rok pracuje w tej samej firmie to tylko ułatwienie. Program sam wypełnia dane, podpisujesz się przez DigID i koniec.

W Menu po lewej na dole możesz zapisać rozliczenie, wydrukować je i zanieść do księgowej przed rozliczeniem się itd., czyli najlepiej od razu nie wysyłać, chyba że jesteś 100% pewny.

Najbardziej podstępne są dodatkowe pytania, które są sformułowane w "trudnym" holenderskim. Ogólnie wszystkie zaznacza się zazwyczaj na nie ;) , ale dla tych nie znających całkowicie holenderskiego, radzę udać się do księgowej.

Czas będzie do 1 maja.

Jeśli potrzebujesz więcej czasu, wypełnij ten formularz: http://www.belastingdiens...omstenbelasting

Dostaniesz czas do 1 września.
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Pon Kwi 03, 2017 5:22 pm, w całości zmieniany 7 razy  
 
 
zielaczysko 
Gaduła
Zielaczysko


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 26 Kwi 2008
Posty: 108
Skąd: Łódz-Den Haag;)
Wysłany: Wto Lut 16, 2016 7:44 pm   

Jesli w/w program bedzie juz dostepny ,bede bardzo wdzieczny za wklejenie linku.
Kolejny krok do samodzielnosci :033: .
_________________
Zło zawsze powraca.........................
Ostatnio zmieniony przez zielaczysko Wto Lut 16, 2016 7:57 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
chrris 
Poczatkujacy

Dołączył: 26 Lut 2016
Posty: 6
Wysłany: Pią Lut 26, 2016 3:04 pm   

Witam,

chciałbym się rozliczyć za 2miesiące pracy w Holandii w roku 2015. Zameldowany byłem w hotelu pracowniczym przez okres 2 miesięcy i do tego otrzymałem kartę ubezpieczeniową "HollandZorg". Na maila parę dni temu otrzymałem rozliczenie "Jaaropgave 2015" i wszystko jest ok, tylko w pierwszym poście jest mowa o DIGID, którego nie posiadam i załatwić nie mogę, gdyż mieszkam w Polsce.

Chciałbym się sam rozliczyć a nie przez biura, dlatego napisałem tutaj.
Jak wygląda rozliczenie dla tych co pracowali z meldunkiem ale bez numeru DIGID?
Ostatnio zmieniony przez chrris Pią Lut 26, 2016 3:05 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
seemija
Gaduła

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 142
Wysłany: Pią Lut 26, 2016 5:35 pm   

chrris napisał/a:
Zameldowany byłem w hotelu pracowniczym przez okres 2 miesięc

chyba niekoniecznioe zameldowany, na domkach firmowych w ogole bardzo rzadko melduja a jeszcze nigdy nie spotkalam sie z meldowaniem osoby zanim minelo magiczne 3 miesiace pobytu :D
chrris napisał/a:
Chciałbym się sam rozliczyć a nie przez biura

sciagnij ze strony belstingdienst wzor do rozliczenia (jakos poczatkiem marca ma byc) i probuj, jesli nie masz zadnych odliczen ulg toeslagow itp to mozesz probowac
choc szczerze sama bym sie tego nie podjela :)
 
 
expekt84
Poczatkujacy

Dołączył: 28 Lut 2014
Posty: 22
Wysłany: Pon Lut 29, 2016 5:11 pm   

oto mój Jaaropgave 2015

Loon loonbelasting/volksverzekeringen : 19829
Ingehouden loonbelasting/premie volksverz. (loonheffing) : 4148
Verrekende arbeidskorting : 1695
Loon Zorgverzekeringswet : 19829
Ingehouden bijdrage Zorgverzekeringswet : 0
Verrekende levensloopverlofkorting : 0
Werkgeversheffing Zorgverzekeringswet : 1379
Totaal premies werknemersverzekeringen : 2507

co i gdzie mam wpisać w rubryce -

4 Dochody niepodlegające opodatkowaniu w Holandii, w tym zaświadczeniu

http://download.belasting...91z52folpol.pdf

?
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Pon Lut 29, 2016 11:33 pm   

Ten dokument przedkladasz celem poswiadczenia zgodnosci ze stanem faktycznym w PL urzedzie skarbowym, wiec wpisujesz dochody i inne swiadczenia uzyskane w PL
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
 
 
expekt84
Poczatkujacy

Dołączył: 28 Lut 2014
Posty: 22
Wysłany: Wto Mar 01, 2016 1:48 am   

agastepa13 napisał/a:
Ten dokument przedkladasz celem poswiadczenia zgodnosci ze stanem faktycznym w PL urzedzie skarbowym, wiec wpisujesz dochody i inne swiadczenia uzyskane w PL


w roku 2015 NIE UZYSKAŁEM ŻADNYCH DOCHODÓW W POLSCE..........
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Wto Mar 01, 2016 7:50 am   

To wpisujesz we wszystkich rubrykach 0 zanosisz do US w PL, zeby podbili i po sprawie.Skoro dostales z BD taki formularz do wypelnienia, to zalatw to wlasnie wten sposob.
Ja bym takzrobila.

btw. Nie musisz krzyczec, tzn. uzywac drukowanych liter....
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
 
 
randkowicz 
Poczatkujacy
Randkowicz

Dołączył: 02 Mar 2016
Posty: 5
Skąd: Holandia
Wysłany: Śro Mar 02, 2016 8:34 pm   

Rozkminiam ten temat od kilku dni, bo sytuacja okazuje się być bardzo pogięta na obecną chwilę..
Z tego co rozumiem, to aby rozliczyć się w Holandii, to trzeba odwiedzić polski urząd skarbowy.
Nie ważne czy się w Polsce pracowało czy też nie.
Trzeba po prostu wszystko wykazać w obu krajach, tak zostaliśmy przyciśnięci i mi i wielu osobom to się nie spodoba...
Aby rozliczyć się z holenderskiego podatku to trzeba mieć to śmieszne pismo podbite w polskim urzędzie skarbowym.
Aby zostało podbite to trzeba najpierw złożyć pita, gdyż to pismo to potwierdzenie, że się rozliczyło uczciwie z Polskim Skarbowym.
Mimo, że się nie pracowało nawet nic w Polsce, to trzeba się rozliczyć z Polskim aby można było się dopiero później rozliczyć z holenderskim i aby nie było żadnych problemów z żadnym urzędem z żadnego z tych krajów ;)
Mimo, że polskiego pita poprzez różne programy można złożyć przez internet i zrobić to w kilka chwil, to jednak ostatecznie trzeba i tak być w Urzędzie Skarbowym w Polsce aby uzyskać dodatkowe pismo podbite, które jest niejako poświadczeniem, że się wszystko wykazało w Polsce i dopiero potem można przystąpić z tym dodkumentem do procedury w Holandii...
Chyba, że biuro dodatkowe w Polsce lub biura robiące całą te robotę po obu stronach ale przez to ceny takich rozliczeń wzrosną. Albo też trzeba będzie najpierw samemu załatwić wszystko w Polsce po to by dopiero opłacić tych od rozliczeń holenderskich.
No i dalej co będzie ważne dla ludzi. Większość osób rozliczała by w Polsce jako Pit37 tak jak ja i to już jest błąd i już muszę robić korekty. Trzeba z tego powodu w Polsce nie wybierać najbardziej popularnego pit37 a pit36 z dodatkiem ZG (za granicą)
Ale to dalej nic, gdyż jak się wypełnia te polskie pity to się okazuje, że w nich musi być uzupełnione dodatnie wszystkich dochodów zarówno z polski jak i z holandii.
Więc co z tego wynika: dodawanie wszystkiego w obu walutach. Ale po jakich kursach. A co jak dochody były rozłożone na kilkadziesiat tygodniówek w euro po kilkudziesięciu różnych kursach..
Ktoś się już z tym zmagał, tzn z pierwszym etapem, jak wypełnić polski pit i w sytuacji gdy te zarobki w Polsce też się miało i gdy z tego powodu trzeba dodawać do siebie wszystko razem...? Jak to zrobić samemu? Nie znalazłem nigdzie dokładnego wyjaśnienia...
 
 
Hera 
MODERATOR
Hera


Pomogła: 8 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 11 Maj 2007
Posty: 952
Wysłany: Śro Mar 02, 2016 10:59 pm   

randkowicz napisał/a:
Jak to zrobić samemu? Nie znalazłem nigdzie dokładnego wyjaśnienia...

Obawiam się że sam sobie z tym nieporadzisz mimo najszczerszych chęci. Radzę odwiedzić dobrego (z naciskiem na słowo "dobrego") księgowego (w PL lub w NL - bez znaczenia), który za odpowiednią opłatą zrobi ci to bez problemów i stresów.
_________________
Nigdy nie poddawaj się kiedy zgaśnie światło
Gdy cię walnie życia pięść
Nigdy nie poddawaj się dzisiaj nie jest łatwo
Jutro będzie lepszy dzień
 
 
chrris 
Poczatkujacy

Dołączył: 26 Lut 2016
Posty: 6
Wysłany: Czw Mar 03, 2016 8:19 pm   

A może ktoś polecić jakieś "dobre" biuro w Opolu?

Szukałem tutaj jakiegoś biura ale kwoty są straszne i płatność jest przed i po odzyskaniu podatku z zagranicy...
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Pią Mar 04, 2016 9:18 am   

chrris,
No zazwyczaj te lepsze sa troche drozsze :) .

Edit: Juz wypelnilem program dla przedsiebiorcow. Latwy, w 45 minut zrobione, ale trzeba miec pojecie o ksiegowosci.
Ostatnio zmieniony przez GeraltRivia Pią Mar 04, 2016 10:25 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
aaa2016 
Poczatkujacy

Dołączyła: 05 Mar 2016
Posty: 1
Wysłany: Sob Mar 05, 2016 6:55 pm   program dla firm

witam,
mam pytanie, gdzie można zakupić komercyjny program do rozliczeń na rok 2015 bez nazwy użytkownika, loginów, Digid-kodów?

dziekuje za odpowiedż
 
 
Terii
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Lut 2016
Posty: 15
Wysłany: Nie Mar 06, 2016 4:41 pm   

Czy ten formularz z belastingu można pobrać i dać do podpisu w Polsce,czy trzeba się do nich zwracać o wydanie go?
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Nie Mar 06, 2016 5:08 pm   

Terii,

Przeciez masz jako link PDF do pobrania :P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group