NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ile w NL wynosi dobra pensja?
Autor Wiadomość
nielubiebigosu 
Poczatkujacy

Dołączył: 11 Sie 2016
Posty: 25
Wysłany: Pią Wrz 02, 2016 7:55 pm   

A czym jest spowodowana niska ilośc inżynierów w Holandii mimo, że są potrzebni? Drogie/trudne studia czy po prostu świeżego inżyniera nie zadowala pensja przez co opuszcza ojczysty kraj?
Ostatnio zmieniony przez nielubiebigosu Pią Wrz 02, 2016 7:57 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Wrz 02, 2016 8:12 pm   

Panie i Panowie , zrobil sie off top ktory mozecie dale pociagnac w odpowiednim temacie np http://www.niedziela.nl/f...p=315327#315327 , a w tu prosze wrocic do tematu "ile w NL wynosi dobra pensja " .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
ekki
Poczatkujacy

Dołączył: 19 Lis 2015
Posty: 8
Wysłany: Pią Wrz 02, 2016 11:49 pm   

nielubiebigosu napisał/a:
A czym jest spowodowana niska ilośc inżynierów w Holandii mimo, że są potrzebni? Drogie/trudne studia czy po prostu świeżego inżyniera nie zadowala pensja przez co opuszcza ojczysty kraj?


Może po prostu gospodarka działa dobrze, więc potrzebna jest większa ilość inżynierów niż kształcą lokalne uczelnie? Na specjalistów zawsze jest zapotrzebowanie.
 
 
Winter 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 453
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Nie Wrz 04, 2016 5:59 pm   

prosilam o zakonczenie of top'a . kazdy post nie w temacie bede usowac .
Ostatnio zmieniony przez baileys Nie Wrz 04, 2016 7:44 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
xenon 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Kwi 2008
Posty: 238
Wysłany: Nie Wrz 04, 2016 9:09 pm   

Ale ja bylbym za tym,by pisac o kwotach netto a nie brutto, poniewaz dla kogos kto nigdy w Holandii nie byl podawane przez was kwoty wydaja sie astronomicznie wysokie.A sami dobrze wiecie,ze im wiecej ktos ma brutto tym wiekszy placi podatek dochodowy.Kolega pisal o kwotach powyzej 60 tys euro ale nie dodal, ze musi placic 52 % podateku dochodowego! Jezeli chodzi o kadre zarzadzajaca to akurat w Polsce zarabia sie wiecej niz tutaj ewentualnie zarobki sa podobne a koszty utrzymania kilkakrotnie wyzsze.
W Holandii w 2015 r podatek byl 36,5% ,42%,42% i 52%. Tak wiec policz ile zostaje Ci w kieszeni.
Z wakacyjnego tez potracany jest podatek 42 %
Zarobisz wiecej i nagle okazuje sie,ze do niczego Ci nie doplaca. Czyli ubezpieczenie zdrowotne ok 100E jezeli chcesz cos wiecej niz pierwsza pomoc np. rehabilitacje w razie wypadku to skaldka wynosi nawet ponad 150 euro miesiecznie.Ryzyko wlasne 375 euro.Czyli jestes z zona masz prawie 1000euro rocznie.
Dolicz podatki gminne wodne itd. mamy kolejny 1000euro rocznie .
A teraz zobacz ile to jest dobra pensja.Bo dobra to znaczy ile?
Pomysl,ze jak w Polsce pojdziesz do mechanika zaplacisz 100-200zl to tu 100-200euro tak wiec jak masz 200euro to na zlotowki az prawie 900zl a tu to tylko 200euro.
Teraz najwazniejszy punkt. Policz koszt mieszkania ktory zwala z kolan 800-1000 euro miesiecznie + oplaty.Oczywiscie jest szansa na socjalne pod warunkiem,ze zarobki beda w okolicy minimum w dodatku takich jak ty czekajacych na socjalne mieszkanie sa tysiace. Dlatego mieszkanie w 10 polakow to norma.W polsce nie do pomyslenia a tutaj standard
. Jak zamieszkasz sam jak wielu z tego forum to okazac sie moze,ze nie raz z miesiaca na miesiac moze Ci braknac.
Samochod 15-20letnia Panda czy Twingo to normalny samochod rodzinny ktorym holendrzy woza dzieci do szkoly. Dzieci w wieku gimnazjalnym do szkoly jezdza rowerami nie rzadko po 45 minut pedalowania w jedna strone rowniez zima.
Takie sa realia dlatego powinienes sam sobie odpowiedziec ile to jest dobra pensja bo ja nie jestem w stanie powiedziec Ci ile to jest. Inny kraj, inne wydatki,inne zycie...
Ja mieszkam juz troche z rodzina i powiem tylko tyle im dluzej mieszkam,poznaje jezyk,ludzi , zwyczaje tym coraz bardziej czuje sie ...obco. Odpowiedz przez telefon ja pana nie rozumie to standardowa odpowiedz wystarczy ,ze akcent nie tutejszy lub uwaga prosze chwilke poczekac pip pip pip i tyle sobie pogadales z kims po drugiej stronie
Ostatnio zmieniony przez xenon Nie Wrz 04, 2016 9:10 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Pon Wrz 05, 2016 7:47 am   

xenon widze ze nie tylko ja zaczynam otwierac oczy ...

Wg mnie jesli ktos przyjedzie i zacisnie pasa i bedzie robil po 200-240 godzin na miesiac i mieszkal na pokoju z kims to jest sens wyjazdu do NL aby zarobic bo wtedy 1000-1200 e mozna odlozyc.

Jednak jak ktos chce pracowac po 140-180 godzin i wynajac mieszkanie , mieszkac jak normalny czlowiek to niestety musi byc specjalista i znac jezyk obcy inaczej przyjazd do NL to srednia opcja .

Ostatnio jak rozmawialem ze znajomymi to sie lekko zdziwilem ze zarabiaja juz po 3-4 K brutto w PL a zaczynali od 1.5-2.0 K brutto bo w moim przypadku zarobki poszly do gory od przyjazdu do NL ale nie o 100% jednak koszty poszly o 100% jak nie wiecej...

A wiec jesli ktos mysli ze za 1500 e brutto bedzie zyl normalnie w NL i jeszcze cos odlozy to grubo sie myli a na tyle mozna liczyc na poczatek jako pracownik produkcyjny w NL.
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Pon Wrz 05, 2016 11:15 am   

xenon,

Bardzo dobrze mowisz, moja ulubiona tabelka to ta (na dole strony):

http://www.nu.nl/economie...-niet-hoog.html

Jak widac kazdy singiel w Holandii z pensja brutto pomiedzy 20.000 a 33.000 euro zarabia netto 26.000 przez huur i zorgtoeslag.

Pomylscie sobie nad tym.... czyli zarabiajac 20.000 musisz dostac az 13.000 euro podwyzki zeby netto miec 1.000 (jeden tysiac) euro wiecej... czyli efektownie 90% podatku... :088:

Normalnie komuna... :119:
Ostatnio zmieniony przez GeraltRivia Pon Wrz 05, 2016 11:15 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Pon Wrz 05, 2016 11:43 am   

Cytat:
Bardzo dobrze mowisz, moja ulubiona tabelka to ta (na dole strony):

http://www.nu.nl/economie...-niet-hoog.html

Jak widac kazdy singiel w Holandii z pensja brutto pomiedzy 20.000 a 33.000 euro zarabia netto 26.000 przez huur i zorgtoeslag.


Cos jest nie tak z tymi wyliczeniami :

majac brutto 20 000 wychodzi 25 718 e netto

majac brutto 25 000 wychodzi 26434 e netto

majac brutto 30 000 wychodzi 26797 e netto

Czyli ktos co zarabia 30 K rocznie w rzeczywistosci zarabia o 1 K e netto wiecej niz ktos kto ma 20 K brutto ... :073: ???
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Pon Wrz 05, 2016 11:45 am   

Beny.rac,

Jest dokladnie tak jak napisales. Bo ten z 20.000 ma 4000 huurtoeslag i 1000 zorg, a ten z 30.000 nic, a placi podatki.

Razem wychodza na 26.000.

Jak to przetyczalem to wzialem sobie wakacje. Tutaj nie ma sensu za duzo pracowac.
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Pon Wrz 05, 2016 12:05 pm   

GeraltRivia napisał/a:
Jest dokladnie tak jak napisales. Bo ten z 20.000 ma 4000 huurtoeslag i 1000 zorg, a ten z 30.000 nic, a placi podatki.


Nie do konca sie z tym zgodze poniewaz chyba wiekszosc wynajmuje mieszkania od maklerow/prywatnych wlascicieli a tam czynsz to minimum 800-1000 e i juz nie nalezy sie dodatek do czynszu ...

Tutaj taki maly paradoks

"To jeden z paradoksów holenderskiego systemu: kto już swoje odczekał i załatwił sobie mieszkanie w ramach spółdzielni mieszkaniowej, nie dość, że płaci niski czynsz, to jeszcze dzięki temu, że czynsz ten jest niski dostanie dodatek od państwa (jeśli mało zarabia).

Dzięki czemu czynsz stanie się jeszcze niższy.
Z drugiej strony ktoś, kto nadal jest nisko w kolejce do mieszkania socjalnego ze spółdzielni i musi wynajmować droższe mieszkanie na wolnym rynku (np. za 800 czy 1000 euro), ten nie ma prawda do huurtoeslag. "

Zrodlo
http://mojaholandia.nl/ar...-do-huurtoeslag
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Pon Wrz 05, 2016 12:11 pm   

Beny.rac,

Tak, mi chodziło już o osoby które są tutaj jakiś czas i mogą wynająć mieszkanie socjalne, wtedy różnica robi się taka jak opisywana.

Dla mnie w tej chwili każde zarobione extra euro to euro mniej huur i zorg...
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Wrz 05, 2016 12:15 pm   

Beny.rac, oj cos mi sie nie wydaje ze majac 20.000 brutto dostanie ktos 25700 netto . To powinno byc na odwrot chyba 20.000 netto to 25700 brutto
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Pon Wrz 05, 2016 12:16 pm   

GeraltRivia napisał/a:
Tak, mi chodziło już o osoby które są tutaj jakiś czas i mogą wynająć mieszkanie socjalne, wtedy różnica robi się taka jak opisywana.


Jedno jest pewne Holender ktory mieszka na socjalnym pracuje sobie po 20-30 godz w tyg zarabia wiecej niz ktos kto pracuje 40-50 godz i mieszka na wynajmowanym :073:

GeraltRivia napisał/a:
Dla mnie w tej chwili każde zarobione extra euro to euro mniej huur i zorg...


Nie nalezy mi sie ani dodatek do czynszu ani do ubezp wiec niestety ale musze tyrac 40 godz tyg :033:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Pon Wrz 05, 2016 12:23 pm   

No tak, zarabiajcie jak w PL nie za dużo, bo po co mi więcej jak i tak dostanę dofinansowanie.

Tylko później za x lat okaże się, że nie mogę wziąć hipoteki, bo za mało zarabiam...
Nie mam nic albo mam mało odłożone na emeryturę w II filarze, a przecież pracowałem...
Jak chcecie wejść na lepszy pułap płacowy w firmie skoro sami nie chcecie więcej zarabiać...?

Sytuacja przypomina niektóre przypadki jak w Polsce, gdzie ludzie nie chcą podwyżek albo proszą o obniżkę, żeby 500+ dostać. Tu widzę jest podobnie.
 
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Pon Wrz 05, 2016 12:26 pm   

Cytat:
Beny.rac, oj cos mi sie nie wydaje ze majac 20.000 brutto dostanie ktos 25700 netto . To powinno byc na odwrot chyba 20.000 netto to 25700 brutto


Baileys wg loonwijzer majac :
20 K brutto wychodzi ok 18 k netto
25 K brutto wychodzi ok 21 K netto
30 K brutto wychodzi 23 k netto

A wiec jak ktos majac 20 K brutto dostanie 5 K dodatkow to zarabia tyle co ten co ma 30 K brutto i mu sie zadne dodatki nie naleza ... :029:

Ale kabaret ... :072:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group