NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Egzekucja alimentów na terenie Holandii
Autor Wiadomość
Franzzz
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Mar 2019
Posty: 3
Wysłany: Czw Mar 07, 2019 8:17 am   Egzekucja alimentów na terenie Holandii

Witam

Moja była partnerka matka mojego dziecka którym ja się opiekuje od ponad 3 lat, mieszka teraz z nowym partnerem w NL. Nie płaciła i nie płaci alimentów. W grudniu złożyłem wniosek o egzekucję alimentów na terenie Holandii. Alimenty zostały zasądzone w Polsce kwota na ten moment to 17 tys zł .

Jak wygląda teraz cała procedura ? Ile to może potrwać ?

Pozdrawiam
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Czw Mar 07, 2019 4:06 pm   

Cytat:
Alimenty zostały zasądzone w Polsce kwota na ten moment to 17 tys zł .

edit ..)) Niestety nie oznacza to , ze otrzymasz cala kwote jaka zostala przyznana na dziecko w podanej wysokosci ,poniewaz w Holandii alimenty ,sa przyznawane na podstawie dochodow, (osoby pozwanej do ich placenia )

W Holandii istnieje instytucja LBIO = LANDELIJK BUREAU INNING ONDERHOUDSBIJDRAGEN z tego, co wyczytalam na holenderskiej stronie , tam zglasza sie problem/y z egzekwowaniem alimentow

https://www.lbio.nl/
Nationaal Loket Alimentatie Inning. Nastepna instytucja, ktora sciaga alimenty do 5 lat wstecz ta powyzsza do pol roku ... na jedno i drugie potrzebny jest prawomocny wyrok sadu (ktory juz posiadasz ) https://www.alimentatiewi...e-innen-ex.html

A TU TEMATY Z FORUM

http://www.niedziela.nl/i...ndia&Itemid=128

http://www.forum.niedziel...pic.php?t=75945

http://www.niedziela.nl/f...pic.php?t=58013
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Czw Mar 07, 2019 4:44 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
seemija
Gaduła

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 142
Wysłany: Czw Mar 07, 2019 4:53 pm   

Panicelinka napisał/a:
ze otrzymasz cala kwote jaka zostala przyznana na dziecko w podanej wysokosci ,poniewaz w Holandii alimenty ,sa przyznawane na podstawie dochodow

ale kobieta tu jest dluznikiem alimentacyjnym i chodzi o egzekucje juz naroslego dlugu, a do tego holenderskie prawo sie nie wtraca jakie alimenty zostaly zasadzone w kraju pobytu dziecka, holenderskie prawo mowi ze egzekucja komornicza moze sie odbyc badz nie, jakie reguly dotycza egzekucji komorniczej nie mam pojecia (na szczescie ;) )
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Czw Mar 07, 2019 7:07 pm   

seemija, ALe o co kaman, bo nie rozumiem ? cytujesz moje zdanie i to wyrwane z kontekstu
by na koniec dodac
seemija
Cytat:
holenderskie prawo mowi ze egzekucja komornicza moze sie odbyc badz nie, jakie reguly dotycza egzekucji komorniczej nie mam pojecia
:029:

Autorowi tego watku zycze jak najlepiej ,ale powtarzam jeszcze raz , tak jak napisalam juz wyzej ze zasadzonej przez polski Sad kwoty na rzecz dziecka , moze tu nigdy nie wyegzekwowac od matki , chocby dlatego, ze np. owa pani sie ukrywa ...jak wielu alimenciarzy ,lub nie pracuje
byc moze nie posiada meldunku ,ani numeru BSN.

Wiem cos na temat takich spraw , niektore dobrze sie konczyly , przy niektorych prawo okazywalo sie niestety bezsilne .
 
 
Franzzz
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Mar 2019
Posty: 3
Wysłany: Pią Mar 08, 2019 7:37 am   

Panicelinka napisał/a:
Autorowi tego watku zycze jak najlepiej ,ale powtarzam jeszcze raz , tak jak napisalam juz wyzej ze zasadzonej przez polski Sad kwoty na rzecz dziecka , moze tu nigdy nie wyegzekwowac od matki , chocby dlatego, ze np. owa pani sie ukrywa ...jak wielu alimenciarzy ,lub nie pracuje
byc moze nie posiada meldunku ,ani numeru BSN.

Wiem cos na temat takich spraw , niektore dobrze sie konczyly , przy niektorych prawo okazywalo sie niestety bezsilne .


Właśnie byłem przekonany że chodzi o samą egzekucję tych należności, nawet tak mi w Polsce w sądzie mówili że teraz niby sprawa trafi do holenderskiego sądu gdzie podejmą kroki żeby te zaległe należności wyegzekwować. Moja była partnerka się nie ukrywa żyje sobie beztrosko z jakimś holendrem , znam jej BSN znam adres telefon miejsce pracy( wszystko to zostało przekazane sądowi)
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Pią Mar 08, 2019 4:58 pm   

Franzzz napisał/a:
W grudniu złożyłem wniosek o egzekucję alimentów na terenie Holandii.

Mozna wiedziec gdzie zlozyles ten wniosek ?
Rozumiem tez ze otrzymales z tutejszej instytucji powiadomienie o wszczeciu procedury egzekucyjnej dlugu , oraz znasz odpowiedz na jakim etapie jest sprawa ?

Franzzz napisał/a:
Moja była partnerka się nie ukrywa żyje sobie beztrosko z jakimś holendrem , znam jej BSN znam adres telefon miejsce pracy


No to tylko sie cieszyc , bo wtedy nie bedzie problemu ze sciagalnoscia nawet zaleglych alimentow.
 
 
seemija
Gaduła

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 142
Wysłany: Pią Mar 08, 2019 7:58 pm   

Celina no rzeczywiscie cos z tym cytowaniem mi nie pyklo ;)
sorki he ? :D
chodzi mi o to ze on nie chce by holenderski sad zasadzal mu alimenty bo te juz ma zasadzone tylko chodzi o to jak holenderski komornik sciaga dlug alimentacyjny a potem alimenty juz na biezaco
 
 
pro_myk5 
Poczatkujacy
pro_myk5

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 49
Wysłany: Pią Mar 08, 2019 9:12 pm   

Franzzz napisał/a:
Jak wygląda teraz cała procedura ? Ile to może potrwać ?


Cytat:
Co dzieje się po przekazaniu wniosku przez sąd polski do organu w innym państwie członkowskim?

Organ w innym państwie członkowskim, do którego został skierowany wniosek, potwierdza jego wpływ w terminie 30 dni od dnia otrzymania oraz zawiadamia o podjętych wstępnych działaniach i wzywa o dodatkowe dokumenty lub informacje, jeśli okażą się potrzebne. Po upływie kolejnych 30 dni organ informuje sąd polski o stanie zaawansowania sprawy. Wyznacznikiem działania organów zajmujących się odzyskiwaniem należności alimentacyjnych powinno być stosowanie najszybszych i najskuteczniejszych metod. W praktyce okazuje się, że najszybciej działają organy w Niemczech (pierwszą informację sąd polski otrzymuje po upływie 2 – 3 tygodni), co nie do końca przekłada się na powodzenie egzekucji. Najwyższym wskaźnikiem ściągalności alimentów mogą pochwalić się angielskie organy egzekucyjne, co nie pozostaje bez znaczenia wobec faktu, że do tego kraju najczęściej kierowane są wnioski. W tym obszarze dobrze wypada też Holandia oraz Belgia. Natomiast na tle państw członkowskich blado wypadają Włochy i Hiszpania, głównie z powodu przewlekłego postępowania. Szanse na zaspokojenie wierzyciela alimentacyjnego są duże, ponieważ w przeważającej większości dłużnicy pracują legalnie i ujawniają swoje dochody, rejestrując się w zagranicznych organach rentowych i skarbowych. Należy dodać, że egzekucja należności alimentacyjnych odbywa się według przepisów postępowania egzekucyjnego obowiązujących w danym kraju, czyli jeśli np. wniosek został skierowany do Belgii, to według prawa belgijskiego.

Podsumowanie – dlaczego warto złożyć wniosek o egzekucję alimentów za granicą za pośrednictwem sądu polskiego?

Kluczowe korzyści:

bezpłatna procedura (wniosek nie podlegała opłacie), wierzyciel nie jest obciążany kosztami egzekwowania należności alimentacyjnych,wierzyciel nie musi znać adresu pocztowego dłużnika w innym kraju, wystarczy, że wie, w jakim państwie dłużnik przebywa,wierzyciel nie musi mieć pełnomocnika w państwie, w którym alimenty będą egzekwowane, od wierzyciela nie wolno wymagać tłumaczeń, zatem nie ma także dodatkowych kosztów tłumacza, dużą zaletą jest efektywna współpraca sądu polskiego z organami centralnymi w innych państwach członkowskich oparta przede wszystkim na najszybszych i najskuteczniejszych dostępnych ich sposobach komunikowania się,korzystny system pomocy prawnej, pomoc pracowników sądów polskich w procedurze związanej z egzekucją alimentów, w tym udzielanie szczegółowych wyjaśnień, informowanie o prawach, dochodzeniu roszczeń, pomoc przy wypełnieniu wniosku, udostępnianie formularzy, pomoc w uzyskaniu odpowiednich informacji o dochodach i innych aspektach sytuacji finansowej dłużnika, w tym informacji o położeniu jego majątku, procedura w języku polskim.

Uproszczona procedura przekazywania wniosków o wykonanie orzeczenia zasadzającego alimenty za pośrednictwem sądu polskiego wprowadzona na obszarze wspólnotowym niejednokrotnie decyduje o zaspokojeniu wierzyciela alimentacyjnego. Warto zatem z tej procedury korzystać, ponieważ z korzyścią dla wierzyciela główny ciężar aktywności został przerzucony na sąd a dochodzenie alimentów od dłużników przebywających za granicą dotyczy przede wszystkich krajów UE, zwłaszcza Anglii, Niemiec i Irlandii.



post czesciowo edytowany

linki do tego cytatu podane w poscie nizej
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Pią Mar 08, 2019 10:26 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Pią Mar 08, 2019 10:11 pm   

pro_myk5,

Nie zebym sie czepiala, ale jesli ten powyzszy tekst jest cytatem ze strony internetowej,
a wyglada na to ze jest ,
to
Umieszczamy do niego link
Nie wklejamy całych artykułow z innych stron bez TAG [quote] lub [code];

Prosze zapoznac sie z Regulaminem Forum . :035:

https://www.i-kancelaria....e-czlonkowskim/

https://www.i-kancelaria....sadu-polskiego/
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Pią Mar 08, 2019 10:36 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Pią Mar 08, 2019 10:18 pm   

seemija napisał/a:
Celina no rzeczywiscie cos z tym cytowaniem mi nie pyklo


Ano nie pyklo hehehe.. usmialam sie . Dobrej nocy zycze .Najwazniejsze ze wyjasnione. Pozdrawiam :039:
 
 
Franzzz
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Mar 2019
Posty: 3
Wysłany: Pon Mar 11, 2019 9:37 am   

Panicelinka napisał/a:
Mozna wiedziec gdzie zlozyles ten wniosek ?


W Sądzie rejonowym w Koszalinie.

Dostałem pismo w grudniu że przekazali to do strony Holenderskiej i od tego czasu cisza
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Pon Mar 11, 2019 6:47 pm   

Franzzz,

A kontaktowales sie w ostatnim czasie z Sadem w Koszalinie ?

Zadzwon do Sadu i zapytaj na jakim etapie jest postepowianie w danej sprawie
Na ten czas juz powinni cos wiedziec ,gdyz strona holenderska udziela odpowiedzi od 6 do 8 tygodni
 
 
Arti845 
Poczatkujacy

Wiek: 39
Dołączył: 25 Paź 2008
Posty: 3
Wysłany: Wto Cze 04, 2019 1:37 pm   

Bedzie musiala zaplacic,jezeli tego nie zrobi,Lbio zajmnie jej czesc wyplaty na poczet zaleglosci oraz alimentow bierzacych.
Ostatnio zmieniony przez Arti845 Wto Cze 04, 2019 1:37 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group