NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprzedaż 1/4 domu w Polsce - co trzeba zrobić w Holandi
Autor Wiadomość
tttx
Poczatkujacy

Dołączył: 25 Kwi 2019
Posty: 2
Wysłany: Czw Kwi 25, 2019 11:44 pm   Sprzedaż 1/4 domu w Polsce - co trzeba zrobić w Holandi

Cześć,

Taka sytuacja, Jestem współwłaścicielem 1/4 domu (w spadku) w Polsce, odziedziczony 1994 roku, długo przed tym, jak przyjechałem do Holandii. Dom jest wystawiony na sprzedaż przez resztę rodziny i nadarzyła się okazja, żeby to zrobić. Mieszkam w Holandii od dłuższego czasu i tylko tutaj rozliczam się z podatku dochodowego, z Polską poza paszportem nie mam już żadnych powiązań.
Dwa pytania:
1. Gdzie i jak powinienem zgłosić fakt sprzedaży udziału w domu?
2. Czy w przypadku takiego zgłoszenia istnieje możliwość, że dodatek mieszkaniowy zostanie mi cofnięty? Mimo tego, że nie jestem w tym domu zameldowany w Polsce i jest to tylko współwłasność?

Pozdrawiam,
Karol
 
 
darkis 
Super gaduła

Pomógł: 5 razy
Wiek: 52
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 360
Skąd: Venlo-Nijmegen
Wysłany: Sob Kwi 27, 2019 7:34 pm   

Posiadajac nieruchomosc w Polsce masz obowiazek zloszenia tego do belastingu .
Robisz to w corocznym aangifte i tam jest zapytanie o wartosc !

Piszesz ze masz huurtoeslag ( dodatek mieszkaniowy)
ALE POSIADAJAC NIERUCHOMOSC W POLSCE NIE MASZ PRAWA DO POBIERANIA ZADNEGO TOESLAG!!!

wiec jesli nie zglaszales ze masz nieruchomosc w Polsce, a wnioskuje ze jak miales huurtoeslag to nie zglosiles ze byles wspolwlascicielem domu, to lepiej siec cicho i miej nadzieje ze nikt tego nie sprawdzi.
_________________
www.stalgorzow.pl
 
 
tttx
Poczatkujacy

Dołączył: 25 Kwi 2019
Posty: 2
Wysłany: Nie Kwi 28, 2019 12:37 am   

darkis napisał/a:
Posiadajac nieruchomosc w Polsce masz obowiazek zloszenia tego do belastingu .
Robisz to w corocznym aangifte i tam jest zapytanie o wartosc !

Piszesz ze masz huurtoeslag ( dodatek mieszkaniowy)
ALE POSIADAJAC NIERUCHOMOSC W POLSCE NIE MASZ PRAWA DO POBIERANIA ZADNEGO TOESLAG!!!

wiec jesli nie zglaszales ze masz nieruchomosc w Polsce, a wnioskuje ze jak miales huurtoeslag to nie zglosiles ze byles wspolwlascicielem domu, to lepiej siec cicho i miej nadzieje ze nikt tego nie sprawdzi.


Nawet jeśli jest to 1/4 nieruchomości? której wartość tego nie przekracza 17tys € ?
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Nie Kwi 28, 2019 11:33 am   

tttx,
tttx napisał/a:
Nawet jeśli jest to 1/4 nieruchomości? której wartość tego nie przekracza 17tys € ?


Nawet ! bo okazuje sie ze osoby ktore mieszkaja na stale w Holandii , a maja chocby ogrodek dzialkowy w Polsce ( ze nie wspomne o dziace budowlanej , czy innej nieruchomosci ) ktory tu uznawany jest za recreatiegrond - musza to zglosic do tutejszego urzedu podatkowego.
Dotyczy to osob, ktore pobieraja w Holandii jakiekolwiek swiadczenia socjalne.

Mojej znajomej ktora mieszka w Holandii ponad 30 lat ,po tym jak wyszlo na jaw , ze posiada w Polsce kawalek ziemi - ogrodek dzialkowy , bez altanki o wartosci nie przekraczajacej 6 tys euro SVB odebral swiadczenia , posadzajac ja o defraudacje ..bo Otrzymywala ona z tejze instytucji AIO jako uzupelnienie do pobieranej w Polsce renty. Po przeprowadzonej kontroli ktora trwala 8 miesiecy ,otrzymala kare w wysokosci 19 tys euro ,mniemamy, ze to za wszystkie lata od kiedy nie placila w Holandii podatku za ta swoja ''wielka posiadlosc''... Ale jak sie mozna spodziewac to jeszcze nie koniec tej historii ,pewnie zycie dopisze scenariusz ..z holenderskim BD w roli glownej .

Wiec masz teraz zagwozdke zglaszac czy nie zglaszac .
 
 
darkis 
Super gaduła

Pomógł: 5 razy
Wiek: 52
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 360
Skąd: Venlo-Nijmegen
Wysłany: Nie Kwi 28, 2019 11:52 am   

Ten przepis ze jesli posiadasz nieruchomosc nie masz prawa do ZADNEGO toeslagu jest z tego co pamietam od 2015 roku.

Wczesniej mozna bylo miec nieruchomosci i nie mialo to wplywu na toeslagi.

Wiec kolego jak sprzedana zostala nieruchomosc to siec cicho i miej nadzieje ze nie wyjdzie na jaw.

Ale prawda jest taka ze wiekszosc Polakow pracujacych w NL ma jakies nieruchomosci w PL i tego nie zglasza.
Ale jak znam zycie to zaraz jakis redaktor z Telegraaf podchwyci temat i zmowu na pierwszych stronach gazet bedzie "Poolse toeslag fraude"

No ale cale szczescie ze redaktorzy z Telegraaf nie czytaja niedzieli.. :030:
:030:
_________________
www.stalgorzow.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group