NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Czw Mar 18, 2010 12:46 am
wymiana polskiego prawa jazdy w Holandii
Autor Wiadomość
tomala 
Super gaduła


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 272
Skąd: lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Czw Kwi 21, 2016 2:16 pm   

A co ma wazne prawo jazdy do tego czy osoba jest poszukiwana lub nie? To sa dwie rozne rzeczy. Poki co w Europie nie ma spojnego sytemu informacji o kierowcach i pojazdach i dlugo jeszcze nie bedzie...A miedzynarodowe listy goncze, informacje o poszukiwanych przestepcach itp to inna bajka.
_________________
Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny - chorobę całego społeczeństwa.
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Czw Kwi 21, 2016 2:26 pm   

A ma to do tego, ze policjant przy kontroli mówi: "Dzień dobry, poproszę dowód tożsamości, prawo jazdy, dowód rejestracyjny + przegląd i polisę OC". Jeżeli brakuje któregoś z tych dokumentów to musi zweryfikować czy rzeczywiście go zapomniałeś i dostajesz mandat czy nie masz takiego dokumentu i nie posiadasz uprawnień.
 
 
 
tomala 
Super gaduła


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 272
Skąd: lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Czw Kwi 21, 2016 2:57 pm   

...dowod tozsamosci... W trakcie kontroli drogowej dla policjanta Twoim dowodem tozsamosci jest WAZNE PRAWO JAZDY! Nie musisz miec lub nie musisz okazywac dowodu osobistego! Oczywiscie jesli kontrola drogowa ma miejsce w kraju w ktorym masz wydane WAZNE PRAWO JAZDY i ktorego jestes obywatelem. Kto Ci powiedzial, ze masz miec dowod osobisty w trakcie kontroli drogowej? Jaki przepis to zaklada? Dowod osobisty nie jest dokumentem WYMAGANYM podczas kontroli drogowej. Tyle w tym temacie z mojej strony. Polecam lekture kodeksu drogowegi i innych pochodnych przepisow. Jeszcze nie slyszalem, zeby ktos dostal mandat za brak dowodu osobistego w trakcie kontroli drogowej... :043:
_________________
Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny - chorobę całego społeczeństwa.
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Czw Kwi 21, 2016 3:29 pm   

chris77 napisał/a:
Witam

Nie doszukałem sie w tym wątku pewnej sprawy. Złożyłem wniosek w gminie o wymiane irlandzkiego prawa jazdy kat B, ktorego waznosc upływa w lipcu 2016 (10 letnie). Mowa była o 2 tyg. czekaniu. Otrzymałem kopię mojego prawa jazdy z pieczęciami Gemeente plus kopie złozenia wniosku o wymiane prawa jazdy. Niestety mijają juz 4 tyg., a ja dalej czekam na odpowiedz. W miedzyczasie na stronie CBR musiałem wypłenic zaswiadczenie medyczne, ktore przeslano do RDW. Dzwonilem do Gemeente i RDW i mam dalej czekac moze tydzien, dwa.
Problem w tym, ze musze pojechac do Polski w przyszłym tyg. Czy w razie zatrzymania przez policje czy to niemiecka czy polska moge miec z tego tytułu kłopoty? Nadmieniam, ze prawo jazdy ktore zabrano mi w Gemeente ma waznosc do konca lipca 2016. Z powodu urzedniczej opieszalosci nie mam plastiku, tylko kserokopie z pieczeciami.


Ja na wymiane swojego prawa jazdy , czekalam 8 tygodni z mojego doswiadczenia wynika, ze nic nie da dzwonienie i upominanie sie o swoje, oni chyba maja jakis teremin na wyrobienie nowego prawa jazdy i tego sie trzymaja .
Na terenie Holandii oficjalnie tez nie mozna jezdzic z kopia dokumentu, ale czasem policjant jednorazowo ten fakt zaakeptuje jednak w zaleznosci na kogo sie trafi no i jak dobrze sie to wytlumaczy -ja tak mialam ,

Natomiast odradzam jazde( bez orginalnego prawa) w Niemczech, bo policja niemiecka potrafi zycie utrudnic
wiec tam nawet nie probowalam, a jak jest w Polsce nie wiem ,ale mozna zadzwonic do Polski i sie zapytac ...czy to przejdzie .
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Czw Kwi 21, 2016 11:15 pm   

tomala napisał/a:
...dowod tozsamosci... W trakcie kontroli drogowej dla policjanta Twoim dowodem tozsamosci jest WAZNE PRAWO JAZDY!
Pierwsze słyszę, od kiedy to w zależności od okoliczności prawo jazdy przejmuje rolę dowodu tożsamości? Prawo jazdy jest tylko dokumentem poświadczającym posiadanie i ważność uprawnień do prowadzenia pojazdów. Dokumentem tożsamości jest tylko ważny dowód osobisty lub paszport. Jeśli twierdzisz, że prawo jazdy jest dokumentem tożsamości to spróbuj wejść na pokład samolotu okazując prawo jazdy. Życzę Ci powodzenia.

tomala napisał/a:
Nie musisz miec lub nie musisz okazywac dowodu osobistego! Oczywiscie jesli kontrola drogowa ma miejsce w kraju w ktorym masz wydane WAZNE PRAWO JAZDY i ktorego jestes obywatelem.
W jaki więc sposób udowodnisz, że jesteś osobą za którą się podajesz? Jeśli policjant będzie miał wątpliwości co do Twojej tożsamości to zostaniesz zatrzymany w celu weryfikacji tożsamości i ma prawo zabrać Cie na komendę w celu potwierdzenia tożsamości. Prawo jazdy i kraj wydania nie mają tu żadnego znaczenia.

tomala napisał/a:
Kto Ci powiedzial, ze masz miec dowod osobisty w trakcie kontroli drogowej? Jaki przepis to zaklada? Dowod osobisty nie jest dokumentem WYMAGANYM podczas kontroli drogowej. Tyle w tym temacie z mojej strony. Polecam lekture kodeksu drogowegi i innych pochodnych przepisow. Jeszcze nie slyszalem, zeby ktos dostal mandat za brak dowodu osobistego w trakcie kontroli drogowej... :043:
Polecam:
http://nidzica.wm.pl/1884...l#axzz46UoAqNQL

"Jakie dokumenty: Podczas kontroli drogowej policjant weryfikuje legalność okazywanych dokumentów: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, polisy OC. Dokonuje sprawdzeń w systemie informatycznym pojazdu i osób czyli sprawdza czy kierujący nie jest osobą poszukiwaną, czy nie ma zatrzymanych uprawnień do kierowania pojazdami, czy pojazd nie jest kradziony. [...]"
Źródło: Komenda Powiatowa Policji

Ustawa z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Aktualne brzmienie:
Art. 38. Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego:
1) dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem;
2) dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu;
3) dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie;
3a) zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym z wynikiem pozytywnym w zakresie wyposażenia pojazdu w blokadę alkoholową w przypadku, o którym mowa w art. 13 ust. 5 pkt 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2015 r. poz. 155 i 541);
4) zezwolenie, o którym mowa w art. 106 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. nr 30, poz. 151, z późn. zm.);
4a) dokument potwierdzający kalibrację blokady alkoholowej, wystawiony przez producenta urządzenia lub jego upoważnionego przedstawiciela;
5) inne dokumenty, jeżeli obowiązek taki wynika z odrębnej ustawy.
 
 
 
tomala 
Super gaduła


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 272
Skąd: lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Pią Kwi 22, 2016 12:49 am   

No i gdzie jest napisane powyzej, ze masz miec dowod osobisty podczas kontroli? Tylko mi nie pisz, ze w pkt. 5 bo to nieprawda. I nie przytaczaj jakis cytatow z wiejskich komend powiatowych! Moze w Nidzicy trzeba miec jeszcze zaswiadczenie o szczepieniach i poswiadczenie od proboszcza o niedzielnym uczestnictwie w porannej mszy. I nie chce mi sie juz na ten temat pisac, jestem kierowca zawodowym od kilkunastu lat, przezylem kilkaset kontroli drogowych i nigdy w temacie dowodu osobistego zaden policjant w Polsce nie robil problemu gdy odmowilem mu okazania. BO NIE MA TAKIEJ PODSTAWY PRAWNEJ! A to, ze niektorzy policjanci zadaja okazania dowodu to wykorzystuja niewiedze i brak znajomosci prawa przez kierowcow. Powodzenia i szerokosci na drogach :039:

[ Dodano: Pią Kwi 22, 2016 8:11 am ]
I jeszcze na koniec, takie same dane osobowe masz zarowno w dowodzie osobistym jak i w prawie jazdy, wiec zadanie okazania dowodu w trakcue kontroli drogowej jest bezzasadne.
I jak lubisz linki to masz taki z niewiejskiej komendy: http://www.biztok.pl/moto...licyjnej_a14418
_________________
Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny - chorobę całego społeczeństwa.
 
 
wigru 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 455
Skąd: 's-Hertogenbosch
Wysłany: Pią Kwi 22, 2016 10:26 am   

Policjant może w każdej sytuacji żądać od Ciebie dowodu osobistego. Podstawę prawną ma, bo działa w granicach i na zasadzie prawa. Wystarczy, że jasno powie że chce sprawdzić Twoje dane albo obywatelstwo. Takich danych nie posiada żadne prawo jazdy a tym bardziej zagraniczne, więc nie pisz że prawo jazdy ma te same dane co dowód albo paszport.

Dokument nie może budzić żadnych wątpliwości, więc w przypadku "skserowanego" prawa jazdy jak najbardziej właściwe jest posiadanie dokumentu tożsamości, aby uniknąć dodatkowych problemów.

http://maszprawo.org.pl/2...-przez-policje/
 
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Pią Kwi 22, 2016 11:25 am   

wigru napisał/a:
Policjant może w każdej sytuacji żądać od Ciebie dowodu osobistego




Cytat:
Przepisy mówią o obowiązku posiadania dowodu osobistego przez osoby, które ukończyły 18 lat oraz są obywatelami Rzeczpospolitej, jednak nie mamy obowiązku posiadania ich przy sobie.
wiec nie moze zadac od nas tego dokumentu


Cytat:
Również powinniśmy pamiętać, że jeżeli jedziemy samochodem musimy mieć przy sobie

-prawo jazdy,

-dowód rejestracyjny
- oraz potwierdzenie ubezpieczenia pojazdu.


Jeżeli nie będziemy ich posiadać to za brak dokumentów grozi nam mandat w wysokości do 250 zł bądź nagana, zgodnie z artykułem 95 kodeksu wykroczeń.


Czytaj więcej na http://info.elblag.pl/31,....#ixzz46XsPmSjI
 
 
tomala 
Super gaduła


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 272
Skąd: lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Pią Kwi 22, 2016 12:03 pm   

wigru napisał/a:
Policjant może w każdej sytuacji żądać od Ciebie dowodu osobistego. Podstawę prawną ma, bo działa w granicach i na zasadzie prawa. Wystarczy, że jasno powie że chce sprawdzić Twoje dane albo obywatelstwo. Takich danych nie posiada żadne prawo jazdy a tym bardziej zagraniczne, więc nie pisz że prawo jazdy ma te same dane co dowód albo paszport.

Dokument nie może budzić żadnych wątpliwości, więc w przypadku "skserowanego" prawa jazdy jak najbardziej właściwe jest posiadanie dokumentu tożsamości, aby uniknąć dodatkowych problemów.

http://maszprawo.org.pl/2...-przez-policje/


Najpierw to sie naucz czytac ze zrozumieniem bo to bardzo wazne. Od poczatku dyskutujemy o kontroli polskiego kierowcy w Polsce przez polska policje. A Ty wyjezdzasz z jakims zagranicznym prawem jazdy i obywatelstwem. Po raz ostatni Ci powtarzam: dowod osobisty w Polsce nie jest wymagany w trakcie kontroli drogowej, masz miec wazne prawo jazdy, dowod rejestracyjny, polise OC i NIC WIECEJ. Dlugo jestes kierowca? Dokad jezdzisz i ile? Ile razy byles kontrolowany? Jakie masz doswiadczenie w tym temacie? Czytasz jakis glupizny w necie i przytaczasz je na forum. Skoncz zasmiecac je bzdurami!
_________________
Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny - chorobę całego społeczeństwa.
 
 
danielski87 
Poczatkujacy
tomek

Wiek: 36
Dołączył: 05 Paź 2016
Posty: 1
Wysłany: Śro Paź 05, 2016 12:32 pm   

spam
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Śro Paź 05, 2016 5:23 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
seemija
Gaduła

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 142
Wysłany: Śro Lis 30, 2016 6:51 pm   

przebrnelam i nie znalazlam
czy na wymiane prawka musze sie w gminie umawiac czy wchodze z ulicy i zalatwiam ?
ile to teraz kosztuje ?
dzieki :D
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Śro Lis 30, 2016 7:13 pm   

seemija,



Pewnie z marszu tez mozna ,ale duzo zalezy od gminy w mojej niestety, trzeba zrobic sobie ''afspraak'' .

Omwisselen buitenlands rijbewijs € 38,80 + € 7,95


reszta TU
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Śro Lis 30, 2016 7:18 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
seemija
Gaduła

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 142
Wysłany: Śro Lis 30, 2016 7:56 pm   

dzieki Celina :)
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Śro Lis 30, 2016 8:36 pm   

seemija,
Ciesze sie ,ze moglam pomoc :023:
 
 
TenTyp 
Poczatkujacy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sty 2012
Posty: 45
Wysłany: Pią Gru 02, 2016 8:35 am   

Naturalnie obywatel Polski na terenie tego kraju nie ma obowiązku okazywania dowodu osobistego w czasie kontroli drogowej. To akurat jest pewne.

Co do kontroli zagranicznych to dokładnych przepisów nie znam natomiast jeżdżąc od 15 lat po drogach całej Europy i po niezliczonych zatrzymaniach mogę powiedzieć, ze: nigdy nie poproszono mnie o okazanie dowodu osobistego (ID) a jedynie o prawo jazdy i tylko w kilku przypadkach w całej mojej karierze jako kierowcy poproszono mnie o dokumenty auta.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group