NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Gochna H
Pon Sie 29, 2011 8:36 pm
zasłek dla bezrobotnych -kilka pytań
Autor Wiadomość
Witch01 
Mega gaduła
Witch


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 14 Mar 2008
Posty: 1196
Wysłany: Sob Maj 02, 2009 8:01 pm   

yabolik napisał/a:



Misschien recht op andere uitkering
Misschien heeft u na afloop van uw WW-uitkering recht op een bijstandsuitkering. Zo'n uitkering moet u zelf aanvragen. Wij reden u aan om zo snel mogelijk hiernaar te informeren bij het WERKbedrijf. Neem dan deze brief mee en een geldig identiteitsbewijs: een paspoort of een identiteitskaart. Uw rijbewijs is geen geldig identiteitsbewijs.


Pisza,ze jak skonczy Ci sie WW uitkering to byc moze masz prawo do innego zasilku - bijstand (tzw.socjal).O ten zasilek musisz sam wystapic, dowiedz sie w Twoim zakladzie pracy.Wez ze soba to pismo i dokument tozsamosci: paszport/dowod osobisty.Prawo jazdy nie jest dokumentem tozsamosci.
 
 
yabolik 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 65
Skąd: z kuchni
Wysłany: Sob Maj 02, 2009 8:14 pm   

dzięki za przetłumaczenie :) )

"dowiedz sie w Twoim zakladzie pracy" ... ja dostaję teraz zasiłek i nie pracuję więc o jaki zakład pracy chodzi hehe :P

ktoś wie coś więcej co to za zasiłek?
 
 
emes 
Gaduła

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 27 Lut 2008
Posty: 171
Wysłany: Sob Maj 02, 2009 8:25 pm   

Oni radza Ci jak najszybciej zasiegnac informacji w (UWV) WERKbedrijf (dawne CWI), czy w ogole masz prawo do otrzymania 'bijstand' (powiedzmy...: socjalu ;) ).

[CWI = Centrum voor Werk en Inkomen, jeszcze dawniej to bylo Aarbeidsbureau, czyli potocznie biuro pracy].

Powodzenia! :039:
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Maj 02, 2009 8:25 pm   

yabolik napisał/a:

.....Wij reden u aan om zo snel mogelijk hiernaar te informeren bij het WERKbedrijf.



Vanaf 1 januari 2009 is CWI onderdeel van UWV onder de naam UWV WERKbedrijf.
 
 
yabolik 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 65
Skąd: z kuchni
Wysłany: Sob Maj 02, 2009 9:05 pm   

Ok już wiem że to muszę iść do WERKbedrijf czyli tam gdzie się także musiałem zarejestrować i podać wszystkie informacje odnośnie wykształcenia, doświadczenia itd.
PS gościu mi kazał przesłać listę firm do których posłałem swoje CV szukając pracy od momentu jak ją straciłem, akurat dziś mu ją posłałem.

Tylko teraz czy wiesz jakie są podstawowe warunki by otrzymać to świadczenie?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Maj 02, 2009 9:42 pm   

yabolik napisał/a:
Tylko teraz czy wiesz jakie są podstawowe warunki by otrzymać to świadczenie?

chodzi ci o social ??
oj tych warnkow jest od groma i jeszcze wiecej. Ale to juz musisz sie dowiedziec w CWI i /lub Gminie . Slyszalam ze taki zasilek dla tubylcow jest strasznie trudno dostac a co dopiero dla obcokrajowca. Slyszalam ze nie mozesz miec dobr materialnych przewyzszajacycych cos okolo 5 tys euro . jesli twoj partner pracuje i ma powyzej minimum krajowego to tez ten zasliek mozesz zapomniec . Ale to tylko zaslyszane.Zycze powodzenia i szybkiego znalezienia pracy.
Ostatnio zmieniony przez baileys Sob Maj 02, 2009 9:43 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
yabolik 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 65
Skąd: z kuchni
Wysłany: Sob Maj 02, 2009 10:02 pm   

Postaram się dowiedzieć w urzędzie. Znalazłem także Twoją wypowiedź w innym poście dot. socjalu:
"
http://www.rechtopbijstand.nl/inhoud/index/pid/77

[ Dodano: Nie Mar 29, 2009 12:49 pm ]
musisz wiele warunkow spelniac zeby bijstand dostac. poczytaj w w/w linku

[ Dodano: Nie Mar 29, 2009 12:51 pm ]
O bijstand moze sie ubiegac w gminie . w/w linku masz dane jak sie do tego zabrac .Miedzy innymi mozesz sobie wybrac gmine gdzie mieszkasz by dowiedziec sie jakie warunki w tej gminie musisz spelniac. KAzda gmina ma swoje warunki jesli chodzi o bijstand"

Ale od słowa do słowa dowiedziałem sie że takie coś istnieje i można teraz drążyć temat. A uważam że warto deptać bo to że polak to nie znaczy że jesteśmy gorsi. I też nam się należy. I może trudno czasem ale jak widzę jest osiągalne. Na przeszkodzie jednak na pierwszym miejscu stoi niewiedza. Ja tu dopiero "raczkuję" bo jestem 8 mcy i jeszcze pewnie wiele rzeczy mnie zaskoczy i rozdrażni jak sie dowiem że przeszło cos koło nosa hehe :P Ale sam próbuję i chce wiedzieć z czego można skorzystać bo jak patrzę na polaków którzy są tu i parę lat i nie wiedzą że mogą złożyć wniosek o zasiłek to ....

Z lepszą pracą nie jest łatwo jak się nie mówi po holendersku a angielski nie jest też super idealny, póki co wystarczał w pracy i by się dogadać w urzędach ale by dostać konkretną pracę np w ICT trzeba mieć jednak naprawdę płynny. Cały czas szukam...

[ Dodano: Sob Maj 02, 2009 10:16 pm ]
Jeszcze pytanie odnośnie tematu zasiłku - za dwa miesiące dostałem w całości na konto pieniążki (od 23.02.2009 do 22.04.2009). Przyznany ogólnie jest do 22.05.2009 więc jeszcze miesiąc - jak będzie wypłacana pozostała część - tygodniowo, jednorazowo a jeśli tak to kiedy?

I ostatnie pytanie. Dostałem wczoraj list z formularzem Inkomstenformulier WW. O co z nim chodzi? Nie tłumaczyłem go jeszcze na translatorze. Dostałem formularz oraz kartę do wypełnienia z rozbiciem na każdy dzień z ilością godzin oraz stawką począwszy od 27.04.2009 do 24.05.2009. Domyślam się że muszę to wypełnić a jeśli nie pracuję to wykreskować tylko aby otrzymać kolejną część zasiłku - dobrze myślę?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Maj 02, 2009 11:33 pm   

Jak sam piszesz jestes tu 8 miesiecy bez dobrej znajomosci jezyka a chcial bys "lepsza prace "kazdy zaczynal gdzies na dole wiec jesli czekasz tylko na lepsza prace daleko nie zajedziesz .
Pozatym poczytalam na szybkiego o co chodzi z tym socialem. i naprawde widze to czarno dla ludzi bez obywatelstwa.

zasilek bedzie wyplacany co tydzien.
Lepiej przetlumacz o co chodzi w tym liscie . Bo nikt nie jest jasnowidzem i nie moze ci powiedziec co jest napisane w tym liscie nie czytajac go.
Ostatnio zmieniony przez baileys Sob Maj 02, 2009 11:34 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mavd 
Mega gaduła

Pomogła: 45 razy
Wiek: 58
Dołączyła: 27 Paź 2006
Posty: 1134
Skąd: Hilversum
Wysłany: Sob Maj 02, 2009 11:41 pm   

Yabolik , takie pismo bedziesz dostawac tak dlugo jak bedziesz zasilek dla bezrobotnych, tam musisz wpisac gdzie wciagu ostatnich 4 tygodni szukales pracy ( adres danej firmy , nazwa i dane osoby kontaktowej tam ) zaznaczam ze jest to obowiazkowe. Jesli np. w ciagu tych trzech tygodni pracowales to nalezy wpisac gdzie i ile godzin .pisemko to musisz im odeslac do podanej tam daty inaczej mozesz nie dostac kolejnej wyplaty w terminie lub bedzie mniejsza .

monika
 
 
asus 
Poczatkujacy

Wiek: 48
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 18
Wysłany: Sob Maj 09, 2009 7:35 pm   

czy sprawy zwizane z załatwieniem zasiłku można załatwić przez internet ?
aktualnie jestem w polsce
 
 
peter66 
Poczatkujacy

Dołączył: 10 Kwi 2009
Posty: 5
Wysłany: Wto Maj 12, 2009 12:39 pm   

Czy ktoś ma wiedzę jak przenieść zasiłek do PL na podstawie E 303 i jak to załatwić poprawnie bez komplikacji ? Jestem zarejestrowany w UWV i staram się o zasiłek. Mam jeszcze zameldowanie w NL ale już przebywam w PL. CWI poprosiło o dodatkowe informacje: salarisy za ostatnie 14 miesięcy i koniec kontraktu. Nie wiem jak się starać o przeniesienie zasiłku do PL i co się z tym wiąże.

Dzięki



E 303 poświadcza
prawo do zasiłku

Jeśli natomiast chodzi o zasiłek zagraniczny wypłacany w Polsce (którego kwota z reguły przewyższa wielkość polskiego zasiłku), to najważniejszy jest druk E 303. To również standardowy formularz obowiązujący na obszarze Unii. Czym różni się od E 301? Otóż E 303 zaświadcza o tym, że nabyliśmy prawo do zasiłku dla bezrobotnych za granicą. Formularz ten służy do przenoszenia prawa do tego zasiłku na terenie Unii. Posługując się nim rzeczywiście można zarejestrować się w polskim PUP i otrzymywać zasiłek transferowany z zagranicy, ale są dwa warunki. Po pierwsze, rejestrujemy się jako osoba poszukująca pracy, a nie bezrobotna. Po drugie, zasiłek będziemy otrzymywać tylko przez trzy miesiące.

Podsumowując, druk E 301 to poświadczenie faktu, że przepracowaliśmy za granicą pewien okres i jest jednym z dokumentów, który pozwala ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Polsce, na takich samych zasadach i w takiej samej wysokości jak osoby pracujące cały czas w kraju.

Natomiast druk E 303 umożliwia osobie bezrobotnej, która posiada prawo do zasiłku w jednym z krajów Unii Europejskiej, na przyjazd do Polski w celu poszukiwania pracy, zachowując prawo do zasiłku. Do transferu zasiłku uprawnia właśnie formularz E 303.
 
 
mavd 
Mega gaduła

Pomogła: 45 razy
Wiek: 58
Dołączyła: 27 Paź 2006
Posty: 1134
Skąd: Hilversum
Wysłany: Wto Maj 12, 2009 1:13 pm   

asus , tego raczej nieda sie zalatwic przez internet , musisz byc osobiscie
 
 
darkis 
Super gaduła

Pomógł: 5 razy
Wiek: 52
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 360
Skąd: Venlo-Nijmegen
Wysłany: Wto Maj 12, 2009 1:23 pm   

do Asus...Bylem na zasiklu i nawet ani razu sie do nich nie pofatygowalem.
Wszytsko zalatwialem przez neta..Tylko musisz miec DigiID...

No ale przyjdzie poczta na adres domowy , aby wypelnic paiery i wyslac ksero kopie loonstrokow...ale nie sadze aby na adres w PL ci wyslali..
_________________
www.stalgorzow.pl
Ostatnio zmieniony przez darkis Wto Maj 12, 2009 1:24 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jolcia88 
Gaduła

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 17 Gru 2008
Posty: 190
Wysłany: Wto Maj 26, 2009 3:04 pm   

Hej jak to w koncu jest z tym zasilkiem bo kazdy pisze inaczej

Trzeba miec zameldowanie czy tylko wlepke w paszport ?
Czy w ogole nic z tego, po prostu przepracowane iles tam ?

Pozdrawiam
 
 
darkis 
Super gaduła

Pomógł: 5 razy
Wiek: 52
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 360
Skąd: Venlo-Nijmegen
Wysłany: Wto Maj 26, 2009 3:09 pm   

Powiem Ci jak jest w UWV Zwolle...
Zarejstrowalem sie przez internet, ani razu nie bylem w UWV...
nic odemnie nie chcieli, tylko musialem przeslac kopie alle loonstroken ...zadnego IND , choc przeczytalem na forum iz musi byc, wiec szybko zalatwilem..ale sie okazalo nie potrzeba
_________________
www.stalgorzow.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group