NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Gochna H
Pon Sie 29, 2011 8:36 pm
zasłek dla bezrobotnych -kilka pytań
Autor Wiadomość
Angelaaaa 
Nieśmiały użytkownik


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 08 Sty 2009
Posty: 57
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Śro Cze 10, 2009 9:31 am   

Moj znajomy z powodu kryzysu stracil prace i jest zarejestrowany na zasilek dla bezrobotnych. Powiedzieli mu, ze dotanie 70% z wyplaty miesiecznej brutto. Takze to 70% bedzie z wyplaty brutto czy jednak z netto?
_________________
Angela:)
 
 
mavd 
Mega gaduła

Pomogła: 45 razy
Wiek: 58
Dołączyła: 27 Paź 2006
Posty: 1134
Skąd: Hilversum
Wysłany: Śro Cze 10, 2009 10:09 am   

Brutto
 
 
Angelaaaa 
Nieśmiały użytkownik


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 08 Sty 2009
Posty: 57
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Śro Cze 10, 2009 11:04 am   

mavd - dzieki bardzo za odpowiedz :039:
_________________
Angela:)
 
 
mamqa 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Cze 2009
Posty: 592
Wysłany: Pią Cze 19, 2009 5:09 pm   

Reusel napisał/a:
Cytat:
masz prawo do zasilku w holandii jezeli jestes tu zameldowana(tego nie jestem pewna na100%)


jest to cytat z innego zamknietego juz postu :)
Wiec co jest z osobami np.obywatelami Belgii lub Niemiec lub Polakamo ktorzy mieszkaja na stale w Belgii lub Niemczech i wogole nie sa zameldowani w Holandii.Posiadaja stala prace w Holandii , do pracy dojezdzaja np. 20 km dziennie bo mieszkaja przy granicy.
Takich osob jest SETKI a nawet wiecej.

Zasilek im sie nalezy na 100 procent!!

Ktos cos wie dokladniej na ten temat ?



baileys napisał/a:
tacy dostaja tylko przez 3 m-ce zasilek lub maja wyplaty w brutto i wtedy nie jest odprowadzana skladka na zasilek co sie rowna braku zasilku, lub sa delegowani przez pracodawce do pracy za granica i dostaja wyplate w swoim kraju od swojego pracodawcy.



To ja akurat w tym temacie aktualnie siedzę ;) i mogę sprostować wypowiedz Baileys...
Z tego co rozumiem pytanie dotyczy Niemców mieszkających w Niemczech a pracujących w Holandii. Czyli coś prawie jak ja (prawie bo nie mam obywatelstwa niemieckiego, mój mąż ma). Pracowałam do końca roku 2008, w styczniu br. zarejestrowałam się w niemieckim urzędzie pracy, dostałam papiery do wypełnienia i miałam znowu do nich przyjść z tymi papierami i z dokumentami z UWV (albo to się UVV pisze?), czekałam strasznie długo, ponad 8 tygodni gdy w końcu dostałam dokończyłam rejestracji w urzędzie pracy i po dwóch tygodniach przyznano mi zasiłek na rok czasu. Nie wiem dokładnie jakie są stawki, ja dostaję mniejszą gdyż zgłosiłam się że szukam prace na pół etatu. Znajomi Niemcy i Holendrzy mówili mi ze przez to iż sama się zgłosiłam nie dostanę karnie pieniędzy przez okres 3 miesięcy z tych 12 jakie mi przyznano ale to nie prawdo, zasiłek dostaję normalnie do dziś a za ten okres gdzie czekałam na papiery z UWV dostałam nadpłacone.
Teraz będę się przeprowadzać z mężem i córką do Holandii, mąż dostał tam pracę i czytam ten temat zastanawiając się czy dostanę resztę w nowym miejscu... ale jako iż są tu takie rozbieżności że nie wiadomo komu wierzyć sama na miejscu udam się popytać w urzędzie co i jak...
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Cze 19, 2009 6:26 pm   

mamqa, a jak dlugo pracowalas ?? napewno ciaglosc pracy mialas o wiele dluzsza jak 26 tyg. i dlatego dostajesz zasilek przez 12 m-cy. a co sie tyczy
baileys napisał/a:
lub maja wyplaty w brutto i wtedy nie jest odprowadzana skladka na zasilek co sie rowna braku zasilku, lub sa delegowani przez pracodawce do pracy za granica i dostaja wyplate w swoim kraju od swojego pracodawcy.

to sa rozne formy zatrudniania obcokrajowca i o ile pracodawca wyplaca ci wyplate brutto to wtedy ty sam (pracownik) musisz zadbac o oplacanie podatku i innych skladek a jesli nie sa" tu "oplacane skladki na zasilek wiec "tu "nie dostniesz zasilku a w kkraju w ktorym sa te skladki oplacone.
Ostatnio zmieniony przez baileys Pią Cze 19, 2009 6:28 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mamqa 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Cze 2009
Posty: 592
Wysłany: Pią Cze 19, 2009 8:40 pm   

baileys napisał/a:
mamqa, a jak dlugo pracowalas ?? napewno ciaglosc pracy mialas o wiele dluzsza jak 26 tyg. i dlatego dostajesz zasilek przez 12 m-cy


To się zgadza, pracowałam cztery lata, w tym ostatnie dwa na 40 godzin tygodniowo.
baileys napisał/a:
to sa rozne formy zatrudniania obcokrajowca i o ile pracodawca wyplaca ci wyplate brutto to wtedy ty sam (pracownik) musisz zadbac o oplacanie podatku i innych skladek a jesli nie sa" tu "oplacane skladki na zasilek wiec "tu "nie dostniesz zasilku a w kkraju w ktorym sa te skladki oplacone.


Wszystkie takie rzeczy płaciliśmy normalnie jak Holendrzy, no poza tym że my staramy się co roku o zwrot podatku który z kolei reguluję w Niemczech.
Nie znam prawa, ani Niemieckiego ani Holenderskiego, opisałam mój przypadek bo może się komuś w przyszłości przydać. :)
_________________
"Mam tylko jedno skrzydło
To prawie tak jak anioł"
 
 
Dyszka 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 13 Maj 2008
Posty: 207
Wysłany: Pią Cze 19, 2009 9:54 pm   

te 70% co dostanie zasiłku to już netto czy 70% brutto zasiłku będzie dostawał ?
 
 
uksiezopolska 
Poczatkujacy
ula

Wiek: 40
Dołączyła: 11 Paź 2008
Posty: 2
Wysłany: Śro Sie 05, 2009 3:41 pm   uitkering

Witam!
może ktos będzie w stanie dać mi odpowiedz na kilka pytań związanych z uitkeringiem?
1.przepracowałam już prawie rok w holandii(za3tyg. będzie rok,wtedy też kończy mi się kontrakt w pracy).niestety ubezpieczyłam sie tu dopiero od czerwca tego roku, czytałam na forum że ubezpieczalnia wcześniej czy pużniej upomni się o zaległą kasę.Moje pytanie więc brzmi czy prawdopodobne jest to że uwv powiadomi moja ubezpieczalnie że niemiałam ubezpieczenia i będę musiała płacić????(staram się o uitkering)?
2.po drugie chciałam się zapyta czy jeżeli na rozmowie w UWV powiem iż studiuję jeszcze w polsce ( od paż.ostatni rok, mam zamiar zostać w holandii)i potrzebuję pracę na pół etatu i taką w której będę mogła brać wolne bez problemu ok.2-3 dni w miesiącu ,to również dostanę uitkering ????
3.czy bez problemu dostanę skierowanie na iburchencursus (niewiem jak się to pisze chodzi mi o kursy z geemente),wiem iż zazwyczaj wystarcza meldunek aby iść na taki kurs ale w miejscowości ktorej mieszkam niema takiej możliwości.
Z góry Dziękuję za jakąkolwiek pomoc.pozdrawiam.
 
 
 
marte78 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 29 Gru 2008
Posty: 191
Wysłany: Śro Sie 12, 2009 8:10 pm   

dowiedzialam sie od znajomych,ze jesli chce uzyskac dluzszy zasilek powinnamprzedstawic w holenderskim urzedzie druk 301.mam pytanie jak dlugo jest wazne takie zaswiadczenie?czy wyciagajac teraz ten druk moge zarejestrowac sie dopiero w listopadzie?wtedy konczy mi sie kontrakt,a teraz jade do polkski wiec moglabym zaltwic sobie ten dokument...
 
 
jolcia88 
Gaduła

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 17 Gru 2008
Posty: 190
Wysłany: Pią Sie 14, 2009 2:06 pm   

w holenderskim ? chyba w Polskim...
 
 
Dyszka 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 13 Maj 2008
Posty: 207
Wysłany: Pią Sie 14, 2009 8:37 pm   

pracowałem 2 lata bez przerwy w Nl, ile zasiłku się należy na jak długi czas ?
 
 
agata 
PRZYJACIEL FORUM


Pomogła: 33 razy
Dołączyła: 08 Paź 2006
Posty: 905
Skąd: kraj tulipanow
Wysłany: Sob Sie 15, 2009 5:54 pm   

nalezy ci sie przez 3 miesiace pod warunkiem ze to ciebie zwolniono i oczywiscie nie dyscyplinarnie - przez pierwsze dwa miesiace 75 % brutto eynagrodzenia przez 1 miesiac 70%
_________________
Bo w miłości silni
mamy siebie nawzajem!
 
 
KINDRI 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 31 Lip 2009
Posty: 59
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 11:16 pm   

witam!!
nie mam szczescie do prac i pracuje w hol od tamtego roku w sumie nazbiera sie z 12 mies ostatnia prace na dłuzszy okres stracilam w lutym i od tej pory szukalam pracy ostatnio mialam ale okazalo sie ze bylam potrzebna tylko do zamowienia na tydz.
Chcem sie wybrac do CWI i sie zarejestrowac jako bezrobotna, ale nie jestem zameldowana.
Prosze niech ktoś kto wie ale napewno czy dostane jakis zasilek dla bezrobotnych w tym przypadku, a jestem w ciązy dlatego corac trudniej mi teraz cos znalezc i bezie jeszcze gorzej.
Pozdrawiam
 
 
 
marte78 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 29 Gru 2008
Posty: 191
Wysłany: Pon Wrz 07, 2009 12:17 pm   

a ja wsrod znajomych mam przypadek,ze pracowal znajomy rok tutaj w holandii,a z polskiego urzedu pracy przedstawil druk e-301 dostal decyzje o przyznaniu zasilku na 1,5 roku,oczywiscie zezmienna kwota miesieczna.....
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Wrz 07, 2009 5:21 pm   

by dostac zasilek musisz sie zameldowac w przeciagu 7 dni po utracie pracy.
Tak wiec wydaje mi sie ze to juz usztarda po obiedzie.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group