NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
żłobek
Autor Wiadomość
andevi 
Super gaduła

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 29 Wrz 2008
Posty: 326
Wysłany: Pon Paź 20, 2008 11:34 pm   

izaroz79 napisał/a:
Czesc Roxa!
Zaciekawila mnie jedna rzecz, o ktorej pisalas na forum. Chodzi mi o opiekunki. Co to znaczy ze moga byc zarejestrowane?.... "opiekunek, ktore legalnie mozna zarejestrowac (gastouder)". Czy to znaczy, ze kazda opiekunke mozesz zarejestrowac i wtedy na koniec roku podatkowego, mozesz odpisac sobie koszty jej utrzymania.?.


Nie, nie kazda dziewuszke, ktora przyjezdza z Polski, mozna sobie ot tak jako opiekunke zarejestrowac.Owszem, sa rozne agencje internetowe, ktore z wiekszym lub mniejszym powodzeniem to robia.
Sa bardzo ostre przepisy w tej kwestii.Zalezy tez, gdzie i na jakich zasadach sie opiekunke rejestruje. Istnieja trzy rodzaje uslug swiadczonych przez nianie, i w zaleznosci od tego sa tu inne przepisy, inne stawki, inne wymagania.

Niania mieszkajaca z rodzina, tzw.au pair, jest jedna z najdrozszych form opieki, jesli chodzi o pracodawce, a najtanszych, jesli chodzi o zarobek.Niania dostaje kieszonkowe, ma prawo do zwrotu kosztow podrozy(w praktyce odpracowuje te koszty), ma utrzymanie i wyzywienie, ma prawo do platnego kursu jezykowego, dostepu do telefonu i internetu.Niestety, sa ograniczenia wiekowe, dziewczyna nie moze byc starsza niz 25 lat. Nie wiem dokadnie, jak jest w Holandii, bo tym sie akurat nie interesowalam.

Kolejna forma, sponsorowana z budzetu panstwa, to tzw.gastouder. Rodzice dziecka, w zaleznosci od swoich zarobkow, moga dostac nawet do 95% zwrotu kosztow opieki nad swoim dzieckiem.Stawki sa tu gwarantowane odgornie, okreslone prawem. Typowy gastouder to matka, ktora sama zajmuje sie w domu wlasnym dzieckiem i dodatkowo jeszcze kilkoma innymi przyprowadzanymi do siebie do domu dziecmi w wieku od 0 do 4 lat. Opieke merytoryczna nad taka niania sprawuje gastouderbureau.Nie jest to wiec tylko agencja posrednictwa pracy, ale i osrodek szkoleniowy dla nian, wladza wykonawcza pilnujaca przepisow prawnych,sprawujaca kontrole jakosci itp.. Agencja rozlicza tez finanse.Kazda agencja musi miec wiec pracownikow z wyksztalceniem pedagogicznym, metodykow prowadzacych szkolenia, musi byc zarejestrowana w Izbie Handlowej i uznana przez gmine. Wiekszosc kosztow tego typu opieki to koszty biurowe, gastouderka dostaje 4,20 euro od dziecka za godzine.
Kolejna forma,oferowana rowniez przez niektore gastouderbureau's, to niania na dochodzenie, tzw. thuiszorgster.Jej pensja tez jest ustalana odgornie i nie moze byc nizsza niz najnizsza pensja krajowa, ustalana jest w zaleznosci od wieku opiekunki i wynosi srednio 10 euro za godzine.Z tym, ze taka niania opiekuje sie zwykle tylko jednym dzieckiem, do tego musi dojechac na miejsce pracy.
Jeszcze inna forma to tzw.Opa's & Oma's regeling.Mozna sobie zarejestrowac nianie, ktora sie samemu znalazlo.Moze to byc wlasna matka/ojciec/tesc/tesciowa, ale rowniez sasiadka, przyjaciolka, znajoma itp..Stawki sa tu takie jak przy gastouder, ale koszty administracyjne o polowe mniejsze.
Jesli chodzi o nianie sprowadzona z Polski, sprawa nie jest tak prosta, jak by sie wydawalo.
Prawo mowi jasno, ze gastouder musi poslugiwac sie dobrze jezykiem holenderskim.Wiele agencji robi wyjatek od reguly i wymaga tylko znajomosci angielskiego czy niemieckiego.No, zrozumiale, jesli agencja ma obowiazek przeprowadzac szkolenia i regularnie kontrolowac nianie, no to jak mialaby sie z nia porozumiewac?
Druga sprawa, wymagane jest zameldowanie w Holandii, ale gastouder nie moze mieszkac z rodzina, bo to juz podciaga pod au pair.No, w przypadku Oma &Opa przymykaja oko.No bo gdzie mialby taki polski rodzic niby mieszkac?
Niania musi miec tez ubezpieczenie(musi sobie sama oplacic, inaczej placi boete), jesli ma samochod i uzywa go w pracy to rowniez ubezpiecenie typu OC, sofi-nummer i wystapic o Verklaring omtrent goede gedrag (cos takiego jak swiadectwo o niekaralnosci, druk wystawia Ministerstwo Sprawiedliwosci, do pobrania w agencji).
Najlepiej, zeby niania miala juz wyksztalcenie pedagogiczne, inaczej beda ja scigac z tymi kursami(jesli agencja przyklada sie do pracy).Internetowe olewaja sprawe, biora kase za nic, bo nic nie organizuja.Porzadna agencja zalatwia rowniez zastepstwo na wypadek choroby czy niedyspozycji niani.

No, mysle, ze wyczerpalam temat:))
Pozdrawiam serdecznie!
 
 
Mysza1 
Poczatkujacy

Dołączyła: 18 Wrz 2008
Posty: 11
Skąd: Dordrecht
Wysłany: Pią Lis 14, 2008 2:11 pm   Żłobek

Cześć, jestem w Holandii od sierpnia, mam rocznego syna. Jestem bardzo zainteresowana taką salą zabaw dla dzieci. Dokładnie chodzi mi o to żeby móc np. 2 razy w tygodniu na ok. 2 godziny pójść z synem do miejsca gdzie spotykają się dzieci z mamami i bawią się razem. Nie wiem czy w ogóle takie miejsca istnieją. Może ktoś ma doświadczenie w tym temacie ;) Jak można się dowiedzieć o takich miejscach? Co należy zrobić żeby móc uczestniczyć w takich zajęciach? Widzę jak mój dzieciaczek chętnie uśmiecha się do dzieci jadących w innych wózkach obok. Chyba brakuje mu kontaktu z dziećmi, mi zresztą też z innymi mamami ;) )) Ja pracuję w weekendy , ale mówię bardzo słabo po angielsku , a po holendersku to tylko "dziękuję " ;) Mieszkam w Rotterdamie Zuid. Bardzo proszę o info. i pomoc .
Dziękuję
 
 
 
szeda 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 09 Mar 2007
Posty: 514
Skąd: Haga
Wysłany: Pią Lis 14, 2008 4:02 pm   

Mysza1 popatrz pod tego linka:
http://www.kinderdam.nl/i...d=31&Itemid=102
to sa peuterspelzal'e gdzie mozna poslac dzicko na 2-3h dziennie 4x w tyg. moze ktorys z nich jest w twoim sasiedztwie
z dzieckiem mlodszym niz 2,5 roku mozna przychodzic raz w tyg. (tak jest w moim PSZ) moze te psz maja tez inne propozycje dla mlodszych maluchow
szukaj w googlach pod haslem 'samen speelzalen'
 
 
 
Mysza1 
Poczatkujacy

Dołączyła: 18 Wrz 2008
Posty: 11
Skąd: Dordrecht
Wysłany: Pon Lis 17, 2008 3:33 pm   Żłobek

Dziękuję ;) ,
Dziś znalazłam plac zabaw dla dzieci z " Panem w budce " ;) spytałam pana czy wstęp jest wolny i weszłam. Było fajnie, mój syn się trochę wybawił, tylko że nie bylo innych dzieci i to jest plac na powietrzu. Zastanawiam się tylko dlaczego tam jest ta budka i pan ???
Jeszcze raz dziękuję, poszperam sobie na tej stronie ;)
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Mysza1 Pon Lis 17, 2008 3:34 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
andevi 
Super gaduła

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 29 Wrz 2008
Posty: 326
Wysłany: Nie Lis 23, 2008 3:52 pm   

Mozliwosc wspolnej zabawy dla roczniaka? Hmmm...
Tez by mnie to interesowalo.A chodzisz z malym do CB(consultatiebureau)? Spytaj najlepiej tam. Mi np podpowiedziano zajecia na basenie dla takich maluszkow.
Peuterspeelzaal to juz dla starszych dzieci (2-4 lata), cos jak przedszkole.No, i kazda gmina ma przynajmniej kilka placow zabaw(speeltuin) dla dzieci.Otwarte sa zwykle w takich godzinach, by dzieci po szkole czy pobycie porannym w przedszkolu mogly sie jeszcze do obiadu pobawic.Acha, obiad je sie tu o 18.00, czyli godziny otwarcia takich placow zabaw to godziny popoludniowe:)Jasne, ze sa za darmo! Sa ogrodzone, niektore maja nawet opiekunke, ktora zajmuje sie maluszkami czy budke z toaleta i sklepikiem ze slodkosciami i napojami.
 
 
Mysza1 
Poczatkujacy

Dołączyła: 18 Wrz 2008
Posty: 11
Skąd: Dordrecht
Wysłany: Wto Lis 25, 2008 1:17 pm   Żłobek

Dzięki za podpowiedź. Ja jeszcze nie bylam w tym CB (consultatiebureau), do tej pory nie było takiej potrzeby. Rozumiem, że to jest ośrodek zdrowia. Natomiast byłam w takim Peuterspeelzaal i tam pracownice powiedziały mi że to jest niemożliwe, żeby moje dziecko tam chodziło ani ze mną ani samo, bo jest za małe. Dały mi kwestionariusz do wypisania i powiedział, że mogę juz zapisać dziecko na listę do przedszkola na sierpień 2009 ;) , a o takich miejscach jak play grup-a nie wiedziały. Wiem, że w Anglii i w Niemczech są takie grupy, ponieważ znajome chodzą tam z małymi dziećmi.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Mysza1 Wto Lis 25, 2008 1:18 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
agnieszkaela 
Poczatkujacy

Dołączyła: 23 Lut 2008
Posty: 9
Wysłany: Śro Lis 26, 2008 9:59 pm   Re: Żłobek

Mysza1 napisał/a:
Dzięki za podpowiedź. Ja jeszcze nie bylam w tym CB (consultatiebureau), do tej pory nie było takiej potrzeby. Rozumiem, że to jest ośrodek zdrowia. Natomiast byłam w takim Peuterspeelzaal i tam pracownice powiedziały mi że to jest niemożliwe, żeby moje dziecko tam chodziło ani ze mną ani samo, bo jest za małe. Dały mi kwestionariusz do wypisania i powiedział, że mogę juz zapisać dziecko na listę do przedszkola na sierpień 2009 ;) , a o takich miejscach jak play grup-a nie wiedziały. Wiem, że w Anglii i w Niemczech są takie grupy, ponieważ znajome chodzą tam z małymi dziećmi.
Pozdrawiam


Tutaj grupy zabawowe, nazywaja sie speelgroep. Informacje o tej do ktorej ja chodzilam z synkiem znalazlam w regionalnych, darmowych gazetach. Bylo to zreszta jedyne miejsca gdzie ta grupa sie oglaszala.
 
 
Aga1920 
Poczatkujacy

Dołączyła: 13 Lis 2008
Posty: 11
Wysłany: Śro Lut 04, 2009 2:49 pm   

czy ktos moze orientuje sie czy w okolicach weimarstraat w hadze jest żlobek dla 11tyg dziecka , czy moze ktos posiada jakas strone internetowa gdzie takowy znalesc
 
 
aneta*** 
Poczatkujacy

Dołączyła: 31 Sty 2008
Posty: 26
Skąd: Den-Haag
Wysłany: Śro Lut 04, 2009 3:02 pm   hej

Czy w okolicy sporwijk jest takie miejsce gdzie mozna chodzic z dzieckiem 3 letnim np zeby sie dziecko pobawilo ??
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Czw Lut 05, 2009 1:05 pm   

Aga1920 napisał/a:
czy ktos moze orientuje sie czy w okolicach weimarstraat w hadze jest żlobek dla 11tyg dziecka , czy moze ktos posiada jakas strone internetowa gdzie takowy znalesc


http://www.denhaag.nl/smartsite.html?id=35256

i sciagnij dokument: Kinderopvangregister gemeente Den Haag (PDF 0.2 Mb)
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Czw Lut 05, 2009 1:06 pm   

Aga1920... a tutaj jeszcze lista dagopvang (0-4 lata) w dzielnicy Segbroek...

http://www.denhaag.nl/smartsite.html?id=24203
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Czw Lut 05, 2009 1:16 pm   Re: hej

aneta*** napisał/a:
Czy w okolicy sporwijk jest takie miejsce gdzie mozna chodzic z dzieckiem 3 letnim np zeby sie dziecko pobawilo ??


tylko to udalo mi sie znalesc w necie...

http://www.denhaag.nl/smartsite.html?id=9047
 
 
aneta*** 
Poczatkujacy

Dołączyła: 31 Sty 2008
Posty: 26
Skąd: Den-Haag
Wysłany: Czw Lut 05, 2009 2:13 pm   

dziekuje
 
 
ania37 
Nieśmiały użytkownik
ania

Dołączyła: 16 Cze 2008
Posty: 60
Wysłany: Pon Wrz 14, 2009 11:18 am   

mam pytanie.
chcę posłać moja roczna córeczkę do żłobka,pierwsze 2 miesiace na pół dnia ,pracę chciałabym zaczać jak moja córeczka już będzie 2 tygodnie chodziła do żłobka,chciałabym z nią troche tam przebywac aby sie przyzwyczaiła i tutaj jest moje pytanie czy belasting zwróci mi koszta za te 2 tygodnie również,które ja nie będe pracowała czy tylko od momentu ,kiedy podejme prace?
z góry dziekuje za odpowiedz
pozdrawiam ania
_________________
ania
 
 
mahanssen 
Poczatkujacy

Dołączyła: 03 Wrz 2009
Posty: 2
Wysłany: Pon Wrz 14, 2009 3:02 pm   

Za okres kiedy jeden z rodzicow nie pracuje podatek nie doplaca
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group