NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
żłobek
Autor Wiadomość
izunia
Poczatkujacy

Dołączył: 03 Maj 2007
Posty: 7
Skąd: Westland
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 7:33 pm   żłobek

Czesc,chcialabym prosic o informacje na temat holenderskich zlobkow.Od jakiego wieku mozna poslac dzieciaczka,czy sa dobre warunki itd,itp.Z gory dziekuje za pomoc.Iza
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 8:00 pm   

zalezy od zlobka... ale generalnie mozna od 6 tygodni poslac dziecko do zlobka... zaznaczam, ze w tak mlodych grupach sa czesto listy osob oczekujacych... dosc czesto spotykam sie z tym, ze przyszle mamy w ciazy zapisuja dzieci do zlobka... zeby miec pewnosc ze dziecko bedzie mialo miejsce...

jakie miasto konkretnie cie interesuje???
 
 
izunia
Poczatkujacy

Dołączył: 03 Maj 2007
Posty: 7
Skąd: Westland
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 8:50 pm   

No wlasnie,mieszkam na Westlandzie ale zastanawiam sie nad przeprowadzka do Hagi,tu pewnie sa wieksze mozliwosci na znalezienie zlobka niz "na wsi".Moja corka ma prawie rok,wiec nie wiem czy kwalifikuje sie jeszcze do zlobka,a chodzi mi przede wszystkim o kontakt z dziecmi i nauke jezyka przy okazji.Ciekawa jestem czy jest mozliwosc posylania dziecka np. na kilka godzin.No i tez jakie sa oplaty.
 
 
mojaholandia
Gaduła


Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 103
Skąd: Bergen op Zoom
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 9:09 pm   

U nas placi sie za pol dnia lub caly dzien.
koszt: okolo 8 euro za godzine.
Ale Fiskus zwraca ci czesc: zalezy od zarobkow (podobno nawet 2/3 mozna odzyskac)

Sa tansze zlobki / przedszkola i drozsze, bardzo zroznicowane ceny.
Musisz poszukac w necie ich stron i po prostu zadzwonic.
Ale jedzienie i pieluchy dajesz osobno.

Co ciekawe jest tez ouderschap-opvang czyli opieka innych doroslych nad dzieckiem.
W necie zapisujesz sie na liste, znajdujesz starszego rodzica / emeryta z okolicy ktory za 10 euro dziennie zajmuje sie dzieckiem.

To jest ostatnio w moim rejonie bardzo popularne. Bo ludzie chwala to sobie baaardziej niz zlobek czy przedszkole.

Ale Fiskus tutaj nic nie zwraca.
_________________
<b>Pozdrawiam serdecznie
Monika herbu przypalony racuszek
czyli belferka z Bergen op Zoom
</b>
 
 
 
izunia
Poczatkujacy

Dołączył: 03 Maj 2007
Posty: 7
Skąd: Westland
Wysłany: Sob Maj 05, 2007 9:44 pm   

To ouderschap-opvang to calkiem ciekawa mysl w mojej sytuacji bo glownie chodzi mi o jezyk(niderlandzkiego ode mnie sie niestety nie nauczy :oops: )Tylko musze poszukac czy u nas to jest.
Dziewczyny,obserwuje troche forum i chyba macie takie dzieciaczki okolo roczka-dwoch.Co z nimi robicie?Zastanawiam sie czy nie posiedziec jeszcze w domu i dopiero babcie przywiezc i dopiero do pracy. :?:
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Nie Maj 06, 2007 1:03 am   

to do jakiej grupy twoje dziecko sie zalicza zalezy od zlobka... ja mialam do czynienia z grupami 0-2 i 2-4... ale sa tez zlobki, ktore maja 3 grupy.. jesli chodzi o wiek... najlepiej poszukac konkretne adresy... i wtedy dowiedziec sie szczegolow... mozesz tez pomyslec o peuterspeelzaal... do ktorego zaczyna sie chodzic od 2 roku zycia... mozliwosci jest duzo...
 
 
izunia
Poczatkujacy

Dołączył: 03 Maj 2007
Posty: 7
Skąd: Westland
Wysłany: Nie Maj 06, 2007 11:26 am   

dzieki,poszukam
pozdrawiam
 
 
malgosia
Super gaduła

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 296
Wysłany: Nie Maj 06, 2007 5:56 pm   

zlobek.... mnie za 2 dni cale 8.00-18.00 i dwie polowki do 14.00 kosztuje.... okolo 1000 euro, tak wlasnie nie pomylilam sie, natomiast po zwrocie z urzedu podatkowego... jedyne 260...
 
 
Meliloti 
Gaduła

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 07 Kwi 2007
Posty: 128
Skąd: Leiden
Wysłany: Nie Maj 06, 2007 6:40 pm   

izunia, a gdzie mieszkasz? Moze bede mogla Ci polecic Pania z Gravenzande, ktora sie opiekuje dziecmi. Jesli jestes przypadkiem z tego miasteczka, dowiem sie czy ona sie jeszcze tym zajmuje i jakie sa koszty. To zajoma moich tesciow, bardzo mila babka, jeszcze dwa lata temu miala calkiem sporo grupke holederkich dzieciakow w roznym wieku.
 
 
izunia
Poczatkujacy

Dołączył: 03 Maj 2007
Posty: 7
Skąd: Westland
Wysłany: Wto Maj 08, 2007 1:37 pm   

Malgosiu,dzieki za uswiadomienie mnie jakie to sa koszta...
Meliloti,mieszkam bardzo blisko s'-Gravenzande i jesli mozesz to prosze o namiary na te pania.
 
 
Magda W 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 3 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Lut 2007
Posty: 553
Skąd: Zoetermeer / Gdynia
Wysłany: Wto Maj 08, 2007 11:02 pm   

Izunia ja mam coreczke w lipcu skonczy 3 latka i narazie nie mam zamiaru puszczac jej do szkoly zdazy sie dziecko jeszcze w zyciu nauczyc . Osobiscie wolalbym miec corke przy sobie poki czas zdazy jeszcze pojsc do szkoly. Pozdrawiam :wink:
_________________
Życie jest za krótkie żeby pić marne wino
Życie jest za krótkie by miłości dać zginąć
Życie jest za krótkie żeby się nie spieszyć
Życie jest za krótkie by się nim nie cieszyć
 
 
Magda S. 
Gaduła


Wiek: 50
Dołączyła: 03 Maj 2007
Posty: 112
Skąd: okolice Goudy
Wysłany: Śro Maj 09, 2007 9:39 am   

Magda W.,
szkola czy przedszkole w tym wieku to owszem, nauka, ale poprzez zabawe.
Nie musisz puszczac dzieci do przedszkola na cale dnie. Oprocz calodniowego przedszkola jest takze tzw. peuterspeelzaal, gdzie dzieci przebywaja ok. 2,5 godz. i tylko 2 razy w tygodniu (gdzieniegdzie jest mozliwosc 3x). Jest to przydatne dziecku, bo ma kontakt z rowiesnikami, uczy sie jezyka, zwyczajow, piosenek. I to owocuje pozniej gdy dziecko idzie do szkoly podstawowej (basisschool). Od 5 lat kazde dziecko przebywajace w Holandii ma prawo a nawet obowiazek nauki. Przewaznie zaczynaja juz od 4-go roku zycia, bo w tym wieku opuszczaja peuterspeelzaal.
Mnie tez serce bolalo gdy dzieci szly do szkoly, ale widzialam ile im to radosci sprawia, a i ja w koncu mialam czas tylko dla siebie.
Ja mam tu wiele kolezanek-Polek, ktore poslaly dzieci do szkoly dopiero w wieku 4/5 lat i jednak ciezej im bylo niz tym, ktore od malego zetknely sie z holenderska kultura. Ale wszystkim w koncu udalo sie zaaklimatyzowac...

Powodzenia!
_________________
Wąski strumień świadomości bardziej bawi mnie niż złości...
 
 
wera
Poczatkujacy

Dołączył: 04 Maj 2007
Posty: 17
Skąd: LIMBURG
Wysłany: Śro Maj 09, 2007 11:12 am   

Popieram magde,moje dzieci poszly od 2 lat do putersplzaal.[chyba dobrze pisze],dwa razy tygodnoiwo,ile piosenek,ile zabawy ,mialy,ale kazdy ma swoj wybor ,aha wlasnie dzieki putersplzaal wykryto wade wymowy u malej ,logopedysta itd,pomoglo,teraz ma 5 skonczone i idzie do grupy drugiej po wkacjach.nie zaluje.
_________________
WERA
 
 
 
Meliloti 
Gaduła

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 07 Kwi 2007
Posty: 128
Skąd: Leiden
Wysłany: Czw Maj 10, 2007 9:50 pm   

Wyslalam namiary na opiekunke na priva.
pozdrawiam
 
 
izunia
Poczatkujacy

Dołączył: 03 Maj 2007
Posty: 7
Skąd: Westland
Wysłany: Sob Maj 12, 2007 7:55 pm   

Meliloti,dzieki za namiary.
Magdy i Wera,dzieki za podpowiedz z peuterspeelzaal,nie wiedzialam ze jest az tyle mozliwosci dla pracujacych matek.
Magda W. super dzieciaczki,pisz wiecej po polsku.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group