NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kara za brak ubezpieczenia - szukam porady
Autor Wiadomość
Alutka 
Super gaduła

Pomogła: 5 razy
Wiek: 56
Dołączyła: 06 Sty 2007
Posty: 324
Skąd: Lelystad
Wysłany: Czw Sie 21, 2008 8:20 am   

Jędrzej dużo zdrowia życzę
 
 
sylart 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Wiek: 53
Dołączyła: 17 Lip 2007
Posty: 54
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Czw Sie 21, 2008 11:50 am   

Jędrzej

Jeżeli podlegałeś ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce to wystap do NFZ-tu o druk E 104 potwierdzajacy opłacanie składek i prześlij do holenderskiej ubezpieczalni.
 
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Czw Sie 21, 2008 2:33 pm   

sylart napisał/a:
Jeżeli podlegałeś ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce to wystap do NFZ-tu o druk E 104 potwierdzajacy opłacanie składek i prześlij do holenderskiej ubezpieczalni.


W moim przypadki CZ nie interesowalo ze mialem ubezpieczeie z NFZ. €270 poszlo...
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Sie 21, 2008 2:51 pm   

W przypadku mojej znajomej rowniez... zaplacila 1200 euro nic nie pomogl druk ani nawet przetlumaczone oswiadczenie wyjasniajace ze byla w Polsce ubezpieczona. Ubezpieczenie Zilveren Kruis Achmea nie wzielo wogole tego pod uwage zaslaniajc sie tutejszym prawem.... obawiam sie ze tego typu postow (jaki napisal Jedrzej) niestety bedzie nam na forum przybywalo ..... :039:
 
 
sylart 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Wiek: 53
Dołączyła: 17 Lip 2007
Posty: 54
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Czw Sie 21, 2008 3:35 pm   

Gohna

Instytucje z danego kraju nie moga zasłaniać sie swoimi przepisami wewnetrznymi ze względu na to, że sprawy dotyczące ubezpieczeń są uregulowane rozporządzeniami unijnymi, a to oznacza, że mają one pierwszeństwo zastosowania przed przepisami wewnętrznymi.

http://eulex.parp.gov.pl/...rsjiJezykowej=1

Pozdrowienia
 
 
 
Alutka 
Super gaduła

Pomogła: 5 razy
Wiek: 56
Dołączyła: 06 Sty 2007
Posty: 324
Skąd: Lelystad
Wysłany: Czw Sie 21, 2008 3:54 pm   

Sylart masz rację jeśli chodzi o turystykę to są ogólne przepisy ale każdy kraj unijny ma odrębną politykę rynku pracy a co się z tym łączy też czyli ubezpieczenia
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Sie 21, 2008 4:19 pm   

sylart"
Cytat:
Instytucje z danego kraju nie moga zasłaniać sie swoimi przepisami wewnetrznymi
niestety moga i robia to....kazde panstwo chroni sie (swoich obywateli i swoje interesy... )wlasnie przez stosowanie wlasnej polityki wewnetrznej. Ja rowniez pozdrawiam :039:
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Czw Sie 21, 2008 6:21 pm   

Robią co chcą ale wg cytowanego wyżej prawa EU (cytuję) Pracownik zatrudniony na terytorium państwa EU podlega ustawodawstwu tego państwa nawet jeżeli zamieszkuje terytorium innego państwa..... więc nie ma co szukać dziury w całym i pokornie prosić o ewentualne zmniejszenie kary,co tez zrobiłem.
Ostatnio zmieniony przez jedrzej2225 Czw Sie 21, 2008 6:22 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sylart 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Wiek: 53
Dołączyła: 17 Lip 2007
Posty: 54
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Czw Sie 21, 2008 6:48 pm   

Witam

Pracownik wg art 13 Rozporzadzenia podlega wyłącznie ustawodawstwu jednego Państwa Członkowskiego.
http://ec.europa.eu/youre...x_pl.html#463_3
Przeczytaj przypadki szczególne.

W sumie nie znam Twojego przypadku i nie wiem z jakiego tytułu opłacałeś składki w Polsce, a to jest sprawa decydująca.
 
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Czw Sie 21, 2008 6:57 pm   

W Polsce jestem caly czas ubezpieczony w zakładzie pracy żony.Ale tutaj od ponad pół roku także.Miałem tylko kilkanascie m-cy przerwy w ubezpieczeniu i to jest problem.A w tym roku płacę normalne ubezpieczenie.
 
 
sylart 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Wiek: 53
Dołączyła: 17 Lip 2007
Posty: 54
Skąd: Rotterdam
  Wysłany: Czw Sie 21, 2008 7:22 pm   

No i cała sytuacja się wyjaśniła.
Takie ubezpieczenie (przy żonie) nie podlega pod Rozporządzenie Unijne, ponieważ nikt nie odprowadza za Ciebie żadnych składek tzn. na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Teraz się zgodzę z Twoją firmą ubezpieczeniową,że musisz składki zapłacić. Nie pozostaje Ci nic jak mocno przepraszać i prosić, a to najcześciej działa.
Ostatnio zmieniony przez sylart Czw Sie 21, 2008 7:23 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Czw Sie 21, 2008 7:31 pm   

Ale firma w Holandii nawet nie wie czy jestem ubezpieczony w Polsce,zreszta nie mam ze sobą żadnego zaswiadczenia o ubezp.Tłumaczyć się mogę tym,że w Holandii nie mam zameldowania,a pracuję czasowo,ale jak mi powiedziano w mojej firmie Witamy w BIGbraderze.tu wszystko jest do sprawdzenia,łącznie z wyciągami z banku.Więc nie zamierzam za bardzo ściemniać...
 
 
naber 
Poczatkujacy

Dołączyła: 14 Mar 2008
Posty: 19
Wysłany: Pon Sie 25, 2008 12:37 am   

Ja tez mam pytanie w sprawie ubezpieczenia, poniewaz podejalam prace od lipca, nie planowalam tu dluzszego pobytu, z racji ze moje plany sie zmienily, chce sie ubezpieczyc od wrzesnia, czy w takim razie musze zaplacic za ubezpieczenie od lipca? Czy to sie wlicza jeszcze w te cztery miesiace?
Dziekuje bardzo i pozdrawiam
Milena
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Sie 25, 2008 8:34 am   

Musisz sie ubezpieczyc od dnia zameldownia w gminie lub dnia podjecia pierwszej pracy
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Magda W 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 3 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Lut 2007
Posty: 553
Skąd: Zoetermeer / Gdynia
Wysłany: Śro Sie 27, 2008 1:58 pm   

.Zawsze mozna stara sie o rozlozenie na raty. Nam rozlozyli splate po 65 euro miesiecznie wiec to nie duzo
_________________
Życie jest za krótkie żeby pić marne wino
Życie jest za krótkie by miłości dać zginąć
Życie jest za krótkie żeby się nie spieszyć
Życie jest za krótkie by się nim nie cieszyć
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group