NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Grill po holendersku ;)
Autor Wiadomość
nelly 
Super gaduła
Pani Viking :)

Dołączyła: 05 Mar 2007
Posty: 205
Skąd: Uppsala
Wysłany: Nie Maj 20, 2007 9:32 pm   Grill po holendersku ;)

Kochani!

Sezon już praktycznie w pełni. Czy od czasu do czasu grillujecie, bo w Polsce stało się to niemal sportem narodowym ;) Lub jak kto woli - czy robicie Barbeque? ;) Holendrzy których znam różnie podchodzą do tego zajęcia. Sąsiedzi skarżą się na dym (wiadomo), jednak czy macie jakieś spostrzeżenia co do mięsa holenderskiego i grilla?

Próbowaliśmy z moim panem i naszymi polskimi przyjaciółmi w Utrechcie grillować holenderską kiełbasę... :roll: Wiem, porwaliśmy się z motyką na słońce. ;) Najpierw była kwestia grilla. Nie mieliśmy jeszcze owego, była niedziela, a w dużym jedynym otwartym sklepie wszyskie wykupione, więc zrobiliśmy grilla z... kostki brukowej ;) No i steki wyszły pierwszorzędnie, natomiast holenderska kiełbasa.... :roll: ekhem ;) no cóż... przy nacinaniu (by to-to dziwne wypłynęło) prawie się rozleciała, na grillu się nie usmażyła tylko raczej powiedzmy: powierzchownie zwęgliła, bo w środku została prawie surowa... No i jeszcze jedno... Nie wyciekała z niej woda. Nawet nie był to tłuszcz. Coś innego i odlaliśmy to do zlewu, bo nikt z nas nie chciał wiedzieć co to było ;) Dla porównania mieliśmy polską kiełbasę, która po prostu była perfect.

Mój pan (pół-holender pół-norweg) przymierzał się do grillowania polskiej BIAŁEJ kiełbasy, bo przepada za gotowaną, więc na grilla też chciał wrzucić ;)

Więc
Czy ktoś miał jakieś inne doświadczenia i obserwacje na polu tematycznym: Holender & grill? ;)


Pozdrowionka (prawie) letnie, bo dziś tak słonecznie! :D
_________________
Nell
 
 
Agnieszka*
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 40
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Nie Maj 20, 2007 9:41 pm   

Pare razy jak pojechalismy za miasto na spacer to widzialam cale rodziny na trawnikach grilujace :D ale nie holenderskie :D :D :D raczej arabskie. Ale za to ostatnio jak bylo ladnie to u nas przed blokiem, na trawniku, dymilo sie ze hej. Papa z dziecmi grilowal, nie wiem co ale potem to zjedli, wiec pewnie dobre bylo albo przyzwyczajeni :D
Przy okazji nelly- pozdrowienia, ja jestem rodowita poznanianka i strasznie mi teskno :)
 
 
nelly 
Super gaduła
Pani Viking :)

Dołączyła: 05 Mar 2007
Posty: 205
Skąd: Uppsala
Wysłany: Nie Maj 20, 2007 10:04 pm   

Agnieszka* napisał/a:
Papa z dziecmi grilowal, nie wiem co ale potem to zjedli, wiec pewnie dobre bylo albo przyzwyczajeni :D


No podziwiam żołądki ludzi tam mieszkających, szczególnie jeśli chodzi o tamto mięso ;) Próbowałam tamtych szynek no i jakoś takie papierowe mi się wydawały. Chociaż salami nie jest najgorsze. ;) Ale kiełbasa - o ludzie! ;) :roll:

Agnieszka* napisał/a:
Przy okazji nelly- pozdrowienia, ja jestem rodowita poznanianka i strasznie mi teskno :)


Aguś! Również pozdrawiam! Poznań zmienia się nie-do-poznania ;) . Pięknie podświetlili nam fontannę przy Akademii Sztuk pięknych - podobnie jak fontannę na rondzie bodajże w Eindhoven (o ile pamiętam) - fioletowe światełka. Ten sam efekt, dlatego mi Holandię przypomina. Wygląda przepięknie :D
Niedługo i ja zacznę tęsknić za Poznaniem. To jedyne miejsce w Polsce, z którym jestem naprawdę zżyta :)
_________________
Nell
 
 
EwazHolandii 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lis 2006
Posty: 630
Wysłany: Pon Maj 21, 2007 9:31 am   

Holendrzy,którzy wynajmują nam dom często sobie grillują.My również i to często,zaczęliśmy sezon już w kwietniu,pogoda dopisywała.Nie ma to jak mięsko z grilla,po prostu uwielbiam :lol:
Co do mięsa,kiełbas to nasze polskie są rzeczywiście dobre. :wink: Udało mi się jednak tutaj trafić na nawet dobrą białą kiełbasę w Lidlu,odpowiedniu doprawiona,wcześniej trochę sparzona i zrobiona ala szaszłyki smakowała całkiem,całkiem... :lol:
 
 
mojaholandia
Gaduła


Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 103
Skąd: Bergen op Zoom
Wysłany: Pon Maj 21, 2007 9:43 am   

My grilujemy mieso - specjalne grilowe z marketow i jest dobre.
Kielbaski tez, jeszcze nie mielismy takiej sytuacji, zeby sie tak rozwalaly....

monika
_________________
<b>Pozdrawiam serdecznie
Monika herbu przypalony racuszek
czyli belferka z Bergen op Zoom
</b>
 
 
 
EwazHolandii 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lis 2006
Posty: 630
Wysłany: Pon Maj 21, 2007 9:51 am   

a ja np. wolę sama doprawić mięso np.dzień wcześniej,niż kupować gotowe w sklepie... :wink:
 
 
mojaholandia
Gaduła


Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 103
Skąd: Bergen op Zoom
Wysłany: Pon Maj 21, 2007 9:54 am   

Ja kupuje gotowe zestawy u lokalnego rzeznika (pycha) lub z malego marketu i tam zawsze mieso jest pyszne, ale wszystko to kwestia wyprobowania i jesli rzeznik nie pasuje to trzeba zmienic :-)

Pozdrawiam :-)
_________________
<b>Pozdrawiam serdecznie
Monika herbu przypalony racuszek
czyli belferka z Bergen op Zoom
</b>
 
 
 
nelly 
Super gaduła
Pani Viking :)

Dołączyła: 05 Mar 2007
Posty: 205
Skąd: Uppsala
Wysłany: Pon Maj 21, 2007 3:03 pm   

mojaholandia napisał/a:
Jeszcze nie mielismy takiej sytuacji, zeby sie tak rozwalaly....


Moj przyszly teść (Holender) kupil mięso w markecie. Widać, że nigdy nie grillował, bo kiełbasa wyglądem przypominała to, co w linku poniżej:

http://www.uni-erfurt.de/...wifak/wurst.jpg :lol:

A potem nawet kot nie chciał tego powąchać :lol: :082:
_________________
Nell
 
 
kasianl
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 01 Maj 2007
Posty: 80
Skąd: Tilburg
Wysłany: Pon Maj 21, 2007 3:05 pm   

hehehe niezły szalik :lol:
_________________
Nigdy nie mów.....Nigdy!
 
 
nelly 
Super gaduła
Pani Viking :)

Dołączyła: 05 Mar 2007
Posty: 205
Skąd: Uppsala
Wysłany: Pon Maj 21, 2007 3:06 pm   

EwazHolandii napisał/a:
a ja np. wolę sama doprawić mięso np.dzień wcześniej,niż kupować gotowe w sklepie... :wink:


Otóż to. Najlepsze. Z przepisu mamy to robię też skrzydełka na grillu, które dzień wcześniej wrzucam do zalewy (miód + polska musztarda stołowa + przyprawy i zioła) = palce lizać, pięknie się przyrumieniają i doskonale (lekko pikantnie) smakują. Holendrzy trochę byli zdziwieni, że mieszam miód z musztardą, ale jak spróbowali - nie było protestów :lol:
_________________
Nell
 
 
kasianl
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 01 Maj 2007
Posty: 80
Skąd: Tilburg
Wysłany: Pon Maj 21, 2007 3:11 pm   

a moim zdaniem najlepszy jest karczek zalany w worku czerwonym winie i oliwie czosnkowej(najlepiej zrobic to 24 godziny przed grilowaniem)
_________________
Nigdy nie mów.....Nigdy!
 
 
kasianl
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 01 Maj 2007
Posty: 80
Skąd: Tilburg
Wysłany: Pon Maj 21, 2007 3:14 pm   

plus ziemniaki w folii aluminiowej prekrojone na pół a w środek wsadzony biały ser ze szczypirkiem lub czosnkiem :D mniammmmmmmm
_________________
Nigdy nie mów.....Nigdy!
 
 
kasianl
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 01 Maj 2007
Posty: 80
Skąd: Tilburg
Wysłany: Pon Maj 21, 2007 3:16 pm   

a mód fakt świetna przyprawa również do żeberek nie tylko z grilla :wink:
_________________
Nigdy nie mów.....Nigdy!
 
 
nelly 
Super gaduła
Pani Viking :)

Dołączyła: 05 Mar 2007
Posty: 205
Skąd: Uppsala
Wysłany: Pon Maj 21, 2007 3:21 pm   

kasianl napisał/a:
plus ziemniaki w folii aluminiowej prekrojone na pół a w środek wsadzony biały ser ze szczypirkiem lub czosnkiem :D mniammmmmmmm


my ostatnio robiliśmy w folii nieobrane ziemniaki. smakują jak z ogniska :D
ale tez fajne sa ponacinane nieobrane ziemniaki, w srodek wsypany rozmaryn i to zapieczone na grillu :D
_________________
Nell
 
 
nelly 
Super gaduła
Pani Viking :)

Dołączyła: 05 Mar 2007
Posty: 205
Skąd: Uppsala
Wysłany: Pon Maj 21, 2007 3:23 pm   

kasianl napisał/a:
a moim zdaniem najlepszy jest karczek zalany w worku czerwonym winie i oliwie czosnkowej(najlepiej zrobic to 24 godziny przed grilowaniem)


dziękuję za cynk :D teraz wiem, co zrobić następnym razem :D

ja polecam też rybkę w folii aluminiowej z ziołami (każdy lubi inne, my robimy najczęściej z bazylią lub melisą) i plastrem cytryny. lepiej jak w smażalni nad polskim bałtykiem :lol:
_________________
Nell
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group