NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Sob Lip 16, 2011 2:13 pm
Skladki emerytalne
Autor Wiadomość
solin 
Poczatkujacy

Dołączył: 21 Wrz 2008
Posty: 2
Wysłany: Nie Wrz 21, 2008 4:01 pm   Skladki emerytalne

jak w temacie
czy moge to sprawdzic w polskim odziale ZUS czyto musze sprawdzic na terenie holandi. A j jeszcze jedno te sladki wedruja do naszego OFE ktory wybralismy sbie ??
dziekuje
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Nie Wrz 21, 2008 5:45 pm   

Składki emerytalne w Holandii nie sa transwerowane do polskiego ZUS i dalej do OFE.

Czy Twoj pracodawca placi skladki emerytalne dowiesz sei z Salarisloon
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
agata 
PRZYJACIEL FORUM


Pomogła: 33 razy
Dołączyła: 08 Paź 2006
Posty: 905
Skąd: kraj tulipanow
Wysłany: Nie Wrz 21, 2008 7:42 pm   

a po drugie pracodawca w Nl. wcale nie musi placic skladk emerytalnych- sprawdz wiec na solaris.
_________________
Bo w miłości silni
mamy siebie nawzajem!
 
 
Beata 
Super gaduła


Wiek: 51
Dołączyła: 13 Gru 2006
Posty: 200
Skąd: Utrecht
Wysłany: Pon Wrz 22, 2008 1:39 pm   

Skladka emerytalna bedaca odpowiednikiem polskiej skladki ZUS-owskiej wynosi 17,9% dochodu i jest skladnikiem podatku. Dlatego nie znajdziesz jej na odcinku wyplaty. Jezeli pracodawca odprowadza podatek od Twoich dochodow (a tak z pewnoscia jest) to w tej kwocie zawarta jest skladaka emerytalna, pracodawca nie ma mozliwosci jej nieplacenia.

[ Dodano: Pon Wrz 22, 2008 2:04 pm ]
Duzo ludzi myli pierwszy filar z drugim. Pierwszy to ten socjalny, regulowany przez panstwo, a drugi przez pracodawce i jest on nieobowiazkowy. Odsylam do wczesniejszych moich postow na ten temat.
Ostatnio zmieniony przez Beata Pon Wrz 22, 2008 2:18 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
nastika
Poczatkujacy

Dołączył: 16 Cze 2007
Posty: 26
Wysłany: Pon Wrz 22, 2008 8:02 pm   

a w solarisie jaka to nazwe nosi tzn jak powinno byc napisane po holendersku
salaris
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Pon Wrz 22, 2008 8:50 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Beata 
Super gaduła


Wiek: 51
Dołączyła: 13 Gru 2006
Posty: 200
Skąd: Utrecht
Wysłany: Pon Wrz 22, 2008 8:48 pm   

I znowu ten "solaris"...
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Wrz 22, 2008 8:53 pm   

Beata, nic nie mowie.... :037: ale czasem rece i gacie opadaja z bezsilnosci :033:
 
 
MiniSmurfin 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 19 Kwi 2008
Posty: 733
Skąd: Alphen a/d Rijn
Wysłany: Pon Wrz 22, 2008 10:11 pm   

matulu.. :082: .dziewczyna pyta chyba o pensioen=emerytura ( szukaj na pasku z wyplaty zwanym salaris )
 
 
 
dratewka 
Poczatkujacy

Dołączył: 06 Maj 2008
Posty: 18
Wysłany: Pon Wrz 22, 2008 11:48 pm   

Cena świadomości

Osoby zatrudniane w Holandii przez agencje pracy tymczasowej z Polski coraz częściej się zastanawiają, jak będą wyglądać ich emerytury. Wbrew pozorom temat ten nie dotyczy jednostek, lecz coraz większej grupy ludzi, którzy już po kilka lat przepracowali w Niderlandach i nie zawsze wiedzą, jakie przysługują im prawa oraz jakich zasad muszą przestrzegać.
Tematem tym szczególnie zainteresowane powinny być osoby, które znając problemy rynku pracy w Polsce – swoją przyszłość do emerytury i jej wysokość wiążą z Holandią. Warto zatem przybliżyć obowiązujące zasady systemu emerytalnego w tym kraju, bo tylko w ten sposób pracujący w Niderlandach, którzy w większości posiadają niemiecki paszport, mogą zapewnić sobie dostatnią emeryturę i bezpieczną starość.

Przełomowy rok 2004

Regulacja dotycząca uprawnień emerytalnych, jakie mogą nabyć pracownicy tymczasowi (przez agencje pracy/biura pośrednictwa pracy), podobnie jak pracownicy zatrudnieni na podstawie stałych umów bezpośrednio w przedsiębiorstwach holenderskich, istnieje od początku 1999 roku. Jednak decyzją holenderskiego Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych regulacja ta obowiązuje wszystkie biura pośrednictwa pracy dokładnie od 1 stycznia 2004 roku, co oznacza, że firmy pośrednictwa pracy od tego dnia zostały obowiązkowo przyłączone do branżowego funduszu emerytalnego (Stiplu). Przed tą datą jedynie agencje zrzeszone w ABU były zobowiązane do uczestnictwa w branżowym funduszu emerytalnym. Systemem Stiplu zarządza PVF Achmeda, a kierują nim przedstawiciele organizacji pracodawców i pracowników tymczasowych.

Obowiązkowe 26 tygodni

W przypadku pracowników z Polski zatrudnianych przez biura pracy tymczasowej w Holandii ważne jest, aby podejmując zatrudnienie, dowiedzieć się, czy biuro jest obligatoryjnie przyłączone do branżowego funduszu emerytalnego, czy też obowiązują je własne uregulowania emerytalne, co też się zdarza. W momencie podejmowania zatrudnienia pracownik będący już uczestnikiem funduszu emerytalnego powinien zgłosić ten fakt przyszłemu pracodawcy. Nowe uregulowanie dotyczy wszystkich pracowników tymczasowych, którzy pracują ponad 26 tygodni w ciągu jednego roku za pośrednictwem jednego biura pracy! Tylko oni bowiem zostają obowiązkowo objęci nowymi uregulowaniami emerytalnymi. Dodatkowo uczestnikiem funduszu emerytalnego może być pracownik, który ukończył 21. rok życia. Warto też wiedzieć, że po nabyciu praw uczestnictwa nie ma wymogu nieustannej pracy przez okres 26 tygodni dla jednego biura pośredniczącego. Jednak w momencie, gdy pracownik tymczasowy nie wykonuje pracy na rzecz agencji zatrudnienia, okresy te nie wliczają się do stażu pracy, ale przez cały ten okres do istniejącego już kapitału emerytalnego będą dopisywane zyski z inwestycji zgromadzonego przez pracownika kapitału. Każdy fundusz emerytalny jest zobowiązany co roku informować uczestnika funduszu o zgromadzonym przez niego kapitale emerytalnym.

Zgromadzony kapitał nie przepada

Gdy przerwa w świadczeniu pracy trwa dłużej niż 12 miesięcy, uczestnictwo w funduszu emerytalnym zostaje przerwane. Wówczas też okresy brane pod uwagę w przypadku świadczeń emerytalnych są liczone ponownie. Jednak pracownicy, których członkostwo w funduszu zostanie w taki sposób przerwane, nie muszą się obawiać o uprzednio zgromadzony kapitał emerytalny, ponieważ on nie przepada! Jego dalsze tworzenie zostanie rozpoczęte po przepracowaniu kolejnych 26 tygodni na rzecz jakiegoś biura pośrednictwa pracy. Dodatkowo też, kiedy np. dana osoba pracująca dotychczas za pośrednictwem agencji zatrudnienia otrzyma propozycję pracy bezpośrednio od przedsiębiorstwa (a więc gdy nie będzie korzystała z usług agencji pośredniczącej), zgromadzony kapitał emerytalny może przekazać do innego funduszu emerytalnego, do którego należy jego nowy pracodawca.

Co następuje przy zmianie funduszu

W momencie podjęcia decyzji o przeniesieniu kapitału z jednego funduszu do innego należy skontaktować się z nowym funduszem i podać swój numer rejestracyjny w systemie Stiplu (identyczny z numerem So-Fi); trzeba to zrobić w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia pracy w przedsiębiorstwie, które podlega innemu funduszowi emerytalnemu. Na nowym funduszu bowiem spoczywa obowiązek wystąpienia do Stiplu o transfer dotychczas zgromadzonego kapitału. Podobnie rzecz się ma w przypadku odwrotnym – przeniesienia kapitału z innego funduszu do funduszu Stiplu – w tym przypadku również obowiązuje termin dokonania tej czynności – do dwóch miesięcy, jednak nie od momentu rozpoczęcia pracy za pośrednictwem agencji, ale w terminie dwóch miesięcy od nabycia praw do uczestnictwa w funduszu, czyli znów po przepracowaniu ponad 26 tygodni na rzecz jednego biura pośredniczącego. Warto również wiedzieć, że pomiędzy poszczególnymi funduszami emerytalnymi zawarte zostały odpowiednie umowy, dzięki którym przeniesienie kapitału emerytalnego nie powoduje poniesienia dodatkowych kosztów, choć nie trzeba tego czynić, gdyż obowiązująca zasada to możliwość przeniesienia kapitału, a nie konieczność.

Kto zgłasza pracownika do funduszu?

Osoba zatrudniona w Holandii nie musi sama zgłaszać swojego uczestnictwa w funduszu emerytalnym, ponieważ obowiązek ten spoczywa na biurze pośrednictwa pracy, które go zatrudnia. Również obowiązek potrącenia składki emerytalnej z tygodniowego wynagrodzenia brutto pracownika leży po stronie biura pośredniczącego. Po nabyciu prawa do uczestnictwa w funduszu emerytalnym pozostaje się w systemie bez względu na to, za pośrednictwem jakiego biura dana osoba jest zatrudniona. Wysokość składki emerytalnej wynosi 3,5 procent tygodniowego wynagrodzenia (brutto), z czego z dochodu pracownika tymczasowego potrąca się maksymalnie 1/3 składki, tj. 1,17 procent. Natomiast agencja zatrudnienia pokrywa pozostałe 2,33 procent. Wysokość składki jest ściśle związana z przepracowanym czasem w danym tygodniu. Natomiast za dni, w których praca nie była świadczona, nie płaci się składki emerytalnej i automatycznie okres ten nie powoduje nabywania uprawnień emerytalnych.

Emerytura

Po osiągnięciu wieku emerytalnego (65 lat) zgromadzony kapitał zostanie przeistoczony w comiesięczne wypłaty świadczenia emerytalnego. Każdy emeryt może także dokonać wyboru sposobu wypłaty emerytury. Można wybrać wyłącznie system wypłaty tak zwanej renty starczej, która będzie wypłacana do momentu śmierci uczestnika funduszu, lub opcję wypłaty renty starczej, po której nastąpi wypłata renty wdowiej lub sierocej w przypadku śmierci uczestnika funduszu. Oczywiście w pierwszej wersji wypłacana renta będzie niewątpliwie wyższa aniżeli w przypadku wyboru renty starczej, po której nastąpi wypłata innych świadczeń na rzecz partnera. Jednak gdy emeryt wybierze opcję pierwszą, to w momencie jego/jej śmierci partner nie otrzyma żadnego świadczenia. Ważne jest też, by partner uczestnika funduszu wyraził zgodę na wybór jednej z opcji przez uczestnika-emeryta. Oznacza to, że żona musi się zgodzić na wybór męża i odwrotnie. Kiedy zaś uczestnik funduszu nie dożyje wieku emerytalnego – wówczas zgromadzony kapitał emerytalny zostanie wypłacony jako renta wdowia lub renta sieroca.

Na podstawie informacji otrzymanych od dyrektora SBA Euro i wiceprezesa zarządu pośredników pracy OKAP Dariusza Smolina opracował Krzysztof Świerc
-------------

Co z emeryturą po powrocie do Polski?

Emigrując z Holandii można:

- pozostawić zgromadzone srodki w Holandii
i po przekroczeniu 65-go roku życia korzystać z naliczonej emerytury. Należy wówczas poinformować o tej decyzji fundusz emerytalny (np. ABP) oraz podać nowy adres zamieszkania, pod który będą przesyłane wszelkie informacje.

- przetransferować zgromadzoną sumę do funduszu emerytalnego w Polsce
kompletnie ucinając sprawę rozliczeń z Holandią. Należy wówczas znaleźć fundusz emerytalny w Polsce i zapytać o taką ewentualność przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnego funduszu. Dodatkowo warto przedzwonić do funduszu w Holandii i poprosić o przesłanie aktualnego wydruku z salda konta emerytalnego na koniec okresu zatrudnienia w Holandii. Na podstawie tego dokumentu fundusz w Polsce powinien wystapić z propozycją, którą należy samemu rozpatrzyć porównując ją z tym co oferuje fundusz w NL.
Po podjęciu pozytywnej decyzji w sprawie transferu (po uzyskaniu zgody na taki transfer z wybranego funduszu w Polsce) występujemy do funduszu w Holandii o transfer.

- wybrać całość zgromadzonej kwoty w gotówce
co wydaje się najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem. Jest ono możliwe wyłącznie pod kilkoma warunkami. Jednym z nich jest wysokość zgromadzonego kapitału, który zmienia się co roku. Tak więc w przypadku kilkuletniej pracy w Holandii, rozwiazanie to jest niedostepne.


A. Bohdanowicz TU Delft
źródło:
http://www.pracaholandia.com/emerytura.htm



no i mam pytanko jeśli chcę wybrać te pieniądze jak wygląda procedura i jakiego okresu pracy nie mogę przekroczyć?
 
 
 
Beata 
Super gaduła


Wiek: 51
Dołączyła: 13 Gru 2006
Posty: 200
Skąd: Utrecht
Wysłany: Wto Wrz 23, 2008 11:25 am   

Dratweka, jedna poprawka. Pracodawca nie ma obowiazku przylaczenia pracownikow do funduszu emerytalnego.
Co do przeniesienia kapitalu do innego funduszu, nazywa sie to "waardeoverdracht" i ma sie do tego prawo do 6 miesiecy od daty zakonczenia pracy (wygasniecia kontraktu).
 
 
mychaxx 
Poczatkujacy

Dołączyła: 29 Wrz 2009
Posty: 1
Wysłany: Wto Wrz 29, 2009 6:54 pm   

Witam. Proszę o odpowiedź czy jeśli nie pracuję, jestem zameldowana, opłacam ubezpieczenie, mogę opłacać dobrowolną składkę emerytalną tj 3 filar? Z góry dziękuję.
 
 
agiaki 
Poczatkujacy

Dołączyła: 28 Sie 2009
Posty: 3
Wysłany: Czw Lis 12, 2009 1:36 pm   

witam! mnie trapi problem podobny. obila mi sie o uszy tresc, ktora mnie osobiscie wydaje sie absurdalna, lecz spytac nie zawadzi... otoz poinformowano mnie, iz czas kiedy to jestem w hol zameldowana i oplacam skladke ubezpieczeniowa nie pracujac, zatem nie wykazujac dochodow jest juz wliczany w jakims stopniu do emerytury...czy ktos moze zweryfikowac te niewiarygodna informacje??
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Czw Lis 12, 2009 4:01 pm   

napisalas juz jeden taki temat, nie dubluj.
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
emes 
Gaduła

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 27 Lut 2008
Posty: 171
Wysłany: Czw Lis 12, 2009 4:47 pm   

agiaki napisał/a:
otoz poinformowano mnie, iz czas kiedy to jestem w hol zameldowana i oplacam skladke ubezpieczeniowa nie pracujac, zatem nie wykazujac dochodow jest juz wliczany w jakims stopniu do emerytury...


Tak, AOW - 2% za kazdy przemieszkany (legalnie) lub przepracowany (legalnie) rok.
 
 
jaga440 
Poczatkujacy

Wiek: 60
Dołączyła: 01 Gru 2009
Posty: 4
Skąd: Woeden
Wysłany: Czw Gru 03, 2009 6:55 pm   

dratewka


no i mam pytanko jeśli chcę wybrać te pieniądze jak wygląda procedura i jakiego okresu

pracy nie mogę przekroczyć?
hej znasz już odpowiedz na swoje pytanie ,jesli tak to prosze podpowiedz mi również ,ja pracowalam przez 1 rok w zakladzie gdzie odciagali mi skladki emerytalne, ..jaga440 z góry dziękuje
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Śro Lut 16, 2011 7:13 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group