NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Sob Lip 16, 2011 2:13 pm
Skladki emerytalne
Autor Wiadomość
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Pon Lut 28, 2011 7:14 pm   

Kas w Holandii są dwa rodzaje emerytury: podstawowa (AOW)- niezależna od wysokości zarobków.Wszyscy Holendrzy otrzymuja ja w takiej samej wysokości.Chyba że jakis okres pracują za granicą,lub mieszkają poza Holandią.Obcokrajowcy za każdy rok pracy otrzymuja prawo do 2% emerytury podstawowej.Składki na tę emeryturę są zawarte w twoim podatku.Tak więc jeżeli biuro płaci za ciebie zaliczki na podatek tym samym płaci na twoją emeryturę państwową (AOW). Natomiast dodatkową emeryturę może opłacać zakład pracy,lub wspólnie pracodawca i pracownik lub pracownik samodzielnie.To zależy od firmy i układu zbiorowego.Ale jeśli np u mnie pracodawca opłaca składkę na findusz emerytalny potrąca część składki z mojej wypłaty.Miesięcznie mam odciągane prawie 300 euro na tę dodatkową emeryturę.I co najgorsze nie mogę zrezygnować z tych składek bo tak mówi nasz układ zbiorowy. Ale w twojej sytuacji sam możesz wybrać fundusz emerytalny i opłacać składki np. w ING czy Nationale Nederlanden.Zarówno tutaj w Holandii czy w Polsce.
 
 
julajula 
Poczatkujacy

Dołączyła: 14 Sty 2011
Posty: 9
Wysłany: Wto Mar 01, 2011 12:07 pm   

https://www.mijnpensioeno...uctie?cid=34959

do tego potrzebny jest digit i tam sprawdzicie ile macie juz wyliczonej emerytury
i czy pracodawca po 26 wam to oplaca
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Wto Mar 01, 2011 1:39 pm   

tylko pracodawca moze a nie musi oplacac...
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
jejak 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 98
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Sob Mar 05, 2011 5:01 pm   

Elo,

Moze ktos sie orietuje ... pracowalem w NL 2 lata, potem wrocilem do PL i znowu jestem w NL, sprawdzilem swoja emeryture na http://svb.nl no i suma jest dosc zanizona, nie widze swoich poprzednich 2 lat (pracowalem legalnie, bylem zameldowany etc...). Czy poprzednie lata tez sie wyswietla tutaj, czy musze do nich dzwonic i jakos to zalatwiac ?

Dzieki.

Mowie o podstawowej AOW.
_________________
EOF :)
Ostatnio zmieniony przez jejak Sob Mar 05, 2011 5:23 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
.:Paco:. 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Wiek: 42
Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 583
Wysłany: Sob Mar 05, 2011 6:38 pm   

jejak napisał/a:
Elo,

Moze ktos sie orietuje ... pracowalem w NL 2 lata, potem wrocilem do PL i znowu jestem w NL, sprawdzilem swoja emeryture na http://svb.nl no i suma jest dosc zanizona, nie widze swoich poprzednich 2 lat (pracowalem legalnie, bylem zameldowany etc...). Czy poprzednie lata tez sie wyswietla tutaj, czy musze do nich dzwonic i jakos to zalatwiac ?

Dzieki.

Mowie o podstawowej AOW.


najlepiej skorzystaj w linku dwa posty wyzej i jak tam nie bedzie to wtedy wyjasniaj...
 
 
Miep 
Super gaduła

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 311
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Mar 05, 2011 7:09 pm   

jejak, skoro pracowales 2 lata to pension masz tylko za te 2 lata emeryture czyli 4 % .
Za kazde pepracowane 12 m-cy masz 2 % normalnego AOW .
Wysokosc 100% AOW wynosi € 743,60 brutto dla ludzi bedacych w zwiazku partnerskim lub malzenskim .
dla samotnych € 1.067,47 brutto . wiec w twoim wypadku jezeli masz partnera wyrobiles sobie za te 2 lata e 42,70 brutto na rok jezeli jestes samotny
i € 29,72 brutto na rok jezeli masz partnera .
Jezeli twoj pracodawca nie oplacal za ciebie dodatkowego filaru to tylko tyle masz zarobione za te 2 lata .

[ Dodano: Sob Mar 05, 2011 7:11 pm ]
P.S. kazdy kto pracuje ma odfprowadzane podstawowa skladke na emeryture , a jezeli pracodawca nalezy do jakiegos funduszu to odprowadzane jest dodatkowo na twoja emeryture czyli jak dobrze pamietam II filar .Ale o to czy byly odprowadzane dodatkowe skladki do funduszu najlepiej spytac u pracodawcy .
_________________
Zyj!- powiedziala nadzieja - Bez ciebie nie moge - odparlo zycie .......
Ostatnio zmieniony przez Miep Sob Mar 05, 2011 7:13 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jejak 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 98
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Sob Mar 05, 2011 7:28 pm   

korzystalem z linku: /www.mijnpensioenoverzicht.nl i jakos nie mi to nie wyjasnia, suma ktora mi sie wyswietla nie wyglada prawidlowo, wyglada jakby byla naliczona tylko za ost. kilka miesiecy, a nie sume calego mojego pobytu tutaj. Logujac sie ogolnie na stronie SVB, moge zobaczyc kiedy przyjechalem do NL i kiedy wyjechalem oraz procenty AOW za te lata co bylem w NL.

a wydaje mi sie ze nie jest prawidlowa, poniewaz osoba ktora przyjechala razem ze mna do NL kilka miesiecy temu ma bardzo podobna kwote, mimo iz nie byla nigdy w NL, wiec gdzie sa moje poprzednie 2 lata.
_________________
EOF :)
Ostatnio zmieniony przez jejak Sob Mar 05, 2011 7:40 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Ratek 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 19 Sty 2010
Posty: 96
Wysłany: Nie Mar 06, 2011 8:08 am   

Witam, po zalogowaniu się na stronie mijnpensioenoverzicht.nl wyświetla mi się taka oto tabelka z której nic nie rozumiem. Mógłby ktoś rozjaśnić?
 
 
.:Paco:. 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Wiek: 42
Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 583
Wysłany: Nie Mar 06, 2011 9:16 am   

Miep napisał/a:
jejak, skoro pracowales 2 lata to pension masz tylko za te 2 lata emeryture czyli 4 % .
Za kazde pepracowane 12 m-cy masz 2 % normalnego AOW .
Wysokosc 100% AOW wynosi € 743,60 brutto dla ludzi bedacych w zwiazku partnerskim lub malzenskim .
dla samotnych € 1.067,47 brutto . wiec w twoim wypadku jezeli masz partnera wyrobiles sobie za te 2 lata e 42,70 brutto na rok jezeli jestes samotny
i € 29,72 brutto na rok jezeli masz partnera .
Jezeli twoj pracodawca nie oplacal za ciebie dodatkowego filaru to tylko tyle masz zarobione za te 2 lata .

[ Dodano: Sob Mar 05, 2011 7:11 pm ]
P.S. kazdy kto pracuje ma odfprowadzane podstawowa skladke na emeryture , a jezeli pracodawca nalezy do jakiegos funduszu to odprowadzane jest dodatkowo na twoja emeryture czyli jak dobrze pamietam II filar .Ale o to czy byly odprowadzane dodatkowe skladki do funduszu najlepiej spytac u pracodawcy .


piszesz 2% za kazdy przepracowany...a czy przypadkiem nie jest to 2% za kazdy rok meldunku?

[ Dodano: Nie Mar 06, 2011 9:18 am ]
Ratek napisał/a:
Witam, po zalogowaniu się na stronie mijnpensioenoverzicht.nl wyświetla mi się taka oto tabelka z której nic nie rozumiem. Mógłby ktoś rozjaśnić?
[url=http://images40.foto...75m.jpg]Obrazek[/URL]


tzn,ze masz tylko podstawowa emeryture - AOW - czyli jakby odpowiednik naszego ZUS. I tyle masz odlozone, ze osiagajac wiek emerytalny (65lat ), bedziesz dostawal ok 8160 brutto rocznie...
 
 
Ratek 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 19 Sty 2010
Posty: 96
Wysłany: Nie Mar 06, 2011 10:24 am   

Ale żeby dostawać te 8160euro brutto rocznie musze pracować nieustannie w Holandii do 65 roku życia czy jak? Co jeśli bym teraz zjechał do Polski lub za 10 lat? Bo jestem dopiero niecałe dwa lata w Holandii i jakoś wierzyć mi sie nie chce że aż tyle składek mi narosło że zapewnia mi to emeryture w kwocie 8160 brutto na rok. Na to wychodzi że będąc tutaj kolejne 20 lat, za 20 lat w tej tabelce będzie ok 80tys euro na rok????
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Nie Mar 06, 2011 11:21 am   

Ratek napisał/a:
Ale żeby dostawać te 8160euro brutto rocznie musze pracować nieustannie w Holandii do 65 roku życia czy jak? Co jeśli bym teraz zjechał do Polski lub za 10 lat? Bo jestem dopiero niecałe dwa lata w Holandii i jakoś wierzyć mi sie nie chce że aż tyle składek mi narosło że zapewnia mi to emeryture w kwocie 8160 brutto na rok. Na to wychodzi że będąc tutaj kolejne 20 lat, za 20 lat w tej tabelce będzie ok 80tys euro na rok????
Kwota 8160 jest obliczon za 50 lat pracy lub zameldowania (od 15-go do 65-go roku życia) dlatego każdy rok to 2%.Pracując tutaj 20 lat masz tylko 40% AOW.
 
 
Ratek 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 19 Sty 2010
Posty: 96
Wysłany: Nie Mar 06, 2011 11:49 am   

a czy ta kwota która tam widnieje w tabeli będzie rosła wraz z przepracowanymi latami czy bedzie ona stała już zawsze czyli 8160?
 
 
jejak 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 98
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Nie Mar 06, 2011 11:57 am   

Kiedys mi sie obilo o uszy, ze po jakims okresie czasu bedac zameldowanym mozna miec jakas minimalna emeryture, ktos cos moze o tym slyszal ?
_________________
EOF :)
 
 
bejupi 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Gru 2010
Posty: 670
Wysłany: Nie Mar 06, 2011 12:12 pm   

jejak napisał/a:
Kiedys mi sie obilo o uszy, ze po jakims okresie czasu bedac zameldowanym mozna miec jakas minimalna emeryture, ktos cos moze o tym slyszal ?

albo jesli pracujesz albo jesli jestes zameldowany od 15 do 65 roku zycia co rok dostajesz prawo do 2% aow

Ratek napisał/a:
a czy ta kwota która tam widnieje w tabeli będzie rosła wraz z przepracowanymi latami czy bedzie ona stała już zawsze czyli 8160?


tam jest napisane ze to obliczenie to maxymalna kwota jaka mozesz otrzymac i jednym z warunkow jest to ze do 65 roku zycia dalej bedziesz tu pracowal/mieszkal jesli bedziesz krocej pracowal/mieszkal w nl to ta kwota bedzie odpowiednio nizsza
 
 
jejak 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 98
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Nie Mar 06, 2011 8:57 pm   

bejupi napisał/a:

albo jesli pracujesz albo jesli jestes zameldowany od 15 do 65 roku zycia co rok dostajesz prawo do 2% aow


Czyli jesli bede tutaj powiedzmy 5 lat to jest 10% od pelnego AOW, po 5 latach wyjezdzam, w Polsce w wieku 65 dostaje te 10% ? Jest to jednorazowa kwota czy jest placona na konca zycia ?

Emerytura liczy sie takze bedac zameldowanym, jesli ktos jest zameldowany i dostaje te 2%, ale powiedzmy nie pracuje, a w przyszlosci wraca do Polski, jak sie chce pojsc na emeryture to w polskim ZUS trzeba pokazac dokumenty o tym, ze sie pracowalo. Jak ma sie ten okres zameldowania jesli ktos mieszka tutaj powiedzmy rok, ma te bazowe 2% ?, co powiedza w ZUS na to, skoro sie nie pracowalo ?, te lata nie wlicza sie jakos okres pracy w ZUS ?
_________________
EOF :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group