NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Firma jednosobowa - nietypowe pytania
Autor Wiadomość
bzrock
Poczatkujacy

Dołączył: 13 Lut 2013
Posty: 8
Wysłany: Wto Kwi 23, 2013 11:12 pm   Firma jednosobowa - nietypowe pytania

Witam. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że starałem się przeszukać forum ale nie znalazłem podobnego tematu z satysfakcjonującymi mnie odpowiedziami.

Moja sytuacja w skrócie wygląda tak:
Mieszkam w NL i chciałbym założyć firmę jednoosobowa. Właściwie jestem do tego zmuszony przez sytuacje rodzinną(w sumie chciałem założyć już dawno, ale jakoś brakowało odwagi). Od roku czasu jestem bez pracy, ponieważ mój ukochany dziadek - geliefde opa(dla holendrów) podupadł na zdrowiu u musi być pod stałą opieką. Demencja plus niezdolność do samodzielnego życia zaowocowała sprowadzeniem go do NL. Obecnie żyję z oszczędności(które kiedyś się skończą) plus przyznam szczerze drobnej pomocy(strony www, naprawa, składanie komputerów etc pomoc w zakupach przez internet z państw, gdzie nie ma oficjalnej możliwości kupowania dla obcokrajowców w internecie)

Jak na razie nie jest źle(życie bez zbędnych wydatków, nowych bajerów co miesiąc i wypadów do pubów gdzie 200 euro znika przez weekend) Jedyne opłaty to czynsz(mieszkanie socjalne także nie jest źle) prąd, gaz(oxxio czyli drożyzna) ubezpieczenie plus różnego rodzaju podatki(gminny, za auto).

Dzisiaj znajoma holenderka podsunęła mi pomysł założenia jednoosobowej firmy w zakresie pomocy osobom starszym, niepełnosprawnym(czytaj w podobnej sytuacji do mojego dziadka) Byłoby to dla mnie idealne rozwiązanie ponieważ pewnie istniałaby możliwość poszukania podopiecznych w mojej miejscowości i doglądania dziadka co jakiś czas. Niestety żadnych papierów odnośnie opieki nad starszymi osobami nie posiadam. W Polsce podobno(rodzina się dowiadywała) takie papiery nie są potrzebne i każdy zainteresowany może zatrudnić się jako pomoc socjalna dla osób starszych i niepełnosprawnych. Posiadam podstawową wiedzę w zakresie opieki nad osobami starszymi(podpartą doświadczeniem w domu - ale nie udokumentuję tego bo niby jak) Holenderski w stopniu średnio zaawansowanym oraz średnio zaawansowaną wiedzę w zakresie dietetyki. Dodam, że mógłbym prócz podstawowych rzeczy typu higiena osobista zapewniać zakupy, pomoc w utrzymaniu domu(pranie, sprzątanie, gotowanie) ogrodu a także zwyczajnie dotrzymywać towarzystwa.

Szczerze to nawet nie wiem jakie pieniądze wchodziłyby w grę przy takiej pracy(z domu wyniosłem bezinteresowność w stosunku do osób chorych i potrzebujących pomocy, ale wiadomo nie da się tak)

Przejdźmy teraz do pytań :
Czy założenie własnej firmy jest mocno ryzykowne? Pytam, bo nie wiem praktycznie nic o podatkach(nic ponad tabelki na stronach belastingu etc) Czy w momencie braku chętnych na moje usługi płacę jakiś podatek?
Czy osoba z wpisem do BKR(źle wyliczyłem liczbę rat przy kupionym sprzęcie na raty(łóżko elektryczne) i ostatnia rata w wysokości 48 euro nie została zapłacona(o dziwo nie dostałem ani jednego upomnienia tylko po jakimś czasie list od windykacji MG DE JONG) ma tak jak podpowiadał mi jeden użytkownik na innym portalu zakaz zakładania firmy? Jak to jest?
Podatki mam mniej więcej obcykane(tabelka z tego linka jest aktualna? http://i35.tinypic.com/24pzy34.png) Czy wielkość podatku zależy od rodzaju wykonywanych usług? Czytałem kilka rzeczy o tzw ulgach dla startujących z własną firmą. Ktoś wie coś więcej na temat ulg.
Płaci się jak mniemam podatek od dochodów plus BTW tak? BTW mogę odzyskać?

Wiem, że to dużo pytań jak na jednego posta, ale pomogą mi one w podjęciu decyzji czy jest sens pukać do jakiegoś adviesbureau.

PS na koniec ostatnie pytanie - czy w moim przypadku mogę się starać o jakąkolwiek pomoc od państwa(pomijam pampersy dla seniorów, bo te kilka razy udało mi się dostać za darmo - w sensie na europejską kartę ubezpieczeniową. Po czym NFZ rozliczał się z tutejszą apteką) Dzięki z góry dla wszystkich za odpowiedź. Pozdrawiam
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Kwi 24, 2013 9:01 am   

bzrock, na poczatku podziwiam ciebie ze tak zaparcie opiekujesz i chcesz sie opiekowac dziadkiem . Szacunek . Dalej na te pytania na ktore umiem odpowiem , chciaz wiem ze kilka odpowiedzi ci nie bedzie pasowac .
bzrock napisał/a:
. Demencja plus niezdolność do samodzielnego życia zaowocowała sprowadzeniem go do NL.
wiec trzeba bylo dziadka zameldowac tu i postarac sie oddac go do domu opieki gdzie sa wyszkoleni ludzie do opieki nad takimi osobami , a ty mialbys mozliwosc poszukania sobie pracy .
bzrock napisał/a:
takie papiery nie są potrzebne i każdy zainteresowany może zatrudnić się jako pomoc socjalna dla osób starszych i niepełnosprawnych

jako alfahulp nie potrzebujesz papierow . Ale opieka zdrowotna odpada do tego potrzebujesz papiery .
http://thuiszorg-gids.nl/opleiding-in-de-zorg.html
Cytat:
Wat is alfahulp?

Poetsen, ramen lappen, opruimen, bedden verschonen, de was doen, strijken.... Als u wat ouder wordt, ziek of gehandicapt bent of herstelt van een ongeluk of operatie kan het voorkomen dat bepaalde huishoudelijke taken te zwaar zijn. In zo'n situaties is extra hulp vaak meer dan welkom.
Alfahulp biedt uitkomst.
http://www.alfahulp.nl/vo...wat-is-alfahulp
bzrock napisał/a:
Czy założenie własnej firmy jest mocno ryzykowne?

w zalezonosci jaki sektor wybierzesz .
bzrock napisał/a:
Czy w momencie braku chętnych na moje usługi płacę jakiś podatek?
nie nie bedziesz .
bzrock napisał/a:
Czy osoba z wpisem do BKR............ ma tak jak podpowiadał mi jeden użytkownik na innym portalu zakaz zakładania firmy? Jak to jest?

nie nie ma zakazu .
bzrock napisał/a:
Podatki mam mniej więcej obcykane

uwiez mi po pytaniach jakie zadajesz wnioskuje ze opodatkach nie wiesz prawie nic . W tym ukladzie radze ci rozmowe z ksiegowym ktory ciebie oswieci .
bzrock napisał/a:
Czy wielkość podatku zależy od rodzaju wykonywanych usług?

nie
bzrock napisał/a:
Czytałem kilka rzeczy o tzw ulgach dla startujących z własną firmą. Ktoś wie coś więcej na temat ulg.
bardzo obszerny temat by go na forum omowic przejdz sie do ksiegowej i niech ta ci wszyystko wytluumaczy .
bzrock napisał/a:
czy w moim przypadku mogę się starać o jakąkolwiek pomoc od państwa
domniemam ze masz namysli dziadka , jesli tak to niestety nie masz na co liczyc bo :
1) dziadek nie jest tu zamedowany
2) dziadek nie ma NL ubezpieczenia .
Jedynie leczenie jakie oferuje NFZ w swoim pakiecie . Tak tylko p.s. Dowiedz sie dokladnie jak to jest z pobytem dziadka w NL odnosnie NFZ bo nie wydaje mi sie by NFZ chaialo latami oplacac opieke dziadka pozagranicami PL .
Ot tak ostatnia uaga :
dziadek jest chory i wiekowy , musisz sie z tym liczyc ze dziadek ktoregos dnia zamknie oczy na zawsze , jak chcesz zalatwic sprawe pogrzebu ew. transportu zwlok dziaka do PL ?
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
bzrock
Poczatkujacy

Dołączył: 13 Lut 2013
Posty: 8
Wysłany: Śro Kwi 24, 2013 10:06 am   

Witaj :)

Nie ma za co mnie podziwiać, to chyba normalne(albo ja żyję w innym świecie) i tu pada odpowiedź na Twoją sugestie :) Dziadek jest zameldowany i ubezpieczony, ale nie chcę go oddać do domu opieki. Jakoś tak u nas w rodzinie jest od pokoleń, że młodzi się starszymi do śmierci opiekują. Pieniądze na pogrzeb mam odłożone w żelaznej skarbonce i jestem na to przygotowany(pewnie pogrzeb tutaj, czyli kremacja)

Co do firmy to interesowałby mnie firma specjalizująca się w alfahulp właśnie(mógłbym w momencie pracy jako alfahulp robić wyższe niveau z zakresu opieki zdrowotnej) Nie wiem czy można jakoś założyć firmę w takim zakresie

Dokładnie :) o podatkach nic poza tabelkami nie wiem, nigdy nie było mi to potrzebne, bo zawsze pracowałem w holenderskich firmach i jeśli przychodziło do rozliczenia z belastingiem to robił to dla mnie firmowy księgowy.

Dziadek jest wiekowy(76 lat) dlatego jest taka lipa ze znalezieniem dobrego rozwiązania(nie wliczając w to oddanie go do domu opieki - to odpada jak już wcześniej napisałem z wiadomych powodów plus pewnie jest to drogi sport bez większej pomocy finansowej od Zorg en Zekerheid czy innej firmy ubezpieczeniowej)

Mam bardzo dużo pytań odnośnie pracy jako alfahulp. Ot chociażby jak załatwiane są sprawy zatrudnienia(podpisuję umowę z osobą starsza ew. z jej rodziną?) Czy robię to pod kontrolą ministerstwa zdrowia, gminy etc? Najprościej dla mnie jest założyć własną firmę i tak dobrać sobie pracodawców aby nie było problemu z wypadnięciem na 20 minut co 2 godziny do domu.

Jeszcze raz dzięki za pomoc :)

[EDIT]

Czy mając założoną własną firmę mogę opłacać sobie składki emerytalne(zakładając że mogę nie mieć stałego zatrudnienia) Jak to jest z emeryturą w NL przy własnej firmie?
Ostatnio zmieniony przez bzrock Śro Kwi 24, 2013 10:16 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Orzel Venray
Poczatkujacy

Dołączył: 22 Maj 2013
Posty: 6
Wysłany: Śro Maj 22, 2013 10:35 pm   

Witam
Zakladajac wlasna firme masz numer KVK
Placisz okolo 54€ za rok
Oplacasz normalnie ubezpieczenie i masz emeryture puzniej, tylko musisz zglosic sie do odpowiedniej instytucji emerytalnej.
W holandi firme otwiera sie w ciagu paru minut.
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Czw Maj 23, 2013 10:02 pm   

Orzel Venray,

Za KvK w 2013 dla jednoosobowych firm juz sie nic nie placi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group