NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Witam prosze o rade!!!!!!!!!!!!!!!
Autor Wiadomość
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Gru 12, 2008 11:29 pm   

Davidson a dlaczego ciagle cos kopjujesz nie kontrolujac niektrych danych i fakow??
a jak juz cos kopjujesz z neta to podaj ludziom linka
Ostatnio zmieniony przez baileys Pią Gru 12, 2008 11:30 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Davidson 
Gaduła


Pomógł: 6 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Lis 2008
Posty: 101
Wysłany: Sob Gru 13, 2008 2:43 am   

Nie bede sie sprzeczal....nadal ludzie pracuja na takich kontraktach gdyz przychodza do mnie z pytaniami i porady w tym samym temacie- wiec one nadal istnieja.
Ta konstrukacja,jest duzo uzywana w branzy kwiatowej i kierowco tirow....wtedy jest napisane,ze oni nie maja ustalonej liczby godzin,ale ze maja napisane miimum ile godzi pracuja.
Niektorzy maja kontrakt na tylko 8 godzin w tygodniu a pracuja podad 40.jesli taka osoba choruje prze dwa tygodnie i ma tylko zaplacone 2 dni to jest to nowy wal przeciwko tak zwane zerowe kontrakty,niektorzy za to tylko maja opisane,ze sa do dyspozycji i pracuja tylko na telefon.Czesto jest tak ,ze w Holandii wystarczy zmienic formulowanie lub opis pracy i to co praca oznacza zeby jako pracodawca juz wyjsc na sejf do urzedu skarbowego UWV i arbeidsinspectie.

Dlatego do tej pory nadalsa problemy i ludzie nazekaja,ze ich pracodawca(np. biuro posrednictwa pracy)LEGALNIE odwala swoim pracownikom numery
Duzo takich pracodawcow,jest dobrze rozeznanych w temacie i w tym robi swoj zysk omijajac prawo i szkodzac pracownikom.Jeli by tak nie bylo to tez nawet na tym forum by nie istnialo tyle pytan jak co zrobic,lub czy ktos tez mial takie doswiadcznia.
Podobny przyklad ale na innym terenie,jest kiedy ludzie sie ubiegaja o pozwolenie na remont jakiegos obiektu i wtedy wiedza,ze jak zmienia opis przeznaczenia tego obiektu to wtedy gmina udziela pozwolenia na przebudowe
Jak sie wie jak ominac prawo to wtedy jest duzo mozliwe,moralnie patrzac byloby calkiem niezgodne z naszym uczuciem uczciwosci.



PS.co do wklejania linkow:nie wszytsko wklejam z netu,niektore przepisy mam w glowie i pisze z pamieci.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Davidson Sob Gru 13, 2008 2:44 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
szczurek156 
Poczatkujacy
szczurek156


Wiek: 40
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 14
Wysłany: Sob Gru 13, 2008 8:28 am   

Dobrze za rady to teraz już wie co mówić do agencji pracy.Bo było że po 8 tygodniach zjechał do polski na tydzień to nic nie dostał to można wtedy zrozumieć że był na bezpłatnym urlopie.Pozdrawiam cieplutko :083:
_________________
Zośka :)
 
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Gru 13, 2008 8:57 am   

Dawidson widac jakie wklejasz ale to juz twoja paka , pamietaj ze ludzie moga cie oskazyc o plagiactwo jesli nie podajesz zrodla .

Sam przyznajesz ze jednak sa te kontrakty zabronione A mimo to sa one dawane bo ludzie wiedza jak maja obejsc prawo .
Hm to poszperaj dalej na necie lub zapytaj " waszego " jurysty w gminie jakim artykulem itd sa zabronione zerowe kontrakty on ci odpowie.
Ostatnio zmieniony przez baileys Sob Gru 13, 2008 9:59 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Witch01 
Mega gaduła
Witch


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 14 Mar 2008
Posty: 1196
Wysłany: Sob Gru 13, 2008 9:17 am   

Davidson napisał/a:


PS.co do wklejania linkow:nie wszytsko wklejam z netu,niektore przepisy mam w glowie i pisze z pamieci.



Nie chodzi o przepisy,ktore masz w glowie tylko przytaczanie cudzych wypowiedzi z innego forum jako swoje:

Davidson napisał/a:
Een o-uren contract is absoluut niet verboden bij de wet. Wel heeft iemand met een 0-uren contract tegenwoordig meer rechten, zoals bij ziekte doorbetaling,gemiddeld wat hij de laatste 13 weken heeft verdiend.


Fragment z forum Zorg zobacz tutaj
 
 
szczurek156 
Poczatkujacy
szczurek156


Wiek: 40
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 14
Wysłany: Sob Gru 13, 2008 9:45 am   

hmmmmmmmmm myślałam że to forum o moją prośbę a nie o wklejanie linków jeśli chcecie o tym dyskutować otwórzcie nowy temat Pozdrawiam :039: :081:
_________________
Zośka :)
 
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Gru 13, 2008 9:55 am   

Szczurek tu masz skrcona w jednym kawalaku odpowiedz na twoje pytanie.
Podala bym ci linka do CAO ale niestety nie wiem w jakim sektorze pracuje twoj maz ,tu masz CAO dla ludzi pracujacych przez biuro pracy
www.fnvbondgenoten.nl/sit...a/329474/731771


LeGolas napisał/a:
szczurek156, wakacyjne przysługuje twojemu mężowi od pierwszego dnia pracy.I jest to w kwocie 8% pieniędzy z każdej przepracowanej godziny brutto.Natomiast "Vakantie dagen" są to "Dni wakacyjne" czyli po prostu płatny urlop.I w zależności ile godzin/dni przepracował tyle mu się tych dni płatnych należy ( sprawdź na salarisstrook).Pieniądze wakacyjne wypłacone sa zazwyczaj raz do roku w okresie maj-czerwiec ( niektóre firmy dodają wakacyjne od razy od pensji). Natomiast dni wakacyjne wybierasz kiedy ci pasuje.

za dni swiateczne wypadajace w dni pracujace kazdy pracodawca wyplaca podstawowa dniowke. czyli za 25-26 .12.08 i 1.01.09 dostaniecie zwykla dnowke . pozostale dni o ile macie wystarczajaco duzo zaoszczedzonych dni wkacyjnych i ATV mozecie je wykozystac. na pozostale dni urlopu w polsce , jesli nie macie tych dni to niestety sa one traktowane jako urlop bezplatny. Nie jest to zlodziejstwo tylko takie przepisy w NL.
Szukac tego mozesz w CAO dla danego sektoru.
Ostatnio zmieniony przez baileys Sob Gru 13, 2008 9:57 am, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
aknairam 
Gaduła nad gadułami :-)
mari(an)ka


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 06 Wrz 2008
Posty: 409
Skąd: śląskie
Wysłany: Sob Gru 13, 2008 9:56 am   

Ja sie dołącze do tej dyskusji .Czy ktos wkleja , czy ktos przytacza czyjes słowa ,czy mowi z pamieci to wszystko i tak ma sens bo zawsze sie czegoś potrzebujący dowie ! nawet jeśli masz wrazenie że wdepnąłes w gniazdo os ! pozdrawiam i tych nerwowych i tych spokojnych !
 
 
 
szczurek156 
Poczatkujacy
szczurek156


Wiek: 40
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 14
Wysłany: Sob Gru 13, 2008 11:31 am   

Dziękuje wszystkim za pomoc a co do tej stronki to kiepsko bo ja nie znam holenderskiego i tu jest minus lepiej jak by było po angielsku Pozdrawiam :043:
_________________
Zośka :)
 
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Sob Gru 13, 2008 1:04 pm   

baileys napisał/a:
Szczurek tu masz skrcona w jednym kawalaku odpowiedz na twoje pytanie.
Podala bym ci linka do CAO ale niestety nie wiem w jakim sektorze pracuje twoj maz ,tu masz CAO dla ludzi pracujacych przez biuro pracy
www.fnvbondgenoten.nl/sit...a/329474/731771


LeGolas napisał/a:
szczurek156, wakacyjne przysługuje twojemu mężowi od pierwszego dnia pracy.I jest to w kwocie 8% pieniędzy z każdej przepracowanej godziny brutto.Natomiast "Vakantie dagen" są to "Dni wakacyjne" czyli po prostu płatny urlop.I w zależności ile godzin/dni przepracował tyle mu się tych dni płatnych należy ( sprawdź na salarisstrook).Pieniądze wakacyjne wypłacone sa zazwyczaj raz do roku w okresie maj-czerwiec ( niektóre firmy dodają wakacyjne od razy od pensji). Natomiast dni wakacyjne wybierasz kiedy ci pasuje.

za dni swiateczne wypadajace w dni pracujace kazdy pracodawca wyplaca podstawowa dniowke. czyli za 25-26 .12.08 i 1.01.09 dostaniecie zwykla dnowke . pozostale dni o ile macie wystarczajaco duzo zaoszczedzonych dni wkacyjnych i ATV mozecie je wykozystac. na pozostale dni urlopu w polsce , jesli nie macie tych dni to niestety sa one traktowane jako urlop bezplatny. Nie jest to zlodziejstwo tylko takie przepisy w NL.
Szukac tego mozesz w CAO dla danego sektoru.

Jezeli, ktos rozpoczal prace od 1 grudnia, to tez dostanie zaplacone??? Bzdury opowiadacie i wprowadzacie ludzi w blad!
Uitzendkrachci, nie posiadaja kontraktow przez pierwsze 78 tygodni, czyli nie maja okreslonych godzin pracy w tygodniu i to moze tez inaczej byc nazwane kontraktem zerowym. To jest dozwolone prawem.
 
 
LeGolas 
Super gaduła


Pomógł: 11 razy
Wiek: 34
Dołączył: 10 Lip 2008
Posty: 271
Skąd: Zwanenburg
Wysłany: Sob Gru 13, 2008 1:13 pm   

Tak też dostanie jeśli oczywiście wypracowałm odpowiednia ilośc dni wolnych płatnych.I nie mów że bzdury gadam bo jakoś mój ( druga praca w KLM jako pracownik biura pracy)m dostaje... No chyba że Cię biuro w ch*** ładuje ale to już nie moja sprawa.Zresztą przypuszczam że nie jest w stanie ,jeśli zaczął ktoś pracę od 1 grudnia, wypracować sobie odpowiedniej ilości Vakantiedagen.A jak już wspominałem pieniądze wakacyjen są zazwyczaj wypłacane raz do roku i też je dostanie.
_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili takim, jaki jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę

Kurt Cobain
 
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Gru 13, 2008 1:36 pm   

w skrocie dla tych ktorzy nie rozumieja holenderskiego. Dni swiateczne wypadajace w dni pracujace i pracownik planowo musial by w te dni pracowac musza byc wyplacane wedlug CAO .(Pracujacy przez polskie biura pracy prosze sprawdzic w jakich kondycjach i na jakich prawach jest wam oferowana praca )
JAgoda tu poczytaj sobie nim sie wypowiesz :

Artikel 30 Algemeen erkende feestdagen
1. Onder algemeen erkende feestdagen in de zin van deze CAO wordt voor zover deze
niet vallen op zaterdag en/of zondag verstaan: Nieuwjaarsdag, Tweede Paasdag,
Hemelvaartsdag, Tweede Pinksterdag, beide kerstdagen, Koninginnedag of daarvoor
in de plaats tredende dag, en Bevrijdingsdag voor zover daarover in enig jaar algemeen
vrij wordt gegeven.
2. Ten aanzien van de loondoorbetaling aan uitzendkrachten die werkzaam zijn in fase
A voor feestdagen waarop wegens die feestdag niet gewerkt wordt, moet de uitzendonderneming
kiezen voor een van de onderstaande twee opties:
a. De uitzendkracht die werkzaam is in fase A ontvangt een aanvulling voor algemeen
erkende feestdagen, uitgedrukt in een percentage van zijn feitelijk loon verhoogd
met de wachtdagcompensatie. Dit percentage staat vermeld in Bijlage II van deze
CAO. De aanvulling wordt niet iedere week bij de wekelijkse uitbetaling uitgekeerd,
maar gereserveerd. Wanneer zich een algemeen erkende feestdag voordoet,
en de uitzendkracht werkt wegens die feestdag op die dag niet, en de
uitzendovereenkomst blijft voortduren, dan komt de aanvulling in de plaats van
het feitelijk loon, als ware op die dag het normale of gemiddelde aantal uren
gewerkt, mits en voor zover de opgebouwde aanvulling toereikend is, of
b. de uitzendkracht heeft recht op doorbetaling van het feitelijk loon op feestdagen
waarop wegens die feestdag niet gewerkt wordt........................itd
Ostatnio zmieniony przez baileys Sob Gru 13, 2008 1:40 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Davidson 
Gaduła


Pomógł: 6 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Lis 2008
Posty: 101
Wysłany: Sob Gru 13, 2008 1:40 pm   

baileys-nie mowie jak omijac prawo,napisalem,ze pracodawcy wiedza jak omijac prawo,i wiem to napewno ze nadal sa kontraktu 0 godzinowe,na ktorych ludzie nadal pracuja.Jesli juz rozprzestrzeniasz informacje na temat,ze kontrakty ) godzinne sa zabronione,to prosze przedstaw nam jakies zrodlo prawne ktoore tego dowodzi.I nie podwazaj moich slow skoro nie masz na to dowodu.

Witch-napisalem,ze nie wszystko wklejam,lub szukam w necie jakiejgos potwierdzenia dla wasNastepnym razem jak cos wkleje dolacze link.

Nie wiem z jakiego powodu robicie takie zamieszanie,i piszecie nie w temacie posta.
Jesli macie jakis problem do mnie piszcie na PW zaoszczedzi to ludzia wybijanie sie z tematu postu.
Ostatnio zmieniony przez Davidson Sob Gru 13, 2008 5:01 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Plat 
Nieśmiały użytkownik
Plat

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2008
Posty: 50
Skąd: NL (Roosendaal)
Wysłany: Sob Gru 13, 2008 2:28 pm   

Witam

Aby odpowiedziec na pytanie dot wynagrodzenia w czasie pobytu w Polsce na Swieta trzeba w pierwszej kolejności przeczytac umowe o prace, w punkcie dot wynagrodzenia i dni wolnych. W drugiej kolejności sprawdzamy czy umowa o prace nie jest sprzeczna z przepisami prawa pracy ( Burgelijk wetboek – Arbeidsovereenkomstenrecht), a na koncu sprawdzamy czy dana umowa o prace jest zgodna z ustaleniami CAO. Proszę nie zapomniec , ze umowa o prace jest umowa cywilno-prawna podpisywana przez zarówno pracodawce jak i pracownika. Dlatego tak wazne jest , żeby nie podpisywac umowy o prace, jeśli sa jakies wątpliwości lub umowa jest po prostu niezrozumiala ( np. napisana tylko w jeżyku holenderskim). W okresie probnym , trwającym przy umowach o prace na czas określony do 2 lat – 1 miesiac – pracownik może bez jakichkolwiek konsekwencji zrezygnowac z pracy( art. 7: 652 lid 4 BW ).

PS. Udzielamy porad prawnych on-line. Mozliwosc rozliczenia podatkowego droga korespondencyjna.
Zycze udanych Swiat
:039:
_________________
Plat
Polen Consulting BV
www.polenconsulting.nl
www.zwrotpodatku.net
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Sob Gru 13, 2008 4:01 pm   

Do baileys,
Wlasnie o tym artykole mowie, i tam w bijlage II jast dokladnie napisane, ze uitzendkrachci w fazie pierwszej, czyli bez kontraktow czasowych, maja rezerwowane na dni swiateczne 3,03% (w tym roku) w przyszlym 3,04% swoich zarobkow.
Podaje przyklad:
jezeli ktos pracuje 40 godz tygodniowo i ma stawke 8,24 to:
40 x 8,24 = 329,6 to jest placa brutto
329,6 x 3,03% = 9,98 i to jest kwota, ktora powinna byc zgodnie z CAO zarezerwowana na dni swiateczne. Oczywiscie te wszystkie %, o ktorych pisalam wczesniej sa dodawane do stawki godzinowej.
Ja czytam bardzo dokladnie swoje prawa i nie mam watpliwosci co pisze. :039:

[ Dodano: Sob Gru 13, 2008 4:09 pm ]
LeGolas napisał/a:
Tak też dostanie jeśli oczywiście wypracowałm odpowiednia ilośc dni wolnych płatnych.I nie mów że bzdury gadam bo jakoś mój ( druga praca w KLM jako pracownik biura pracy)m dostaje... No chyba że Cię biuro w ch*** ładuje ale to już nie moja sprawa.Zresztą przypuszczam że nie jest w stanie ,jeśli zaczął ktoś pracę od 1 grudnia, wypracować sobie odpowiedniej ilości Vakantiedagen.A jak już wspominałem pieniądze wakacyjen są zazwyczaj wypłacane raz do roku i też je dostanie.

Nie mieszaj pojec:
vakantiedagen - urlop. platny w czasie urlopu
vakantietoeslach- dodatek urlopowy, platny raz na rok
feestdagen - dni swiateczne na ktore pracodawca rezerwoje 3,03% kwoty brutto.
jak myslisz, mozna mnie w ch..... zrobic , jezeli znam swoje prawa? Zapewniam Cie, ze nie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group