NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wędkarstwo
Autor Wiadomość
yourij 
Poczatkujacy

Wiek: 44
Dołączył: 27 Cze 2007
Posty: 19
Skąd: Myslovitz
Wysłany: Pią Lip 13, 2007 10:45 am   Wędkarstwo

Witam,
Wpadłem wczoraj na pocztę i kupiłem za 12 euro "małą" kartę wędkarską... Pytanie z braku znajomości niderlandzkiego - jakie ryby mogę łowić, w których kanałach i które z nich można ewentualnie zabrać ze sobą "na kolację" :)
Jak dotąd zdążyłem się zorientowaź, że Amurów nie można zabierać (prawdopodobnie przez to, że wyjadają nadmiar glonów).
btw. jak chodzi o kanały to Haarlem i okolice raczej
a jak ktoś mi jeszcze powie, na co lubią brać tubylcze rybcie, to już całkiem mnie uszczęśliwi... :wink:
 
 
Magda S. 
Gaduła


Wiek: 50
Dołączyła: 03 Maj 2007
Posty: 112
Skąd: okolice Goudy
Wysłany: Pią Lip 13, 2007 11:22 am   

Moj maz jest zapalonym wedkarzem i z tego zo wiem to zadnej ryby nie mozna zabierac, ale moze sa jakies okresy, musialabym go spytac. Karpie to lowi na te tzw. bolies. To sa takie kolorowe kulki o roznych smakach i zapachach (nie wiem jak to sie nazywa po polsku).
No i na kukurydze...
_________________
Wąski strumień świadomości bardziej bawi mnie niż złości...
 
 
yourij 
Poczatkujacy

Wiek: 44
Dołączył: 27 Cze 2007
Posty: 19
Skąd: Myslovitz
Wysłany: Pią Lip 13, 2007 12:19 pm   

dzięki.. ale coś mi nie pasuje z tymi rybami.. jeden holender coś mi próbował tłumaczyć, ale nie znam nazw ryb (po angielsku) i jedynie co się zorientowałem, to podobno carp (ciekawe co to jest :wink: ) jest "zabieralny"... :shock:
 
 
Magda S. 
Gaduła


Wiek: 50
Dołączyła: 03 Maj 2007
Posty: 112
Skąd: okolice Goudy
Wysłany: Pią Lip 13, 2007 2:36 pm   

Dzis wieczorem spytam meza co i jak to dam ci znac, albo jutro, bo nie wiem w jakim wroci stanie... :wink:
Jest piatek czyli piwo po pracy....
_________________
Wąski strumień świadomości bardziej bawi mnie niż złości...
 
 
Magda S. 
Gaduła


Wiek: 50
Dołączyła: 03 Maj 2007
Posty: 112
Skąd: okolice Goudy
Wysłany: Pią Lip 13, 2007 2:41 pm   

A ty tak w ogole to jestes z Podlasia czy nie? Bo widzialam cie na topiku o ''sledzikach'', ale pisales o dziewczynie z Bialej Podlaskiej...
Pytam, bo jesli stamtad jestes to znasz moze fajne lowiska. Moj maz jezdzi czesto na Bug, ale jakos bez specjalnych rezultatow....
_________________
Wąski strumień świadomości bardziej bawi mnie niż złości...
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pią Lip 13, 2007 3:59 pm   Re: Wędkarstwo

yourij napisał/a:
Witam,
Wpadłem wczoraj na pocztę i kupiłem za 12 euro "małą" kartę wędkarską... Pytanie z braku znajomości niderlandzkiego - jakie ryby mogę łowić, w których kanałach i które z nich można ewentualnie zabrać ze sobą "na kolację" :)
Jak dotąd zdążyłem się zorientowaź, że Amurów nie można zabierać (prawdopodobnie przez to, że wyjadają nadmiar glonów).
btw. jak chodzi o kanały to Haarlem i okolice raczej
a jak ktoś mi jeszcze powie, na co lubią brać tubylcze rybcie, to już całkiem mnie uszczęśliwi... :wink:

witaj ja moge tylko potwierdzic ze jezeli lowisz tu w Holandii to wylacznie dla przyjemnosci zlapania rybki...i wypuszczenia jej do wody
tu wedkarz nie zabiera zlowionej rybki do domu
tacy tutaj sa niemile widziani i jak zobacza ze zabierasz rybe ze soba to beda cie bojkotowac i przeganiac....
dziala tu poczta pantoflowa starzy wedkarze dobrze sie znaja i obowiazuje ich 7 przykazanie naprawde stosuja sie do niego!!!.....
musisz chyba zapomnniec o kolacji ze swiezo zlowionej rybki.
Nie wolno lowic ,na zywa przynete (male rybki) bo zaplacisz kare w wysokosci 100e
<<<<<>>>>>> na wiecej niz 2 wedki
<<<<>>>>>>> w okresie ochronnym podobnie jak w Polsce
zeby lowic niemal wszedzie, trzeba byc posiadaczem Visvergunning / vispas dlatego nie wiem czy maly wystarczy

zycze wielkiej ryby i pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Czw Kwi 08, 2010 9:06 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
yourij 
Poczatkujacy

Wiek: 44
Dołączył: 27 Cze 2007
Posty: 19
Skąd: Myslovitz
Wysłany: Pią Lip 13, 2007 4:26 pm   

czyli jak z grzybami.. można iść do lasu (o ile sie jakikolwiek las tutaj znajdzie) i pooglądać grzyby ale ich nie zabierac :lol:
dzięki za info.. mam wypisane w książeczce, którą dostałem coś takiego dla Haarlemu:
Kod:

HSV Haarlem
15.Noorder Biuten Spaarne, Spaarne en Zuider Buiten Spaarne

HSV Haarlem / HV Zaanstreek
16.Markervaart vanaf de Tapsloot tot het Kogerpolderkanaal
17.Tapsloot vanaf Oost-Knollendam tot de Nauernasche vaart.

Podejrzewam, że to nazwy kanałów, w ktorych można łowić.. ale które to :roll:
Co do zabierania ryb - to było pytanie od znajomego.. ja nawet podbieraka nie mam (za to mam skleroze) nie mowiąc o macie.

Co do pochodzenia - niestety to tylko sentyment do podlaskich okolic. Rodzinka pochodz z Białej, ja przyjechałem z Mysłowic niestety... albo stety... 8)
PS:Gochna... lubisz... kropki... przygarnełaś... ich.. już.. całą... masę... :D :D :D
 
 
silaczka 
Gaduła

Wiek: 39
Dołączyła: 08 Maj 2007
Posty: 159
Wysłany: Pią Lip 13, 2007 10:14 pm   

cze.mojego meza kontrolowano na polowach.pan powiedzial ze lepiej zabrac zlowiona rybe do domu bo ta jest juz "skazona"i moze rozsiewac te zarazki w wodzie.poza tym gdy spytal(moj) o zywca zaczol(pan) sie smiac i powiedzial ze wedka jest jego wlasnoscia i nikt nie bedzie sprawdzal co jest na jej koncu.
co do karty-gdy zlapia cie nad woda bez niej to mozesz wykupic na miejscu(moj zapomnial z domu i musial kupic nowa koszt-50e!normalnie ok 30)
sa 2 rodzaje kart
1.na wedki bez kolowrotka tzw kij koszt ok 10e
2.z kolowrotkiem uprawnia do lowienia wszystkich ryb oczywiscie zachowujac wymagane wymiary
www.sportvisserijnederland.nl
moze trafil na milego pana :lol:
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Sob Lip 14, 2007 1:13 am   

Zakaz uzywania zywej przynęty
Zabrania się uzywania kręgowców jako przynęty do łowienia ryb (m.in. zywych ryb,,płazów,
gadów, ptaków lub ssaków). Dozwolone jest uzywanie czerwi, robaków itp.
Posiadaczy karty Kleine VISpas obowiązują następujące reguły:
1. Posiadając kartę Kleine VISpas mozna łowić wyłącznie za pomocą jednej wędki oraz
uzywając tzw. zalecanych rodzajów przynęt, są to:
- Chleb, ziemniaki, ciasto, ser, zboza i nasiona;
- Robaki i krewetki;
- Owady, larwy owadów (np. czerwie) oraz ich imitacje pod warunkiem, ze ich długość
nie przekracza 2,5 cm.
2. Złowioną rybę nalezy wypuścić z powrotem do tego samego zbiornika wodnego w
stanie nieuszkodzonym.
3. Zabrania się zabijania ryb lub zabierania ich ze sobą.
4. Ponadto posiadacz karty Kleine VISpas zobowiązany jest przestrzegać podanych
ponizej Warunków ogólnych oraz przepisów prawnych. Nie przestrzeganie warunków
oraz przepisów prawnych będzie traktowane jako połów bez zezwolenia (pisemnej
zgody) oraz jako naruszenie ustawy o rybactwie. :) silaczka... chyba jednak trafil na milego i wyrozumialego pana , a to tylko namiastka przepisow z linka ktory podalas pozdrawiam :)
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
Sylwo 
Nieśmiały użytkownik
Sylwek

Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 86
Skąd: Oss
Wysłany: Wto Mar 18, 2008 1:51 pm   

Czy w Holandii są tak jak w Polsce łowiska płatne, skąd można po złapaniu rybki zapłacić za nią i ją zabrać na kolację?

[ Dodano: Wto Mar 18, 2008 1:54 pm ]
Przepraszam i jeszcze jedno. Jaką kartę trzeba mieć, gdzie ją kupić, ile kosztuje i czy są jakies obowiązkowe szkolenia jak u nas, po to, żeby można było sobie jeździć po całej Holandii, łowić ryby i oczywiście wypuszczać je do wody?
 
 
Alutka 
Super gaduła

Pomogła: 5 razy
Wiek: 56
Dołączyła: 06 Sty 2007
Posty: 324
Skąd: Lelystad
Wysłany: Czw Sty 22, 2009 5:14 pm   

Moj mąż jezdzi w lecie na specjalne jeziora ,tam łowią duże ryby amury i karpie i czeato przywozi .Nie bierze sie ryb z kanałow .Tam gdzie łowi mąż łowią też Holendrzy ,oni tez biorą ale też 1-2 większe reszte wyrzucają z powrotem.Mąz ma dwie karty jedna droższa druga tańsza.No to tyle Pozdrawiam
Ps.Na spacerach zauważyłam kilkakrotnie że nad brzegiem morza od razu czyszczą złapaną rybę
 
 
kamdam2 
Poczatkujacy

Dołączyła: 18 Lis 2008
Posty: 37
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Pią Lut 27, 2009 10:41 pm   

cytat:
3. Zabrania się zabijania ryb lub zabierania ich ze sobą.


Z tym się nie mogę zgodzić - to zależy jaką kartę się wykupi są 4 rodzaje kart i każda ma swoje prawa - mój mąż ma wykupioną kartę za 55 euro - jest zapalonym wędkarzem i jezdzi na różne spotkania i zawody wędkarskie , więc się na tym zna i można brać określone ryby o określonym wymiarze do domu . Jedyna ryba jakiej nie można zabrać określoną w każdej karcie wędkarskiej to karp i wszystkie ryby z rodziny karpiowatej , a reszta jest ustosunkowana w zależności od ceny i rodzaju karty ...
 
 
 
fotografHaga 
Poczatkujacy

Wiek: 71
Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 1
  Wysłany: Sob Lut 28, 2009 3:46 pm   

Witajcie
z tego co sie zorientowalem to ryby złowione w morzu wolno zabierac
co do malej karty zdaje sie ze mona łowic na jedna wedke
dziwi mnie tez ze tak upierasz sie przy zabieraniu ryby do domu(nie masz co jesc?)
w Polsce wytrzebione dlaczego?dlatego-wiec sobie przemysl biarac ryby z tych kanałów by Ci nie zaszkodziła bo sa naprawde brudne chemicznie i biologicznie
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Sob Lut 28, 2009 4:08 pm   

:033: edit
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Czw Gru 20, 2018 11:40 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
przemekm26 
Gaduła
GD

Wiek: 41
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 182
Wysłany: Sob Lut 28, 2009 9:46 pm   

Karty wykupic mozna rowniez na poczcie. tzw.Kleine VISpas to karta sportowa-łowisz dla przyjemnosci zadnej ryby nie mozesz ze soba zabrac(w nie ktorych regionach jest milej widziana przez innych wedkarzy,o czym wspomina pani moderator). Kupujac karte otrzymujesz caly wykaz wod ,wymiarów,okresow ochronnych,obszarow tarła itd. tak jak w Polsce( co roku moze sie to zmieniac). Na pewno nie mozna zabierac karpia,bo jest to ryba krolowej,tak jak grzybki,jagody itp. nawet kupujac najdrozsza za 55 euro.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group