NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dyskryminacja Polaków
Autor Wiadomość
Jan 
Poczatkujacy

Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 32
Skąd: Wroclaw (Haarlem)
Wysłany: Pon Sty 19, 2009 8:40 pm   Dyskryminacja Polaków

Witam!
Dziś byłem w sklepie sieci Media Markt i czając się od dłuższego czasu na trochę większy telewizor zapragnałem wziąść na raty plazme za 757euro.
Miły Pan sprzedawca wypisał rachunek i poprosił o udanie się do punktu informacji i tu trochę sytuacja się zrobiła dziwna.
Pani wzięła moje dokumenty tj.holenderskie prawo jazdy+karte do holenderskiego konta,zrobiła ksero,zadała kilkanaście pytań dot.pracy i innych rzeczy (jak długo jestem w Holandii - prawie 2 lata,od kiedy pracuje-od 1,5 roku) i wysłała formularz przez internet i za moment dostała odpowiedź ,że MOGĘ SIĘ W DUPĘ POCAŁOWAĆ bo nie skredytują mi telewizora.
Rzekła przy tym,że niestety bank nigdy nie uzasadnia dlaczego.
Na ekranie monitora widziałem w internet explorerze strone LASER NEDERLAND - to chyba jakas popularna siec kredytowa.
Poczułem się jak szmata bo pierwszy raz w zyciu odmowiono mi kredytu na jakas bzdure.
Pojechalem do Haarlemu do innego sklepu i znalazlem tansza plazme za 599e.
Rzekłem miłemu Panu ,ze chce wplacic od razu 200 euro na koszt tej plazmy.
Koleś zrobil to samo co babka i niestety po 10 minutach przyszedl z faksem i rzekl,ze niestety to samo.
Kredyt na 400 euro i go k.... nie dostalem !
Nie chodzi tu o te marne pieniadze - jutro lub pojutrze kupie za gotówke (chodzilo mi o to by na raz nie wywalic tej kasy tylko cykac tak ze sie jej nie odczuje nawet) tylko o to ,ze zostalem potraktowany jak jakis zlodziej.
Facet ze sklepu pokazal mi faks i powiedzial sorry ale nie ma tu wyjasnienia i podal mi numer tej operacji i telefon bym wyjasnil sprawe bo sam byl zdziwiony.

Widać sa rowni i rowniejsi a Polak powinien nawet sie nie wyglupiac idac po pozyczke.

Macie podobne doswiadczenia?
_________________
Jan
Ostatnio zmieniony przez Niedziela.NL Nie Mar 15, 2009 9:10 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Sty 19, 2009 8:51 pm   

Jan a ja zadam ci pytanie czy ty masz tu pobyt staly ? czy masz prace na kontrakt staly ?
lub czy masz obywatelstwo ?Masz tu jakie kolwiek zabezpienie ? bo praca na kontrakt czasowy czy wynajete mieszkanie nie daja tego zabezpieczenia dla banku.Czy ty nie pomyslales (nim napisales w temacie Dyskryminacja polakow ) o tym ze jest kryzys i banki nie chetnie pozyczki daja nawet dla holendrow .
A jak myslisz czy kazdy obcokrajowiec ktory siedzi w pl od 2 lat i pracuje od 1,5 roku dostanie pozyczke w sklepie na telewizor lub auto ?
 
 
marzena 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 99
Wysłany: Pon Sty 19, 2009 8:52 pm   

Hmmm, a byłeś sie zarejestrować w IND? Ja dopóki sie tam nie zarejestrowałam też nie mogłam kupić nic na raty. Po wizycie w IND , gdy już figurowałam w systemie nie miałam zadnych problemów by kupować na raty.
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Sty 19, 2009 8:58 pm   Re: DYSKRYMINACJA POLAKÓW

Jan napisał/a:
Witam!
[...]
Macie podobne doswiadczenia?


Dokladnie tak samo mialem w MM latem. Chcialem kupic sobie aparat - byla jakas promocja i 10 rat bez odestek no to mowie problemu nie bedzie bo aparat to jakies 20% mojej pensji wiec KAZDY da mi kredyt... I co? Dupa tez nie dostalem... Wiec wzialem za gotowke. Firma Prime-line. Moze bylo zwiazane z tym, ze wtedy pracowalem w NL od 7 czy 8 miesiecy.

Co do IND - jak chcialem brac aparat na raty to nie bylem zarejestrowany w IND... Ale bralem kredyt na auto i mi kredyt dali (auto jest moja wlasnoscia a nie banku, nie jest to kredyt pod zastaw)... Dopiero po tym zarejestrowalem sie w IND
 
 
Jan 
Poczatkujacy

Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 32
Skąd: Wroclaw (Haarlem)
Wysłany: Pon Sty 19, 2009 9:05 pm   

Obywatelstwo mam Polskie,place holenderskie podatki (belasting do tej pory nie oddal mi zwrotu podatku za 2007 rok i ostro w tej sprawie interweniowalem i musze znowu skladac zeznanie bo cos sie nie spieszy z oddawaniem podatku-podobnie maja moi znajomi ktorym belasting wisi ok.1800 euro za 2007r),place podatek od auta na holenderskich blachach (tazke od wywozu smieci i wynajmu chaty) i jestem tu zameldowany od poczatku pobytu (z czego oczywiscie musze oplacac ten caly zorg cos tam....).
Nie pozyczam 30000 euro tylko chcialem sobie lekko skredytowac tv by nie odczuc za bardzo tego ,ze trzeba bedzie wywalic od razu pare setek euro.
Kontrakt mam staly,przez zadne tam uitzenbiuro - zreszta tylko zapytali od kiedy pracuje i jakie mam zarobki+ile oplacam za mieszkanie i jaki to typ mieszkania.
400euro jest kwota smieszna dla banku - tv kosztuje 599 a ja od razu chcialem dac 200 i koles to zaznaczyl w formularzu przed wysylka.

Wychodzi na to,ze jednak nie warto chyba starac sie zyc legalnie-powinienem jezdzic autem na polskich blachach,bron boze wymieniac prawa jazdy na holenderskie,robic na czarno i mieszkac w mieszkaniu w 10 na 4 pokojach....

Odnosnie kredytu to jestem bardzo ale to bardzo zdziwniony bo w kraju gdzie mozesz zamowic cos przez telefon podajac tylko swoj numer konta i adres,bez jakiegokolwiek podpisu jest podejscie kredytowe gorsze niz w naszej kochanej ojczyznie.

Teraz sie zastanawiam bo w Polsce sprzedaje wlasnie mieszkanie i chcialbym tu kupic cos na raty i mysle tak czy jak przyjde z dajmy na to 50 tys euro i bede chcial kupic mieszkanie
za np.120-130 tys to czy mimo to,ze z wyliczen mam zdolnosc to czy nie uslysze "Spier.... Polaku....".
Mam znajomych ktorzy wzieli kredyty jakis czas temu z o wiele gorszymi jakby to ujac "zdolnosciami kredytowymi".

Wiec co myslisz ?

[ Dodano: Pon Sty 19, 2009 10:07 pm ]
Co to jest to IND ?
Jak to dziala i jak sie z nimi kontaktowac ?
_________________
Jan
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Sty 19, 2009 9:13 pm   

Jak pisalem - calkiem niedawno bralem kredyt na auto, to pierwotnie bank chcial ksero wlepki w paszport z IND (razem z fura innych dokumentow), zdolnosc kredytowa na auto wyliczyli mi kolo €28ooo (az tyle nei bralem - szkoda mi taka kase w uato pakowac)... No to ustalilem spotkanie w IND (trwa to 2-3 tygodnie). W tym czasie korespondowalem z bankiem mailowo i dali mi kredyt bez wlepki w paszport (ale musialem im ja doslac).

W MM facet tez byl zdziwiony ze mi nie dali rat - pracuje bezposrednio dla duzej, znanej firmy, zarobki dobre...

Kredyt wzialem przez telefon - tylko papiery przyszly do podpisania. Jak Marzena radzi - zarejestruj sie w IND - moze pomoc, a napewno nei zaszkodzi.

W tej chwilio nie bawie sei juz Prime-Line/Laser/etc poprostu kupuje placac karta kredytowa i do tego mam ubezpiecznei na elektronike na rok w przypadku kradziezy/zgubienia...
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
d.j.Abel 
Poczatkujacy
DUM SPIRO,SPERO


Wiek: 47
Dołączył: 14 Sie 2008
Posty: 33
Wysłany: Pon Sty 19, 2009 9:13 pm   

Samo życie.A spotkał się kto kiedy z takim cudem - ubezpieczalnia pobiera od czasu do czasu pieniądze z konta dwa razy w trakcje jednego miesiąca.Wygląda to tak jak by bali się,że w następnym miesiącu kogoś nie było stać zapłacić tego ubezpieczenia więc zapobiegawczo pobierają wcześniej - ciekawe,że tyczy się to tylko Polaków.Jestem ciekaw dlaczego przy takich samych zarobkach i wydatkach na różne świadczenia pobieranych z konta to właśnie Polaka spotyka taka niespodzianka a przedstawiciela innej nacji już niekoniecznie.Smutne...prawie jak otwieranie konta w banku.
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Sty 19, 2009 9:16 pm   

Jan napisał/a:
Co to jest to IND ?
Jak to dziala i jak sie z nimi kontaktowac ?


http://www.ind.nl/EN/index.asp

Dzwonisz na 0900-1234561 i umawiasz sie na spotkanie. Przesla Ci do domu papiery ktore musisz wypelnic Ty i Twoj pracodawca i dostajesz wlepke na 5lat.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Sty 19, 2009 9:18 pm   

Placenie podatkow nie ma tu nic wspolnego z dostanie kredytu. KAzdy kto tu mieszka placi podatki . Ale pytanie byly inne masz stala prace ? masz tu pobyt staly ? a moze masz juz obywatelstwo ?
Wysokosc wyplaty bez jednego z tych wymagan nic ci nie da. I co z tego ze np ktos kto pracuje jako ICT ma duzo powyzej 4 tys na miesiac do reki jak nie ma tu stalej pracy lub stalego meldunku (w IND ) lub obywatelstwa. Nawet jak by zarabial 6 tys nie dostanie tu zadnego kredytu.
Wiec nim nastepnym razem zaczniesz glosno wykrzykiwac o dyskryminacji pomysl 2 x czy masz racje.
 
 
Jan 
Poczatkujacy

Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 32
Skąd: Wroclaw (Haarlem)
Wysłany: Pon Sty 19, 2009 9:19 pm   

Dzieki,sprawdze to choc nadal czuje sie jak osoba drugiej kategorii,ze muszę się rejestrowac w ich rejestrze....

Pozdro
_________________
Jan
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Sty 19, 2009 9:21 pm   

baileys napisał/a:
Wysokosc wyplaty bez jednego z tych wymagan nic ci nie da. I co z tego ze np ktos kto pracuje jako ICT ma duzo powyzej 4 tys na miesiac do reki jak nie ma tu stalej pracy lub stalego meldunku (w IND ) lub obywatelstwa. Nawet jak by zarabial 6 tys nie dostanie tu zadnego kredytu.
Wiec nim nastepnym razem zaczniesz glosno wykrzykiwac o dyskryminacji pomysl 2 x czy masz racje.


Popieram - zawodowo mam okazje wspolpracowac z pewnym dostawca sprzetu telekomunikacyjnego. Kontraktorzy tam dostaja miesiecznie okolo €9000 na reke (nie pomylilem sie z zerami - dziewiec tysiecy euro miesiecznie) ALE kontrakty maja podpisywane na 3 miesiace co 3 miesiace... I z kredytem moga sie pozegnac :119:
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Sty 19, 2009 9:24 pm   

Jan napisał/a:
Dzieki,sprawdze to choc nadal czuje sie jak osoba drugiej kategorii,ze muszę się rejestrowac w ich rejestrze....


W zasadzie kazdy powien sie w IND zarejestrowac... Z tego co mi w IND powiedzieli, do aby pobierac zasilek dla bezrobotnych czy inne swiadczenia socjalne trzeba byc zarejestrowanym.

W IND cala procedura trwala ponizej 10minut - szybko, sprawnie, przyjemnie.
Ostatnio zmieniony przez m4rcin Pon Sty 19, 2009 9:24 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jan 
Poczatkujacy

Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 32
Skąd: Wroclaw (Haarlem)
Wysłany: Pon Sty 19, 2009 9:31 pm   

To ze napisalem ze place podatki mialo wyjasnic ,ze nie mysle o jakichs walkach.
Nie czytasz mojego postu dokladnie - mam stala prace,obywatelstwa nie zmieniam a co do pobytu to cos slyszalem ,ze podobno musimy miec jakies zezwolenie na pobyt ktore podobno jest tylko formalnoscia i nie robia problemow z tym w urzedzie.

Moze Tobie sie nie zdarzylo to ale niestety znam wielu ludzi ktorzy mieli pecha trafic na kogos kto nie za bardzo lubi polakow - poczawszy od Rabobanku ktory w wielu przypadkach odmawial otwierania kont (ja akurat mialem to szczescie ze otworzylem bez problemu) a skonczywszy wlasnie na zakupach elektroniki (specjalnie na ta okazje wzialem nawet umowe z pracy,wycinki salarisu ale nikt tego nie chcial ogladac).

Akurat mam racje,ze to przejaw dyskryminacji - powiedzmy sobie szczerze od jakiegos czasu narasta fala by polakow wyj... z nl.
Nie tylko Wilders czy jak go tam nie chce juz buitenlanderow.

Widze ,ze Twoje stanowisko jest bardzo na anty.Holandia nie dyskryminuje nikogo - zwlaszcza w Belastingu gdzie jak dzwonisz to uslyszysz NIESTETY MOZE PAN MOWIC PO ANGIELSKU ALE JA MUSZE ODPOWIEDZIEC PO HOLENDERSKU !!! Bo tego tez doswiadczylem.
Maksymalnie chca utrudnic ludziom zycie a chyba to kraj slynacy z tolerancji i wolnosci....

Jak dlugo jestes w NL jesli mozna wiedziec ?
Moze lekko zmienilo sie w Twoim zyciu podejscie do tego skad jestes?
Takich znajomych tez mam co robia sie za wszelka cene na holendra....
_________________
Jan
 
 
Magda W 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 3 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Lut 2007
Posty: 553
Skąd: Zoetermeer / Gdynia
Wysłany: Pon Sty 19, 2009 9:31 pm   

U nas byla taka sytuacja bralismy praktycznie wszystko na raty miedzy innymi tv, aparat i nie bylo problemu a nie mamy zadnego IND tylko meldunek maz jest ZZP i tak jak mowie nie bylo problemu.Natomiast niedawno chcielismy kupic auto za ok 11000 to bank zaoferowal nam 7500 tys co nas niezadowolilo a jakbysmy chcieli kupic tansze auto to wtedy dal by pozyczke ale tez nie calosc tylko jaksa czesc nie wiadomo co jest grane calosci nie chcieli dac :072:
_________________
Życie jest za krótkie żeby pić marne wino
Życie jest za krótkie by miłości dać zginąć
Życie jest za krótkie żeby się nie spieszyć
Życie jest za krótkie by się nim nie cieszyć
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Sty 19, 2009 9:35 pm   

Jan napisał/a:
Widze ,ze Twoje stanowisko jest bardzo na anty.Holandia nie dyskryminuje nikogo - zwlaszcza w Belastingu gdzie jak dzwonisz to uslyszysz NIESTETY MOZE PAN MOWIC PO ANGIELSKU ALE JA MUSZE ODPOWIEDZIEC PO HOLENDERSKU !!! Bo tego tez doswiadczylem.
Maksymalnie chca utrudnic ludziom zycie a chyba to kraj slynacy z tolerancji i wolnosci....


Dwie sprawy...
Jedna to ze oni nie moga mowic po angielsku bo nie maja kursow odpowiednich i to jest dupochron. Bo on ci powiedzial tak ale jest inaczej bo on nie wiedzial jak to po angielsku i okazalo sie ze zle bla bla bla - jak dla mnie glupia gadka, ale trzeba sie dostosowac.
Druga sprawa...
Sprobuj w Polsce cos po angielsku zalatwic


Jan napisał/a:
Jak dlugo jestes w NL jesli mozna wiedziec ?


Jesli mnie pytasz, to krotko 1.5roku.

Jan napisał/a:
Moze lekko zmienilo sie w Twoim zyciu podejscie do tego skad jestes?


rozjasnij

Jan napisał/a:
Takich znajomych tez mam co robia sie za wszelka cene na holendra...


To tez do mnie?
Ostatnio zmieniony przez m4rcin Pon Sty 19, 2009 9:38 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group