NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
kurs językowy-Inburgering Nieuwkomers
Autor Wiadomość
agnieszka1 
Poczatkujacy

Dołączyła: 11 Lis 2007
Posty: 21
Skąd: Tilburg
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 2:06 pm   ROC i inburgering

Nie chcę się nastawiać negatywnie, tak czy siak uczyłabym się w tej samej szkole z tym samym nauczycielem. Nie mam zamiaru ogladać się na tych, co chodzą, bo muszą. Ja nie muszę, ale chcę się nauczyć, w innym przypadku zostawanie tu na dłużej nie ma sensu...
 
 
 
lusia0101 
Gaduła nad gadułami :-)
UWAGA! Dyslektyk!


Pomogła: 6 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 17 Lut 2009
Posty: 500
Skąd: Drenthe
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 3:34 pm   dlaczego odradzam.

pisze poniewaz dostalam na priva mnostwo zapytan na temat ,,dlaczego go odradzam"

odradzam go tylko i wylacznie rodakom, ktorzy:
1. chca sie nauczyc lub pocwiczyc jezyk
2. osoba ktore nie chca mniec holenderskiego paszportu

moja historia:
Jak zapisywalam sie na ten kurs najpierw musialam przejsc testy i rozmowy w gemeente. od poczatku mowilam ze nie chce isc do pracy (mamy z mezem wlasna firme i przy dwojce malych dzieci gdzie ja pojde?), wyraznie powiedzialam ze chce sie uczyc niderlandzkiego. Mialam na mysli aby kurs oplacila mi gmina ale kurs czysto jezykowy w roc.
i tak dostalam szybko skierowanie do pewnej szkoly. przychodze na zajecia a tam:
5 kobiet z indonezji mieszkajacych tu juz 15 lat ni mru mru po nl nie gadaja, zimbabue, kenia, 8 marokanek i ktos z kirdzikistanu!
ja mowilam najlepiej ze wszytskich. uczyc jezyka nie bylo sie mozna poniewaz jak sie nauczyc od niemowy! rozmowy podstawowe i pytania kierowalam dodocenta ale ten krotko okreslil plan i tu prosze podrecznik, tu prosze komputer i pracuj.
pracowac tez nie bylo jak bo spoltowarzysze dreczyli mnie jak dziala komputer i gdzie ja to znalazlam. najgorsze ze dostalam portfolio profil WERK!!! mimoizmowilam ze chce byc OGO!
portfolio werk sklada sie z 3 czesci:
instancje
werk zoeken
werk hebben

trzeba chodzic po roznych firmach iurzedach i klepac ta samohistorie. w wielu miejscach niemaja dlaciebie czasu (i tu sienie ma codziwic ci ludzie pracuja na firme a nie zeby pol godziny gawedzic z toba o dupie maryni) na koniec dajesz do podpisaniaswisteki musisz miec papier. Uwaga 1 zadanie=1 firma!
instancje mozna przejsc i werk zoeken nie jest trudne. ale koszmar jest przy werk hebben.musisz miec prace jej nie majac!

jesli ktos z was robi ten kurs to zycze powodzenia. upartym moge podbic jeden dokumencik. pozostalym odradzam! :039:
 
 
 
O.L.A. 
Poczatkujacy
Huliganjetta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 17 Cze 2008
Posty: 33
Skąd: Gipsy part of town
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 3:37 pm   

aneta 23 napisał/a:
Mi też wszyscy odradzają, a ja sama już nie wiem... mam czas do czwartku, bo w czwartek na spotkanie w sprawie kursu idę.
Zastanawiam się jeszcze nad szkołą ROC, szkoda tylko, że nie ma jej w Hadze :088:



Owszem, w Hadze jest ROC ( Regionaal Opleidingencentrum), tyle, że pod nazwą Mondriaan

http://www.rocmondriaan.n...olwassenen.aspx

Tyle, że w Mondriaan organizują zarówno kursy Inburgering - te za które płaci gmina, gdzie program we wszystkich kursach Inburgering w Holandii jest jednakowy we wszystkich szkołach (np.Intop, MOndriaan itd) , bo egzamin jest centralny i dla wszystkich taki sam bez względu jaką szkołę typu inburgering ukończyli i gdzie. I przede wszystkim nie jest to typowa szkoła językowa, tylko "szkoła przystosowania do życia i funkcjonowania w społeczeństwie holenderskim"
po ukończeniu kursu zdaje się egzamin na poziomie A2 ( są wyjątki, że A1, ale to raczej nas Polaków nie dotyczy)
o egzaminie można sobie poczytać http://inburgeren.nl/inburgeraar/default.asp
Te kursy są przede wszystkim nastawione na osoby z poza UE, ponieważ oni są zobowiązani chodzić na te kursy i zdać egzamin Inburgering, aby móc uzyskać karty stałęgo pobytu, ubiegać sie o paszport itd. W większości Ci ludzie chodzą bo muszą.
No ale w ramach wyjątków w niektórych gminach rówież i Polacy mogą chodzić, a tu jak widać pchamy się drzwiami i oknami :)

Ale Mondriaan organizuje również normalne kursy językowe , są one wtedy płatne. Są grupy na różnych poziomach,indywidualne, przygotowujące do egzaminu NT2 itd

Pozdrawiam
Ola
 
 
lusia0101 
Gaduła nad gadułami :-)
UWAGA! Dyslektyk!


Pomogła: 6 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 17 Lut 2009
Posty: 500
Skąd: Drenthe
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 3:40 pm   normalnie mnie ola wyprzedzila

:026: roc jest w kazdym wiekszym miescie w hadze tez ( te same info jak powyzej.)
 
 
 
agata21229 
Gaduła

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 125
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 4:59 pm   

O.L.A. napisał/a:

Ale Mondriaan organizuje również normalne kursy językowe , są one wtedy płatne. Są grupy na różnych poziomach,indywidualne, przygotowujące do egzaminu NT2 itd

Pozdrawiam
Ola


To w takim razie muszę podzielić się z Wami moją ''dziwną sytuacją''.
Otóż uczestniczę w programie Inburgering Nieuwkomers, początkowo przeszłam wszystkie rozmowy i testy jak wyżej napisane, również na zajęciach są osoby różnej narodowości z różnych stron świata. Są 4 poziomy zaawansowania.

A teraz to co najważniejsze będę zdawała NT2 i cały program jest bezpłatny, egzamin również. Przed rozpoczęciem kursu powiedziałam tylko,iż chcę kontynuować studia i od raz bez żadnych problemów zostałam skierowna na staatsexamen NT2.

Dlatego krytyka wobec Inburgering była dla mnie dużym zaskoczeniem,przecież można wybrać NT2.---> w tym przypadku podejrzewam,ze zalezy to od szkoły.
 
 
aneta 23 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 153
Skąd: Den Haag
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 5:22 pm   

O.L.A możesz coś więcej napisać o szkole Mondriaan? Podałaś link, ale ja nie znam języka. Ile kosztuje ten kurs, ile tygodni trwa, ile godzin w tygodniu?
agata21229 w jakim mieście się uczysz?
Ostatnio zmieniony przez aneta 23 Pon Mar 09, 2009 5:24 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lusia0101 
Gaduła nad gadułami :-)
UWAGA! Dyslektyk!


Pomogła: 6 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 17 Lut 2009
Posty: 500
Skąd: Drenthe
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 6:26 pm   

inburgering jest potrzebny jesli chcesz miec paszport ot takie prawo. ja osobiscie polecam kns (jest czescia nt2 jesli dobrze pamietam). przeszlam i zdalam!
naprawde wielu rodakom taki kurs by sie przydal.
 
 
 
agata21229 
Gaduła

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 125
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 6:55 pm   

aneta 23, Dordrecht podaję stronę szkoły www.davinci.nl/
 
 
O.L.A. 
Poczatkujacy
Huliganjetta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 17 Cze 2008
Posty: 33
Skąd: Gipsy part of town
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 11:06 pm   

@Agata

1.Hmm... w żaden sposób moja wypowiedź nie była krytyczna względem kursów Inburgering, była jak najbardziej sucho- obiektywna , czysty fakt:) Baaardzo sie starałam nie narzekać:)

2. Sama piszesz, że po testach wstępnych przydzielili Cie do grupy NT2. Zapewne to wiesz, że egzamin NT2 to zupełni co innego niz egzamin Inburgering.

- NT2 zdaje się na poziomie B2, Inburgering Inkomers A2

- egzamin Inburgering dzieli się na 2 częsci :
##CZ. PRAKTYCZNA (Portfolio)
##EGZAMIN CENTRALNY ( składa sie z 3 części) - obejmuje program nauki z ksiązek
KNS (Kennis van de Nederlandse Samenleving) i w zależności od profilu OGO lub
WERK

Natomiast zakres egzaminu NT2 nie zawiera tylu bajerów, natomiast jest bardziej nastawiony na poprawną gramatykę, składnię, wszelakie odmiany, uzywanie róznych czasów , warunków - czego w kursie inburgering nie uświadczysz ( mówie o zakresie to co jest w książkach, a gramatyka tam jest na baaardzo podstawowym poziomie, a reszta zależy na intencji i dobrej woli prowadzącego)

- Inburgering jak już wcześniej pisałam jest dla wielu uczestników przymusem, natomiast NT2 jest "dla chętnych", więc nawet sama atmosfera w grupie jest bardziej mobilizująca, bo wszystkim zależy na nauce i zdaniu egzaminu

Podsumowując:
Naprawdę gratuluję, że udało Ci sie załapać na ten poziom NT2 :) sama bym chciała, jednak w Intopie gdy siuę przyjmowałm nie było takiej możliwości. Wiem , że ostatnio utworzylii jakąś grupę NT2, ale dla osób już bardziej zaawansowanych (A2) a nie początkujących.
Wydaje mi się też, że skoro uczęszczasz na nt2 to raczej korzystasz z książek nie tych "inburgeringowych" także tylko bardziej pod kątem egzaminu który Ty będziesz zdawać, więc owszem załapałaś sie kurs, ale to nie jest ten Klasyczny kurs Inburgering z egzaminem inburgering. PO prostu masz obrotną szkołę z możliwościami, która również proponuje NT2 darmowo. Więc nie dziwię Ci sie , ze jesteś zadowolona, tyle, że kursanci Inburgering to troszke inna bajka niż nt2, i na Twoim miejscu też by mi sie podobało i nie miałabym uwag krytycznych
pozdrawiam

[ Dodano: Pon Mar 09, 2009 11:22 pm ]
aneta 23 napisał/a:
O.L.A możesz coś więcej napisać o szkole Mondriaan? Podałaś link, ale ja nie znam języka. Ile kosztuje ten kurs, ile tygodni trwa, ile godzin w tygodniu?
agata21229 w jakim mieście się uczysz?


Z tego co wyczytałam na stronce to :

Kurs dla początkujących (beginers) w Mondriaan trwa 16 tygodni - zajęcia 2x tyg po 3 godziny kosztuje 640 euro + książka Code1 83 euro

Kurs dla zaawansowanych (Gevorderden) trwa 22 tygodnie - zajęcia 2x tyg po 3 godziny, koszt 865 euro + książka Code2 83 euro

W folderze jest napisane, że takie kursy startują jak się zbierze odpowiednia ilość chetnych.

I co jeszcze ważne:
"De cursus is bedoeld voor mensen die niet inburgeringsplichtig zijn
en toch de Nederlandse taal willen leren"

czyli jest właśnie dla osób które same chcą sie uczyć języka (nie są objęte obowiązkiem Inburgering) i zmierzają kolejnymi poziomami do egzaminu NT2

Namiary:
ROC Mondriaan Educatie
Mondriaan Educatie
Zuidlarenstraat 10
2545 VX Den Haag
088 - 666 37 95
[email protected]
 
 
aneta 23 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 153
Skąd: Den Haag
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 9:30 am   

O.L.A. bardzo Ci dziękuję :038:
Wszystko fajnie, szkoła mi odpowiada, ale kwota :119: , aczkolwiek z drugiej strony patrząc na liczbę godzin w tygodniu to wcale nie dużo :036:
O.L.A. mam jeszcze jedno pytanko do Ciebie, czy jest możliwość płacenia w ratach za ten kurs? np 4*160e? Chcę się wybrać z mężem na ten kurs, a to będzie dla nas spory wydatek. Jeśli mąż ma firmę to może ten kurs sobie odliczyć? Swój raczej tak, ale mój?
 
 
szeda 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 09 Mar 2007
Posty: 514
Skąd: Haga
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 9:54 am   

to ja mam pytanie - bylam na egzaminie w Intop i dostalam poziom nauki Niuveau3 wiec co to oznacza: czy ze bede chodzic do grupy NT2 (3?) czy jest to Inburgering na tym poziomie? bo juz sie pogubilam; moj maz ktory byl w tym samym dniu rowniez na egzaminie dostal grupe basis tyle ze on w ogole nie porozumiewa sie po holendersku, jedynie po angielsku
 
 
 
O.L.A. 
Poczatkujacy
Huliganjetta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 17 Cze 2008
Posty: 33
Skąd: Gipsy part of town
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 11:33 am   

@ szeda
Jeżeli zapisując się do Intopu nie wspominałaś, że chcesz kurs NT2, to raczej przydzielą Cie na Inburgering, skoro sami też nie pytali. Ale dopytaj sie w sekretariacie, czy masz jakis wybór.
Toeoretycznie skoro oferuja nt2, to powinnaś mieć wybór, tymbardziej, że twój poziom jest w jakimś stopniu zaawansowany.


Ze stronki Intopu http://scholingenwerk.intop.nl/algemeen_1.html

#Inburgeren

* Volledige inburgertrajecten
* Verkorte trainingen inburgeringsexamen
* Kennis van de Nederlandse Samenleving
* Begeleiding bij het portfolio
* Training Praktijkexamen

#Nederlands als tweede taal (NT2)

* Aparte vaardigheden op niveau A1
* Aparte vaardigheden op niveau A2
* Cursus met einddoel Staatsexamen I (B1)
* Cursus met einddoel Staatsexamen II (B2 / C1)
* NT2+ duaal
* NT2+ reïntegratie

#Cursussen voor professionals

* Intake en diagnose
* Praktijkgerichte trainingen voor frontoffice-medewerkers
* Communicatietrainingen
* Ouderparticipatie en ouderbetrokkenheid in het basisonderwijs



@ aneta23

Ja do Mondriaa nie chodziłam, informacje o kursach to wyczytałam z ich stronki. Nie wiem , czy możesz podzielić sobie na raty, ale jak zadzwonisz to sią dowiesz :) stronka jest też w języku angielskim, wiec możesz sobie coś więcej informacji doczytać.


No i chciałam dodać, że ja tu jakąs ostateczną wyrocznią nie jestem. To o czym piszę jest na podstawie doświadczeń w Intop i tego co wyczytałam na oficjanych stronkach o inburgering i nt2.

Być może jakieś poszczególne szkoły mają swoje odchyły czy bardziej autorski program nauczania, ale muszą tak czy siak przygotować pod kątem egzaminów, które będziemy zdawać czy to nt2 czy inburgering
 
 
agata21229 
Gaduła

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 125
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 4:27 pm   

O.L.A., Nawiązując do Twojej wypowiedzi pod moim adresem.
hmmm no widzę,że dużo o mnie wiesz tylko,że część to nie jest prawdą.

Zaczęłam kurs od poziomu podstawowego,byłam i nadal jestem z osobami,które będą zdawały inburgering, uczymy się z tych samych książek. Także wiem jak wygląda sytuacja w takich grupach.
Zmiany natomiast następują po uzyskani poziomu B1, w tym momencie osoby które sa w programie inburgering zdają egazmin, a osoby z programu NT2 kontynuują naukę.

I tak to wygląda,czasami warto najpierw zapytać :039:
 
 
O.L.A. 
Poczatkujacy
Huliganjetta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 17 Cze 2008
Posty: 33
Skąd: Gipsy part of town
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 5:22 pm   

Napisałam również, że to co wiem, to na podstawie Intopu i stronek o egzaminie Inburgering, i że pewnie są szkoły które mają swoją własną metode prowadzenia zajęć, przygotowania do egzaminów - to również było niejako "do Ciebie"

wyjaśniłaś swoją sytuacje - dobrze wiedzieć

powodzenia w dalszej nauce

Pozdrawiam

[ Dodano: Wto Mar 10, 2009 6:10 pm ]
agata21229 napisał/a:


A teraz to co najważniejsze będę zdawała NT2 i cały program jest bezpłatny, egzamin również. Przed rozpoczęciem kursu powiedziałam tylko,iż chcę kontynuować studia i od raz bez żadnych problemów zostałam skierowna na staatsexamen NT2.

Dlatego krytyka wobec Inburgering była dla mnie dużym zaskoczeniem,przecież można wybrać NT2.---> w tym przypadku podejrzewam,ze zalezy to od szkoły.



Poza tym sugerowałam się tą Twoja wcześniejszą wypowiedzią - myślałam, że po wstępnych egzaminach dostałaś sie od razu do grupy NT2, więc dlatego pisałam o tej różnicy miedzy egzaminami. Dopiero w ostatnim poscie doczytałam, że też zaczęłaś najpierw z grupą inburgering a dopiero potem zaczniesz przygotowania do NT2. Teraz wszystko jasne.
Ostatnio zmieniony przez O.L.A. Wto Mar 10, 2009 6:12 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
agata21229 
Gaduła

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 125
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 10:32 pm   

O.L.A., Tak zgadza się:)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group