NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Krotka praca w PL i NL, wielkie problemy[PIT]
Autor Wiadomość
maciekwr 
Poczatkujacy

Dołączył: 16 Mar 2009
Posty: 8
  Wysłany: Pon Mar 16, 2009 11:23 am   Krotka praca w PL i NL, wielkie problemy[PIT]

Czesc!

Wiem ze na forum jest pelno podobnych tematow, ale nie potrafie znalesc rozwiazania ktore pomoze mi rozliczyc PITa. W 2008r pracowalem w NL ok 2 miesiecy, a w PL ok 6 miesiecy. Z Polski przyszly mi dwa PIT'y-11 w ktorych moje zarobki widnieja w pozycyji 36 i 54(dwoch pracodawcow). Z Holandii przyszedl mi Jaaropgave w ktorym wszystko jest po holendersku. Czytalem, ze musze wypelnic PIT-36, PIT/0 i PIT/ZG. Wiec, wlaczam program, zaczynam wypelniac PIT-36 i zaczynaja sie schody. Najpierw wypelniam to co z PL - pozycje 45-49(pierwszy pracodawca) i pozycje 64-68(drugi pracodawca). A co z dochodami za granica ? tez mam je tutaj wpisywac ? Czy w PIT/ZG ? Myslac, ze w PIT/ZG ide dalej. Dochodze do pozycji "Ubezpieczenie spoleczne". Sumuje skladki z Polski i wpisuje w pozycji 139. Nizej widze okienko 141 "w tym zagraniczne" i problem. Szukajac tlumaczen tego co mam w Jaaropgave, nigdzie nie widze takiej informacji. Widnieje w nim:
Loon voor loonbelasting : €4079.00
Ingehouden loonheffing : €659.00
Verrekende arbeidskorting : €268.00
Bijgrageloon ZVW : €3805.00
ZVW bijdrage : €274.00
Levensloop verlofkorting : €0.00

Dzwoniac do mojego pracodawcy, dowiedzialem sie tylko tyle, ze on nic nie wie. Oni odzyskuja mi tylko podatek z zagranicy, a co do rozliczenia z polskim US, nie maja pojecia co i jak.
Siedze nad tym trzeci dzien i nie mam pojecia jak to powypelniac.
Jesli znajdzie sie ktos cierpliwy na forum i moglby mi pomoc to bylbym naprawde wdzieczny.
Ostatnio zmieniony przez maciekwr Pon Mar 16, 2009 1:31 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
marek18071981 
Poczatkujacy
marek18071981


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 14 Mar 2009
Posty: 43
Skąd: Oss
Wysłany: Pon Mar 16, 2009 6:45 pm   

Jesli sie nie myle to ubezpieczenie spoleczne zawiera sie w kwocie "ingehouden loonheffing" i jest to 2.45% z kwoty 4079
Ostatnio zmieniony przez marek18071981 Pon Mar 16, 2009 6:47 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Iras 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 25 Sty 2009
Posty: 65
Skąd: Limburgia
Wysłany: Pon Mar 16, 2009 8:48 pm   

Składki ubezpieczenia społecznego nie musisz odliczac.I tak prawie cały podatek od dochodu zagranicznego pokrywa ulga abolicyjna. :026:
_________________
Pozdrawiam!
Jeśli czegoś nie ma w necie - znaczy nie istnieje!
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Pon Mar 16, 2009 9:49 pm   

marek18071981 napisał/a:
Jesli sie nie myle to ubezpieczenie spoleczne zawiera sie w kwocie "ingehouden loonheffing" i jest to 2.45% z kwoty 4079

Nie. "Ingehouden loonheffing" to skł. na ubezp. społecznie i podatek dochodowy. W Holandii nie są rozbijane na poszczególne składniki, gdyż mają tam inny system podatkowy niż u nas. Tylko 2,45% dochodu to podatek dochodowy, a reszta to składki na ubezp. społeczne.
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Wto Mar 17, 2009 11:49 am   

yustyna napisał/a:
W Holandii nie są rozbijane na poszczególne składniki, gdyż mają tam inny system podatkowy niż u nas. Tylko 2,45% dochodu to podatek dochodowy, a reszta to składki na ubezp. społeczne.


O ile pamietam, to od kwoty €32,127 w gore jest czysty podatek juz bez skladek :039:
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Wto Mar 17, 2009 5:05 pm   

m4rcin napisał/a:
ile pamietam, to od kwoty €32,127 w gore jest czysty podatek juz bez skladek

Zgadza się, ale maciekwr pisze, że pracował w NL dwa miesiące i uzyskał dochód €4079.00, więc raczej nie wpada w ten próg podatkowy :)
 
 
maciekwr 
Poczatkujacy

Dołączył: 16 Mar 2009
Posty: 8
Wysłany: Wto Mar 17, 2009 8:35 pm   

Problem polega na tym, ze w polskim PIT-36 jest okienko w ktore nalezy wpisac skladki na ubezpieczenie spoleczne z zagranicy i nikt nie wie, ktora to pozycja, albo od ktorej wyliczyc same skladki na to ubezpieczenie. Kolejny dzien probowalem wypelnic te zeznania i albo jestem taki tepy, albo ludzie ktorzy wymyslili PITy, mysleli, ze kazdego bedzie stac na to, zeby zaplacic 350zl ksiegowej, ktora zrobi to za nas.
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Śro Mar 18, 2009 5:34 pm   

maciekwr napisał/a:
Problem polega na tym, ze w polskim PIT-36 jest okienko w ktore nalezy wpisac skladki na ubezpieczenie spoleczne z zagranicy i nikt nie wie, ktora to pozycja, albo od ktorej wyliczyc same skladki na to ubezpieczenie. Kolejny dzien probowalem wypelnic te zeznania i albo jestem taki tepy, albo ludzie ktorzy wymyslili PITy, mysleli, ze kazdego bedzie stac na to, zeby zaplacic 350zl ksiegowej, ktora zrobi to za nas.

Rozliczenie jest naprawdę proste. Przede wszystkim musisz rozdzielić pozycję "Ingehouden loonheffing" na podatek dochodowy i składki na ubezp. społeczne. Najlepiej, aby ci to zrobił pracodawca (masz wówczas jakiś dowód w razie kontroli). Jeśli tego nie zrobi to nie pozostaje ci nic innego, jak samemu go wyliczyć. Jest to w twoim przypadku 2,45% od dochodu "Loon voor loonbelasting", czyli 99,94 Euro. Zatem ubezp. społeczne to 559,06 Euro.
Oczywiście od dochodu możesz jeszcze odliczyć diety, czyli 12,6 Euro za każdy dzień pozostawania w stosunku pracy w NL.
Dochód z NL (przeliczony na złotówki po kursie z dnia wpływu pieniędzy na konto) również wpisujesz w pozycji 45 (sumujesz z polskim pracodawcą) PIT-36, a w PIT/ZG już tylko holenderski dochód.
Gdybyś miał jeszcze jakieś problemy to pisz. Pomogę.
 
 
minneola 
Poczatkujacy

Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 18
Wysłany: Nie Mar 22, 2009 7:36 pm   

yustyna napisał/a:
Rozliczenie jest naprawdę proste.


Hmm....bardzo odważnie powiedziane, ale co tam, idźmy tym tropem, w końcu innego wyjścia nie ma.

Czyli w PIT/ZG jako dochód (dla Holandii chyba kolumna C - "Dochód, o którym mowa w art.27 ust.9 i 9a ustawy") wpisujemy Loon voor loonbelasting (odpowiednio przeliczony na złotówki, kursy średnie z tabeli A NBP), a jako podatek wpisujemy pozycję Ingehouden loonheffing.

A gdzie ten dochód pomniejszamy o diety? Trzeba go już wpisać jako pomniejszony do PIT/ZG?

Ubezpieczenie społeczne dla zarobków do kwoty 17046 liczymy jako
zapłacony podatek - podatek dochodowy czyli:
1. (Ingehouden loonheffing)-(Ingehouden loonheffing)*0,0245
dla kwot od 17047 do 30631 ubezpieczenie społeczne to:
2. (Ingehouden loonheffing)-(Ingehouden loonheffing)*0,0975
Niestety na Jaroopgave mamy podatek w całości, więc pozostają do obliczenia kwoty dla których będziemy stosowali odpowiednio wzór 1 lub 2.
Niestety nie da się tego policzyć jako iloczyn dochodu i podatku (odpowiednio 34,15% dla kwot do 17046, i 41,45% dla kwot do 30631).
W moim przypadku podatek to tylko 27% od Loon voor loonbelasting, a i tak jest za wysoki, bo z kalkulatorów wynika, ze powinienem dostać zwrot. Być może jest jakaś kwota zupełnie wolna od podatku?

Oczywiście to dopiero początek pytań :-)

Qba
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Pon Mar 23, 2009 4:59 pm   

minneola napisał/a:
Czyli w PIT/ZG jako dochód (dla Holandii chyba kolumna C - "Dochód, o którym mowa w art.27 ust.9 i 9a ustawy") wpisujemy Loon voor loonbelasting (odpowiednio przeliczony na złotówki, kursy średnie z tabeli A NBP), a jako podatek wpisujemy pozycję Ingehouden loonheffing.

A gdzie ten dochód pomniejszamy o diety? Trzeba go już wpisać jako pomniejszony do PIT/ZG?

W PIT/ZG wpisujesz już dochód pomniejszony o diety. A następnie przenosisz go do PIT/36 (w części D, poz. 45). W pozycji 46 wpisujesz koszt uzyskania przychodu, który na rok 2008 wynosi 1335 zł.
Pozycję Ingehouden loonheffing (skł. na ubezp. społ. + podatek dochodowy) musisz rozdzielić na poszczególne składniki. Najlepiej aby to zrobił pracodawca. Jeśli nie chce tego zrobić to musisz wyliczyć samodzielnie. Jaki procent stanowi sam podatek jest uzależnione od twoich dochodów. Zobacz na stronie holenderskiego US
http://www.belastingdiens...rnemers-64.html
Wychodzi ci 27% zapłaconego podatku, bo wziąłeś do obliczeń całą kwotę Ingehouden loonheffing, a to nieprawda. Ingehouden loonheffing stanowi wyłącznie podatek dochodowy tylko wówczas, gdy dochód roczny jest wyższy niż 31.590 Euro.
 
 
victoria06
Poczatkujacy

Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 30
Skąd: Polska
Wysłany: Pon Mar 23, 2009 5:48 pm   Nie takie trudne.

Dla określenia holenderskiego ZUS i podatku dochodowego możemy zastosować dla I progu strukturę tj. Podatek dochodowy =Loonheffing (lub inhoudingen loonheffing) x (2,5/33,60)
"ZUS" holenderski=Loonheffing (lub inhoudingen loonheffing) -Podatek dochodowy w.wyliczony
Zawsze się będzie zgadzać dla I progu- nie zależnie od zastosowanej ulgi przy poborze podatku ( wysokość podatku jest pomniejszana o kwotę wolną od podatku wg tabeli...)
Takie rozliczenie i przeliczanie należy robić dla każdej wypłaty
więcej napisałam tu http://www.niedziela.nl/f...pic.php?t=34050

Trochę gorzej może być ze składką zdrowotną- muszą być dokumenty potwierdzajace zawrcie umowy i dowody wpłat, z tym jak tego brak to nie uwzględniamy w rozliczeniu.

Ważne rozgraniczenie loonheffing na "ZUS" i "podatek" jest dla celów rozliczenia podatku holenderskiego w Holandii. Jak otzrymamy zwrot to w następnym roku powinniśmy w PIT PL zwiększyć dochód o zwrócony 'ZUS" oraz pomniejszyć zapłacony podatek w Holandii o podate zwrócony.
_________________
Czy Polacy to Indianie Europy?
Ostatnio zmieniony przez victoria06 Pon Mar 23, 2009 5:55 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
minneola 
Poczatkujacy

Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 18
Wysłany: Pon Mar 23, 2009 9:20 pm   

yustyna napisał/a:

W pozycji 46 wpisujesz koszt uzyskania przychodu, który na rok 2008 wynosi 1335 zł.

Rozumiem, że tak jest w przypadku, kiedy zakład pracy znajduje się w miejscowości w której mieszkam, inaczej biorę kwotę 12x139,06.
yustyna napisał/a:


Wychodzi ci 27% zapłaconego podatku, bo wziąłeś do obliczeń całą kwotę Ingehouden loonheffing, a to nieprawda. Ingehouden loonheffing stanowi wyłącznie podatek dochodowy tylko wówczas, gdy dochód roczny jest wyższy niż 31.590 Euro.


Załóżmy, że zarobiłem 30000 brutto(kwota belastingplichtig loon), to wg. podanych przez Ciebie tabelek robię tak:
17579 * 33,6% = 5906(ingehouden loonheffing od kwoty 17579)
w tej kwocie mamy 2,45% podatku, czyli ubezpieczenia społeczne to (5906-5906*0,0245)=5761
(30000-17579)*41,85% = 5198(ingehouden loonheffing dla wszystkiego co powyżej 17579)
tutaj podatek wynosi 10.7%, ubezp. społeczne to 5198-5198*0,107=4642
czyli ingehouden loonheffing sumarycznie to 5906+5198
w tym ubezpieczenia 5761+4642

Jeśli więc brutto = 30000 to:
ingehouden loonheffing = 5906+5198 (według tabelek ze strony skarbówki)
Ale to nie pasuje do mojego Jaaropgave, zakładam, że jest jakaś kwota całkowicie zwolniona od podatku?
A jaka jest jej wysokość? Nie mogę tego nigdzie "wykijkać"....

Qba
 
 
victoria06
Poczatkujacy

Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 30
Skąd: Polska
Wysłany: Pon Mar 23, 2009 9:46 pm   Jarograaf jest nie przydatny do rozliczenia polskiego podatk

Podstawą są solarisy okresowe tam dokładnie są przedstawione kwoty i stopy podatkowe, ale przede wszystkim n a ich podstawie określasz okresowy zarobek podatek liczba dni w zatrudnieniu no datę zapłaty. Te dane są potrzebne do określenia kwot w przeliczeniu na złotówki wg kursu z daty zapłaty.
Czyli jeżeli tabela jest 4 tygodniowa to 13 periodów w każdym osobno obliczony dochód , podatek, zus, koszty- 30%diety i dopiero po przeliczeniu na zł suma tych pozycji.
Natomiast roczny Jarograaf ma kwoty z sumowane w euro za cały rok w związku z tym brak jest możliwości określenia wartości dochodów w zł w dacie wypłaty.
_________________
Czy Polacy to Indianie Europy?
 
 
minneola 
Poczatkujacy

Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 18
Wysłany: Pon Mar 23, 2009 10:31 pm   Re: Jarograaf jest nie przydatny do rozliczenia polskiego po

Tak, masz rację, ale na salarisach też jest: Loon voor de loonbelasting(kwota do opodatkowania) i Ingehouden Loonbelasting(podatek+ubezpieczenie).
I ja nie wiem jak pracodawca policzył ten podatek+ubezpieczenie, wg. tabel urzędu skarbowego dla pierwszego progu powinno to być conajmniej 33,60% od kwoty podstawy. A na moich salarisach jest to około 27% z podstawy.
Dodatkowo mam jeszcze wyszczególnione pozycje(może to coś rozjaśni):

Brutto (całość)
Premie wia verzekering
Pensioenpremie middelloon
loon voor de premies werknemersverz
premie ww
loon voor de inkomensafh bijdrage zvw
vergoeding werkgewer zvw
loon voor de loonbel (to podstawa do opodatkowania, jak zrozumiałem)
ingehouden loonbelasting (to podatek + ubezpieczenia)
premie zvw
premie wga
netto (netto oczywiście)


Strasznie dużo tych premii :-)

Qba

[ Dodano: Pon Mar 23, 2009 10:49 pm ]
yustyna napisał/a:

Wychodzi ci 27% zapłaconego podatku, bo wziąłeś do obliczeń całą kwotę Ingehouden loonheffing, a to nieprawda. Ingehouden loonheffing stanowi wyłącznie podatek dochodowy tylko wówczas, gdy dochód roczny jest wyższy niż 31.590 Euro.


A dla uproszczenia sprawy, potrafisz pokazać jak policzyć podatek dla kwoty brutto 25000 i potem rozbić go na czysty podatek i ubezpieczenie z zachowaniem progów?
Chodzi mi o samą metodologię, (wiem, że trzeba to na miesiące, złotówki, kursy.....).

Qba
 
 
victoria06
Poczatkujacy

Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 30
Skąd: Polska
Wysłany: Pon Mar 23, 2009 11:10 pm   Czy to teoretyczne pytanie?

1. nie da się tak określić- musi być okres, ulgi i kwoty wolne od podatku ujęte w obliczeniach- tak to obliczają pracodawcy. Tutaj nawet nie ma się sensu się na tym zastanawiać.

Nas powinno interesować tylko dochód brutto jako pdstawa opodatkowania, zapłacony podatek i jego rodzielenie zgodnie z zapisami salarisa
Nic nie da ustalenie podatku i "ZUS" w skali roku dla potrzeb rozliczenia w PL.
Są różne salarisy (jakie widziałem) ale po analizie można jasno złożyć w całość. To że wychodzi 27% to nie oznacza, że nie byłeś opodatkowany różnymi stawkami. Przykład:
osoba pierwszy raz podjęła pracę w Holandii i do momentu uzyskania nr sofi była opodatkowana 52% (to tylko podatek dochodowy) więc w salarisie są pozycje wyszczególnione kiedy zmienia się próg i jakie są potrącenia dla danego progu.
Każdy period należy analizować oddzielnie i tak przy tabeli 4 tygoniowej perc BT LH 33,60%
to ustalenie jest proste (strukturą określić) i w drugim progu również, a w następnych tylko podatek dochodowy. Czyli w początkowych miesiącach obliczenia wg I progu dopiero poźniej następuje przekroczenie progu. Jeszcze raz jarograaf roczny jest nie przydatny do rozliczenia w PL jednie można sprawdzić czy są zgodne sumy z salarisów.

Poza tym gdybanie bez dokumentów jest mało zasadne.
_________________
Czy Polacy to Indianie Europy?
Ostatnio zmieniony przez victoria06 Pon Mar 23, 2009 11:25 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group