NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak dlugo trzeba aby zaczac rozumiec/mowic po holendersku?
Autor Wiadomość
Ea
Poczatkujacy


Dołączył: 31 Gru 2006
Posty: 40
Skąd: Amstelveen
Wysłany: Nie Gru 31, 2006 7:35 pm   Jak dlugo trzeba aby zaczac rozumiec/mowic po holendersku?

Jak dlugo i jak intensywnie sie uczyliscie holanderskiego?

Gdzie?

Czy polecacie jakas szkole jezykowa?
 
 
nollewska 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 24 Sie 2006
Posty: 547
Skąd: Veghel/Torrevieja
Wysłany: Pon Sty 01, 2007 11:13 am   

Jezeli mieszkasz w Holandii, to w kazdej miejscowosci prowadzona sa kursy jezyka holenderskiego dla obcokrajowcow. Jezeli nie masz czasu na to, aby chodzic na zajecia, polecam korespondencyjna nauke jezyka holenderskiego. Poza tym zapisz sie do biblioteki i tam mozna wypozyczyc rozne ksiazki do nauki jezyka holenderskiego.
W Polsce natomiast polecam kursy ESKK (korespondencyjne) lub tez w wiekszych miejscowosciach sa organizowane kursy holenderskiego.

Kiedy mozna zaczac dobrze mowic? Trudne pytanie!
Najlepiej jest duzo sluchac tego jezyka, np. radio, kasety, programy tv, a takze czytac gazety, czasopisma itp. Poczatkowo bedzie trudno, ale trzeba przelamac bariere.

Znajoma uczyla sie jezyka holenderskiego w Holandii i w ciagu roku opanowala jezyk w stopniu doskonalym, wraz z akcentem. W chwili obecnej rozmawiajac z rodowitym holenderem, nikt nie pozna po jej akcencie, ze jest obcokrajowcem.
To wszystko zalezy od zdolnosci, checi, sluchu i motywacji.
_________________
Nollewska
www.kancelariabean.com
Kancelaria Podatkowa On-line
 
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pon Sty 01, 2007 6:02 pm   

ja po pol roku mowilam po holendersku... ale mialam stycznosc tylko i wylacznie z ludzmi, ktorzy mowia po holendersku...

mysle, ze to po jakim czasie sie mowi po holendersku zalezy od tego jak czesto ma sie kontakt z tym jezykiem i od checi nauczenia sie...
 
 
Ea
Poczatkujacy


Dołączył: 31 Gru 2006
Posty: 40
Skąd: Amstelveen
Wysłany: Pon Sty 01, 2007 8:15 pm   

To optymistyczne wiadomosci.

Ja od znajomych slyszalam ze bez 1-2 lata intensywnej (codziennej, kilkugodzinnej) nauki, nie ma szans sie nauczyc.

Ja chodze na kursy, mam kilka ksiazek, duzo rozumiem, ale wydaje mi sie ze mowic nigdy nie bede :cry:
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pon Sty 01, 2007 8:47 pm   

ja tez tak myslalam... ale jak sie przelamalam... to juz jak z gorki szlo:-)... na poczatku robilam duzo bledow gramatycznych... bo nigdy nie chodzilam na zaden kurs... ale po dwoch miesiacach chodzenia na korepetycje... zaczelam poprawnie mowic... teraz to rzadko mi sie zdarza robic bledy:-)
Ostatnio zmieniony przez Duuvelke Wto Sty 02, 2007 3:56 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
magrach
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 94
Skąd: Heerlen
Wysłany: Wto Sty 02, 2007 12:55 am   arcus

ja uczyłam sie sama i szło bardzo cięzko. Od połowy sierpnia chodze do Arcus college i dopiero teraz zaczeło sie to jakoś układać :-) Bez szkoły bym sobie nie poradziła. :idea: szkoła ta nie jest droga , 180 euro rocznie ( reszte płaci miasto )
 
 
pasQdzia 
Gaduła nad gadułami :-)

Dołączyła: 29 Sie 2006
Posty: 471
Skąd: Eindhoven
Wysłany: Wto Sty 02, 2007 1:23 pm   

oj ja tez duzo rozumiem..a mowienie to dla mnie koszmar..ale teraz dostalam taka prace ze nie mam wyjscia musze zaczac cos gadac po holendersku(jestem kelnerka) takze mysle ze to tez dla mnie bedzie duzy problem narazie ale jest ok..przynajmniej wiem ze musze sie nauczyc gadac i tyle..choc tez narazie mowie "kali chciec kali potrafic" dobrze ze narazie trafiam na sympatycznych klijentow ktorzy nie maja do mnie pretensji o bledy..a osobiscie chodze na kurs do ROC (ja place ok 300euro za rok-mialam nie placic ale nagle wyszlo ze mam) ale z tego co mi wiadomo(mowila mi p.docent moja ze od nowego roku wszyscy musze placic za caly kurs czyli ponad 6tys euro)
 
 
sylwia90
Poczatkujacy

Dołączył: 06 Sty 2007
Posty: 4
Skąd: Lelystad
Wysłany: Sob Sty 06, 2007 3:40 pm   w trakcie..

ja sie jeszcze ucze ale po miesiacu szkoly zaczynam troche kojarzyc i mowic...trudno sie przestawic ale to zalezy od tego ile czasu poswiecasz na nauke i czy sie starasz... Sluchac .. mowic i pisac :)
_________________
sylwia90
 
 
 
Beata 
Super gaduła


Wiek: 51
Dołączyła: 13 Gru 2006
Posty: 200
Skąd: Utrecht
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 9:11 am   

Ja chodzilam do ROC w Utrechcie. Kurs zaczelam w kwietniu 2005 (od zera), a w czerwcu 2006 zdalam egzamin panstwowy NT2 II. Zajecia w szkole mialam 4 razy w tygodniu po 3 godziny. Musze powiedziec, ze mialam wspaniala nauczycielke i jej duzo zawdzieczam, korzystalismy z podrecznika Code - polecam, książka z plyta do komputera.
Po zajeciach szkolnych mialam stycznosc z jezykiem ale nie caly czas, bo z moim partnerem rozmawialam po angielsku - dlugo nie moglam sie przelamac zeby zaczac mowic po holendersku - ponoc wiele osob ma ten problem :?
Ostatnio zmieniony przez Beata Pon Sty 08, 2007 11:15 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pasQdzia 
Gaduła nad gadułami :-)

Dołączyła: 29 Sie 2006
Posty: 471
Skąd: Eindhoven
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 10:31 am   

Beata ja tez korzystam z Code:)
 
 
Beata 
Super gaduła


Wiek: 51
Dołączyła: 13 Gru 2006
Posty: 200
Skąd: Utrecht
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 11:15 am   

PasQdzia
I co sadzisz o tym podreczniku? Wedlug mnie jest bardzo dobry, ma bardzo ciekawe teksty, mozna sie przy okazji duzo nauczyc o zwyczajach, kulturze, historii i geografii Holandii. No i ta plytka z cwiczeniami i filmikami, dla mnie rewelacja.
 
 
pasQdzia 
Gaduła nad gadułami :-)

Dołączyła: 29 Sie 2006
Posty: 471
Skąd: Eindhoven
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 9:10 pm   

Beata dopiero zaczynam..sama musze przerobic 10 dzialow bo zaczynam na poziomie 11..narazie ksiazka wydaje mi sie spoko wyrazista i latwa do rozszyfrowania..a co do plytki tez narazie nie mam zastrzezen..choc wolalabym ijsebreaker(chyba tak sie pisze) bo latwiejszy o wiele..;)
 
 
Achaia
Poczatkujacy

Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 18
Skąd: Z Capelle ad IJssel (blisko Rotterdamu)
Wysłany: Nie Sty 21, 2007 4:39 pm   

Hej, ja rozwniez posiadam ta ksiazke "Code..."ale niestety nie mam do niej plytki i nad tym ubolewam, moze daloby rade przeslac jej zawartosc przez mail'a i ktos bylby na tyle mily :) , jesli tak to oto moj adres : [email protected] , bede bardzo wdzieczna. Pozdrawiam
 
 
 
pasQdzia 
Gaduła nad gadułami :-)

Dołączyła: 29 Sie 2006
Posty: 471
Skąd: Eindhoven
Wysłany: Nie Sty 21, 2007 9:25 pm   

Achaia
mysle ze na mejla nie da rady..co najwyzej skopiowac plytke i wyslac poczta normalna w liscie..
 
 
Achaia
Poczatkujacy

Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 18
Skąd: Z Capelle ad IJssel (blisko Rotterdamu)
Wysłany: Pon Sty 22, 2007 6:00 pm   

Aha no tak to chyba za duzy klopot :) . No nic bede sie uczyc z TV wymowy, bedzie ciezej, ale jakos dam rade ;) .
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group