NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Brak zameldowania w NL a osrodek interesow zyciowy
Autor Wiadomość
tartarek 
Poczatkujacy

Dołączył: 25 Sie 2008
Posty: 9
Wysłany: Czw Kwi 09, 2009 5:23 pm   Brak zameldowania w NL a osrodek interesow zyciowy

Witam,
Mam pytanie.
Od wrzesnia mieszkam w Holandii legalnie wynajmujac mieszkanie i pracujac przez holenderskiego pracodawce. Do wrzesnia pracowalem w PL. Mam rowniez przyznane 30% ruling.
Z dochodow w Holandii juz sie rozliczylem poprzez PWC ale tylko z czesci holenderskiej (zgodniej z tym co PWC mi przekazalo).
Teraz jestem w PL i mnie zastanawiam czy:
- nie bedac zameldowanym w NL ale mieszkajacym tam i pracujacym legalnie jestem rezydentem Holandii?
- jesli jestem rezydentem a rozliczylem sie tylko z dochodow w NL mam zwrot 3200euro w Holandii
- jesli jestem rezydentem Holandii to czy powinienem sie rozliczac z calego roku w NL lacznie z dochodami z PL
- jelsi nie jestem rezydentem Holandii to czy rozliczajac sie w PL wykazuje wszystkie dochodu lacznie z tymi z NL do obliczenia progu podatkowego i odnizonego o zaplacony podatek w NL? (daje to kwote 8200zl do doplaty)
- jelsi nie jestem rezydentem to czy moge rozliczyc sie w PL tylko z dochodow w Polsce? (doplata 2300zl)

Niestety przebywam teraz w Polsce przez tydzien i nie moge sie skontaktowac z biurem PWC w Holandii aby stwierdzic, ktore z powyzszych jest wlasciwe.
W Polsce w 4 (!) biurach podatkowych mowia inaczej i jest jedna wielka niewiadoma.

Dziekuje za konkretna odpowiedz. Bardzo docenil bym jesli to mozliwe linki lub regulacje prawne (ustawy) to wyjasniajace.

Pozdr i Wesolych Swiat
Slawek

- jesli nie jestem rezydentem to czy w PL moge rozliczam sie tylko czesci zarobionej w PL (daje to kwote 2300zl do doplaty)
Ostatnio zmieniony przez tartarek Czw Kwi 09, 2009 5:25 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Czw Kwi 09, 2009 8:56 pm   

Jeśli przebywasz w Holandii od września, to za ubiegły rok musisz się rozliczyć w Polsce. Aby być rezydentem innego kraju musisz przebywać poza Polską co najmniej 183 dni. W twoim przypadku ten warunek nie został spełniony. Poza tym polski US musi wiedzieć, że zmieniłeś adres zamieszkania, zatem musisz zaktualizować swoje dane poprzez złożenie do US druku NIP-3, w którym wpisujesz aktualny adres zamieszkania (adres zameldowania nie ma żadnego znaczenia do celów podatkowych). Dodatkowo w Holandii musisz uzyskać Certyfikat Rezydencji CFR-1, o który polski US może również poprosić.
Bardzo ważny jest również ośrodek interesów życiowych.
W oparciu o art. 3 ust.1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za
osoby podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce uznaje się
osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium RP.
Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
uważa się osobę fizyczną, która:
1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub
gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku
podatkowym.
Spełnienie choćby jednego z w/w warunków spowoduje, że dana osoba będzie uznana za
mającą miejsce zamieszkania w Polsce, a tym samym podlegającą nieograniczonemu
obowiązkowi podatkowemu, co oznacza w praktyce rozliczenie wszystkich uzyskanych
w danym roku podatkowym dochodów w Polsce.
Z kolei ust.2a tego artykułu stanowi, że osoby fizyczne, jeżeli nie mają na
terytorium RP miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od
dochodów (przychodów) na terytorium RP (ograniczony obowiązek podatkowy).
W szczególności mogą to być przychody z:
1) pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku
służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy,
bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
2) działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez
względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
3) działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
4) położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze
sprzedaży takiej nieruchomości.
Wymienione przepisy stosuje się zgodnie z przepisami umów o zapobieganiu
podwójnemu opodatkowaniu.
Za centrum interesów życiowych uważa się miejscowość, w której osoba
przebywa z zamiarem stałego pobytu. Można zatem stwierdzić, że jest to takie miejsce,
w którym dana osoba przebywa przez dłuższy czas i z którym jest związana osobiście,
rodzinnie czy też zawodowo.
Miejsce zamieszkania należy odróżnić od miejsca czasowego pobytu, tzn. miejsca,
w którym przebywa dana osoba w określonym czasie, nie mając jednak zamiaru
przebywania na stałe. O tym, czy pobyt ma charakter czasowy czy też nie, muszą
każdorazowo rozstrzygać okoliczności danego przypadku. Wyjazd poza granice Polski
w celach zarobkowych lub kształcenia, nie oznacza utraty stałego miejsca zamieszkania.
Dowodem potwierdzającym zmianę miejsca swoich interesów życiowych jest
CERTYFIKAT REZYDENCJI (CFR-1)
O rezydencji podatkowej decyduje sam podatnik, wskazując swoje miejsca zamieszkania.
Podatnik może również zwrócić się do organu administracji podatkowej państwa w którym
przebywa, o wydanie mu certyfikatu rezydencji, który stanowi potwierdzenie, że w danym
państwie znajduje się jego miejsce zamieszkania.
W Polsce - na wniosek podatnika organ podatkowy, działając na podstawie art. 306l
Ordynacji podatkowej, wydaje zaświadczenie o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla
celów podatkowych (CFR-1). Certyfikaty takie wydają również władze podatkowe innych
państw.
Zgodnie z art. 29 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz umowami
o zapobieganiu podwójnego opodatkowania, przedstawienie certyfikatu rezydencji danego
kraju może mieć wpływ na zastosowanie obniżonej stawki podatku od dochodu
uzyskanego w innym państwie lub niedobranie podatku.

Jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, to rozliczasz się z dochodu osiągniętego w Polsce i w Holandii.
Ostatnio zmieniony przez yustyna Czw Kwi 09, 2009 9:01 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
calendargirl288 
Super gaduła

Pomogła: 7 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 314
Skąd: Amsterdam / Gliwice
Wysłany: Czw Kwi 09, 2009 10:26 pm   

Czyli dobrze rozumiem, że jeżeli cały rok (bez może 10 tygodni) mieszkałam i pracowałam w Holandii, a w Polsce nie zarobiłam ani grosza, to nie muszę wypełniać polskich PITów? Proszę o odpowiedź, bo naprawdę spędza mi to sen z powiek, a czasu coraz mniej...
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Czw Kwi 09, 2009 10:30 pm   

A NIP3
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Pią Kwi 10, 2009 5:46 pm   

calendargirl288 napisał/a:
Czyli dobrze rozumiem, że jeżeli cały rok (bez może 10 tygodni) mieszkałam i pracowałam w Holandii, a w Polsce nie zarobiłam ani grosza, to nie muszę wypełniać polskich PITów? Proszę o odpowiedź, bo naprawdę spędza mi to sen z powiek, a czasu coraz mniej...

Niestety musisz się rozliczyć, gdyż nie powiadomiłaś polskiego US o zmianie adresu zamieszkania (druk NIP-3). Zupełnie nie rozumiem twojej obawy przed rozliczeniem się z holenderskich dochodów jeśli pracowałaś tylko w Holandii. Przecież mamy ulgę abolicyjną, tzn. że nie dopłacisz ani grosza. Rozliczasz się tylko informacyjnie. Tak będzie do czasu, aż Polska i Holandia podpiszą nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.
 
 
calendargirl288 
Super gaduła

Pomogła: 7 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 314
Skąd: Amsterdam / Gliwice
Wysłany: Pią Kwi 10, 2009 6:36 pm   

wiem, że jest ulga abolicyjna, ale ja nie wiem jak powypełniać PITY. Czytałam, że jakieś diety 30% się oblicza i nie wiem od czego i czy to sie potem odejmuje czy dodaje i też od czego... a teraz jest już za późno na druk NIP-3?
 
 
tartarek 
Poczatkujacy

Dołączył: 25 Sie 2008
Posty: 9
Wysłany: Sob Kwi 11, 2009 12:06 pm   

yustyna - bardzo dziekuje za konkretna odpowiedz.

Wesolych Swiat

Slawek
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Sob Kwi 11, 2009 6:18 pm   

calendargirl288 napisał/a:
a teraz jest już za późno na druk NIP-3?

Zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-3 należy dokonać w terminie 30 dni od daty zaistnienia zmiany, tzn. odpowiednio od daty zmiany miejsca zamieszkania. Jeżeli podatnik nie złożył zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-3 w terminie, powinien jak najszybciej dopełnić tego obowiązku, a w praktyce nie powinny wyniknąć z opóźnienia żadne negatywne dla niego konsekwencje.

W każdej chwili możesz złożyć druk NIP-3, jednak aktualizacja będzie ważna dopiero od momentu jej zgłoszenia. Zatem nie obejmie kilku lat, czy miesięcy wstecz. Jednak przed zgłoszeniem zmiany miejsca zamieszkania (oraz koniecznie zagranicznego numeru identyfikacyjnego dla celów podatkowych, czyli BSN) odpowiedz sobie na pytanie, gdzie jest centrum twoich interesów życiowych.
 
 
calendargirl288 
Super gaduła

Pomogła: 7 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 314
Skąd: Amsterdam / Gliwice
Wysłany: Sob Kwi 11, 2009 10:08 pm   

Na chwilę obecną centrum moich interesów zyciowych na pewno jest w Holandii jako, że mieszkam tu i pracuję przez okrągły rok i na pewno przez parę lat jeszcze tak będzie.

W takim razie chyba muszę się rozliczyć i złożyć ten druk NIP-3... żeby nie było żadnych problemów.

Yustyna, widzę, że znasz się na tych sprawach, więc wiesz może jak to jest z tymi dietami, o które pytałam?
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Nie Kwi 12, 2009 8:29 am   

calendargirl288 napisał/a:
jak to jest z tymi dietami, o które pytałam?

Od dochodu brutto (przed przeliczeniem na złotówki) odliczasz 12,60 Euro za każdy dzień, w którym pozostawałaś w Holandii w stosunku pracy. Po odliczeniu diet przeliczasz euro na złotówki po kursie NBP z dnia wpływu pieniędzy na twoje konto (zatem każdy miesiąc oddzielnie). Możesz odliczyć jeszcze skł. na ubezp. społeczne od dochodu i skł. na ubezp. zdrowotne od podatku, ale w twoim przypadku nie musisz tego robić, bo i tak cały należny w Polsce podatek pokryje ulga abolicyjna (gdyż pracowałaś tylko w Holandii).
Wypełniasz PIT-36, PIT/ZG oraz PIT/O.
 
 
calendargirl288 
Super gaduła

Pomogła: 7 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 314
Skąd: Amsterdam / Gliwice
Wysłany: Nie Kwi 12, 2009 7:18 pm   

i NIP-3 też powinnam z tym wysłać, tak? Czy namieszam jeżeli się rozliczę a oprócz tego wyślę druk NIP-3?

Dzięki yustyna za odpowiedz :)

aa jeszcze jedno. co oznacza 'w stosunku pracy'? tylko dni które faktycznie przepracowałam? ;> bez dni wolnych (z reguły 2 w tygodniu, ale czasem wiecej czasem mniej i teraz ciężko to będzie obliczyć) i urlopów?
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Pon Kwi 13, 2009 1:12 pm   

calendargirl288 napisał/a:
i NIP-3 też powinnam z tym wysłać, tak? Czy namieszam jeżeli się rozliczę a oprócz tego wyślę druk NIP-3?

Dzięki yustyna za odpowiedz :)

aa jeszcze jedno. co oznacza 'w stosunku pracy'? tylko dni które faktycznie przepracowałam? ;> bez dni wolnych (z reguły 2 w tygodniu, ale czasem wiecej czasem mniej i teraz ciężko to będzie obliczyć) i urlopów?

Za rok 2008 powinnaś się rozliczyć. Składasz powyższe pity.
Za rok 2009 albo składasz NIP-3, albo się rozliczasz. Nie możesz zmienić miejsca zamieszkania (rezydencji podatkowej) i rozliczać się nadal jak polski rezydent podatkowy. Jedno drugiemu przeczy, czyli namieszasz.
Pozostawać w stosunku pracy oznacza, że pracujesz w Holandii. Od dni wolnych od pracy (weekend) i urlopów również odliczasz diety. Nie odliczasz diet od dni, w których przebywałaś w Polsce.
 
 
tomkod 
Nieśmiały użytkownik

Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 57
Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 12:53 pm   

Witam

Mój przypadek jest nieco podobny ale totalnie nie mam pojecia jak powinienem sie zachowac w tych podatkach.

Zacząłem prace w Holandii od września 2008 roku. Cały 2008 rok nie było mnie w Polsce, ponieważ przebywałem w Niemczech, gdzie nie pracowałem i nie otrzymywałem żadnego dochodu. Dopiero od września 2008 znalazłem pracę w Holandii. Pracuję tu do dzisiaj i pewnie jeszcze trochę popracuję. Nie mając większego pojęcia o podatkach złożyłem poprzez Tax-Pol dokumenty o rozliczenie podatku z 2008 roku pracy w Holandii. Z tego co wyczytałem powyżej muszę się także rozliczyć w Polsce, mimo iż nie uzyskałem tam żadnego dochodu w tym roku podatkowym.
Teraz moje pytania:
- Czy dobrze zrobiłem składając dokumenty o zwrot podatku za pracę 4 miesięcy w Holandii?
- Co muszę zrobić, żeby w Polskim US być na czysto? Jaki pity muszę złożyć, co wypełnić?
Dodam, że na dzień dzisiejszy nie jestem zameldowany w Holandii. Nie mam NIP3.
- Z tego co wyczytałem wyżej muszę złożyć PIT36?
Na stronie http://pitroczny.onet.pl jest możliwe rozliczenie On-line, jednak można tylko wypełnić tam PIT37 z dodatkami. Wychodzi na to, że dalej muszę złożyć zeznanie podatkowe w formie papierowej?
-
yustyna napisał/a:

Od dochodu brutto (przed przeliczeniem na złotówki) odliczasz 12,60 Euro za każdy dzień
Wypełniasz PIT-36, PIT/ZG oraz PIT/O.

Czy ta kwtoa 12,6 € jest stała dla Holandii? Czy oblicza ją się na jakiejś podstawie?

Z góry dzięki za odpowiedź!
Ostatnio zmieniony przez tomkod Pon Kwi 20, 2009 1:59 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
calendargirl288 
Super gaduła

Pomogła: 7 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 314
Skąd: Amsterdam / Gliwice
Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 5:33 pm   

yustyna napisał/a:

Za rok 2008 powinnaś się rozliczyć. Składasz powyższe pity.
Za rok 2009 albo składasz NIP-3, albo się rozliczasz. Nie możesz zmienić miejsca zamieszkania (rezydencji podatkowej) i rozliczać się nadal jak polski rezydent podatkowy. Jedno drugiemu przeczy, czyli namieszasz.
Pozostawać w stosunku pracy oznacza, że pracujesz w Holandii. Od dni wolnych od pracy (weekend) i urlopów również odliczasz diety. Nie odliczasz diet od dni, w których przebywałaś w Polsce.


Jesteś po prostu wspaniała. :) Dzięki za odpowiedzi. Czyli teraz muszę szybko wypełnić PITy i je wysłać priorytetem, żeby zdążyły :P A ten druk NIP-3 mam wysłać dopiero na początku 2010, czy wcześniej?
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 5:58 pm   

calendargirl288 napisał/a:

NIP-3 mam wysłać dopiero na początku 2010, czy wcześniej?

Źle mnie zrozumiałaś. Napisałam:
"Za rok 2009 albo składasz NIP-3, albo się rozliczasz. Nie możesz zmienić miejsca zamieszkania (rezydencji podatkowej) i rozliczać się nadal jak polski rezydent podatkowy. Jedno drugiemu przeczy, czyli namieszasz."
Faktycznie można to było opacznie zrozumieć, więc już wyjaśniam.
Chodziło mi o to, że jeśli chcesz rozliczać się w kolejnych latach w Polsce (jako, że jest ulga abolicyjna i nie trzeba dopłacać), to nie powinnaś składać druku NIP-3, bo jedno przeczy drugiemu.
Jeśli ty jednak nie chcesz się już od 2009 roku rozliczać się w Polsce, to oczywiście druk NIP-3 powinnaś złożyć jak najszybciej (najpóźniej w czerwcu br.).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group