NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyłączenie z progresją, a składka "społeczna"
Autor Wiadomość
minneola 
Poczatkujacy

Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 18
Wysłany: Nie Kwi 19, 2009 1:13 am   Wyłączenie z progresją, a składka "społeczna"

Witam,

Czy dla metody "progresywnej" można odliczyć od podstawy składkę zapłaconą na holenderskie ubezpieczenia społeczne?

Qba
 
 
robin 
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 14
Wysłany: Nie Kwi 19, 2009 4:56 pm   

Mozna

cytat
Na podstawie przepisów, które weszły w życie 1 grudnia 2008 roku, w swoim zeznaniu rocznym możesz odliczyć składki ubezpieczeniowe na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne opłacone za granicą. Możesz to zrobić, jeśli pracowałeś w państwie członkowskim Unii Europejskiej, w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub w Szwajcarii.

Uwaga!

Nie możesz odliczyć w Polsce zagranicznych składek, których podstawę stanowił dochód zwolniony z opodatkowania, ani składek, które już wcześniej zostały odliczone od dochodu w którymś ze wspomnianych państw. Ważne jest też sprawdzenie, czy zapłacone przez ciebie składki były składkami na ubezpieczenie społeczne, czy zdrowotne. Pierwsze bowiem odlicza się od dochodu, a drugie od podatku i łatwo tu o pomyłkę.
koniec cytatu
 
 
minneola 
Poczatkujacy

Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 18
Wysłany: Nie Kwi 19, 2009 6:58 pm   

Mylisz się(nie zrozumiałeś pytania).

PITa z dochodów holenderskich rozliczamy metodą proporcjonalną i wychodzi nam niezły podatek. Ale mamy ulgę, którą trzeba policzyć jako różnicę pomiędzy podatkami wyliczonymi metodą proporcjonalną i progresywną.
I właśnie o tę ostatnią pytałem, jak się w międzyczasie dowiedziałem nie uwzględniamy w niej żadnych składek a tylko koszty uzyskania i diety.
W metodzie proporcjonalnej oczywiście odliczamy składki.

Qba
 
 
robin 
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 14
Wysłany: Nie Kwi 19, 2009 7:34 pm   

Wiem o co pytales jako ze sam dzisiaj wypelniam pita i obliczam ulge abolicyjna. Masz natomiast racje ze sie myle. Nie mozna odliczyc skladek ktorych podstawe stanowi dochod zwolniony, a w metodzie wylaczenia z progresja dochod zagraniczny jest zwolniony z opodatkowania. Czyli masz racje ze tylko koszty uzyskania i diety.

Pozdrawiam
 
 
wahaz79 
Poczatkujacy

Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 5
Wysłany: Nie Kwi 19, 2009 9:06 pm   

Skoro ulga na czasie to szybkie pytanie. Obliczam proporcjonalnie i mam powiedzmy do zapłaty 3500. Obliczam z wyłączeniem i do zapłaty 2000. Teraz ulga...

Policzona jako różnica podatku z proporcjonalnego (podatek PL minus podatek NL przed odliczeniem składek zdrowotnych i zaliczki) oraz podatku z wyłaczenia (dochód polski pomnożony przez stope procentową również przed odliczeniem tym razem jednej składki zdrowotnej i zaliczki) jest policzoną dobrze? Na tych właśnie etapach? Czy jeżeli wyszła 5tys to wstawiam ją do pita liczonego dokładnie metodą proporcjonalnego odliczenia (ze wszystkimi składkami PL i NL)? Przy takim czyms wychodzi więc nadpłata podatku (3500 - 5000 -> 1500 zwrotu).

Dobrze rozumuję i liczę? Dzięki za odp
 
 
minneola 
Poczatkujacy

Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 18
Wysłany: Nie Kwi 19, 2009 11:26 pm   

wahaz79 napisał/a:
Skoro ulga na czasie to szybkie pytanie. Obliczam proporcjonalnie i mam powiedzmy do zapłaty 3500. Obliczam z wyłączeniem i do zapłaty 2000. Teraz ulga...

Policzona jako różnica podatku z proporcjonalnego (podatek PL minus podatek NL przed odliczeniem składek zdrowotnych i zaliczki) oraz podatku z wyłaczenia (dochód polski pomnożony przez stope procentową również przed odliczeniem tym razem jednej składki zdrowotnej i zaliczki) jest policzoną dobrze? Na tych właśnie etapach? Czy jeżeli wyszła 5tys to wstawiam ją do pita liczonego dokładnie metodą proporcjonalnego odliczenia (ze wszystkimi składkami PL i NL)? Przy takim czyms wychodzi więc nadpłata podatku (3500 - 5000 -> 1500 zwrotu).

Dobrze rozumuję i liczę? Dzięki za odp


Tzn. Twój podatek proporcjonalny wyszedł mniejszy niż progresywny?
Dla podanych 3500 i 2000 to ulga do PIT0 = 1500
Czyli musisz dopłacić 2000.
Jeszcze jest coś takiego jak(wzięte z broszurki na www.mf.gov.pl):


Metoda proporcjonalnego odliczenia:
a) dochód uzyskany w Polsce = 30 000 zł
b) dochód uzyskany za granicą = 20 000 zł
c) podatek zapłacony za granicą = 5000 zł
d) razem dochód (a + b) = 50 000 zł
e) podatek polski wg skali podatkowej od 50 000 zł = 9519,25 zł
f) podatek zagraniczny do odliczenia od podatku polskiego
= 9519,25 x 20 000/50 000=3807,70 zł
g) podatek do zapłacenia w Polsce: 9519,25-3807,70
minus zaliczki wpłacone w Polsce = 5711,55 zł


Chodzi o to by podatek zagraniczny nie pomniejszał podatku polskiego, ale w Holandi generalnie podatek jest niższy, więc tak się nie dzieje.
A rozbiłeś podatek na podatek i składki?
Dla dochodu do 17046 euro podatek dochodowy to tylko 2,45% z zapłaconego "podatku".

Qba
 
 
wahaz79 
Poczatkujacy

Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 5
Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 12:08 am   

Hmmmm... Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Właśnie dla mnie to dziwne ponieważ znalazłem parę przykładów obliczania ulgi abolicyjnej i według nich liczę. Gdybym liczył ulgę jako różnicę 3500-2000 to jest to liczone od "kwoty do zapłaty/nadpłaty". Z definicji ulga na moje jest liczona od róznicy pól 175 w PIT czyli "Podatek"

Cytat:
Odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z art. 27 ust. 9 albo 9a ustawy o PIT (zgodnie z metodą odliczenia proporcjonalnego), a kwotą podatku obliczonego od tych dochodów, przy zastosowaniu do tych dochodów zasad określonych w art. 27 ust. 8 ustawy o PIT (zgodnie z metodą wyłączenia z progresją).


Więc wygląda u mnie to mniej więcej tak:

a) dochód PL bez odliczania społecznego - 46323pln
b) społeczne 6575, zdrowotne 3207

c) dochód NL (diety, koszty) - 42846pln
d) społeczne 8288pln, zdrowotne 3767, podatek 2356 (większy czas był płacony po wyższej stawce z założeniem dochodów ponad 17k euro lecz... odszedłem z pracy)

Teraz obliczenia:
proporcjonalne:
dochód - 89169
dochod minus skladki pl nl - 89169-8288-6575=74306
podatek z progu: 16811
podatek - podatek nl = podatek należny od dochodu czyli : 14455
I to w polu 175 i to brane do ulgi abolicyjnej
pozniej to juz wiadomo... od tego odjąć oba zdrowotne i zaliczka i wyjdzie ok. 3700 do zaplaty

wyłaczenie
dochod to polski + holenderski minus tylko spoleczna PL : 82594
podatek z progu : 19297
S% = 0,2336
Podatek należny od dochodu: 0,2336*(46323-6575)=9285
I to w polu 175 i to brane do ulgi abolicyjnej
pozniej to juz wiadomo... od tego odjąć jedno zdrowotne i zaliczka i wyjdzie ok. 2100 do zaplaty

Teraz ulga. Zgodnie z tym co napisałem na początku ulgę liczymy od tych podatków pogrubionych.
14455-9285=5179
Ją do PITa z proporcjonalnego i wtedy mamy 3700-5179 = nadpłata!

Prośba - czy ktoś może sprawdzić ten tok myślenia i jeżeli faktycznie mam ją obliczać jako róznicę zaległości/nadpłaty dać odpowiedz? Wiem, że dziwnie to wygląda ale w necie nigdzie jasno napisanego przykładu bądź określeń znaleźć nie mogę.

[ Dodano: Pon Kwi 20, 2009 2:42 pm ]
Yeah! :> Po telefonie do KIP potwierdzam - liczymy według pól 175 i mimo iż w obu metodach podatek wyszedł do zapłaty to po odliczeniu ugli - NADPŁATA więc zwrot :>
 
 
robin 
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 14
Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 3:36 pm   

W zadnym wypadku ulga abolicyjna nie spowoduje ze zaplacisz mniejszy podatek niz gdybys zaplacil osiagajac tylko polskie dochody gdyz polski fiskus nie moze "sponsorowac" holenderskiego.

Ulge abolicyjna wpisujesz w pozycji 180 formularza PIT-36 i w ten sposob sprowadzac podatek nalezny do wysokosci podatku naleznego wg. metody wylaczenia z progresja (bo o to chodzi). I tak ok tych 9 tys odejmujesz polskie skladki zdrowotne i polska zaliczke i masz 2 100 do doplaty.

Pozdr
 
 
wahaz79 
Poczatkujacy

Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 5
Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 5:32 pm   

Prawda... Tyle, że do zaliczek wrzucam jeszcze zdrowotne zapłacone w holandii czyż nie?

Cytując za informacją ministerstwa pt (2008_praca_za_granica.pdf) "Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą"

Cytat:
Odliczenia od podatku

Podatek dochodowy obliczony zgodnie z obowiązującą w danym roku skalą podatkową,
w pierwszej kolejności ulega obniŜeniu o kwotę pobranej bądź opłaconej składki
na ubezpieczenie zdrowotne.

Odliczeniu podlegają składki, o których mowa w ustawie o świadczeniach opieki
zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz składki zapłacone
do zagranicznych systemów ubezpieczeń zdrowotnych
w krajach członkowskich UE lub
w innym państwie naleŜącym do EOG (w 2008 r. w Norwegii i Islandii).

Zatem podatnik, osiągający dochody z pracy wykonywanej za granicą, ma moŜliwość
odliczenia opłaconych w roku podatkowym składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Odliczenie to nie moŜe jednak przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru składki.

Dodatkowo, od podatku dochodowego pomniejszonego o kwotę składki
na ubezpieczenie zdrowotne, podatnik ma prawo odliczyć kwotę stanowiącą iloczyn
liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek, określonej
w pierwszym przedziale skali podatkowej, jeŜeli w roku podatkowym wychowywał
własne lub przysposobione dzieci.

Podatnik uzyskujący przychody z tytułu pracy najemnej wykonywanej za granicą,
do których ma zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego, ma prawo odliczyć
od podatku dochodowego pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne,
kwotę stanowiącą róŜnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z metodą odliczenia
proporcjonalnego, a kwotą podatku obliczonego za ten rok podatkowy przy zastosowaniu
do przychodów z tytułu pracy najemnej wykonywanej za granicą - metody wyłączenia
z progresją (ulga, o której mowa w art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób
fizycznych).


wynika, że odliczasz i ulgę i składki zagraniczne.

Jutro się jednak upewnię i zadzwonię do KIPu :>
Ostatnio zmieniony przez wahaz79 Pon Kwi 20, 2009 7:10 pm, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
robin 
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 14
Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 8:03 pm   

Mozna odniesc takie wrazenie z tego tekstu, jednakze maja na mysli tylko skladke polska. W ostatecznym rezultacie skladka zagraniczna wogole nie jest brana pod uwage przy wyliczeniach ulgi abolicyjnej i ustalaniu podatku.
 
 
chemik women
Poczatkujacy

Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 32
Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 9:02 pm   

Mam takie pytanie, po co komplikowac sobie zycie skoro jest program do obliczenia PIT-ow. Tzn raz liczymy dochody polskie + holenderskie tak jak np niemieckie ( nie odliczamy tu zadnych skladek zagranicznych jedynie polskie skladki zdrowotne i spoleczne)i wychodzi nam jakis podatek pod warunkiem ze pracowalismy w Polsce a nastepnie te same dochody liczymy zgodnie z ustyawa 27 z odliczeniem skladki na ubezpieczenia spoleczne i zdrowotne.
A potem odejmujemy jedno od drugiego , roznice wpisujemy jako ulge w pozycje 180 a to co zostaje placimy jako niby podatek.

Czy moje rozumowanie jest zle?

Pozdrawiam
 
 
minneola 
Poczatkujacy

Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 18
Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 10:52 pm   

Masz rację, ale nawet w taki sposób wychodzi zwrot w polskim US.
Poza tym warto wiedzieć jak się to liczy, jak skarbowy się przyczepi to nie powiesz, że "bo tak wyszło z programu".

BTW, jest może jeszcze ktoś na forum komu wyszedł zwrot podatku przy uwzględnieniu holenderskiej składki zdrowotnej?
Trochę podejrzenie taki zwrot wygląda, ale metodzie podanej przez wahaz79 trudno coś zarzucić.

Qba
 
 
wahaz79 
Poczatkujacy

Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 5
Wysłany: Wto Kwi 21, 2009 8:24 am   

Po telefonie do Krajowej Informacji Podatkowej i rozmowie z pewnym trochę ;> mało rozgarniętym Panem (ale konsultował w tle z innymi) dostałem odpowiedź - przy zastosowaniu ulgi abolicyjnej również odliczam składki na ubezpieczenie zdrowotne NL. Dostałem też wiadomość iż te składki powinnienem odliczyć jako pierwsze a dopiero później ulgę co jest oczywistym lecz ma znaczenie (gdybym najpierw odjął ulgę to bym musiał zmniejszyc składkę do poziomu podatku 0).

Więc widocznie nadpłata może być. Tak uzupełniam zeznanie :P Dziękuję wszystkim zainteresowanym

ps. zadzwoniłem i do I US w Bydgoszczy - usłyszałem to samo. Ulga nie ma znaczenia ponieważ ona jako tako nie zwalnia żadnego dochodu z opodatkowania itp itd i od dochodu holenderskiego podatek był liczony. (w wyłaczeniu wiadomo - dochod zwolniony - stopa procentowa od polskiego)

ps2. W II US nie wiedziano nawet że jest taka ulga. Próbowano mi wmówić, żed abolikcja była do 6 lutego i już za późno... Ech... Został III US jeszcze :>

ps3. ostatecznie po telefonach do 20 US w Polsce (odebrały 2 o tej porze - nie do pomyslenia w europie :) ) US w Gdyni oraz w Poznaniu potwierdził mi że składkę odliczam, ulge abolicyjną również i bez problemu przy takim tylko czymś (brak innych ulg) może wyjść nadpłata podatku.
Ostatnio zmieniony przez wahaz79 Wto Kwi 21, 2009 9:48 am, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
chemik women
Poczatkujacy

Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 32
Wysłany: Wto Kwi 21, 2009 12:57 pm   

a ja mam inen pytanie, a jak ze skladka spoleczna w nl??? czy tez ja wpisuje do PIT-u ? jak wiadomo ona pomniejsza sume od ktorej liczy sie podatek? w nl placimy podatek + ubezpieczenia spoleczne jako calosc. czyli po rozbicu moge odliczyc podatek i skladke spoleczna???
wszyscy mowia tylko o zdrwotnej wiec co z ta druga?
dziekie za odpowiedzi
 
 
wahaz79 
Poczatkujacy

Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 5
Wysłany: Wto Kwi 21, 2009 1:06 pm   

Oczywiście że możesz. W metodzie proporcjonalnego odliczenia. W wyłaczenia już nie. Powyżej masz moje cyferki :> Tam praktycznie krok po kroku policzone podatki. Oczywiście najbardziej żmudnym krokiem to policzenie dochodu NL ale od czego jest Excel
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group