NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nasze dzieci w holenderskich szkolach.
Autor Wiadomość
malgosiaxx
Gaduła

Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 138
Wysłany: Wto Paź 23, 2007 4:15 pm   

Witaj Monika25,widze ze juz sobie poradzilas i znalazlas temat o przedszkolach.Tam inni pisza obszernie na ten temat.Powodzenia :)
_________________
"Zaba ze studni nie wie,co to ocean"
 
 
ETSZ
Poczatkujacy

Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 9
Wysłany: Pią Gru 07, 2007 1:58 pm   

Witam
Mój mąż pracuje w NL. Postanowiliśmy, że ja i nasz syn (9 lat) na początku przyszłego roku przeprowadzimy się do NL. Syn obecnie uczy się w Polsce w 3 klasie podstawowej. Nie wiemy do jakiej szkoły najlepiej go zapisać, aby się szybko zaakceptował. Czy są jakieś różnice programowe, które trzeba zaliczyć? Czytałam na forum, że są różne szkoły, które mniej lub bardziej indywidualnie podchodzą do ucznia. Czy możemy go przenieś w trakcie roku szkolnego, czy lepiej poczekać na rozpoczęcie nowego roku szkolnego a ten czas poświęcić w Polsce na naukę języka?
Pozdrawiam :D
 
 
MAARIT 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 9 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 13 Cze 2007
Posty: 479
Wysłany: Pią Gru 07, 2007 10:17 pm   

tutaj mozna zaczac nauke w kazdej chwili ,nie trzeba czekac do rozpoczecia roku pozdrawiam
 
 
 
RobKAM 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 25 Wrz 2007
Posty: 666
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Sob Gru 08, 2007 8:16 pm   

ETSZ napisał/a:
Witam
Mój mąż pracuje w NL. Postanowiliśmy, że ja i nasz syn (9 lat) na początku przyszłego roku przeprowadzimy się do NL. Syn obecnie uczy się w Polsce w 3 klasie podstawowej. Nie wiemy do jakiej szkoły najlepiej go zapisać, aby się szybko zaakceptował. Czy są jakieś różnice programowe, które trzeba zaliczyć? Czytałam na forum, że są różne szkoły, które mniej lub bardziej indywidualnie podchodzą do ucznia. Czy możemy go przenieś w trakcie roku szkolnego, czy lepiej poczekać na rozpoczęcie nowego roku szkolnego a ten czas poświęcić w Polsce na naukę języka?
Pozdrawiam :D


Moim zdaniem im wczesniej tym lepiej.Na poczatku pojdzie do klasy,gdzie bedzie sie uczyl jezyka .
 
 
ETSZ
Poczatkujacy

Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 9
Wysłany: Pon Gru 10, 2007 9:24 pm   

Bedziemy mieszkać w Geldermalsen (droga A15 na Roterdam, przy zjeżdzie na Utrecht).
Czytałam na forum o tej szkole co jest bardzo przyjazna uczniom ale trudno się do niej dostać. Jak ona się nazywa? Kiedy w NL zaczyna i kończy się rok szkolny? Na co powinnam zwrócić uwagę przy wyborze szkoł?
Rozumiem, że syn najpierw będzie chodził do szkoły i uczył się tylko języka, czy będzie miał również normalne kierunkowe przedmioty (jak takie w ogóle są)? Jako 9 latek będzie w grupie 6 czy najpierw musi przejść testy kwalifikacyjne?
Osobiście jestem bardzo przerażona i pełna obaw w tej kwestii.
Pozdrawiam
 
 
RobKAM 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 25 Wrz 2007
Posty: 666
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Śro Gru 12, 2007 2:31 pm   

Nie masz sie czym martwic :) W kazdej szkole jest mnostwo dzieci roznych narodowosci i nie beda patrzec na twoje dziecko jak na "zjawisko".Ja jeszcze nie spotkalam sie z dyskryminacja mojego dziecka,jest zachwycony szkola,ma mnostwo kolegow,nawet przyjaciol.Dzieci tutaj sa otwarte i pozytywnie nastawione do siebie nawzajem.Oczywiscie zdarzaja sie odstepstwa,ale to wszedzie.Nauczycielki bardzo pomagaja w nauce.
Jak my zapisalismy naszego synka to byl pierwszym Polakiem,ja nic po Holendersku nie mowilam,ale nauczycielki znaja angielski,nawet jak w tym jezyku zbyt dobrze sie nie dogadujesz to nikt palcami nie wytyka.Teraz w tej szkole do ktorej chodzil jest baaaardzo duzo Polakow,bedzie razniej.
Na poczatku bedzie sie uczyl tylko jezyka,zeby zrozumiec cokolwiek innego,potem beda stopniowo wprowadzac przedmioty z klasy wiekowej.
Tutaj nie czeka sie na rozpoczecie roku tylko idziesz,zapisujesz i nastepnego dnia dziecko idzie do szkoly.Jak zapisywalam corke znajomych to ona nawet zostala w szkole tego samego dnia,Jakub musial podzielic sie z nia kanapkami :) .Jak sie zameldujecie,to momentalnie przychodzi pismo wzywajace do zapisania dziecka do szkoly,niewazne czy to czerwiec czy styczen.
Pytaj jakby cos ok? :)
Z doswiadczenia wiem,ze najlepiej jest zapisac do klasy,gdzie dziecko bedzie sie uczylo jezyka a nie do zwyklej.Nauka trwa o wiele szybciej i jest mniej stresujaca.
 
 
tina 
Poczatkujacy


Dołączyła: 06 Sty 2008
Posty: 8
Skąd: Ciechocinek/Toruń
Wysłany: Nie Sty 06, 2008 10:43 pm   

Witam,
Bardzo mnie cieszy to co piszecie o tolerancji systemie rekrutacji jestem wręcz zachwycona.
Jestem w 2 LO(1 semestr zaraz się kończy i prawdopodobnie nie czekamy do końca roku) przenosimy sie do NL nie wiem jak bedzie ze szkołą mam nadzieje, że pomożecie mi choć trochę.
_________________
No man is an island.
 
 
 
kamila26 
Poczatkujacy
szczes

Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 23
Skąd: amsterdam
Wysłany: Pią Sty 11, 2008 2:23 pm   

witam!!!
moj synek ma 4 latka i teraz pojdzie do szkoly ale jeszcze do rzdnej nie jest zapisany gdyz nie wiedzielismy ze tu dzieci tak szybko zaczynaja szkole.dowiedzielismy sie od znajomego holendra.dziewczyny ja jestem na dzien dzisiejszy przerazona!moj synek nie zna jezyka holenderskiego i ja rowniez,a i z angielskim jest u mnie bardzo zle.boje sie jak to wszystko bedzie.
_________________
szczescie jest jak swieca;dmuchasz,huhasz gasnie...jesli dbasz o cudze,twoje blyszczy jasniej!!
 
 
maya 
Poczatkujacy

Dołączyła: 12 Sty 2008
Posty: 9
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Sob Sty 12, 2008 10:18 pm   

Ja mam 16 lat od września jestem w szkole Nieuwe Zuid w klasie ISK. Szkoła jest fantastyczna nauczyciele i uczniowie również.. Pamiętam jak pierwszego dnia stresowałam sie że nie znam języka panikowałam że sobie nie poradze że sie nie dogadam.. Ale nauczyciele przyjeli mnie bardzo miło i mi pomogli, dzięki czemu teraz do mojej szkoły uczęszczam z radościąco szczeże mówiąc w Polsce nie było możliwe.w szkole jestem od 8.15 W trakcie lekcji mam godzine przerwy a do domu wracam koło 2/3godz. ogółem ja moi rodzce, wszyscy jesteśmy zadowoleni z mojej szkoły:) Pozdrawiam..

W razie pytań o szkołe w Rotterdamie jestem do dyspozycji.
_________________
" tak nie wiele trzeba by dać,
Troche szczęścia, uśmiechu wzruszenia.. "
:*
 
 
 
Jastin 
Poczatkujacy

Dołączyła: 17 Sty 2008
Posty: 2
Wysłany: Czw Sty 17, 2008 9:58 pm   

Witam! My mamy się przeprowadzić do NL latem, bardzo się tym faktem stresuję. Nie wiem jak to będzie z dziećmi, Zosia ma 7 lat i jest w pierwszej klasie a Bartek ma 5 lat i chodzi do przedszkola ale z tego co na tym wątku wyczytałam to w Holandii pięciolatek już jest uczniem:) Martwi mnie szczególnie córka bo ona jak tylko usłyszy że ma z Polski wyjechać i isć do szkoły gdzie nikogo nie zrozumie to zaraz płacze, jest wstydliwa i pewnie będa z nią problemy:(
Ja nawet nie wiem jak mam dzieci do tej szkoły zapisać, nie znam języka więc jak to zrobić? Jakie są rodzaje szkół? w Polsce wiadomo jest szkoła podstawowa i tyle a w
NL jest podział jakiś? Chciałabym się dowiedzieć jak najwięcej zanim wyjedziemy, napiszcie coś proszę!
 
 
Dorisben 
Super gaduła

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 13 Cze 2007
Posty: 209
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Śro Sty 23, 2008 12:49 pm   

:039: Witam wszystkie mamy, ktore wyolbrzymiaja problem zapisania dzieci do szkoly. Moje cora, prawie dwunastoletnia jest teraz jedyna polka w szkole. Z tego tez powodu nie czuje sie gorzej posrod innych dzieci. Od lutego zeszlego roku po nauce jezyka( w tej samej szkole ) zostala przeniesiona do klasy zgodnie z jej wiekiem. Z matemetyki jest w dalszym ciagu najlepsza w klasie. Na historii dykutuje z nauczycielem, ze to polska wygrala II wojne swiatowa. Jest jednym z lepiej uczacych sie dzieci w klasie. Zabralam ja do holandii prawie trzy lata temu jak konczyla II klase podstawowki. Kochane mamy uwierzcie mi od momentu jak zaczela chodzic tu do szkoly zapomnialysmy co to ciezkie tornistry, odrabianie lekcji-stres w szkole. Mam wrazenie, ze dalej jest w przedszkolu. Szkoly sa male, dyrektorka zna dzieci po imieniu-czesto mamy tez. Jest o niebo inaczej niz w polsce. Podstawowka zaczyna sie od 4-latkow a wiekowo sie konczy jak w polsce. 4 Latekw momencie ukonczenia lat w tym samym dniu MUSI isc do szkoly. Szkola jest darmowa. Jedyna oplata to ubezpieczenie. Zadnych komitetow itp. Pytajcie o co chcecie. Udziele wam wszelkich informacji. Aha zla wiadomosc to to, ze wakacje letnie sa tylko 6 tygodni a nie 9 jak w polsce. Ale za to jest duzo innych przerw w ciagu roku. :039:
 
 
 
donia1 
Poczatkujacy

Wiek: 45
Dołączyła: 21 Sty 2008
Posty: 8
Skąd: Gdynia/Rotterdam
Wysłany: Śro Sty 23, 2008 2:26 pm   

Dorisben ja bym chciała by moje dzieci uczyły się po angielsku, gdyż nie wiem czy za parę lat nie popłyniemy gdzieś dalej. Więc moje pytanie brzmi, czy w normalnej szole podstawowej są klasy profilowane które uczą tylko po angielsku, jeśli tak to czy za nie się płaci i ile? Wiem że super by było posłać dzieciaki do międzynarodowej ale ile taka szoła kosztuje czy ktoś wie?
 
 
Dorisben 
Super gaduła

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 13 Cze 2007
Posty: 209
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Śro Sty 23, 2008 2:35 pm   

:083: Z tego co wiem to jest szkola angielska ale czy sa takie klasy w zwyklych szkolach-nie potrafie ci powiedziec. Jak znam zycie to szkola angielska jest paltna to pewnie ladnie. :061:
 
 
 
molentje
Poczatkujacy

Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 12
Wysłany: Śro Sty 23, 2008 8:15 pm   

donia1 napisał/a:
Wiem że super by było posłać dzieciaki do międzynarodowej ale ile taka szoła kosztuje czy ktoś wie?


Wykaz szkoł międzynarodowych w Holandii

Szkoły są płatne, ale dzięki dotacji rządowej roczny koszt nauki (all inclusive) to suma rzędu 3000 EUR za ucznia.
 
 
duYster 
Super gaduła
Uwaga Baba!


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 03 Gru 2007
Posty: 247
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Sty 23, 2008 9:38 pm   

Jesli moge cos dodac... warto sie zastanowic nad alternatywnym szkolnictwem. Mam na mysli Jenaplan, Montessori, Vrije School lub Freinet. Szkoly te realizuja normalny program, ale maja swoj sposob na przekazywanie go dzieciom. Dziecko, ktore trafia do "normalnej" podstawowki moze sie nieco gubic, zwlaszcza ze Pani ma 25 pod swoimi skrzydlami. W szkolach alternatywnych klasy sa mniejsze.
_________________
Racja jest jak dupa, kazdy ma swoja...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group