NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nasze dzieci w holenderskich szkolach.
Autor Wiadomość
Jastin 
Poczatkujacy

Dołączyła: 17 Sty 2008
Posty: 2
Wysłany: Pią Sty 25, 2008 6:22 pm   

donia1 my prawdopodobnie zamieszkamy w Eindhoven albo okolicy bo w tym mieście jest mój S.
Ja wiem że będzie wszystko ok, ale jak to matka mam swoje obawy :?
jestem w ciąży i chyba moje hormony za bardzo szalejż bo w panikę wpadam, to mnie tez martwi bo słyszałam że opieka medyczna nad ciężarnymi też sie bardzo różni od tej w Polsce.
Teraz w lutym przyjadę do Holandii i zacznę robić wywiad:) poszukam szkół itp.
 
 
jendrula
Poczatkujacy

Dołączył: 21 Sie 2007
Posty: 10
Wysłany: Pią Sty 25, 2008 6:39 pm   

Dorisben moze mi pomozesz pisalem juz o wskazowki tzn czy ja musze miec meldunek aby poslac dzieci do szkoly maja 10 i12 lat i nie znaja jezyka przyjechaly do mnie miesiac temu.Bardzo chcialbym poslac je do szkoly.Po wizycie w Gemente zrozumialem ze musze byc zameldowany aby poszly do darmowej szkoly.
 
 
Dorisben 
Super gaduła

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 13 Cze 2007
Posty: 209
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Sob Sty 26, 2008 1:17 pm   

Niekoniecznie musisz byc zameldowany-ja jak zapisywalam moja corke tez nie bylam zameldowana. Ale i tak meldunek cie nie ominie-po prostu musisz go miec. A dzieci maja sofi? Tez ci bedzie potrzebne ale jesli nie masz teraz mozesz powiedziec, ze jestes w trakcie zalatwiania. Zapisza - dla nich nauka dla dzieciakow jest najwazniejsza
 
 
 
martyna_k 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 26 Sty 2008
Posty: 71
Wysłany: Sob Sty 26, 2008 3:03 pm   

Mam 17 lat.Na wakacjach przeprowadzam się z rodzicami do Nl.Nie znam języka a angielskiego się uczę ale i tak nie jest on za dobry.Boje się wyjazdu i tego że otoczenie może mnie nie zaakceptować.Chcialabym sie dowiedzieć czy jest w szkole dobrze czy zle,czy ludzie sa jako tako tolerancyjni,czy szybko uczy sie jesyka itp.????????????????
_________________
Nie jestem zupą pomidorową, żeby mnie wszyscy lubili.
 
 
RobKAM 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 25 Wrz 2007
Posty: 666
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Sob Sty 26, 2008 3:15 pm   

donia1 napisał/a:
Jastin, ja też wyjeżdzam na lato z moimi chłopcami (4 i 6 lat) i te same problemy mnie nurtują. Gdzie jedziesz do jakiego miasta?
I jeszcze jedno RobKAM w jakiej szkole w Rotterdamie jest tylu polaków? Czy jest jakaś okolica, dzielnica Polska?


Przepraszam,teraz dopiero zauwazylam pytanie.Szkola ta nazywa sie Catamaran,znajdziesz w internecie.Szczerze polecam,glownie ze wzgledu na wspaniale nauczycielki,ktore z uporem maniaka powtarzaly material nawet kilkanascie razy.Nauczyly mojego syna jezyka i to z akcentem.Moze to sie wydac smieszne,ale mowi naprawde pieknie i czysto w tym jezyku.Maja swietnie wyposazona klase do nauki jezyka.Dodatkowo maja zajecia z informatyki(teraz w nowej szkole nie maja tego rarytasu,przynajmniej narazie) Moglabym pisac i pisac i pisac...same pozytywy. :038:
Ostatnio zmieniony przez RobKAM Sob Sty 26, 2008 4:33 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dorisben 
Super gaduła

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 13 Cze 2007
Posty: 209
Skąd: Rotterdam
  Wysłany: Sob Sty 26, 2008 7:26 pm   

Co do szkol-to zalezy czy bedziesz sie przez kilka lat bawic w odprowadzanie dzieci do szkoly. Bo jak sie mieszka na jednym koncu a szkola jest na drugim... Ja na szkole mojego dziecka nie narzekam-widze ja z okna. Corka maszeruje 3 min do szkoly nie musze oplacac opieki na dlugiej przerwie, bo ona zdazy przyjsc zjesc ponudzic sie i isc z powrotem. Ale kazdy z nas ma prawo wyboru
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Nie Lut 02, 2014 1:57 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
RobKAM 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 25 Wrz 2007
Posty: 666
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Nie Sty 27, 2008 5:38 pm   

Co do szkol-to zalezy czy bedziesz sie przez kilka lat bawic w odprowadzanie dzieci do szkoly. Bo jak sie mieszka na jednym koncu a szkola jest na drugim... Ja na szkole mojego dziecka nie narzekam-widze ja z okna. Corka maszeruje 3 min do szkoly nie musze oplacac opieki na dlugiej przerwie, bo ona zdazy przyjsc zjesc ponudzic sie i isc z powrotem. Ale kazdy z nas ma prawo wyboru[/quote]
Na poczatku dobrze jak dziecko zostaje na przerwie w szkole,bo dzieki temu uczy sie szybciej jezyka i zawiera znajomosci z dziecmi z innych klas,zamiast siedziec i sie nudzic w domu.Koszt
euro mozna sobie zreszta odpisac.
 
 
SylwuS=)) 
Poczatkujacy

Wiek: 32
Dołączyła: 29 Sty 2008
Posty: 8
Skąd: Zoetermeer
  Wysłany: Wto Sty 29, 2008 2:53 pm   

martyna_k napisał/a:
Mam 17 lat.Na wakacjach przeprowadzam się z rodzicami do Nl.Nie znam języka a angielskiego się uczę ale i tak nie jest on za dobry.Boje się wyjazdu i tego że otoczenie może mnie nie zaakceptować.Chcialabym sie dowiedzieć czy jest w szkole dobrze czy zle,czy ludzie sa jako tako tolerancyjni,czy szybko uczy sie jesyka itp.????????????????
Ja mam 16 lat i tak jak Ty przeprowadzam sie do Holandii w te wakacje.. Strasznie sie boję, że sobie nie poradzę, głównie chodzi mi tu o język, bo do tej pory uczyłam się niemieckiego.. Ale przecież nie władam nim biegle!! Mama mówi, że dam sobie radę, bo w polskiej szkole nie szło mi najgorzej no, ale jak ma mi iść dobrze jak ja nie będę rozumieć nauczycielki xDD Bo niczego sie nie boję, bo wiadomo że wychodzę z gimnazjum to i tak bym szkołę zmieniała i znajomych, ale najbardziej boje sie tego, ze nie poradzę sobie z językiem..
 
 
ajax4ever 
PRZYJACIEL FORUM

Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 439
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 3:06 pm   

Nie macie czego się bac. W Holandii ludzie spotykają się codziennie z osobami nie władającymi
językiem więc nie jesteście pierwsze i ostatnie. :083: Obawiać się też nie macie czego, bo szkoła, kursy językowe itp są na dobrym poziomie i ludzie za to odpowiedzialni wykonują swoją robotę bardzo dobrze. Najważniejsze by dużo przebywać z językiem, samemu starać się
coś uczyć, oglądać holenderską telewizje, przeglądać holenderskie gazety i stronki w necie a zobaczycie, że szybko zaczniecie łapać język. ;)
 
 
 
mariola 784 
Super gaduła

Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 18 Sty 2008
Posty: 220
Wysłany: Śro Sty 30, 2008 10:18 am   

Mam na imie Patrycja mam 17 lat i od wrzesnia chodze do holenderskiej szkoly Berlage lyceum.Niemacie czego sie obawiac.Ja umialam tylko powiedziec dzien dobry dziekuje i dowidzenia.Skonczylam w polsce gimnazjum informatyczno matematyczne z rozszezonymi przedmiotami a chodze do klasy z osobami nawet 13 letnimi bo musialam nauczyc sie jezyka holenderskiego..Teraz mamy juz normalne przedmioty +holenderski i francuski noi anglik standard.mialam bardzo dobre swiadectwo jako polka .Troche mnie mecza musze pisac duzo testow sprawdzajacych .podbijaja mi poziom jak narazie daje rade .Jestem zawziecie ambitna nie lubie porazek.Matma zobaczycie same pestka .Tutaj przedmioty w porownaniu do polski to lajcik.chcecie wiedziec wiecej piszcie odpowiem jak bede umiala.pozdrawiam.

[ Dodano: Sro Sty 30, 2008 10:49 am ]
Sory zapomnialam dodac najwazniejsza sprawe .Zaopatrzcie sie w pozadne slowniki to bardzo ulatwia i bedzie wam potzebne.Holendersko-Polskie. Polsko- holenderskie.
 
 
ajax4ever 
PRZYJACIEL FORUM

Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 439
Wysłany: Śro Sty 30, 2008 11:46 am   

mariola 784 napisał/a:
Mam na imie Patrycja mam 17 lat i od wrzesnia chodze do holenderskiej szkoly Berlage lyceum.Niemacie czego sie obawiac.Ja umialam tylko powiedziec dzien dobry dziekuje i dowidzenia.Skonczylam w polsce gimnazjum informatyczno matematyczne z rozszezonymi przedmiotami a chodze do klasy z osobami nawet 13 letnimi bo musialam nauczyc sie jezyka holenderskiego..Teraz mamy juz normalne przedmioty +holenderski i francuski noi anglik standard.mialam bardzo dobre swiadectwo jako polka .Troche mnie mecza musze pisac duzo testow sprawdzajacych .podbijaja mi poziom jak narazie daje rade .Jestem zawziecie ambitna nie lubie porazek.Matma zobaczycie same pestka .Tutaj przedmioty w porownaniu do polski to lajcik.chcecie wiedziec wiecej piszcie odpowiem jak bede umiala.pozdrawiam.

[ Dodano: Sro Sty 30, 2008 10:49 am ]
Sory zapomnialam dodac najwazniejsza sprawe .Zaopatrzcie sie w pozadne slowniki to bardzo ulatwia i bedzie wam potzebne.Holendersko-Polskie. Polsko- holenderskie.


Haha, dopiero zobaczysz co to jest lajcik jak zaczniesz studiować. Na początku też myślałem sobie; what the >>>cenzura<<< is this? :029: Więc ciekaw jestem czy będziesz dalej pisała o lajciku jak trafisz do HBO lub jakiegoś uniwersytetu...
 
 
 
mariola 784 
Super gaduła

Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 18 Sty 2008
Posty: 220
Wysłany: Śro Sty 30, 2008 1:07 pm   

siema Ajax .Pisalam dziewczyna ze nie maja sie czego bac.A ty zaraz wszystko wyolbrzymiasz.Prawdopodobnie trafie tam juz we wrzesniu a ty mnie straszysz??jakbys byl dobry kolega to bys pomogl kolezance a nie jeszcze dolowal.Oj nie ladnie.Ciekawa jestem co przerabiaja tam w szkole chodzisz tam lub chodziles??masz cos czym moglbys sie ze mna podzielic?pozdrawiam.
 
 
ajax4ever 
PRZYJACIEL FORUM

Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 439
Wysłany: Śro Sty 30, 2008 1:30 pm   

mariola 784 napisał/a:
siema Ajax .Pisalam dziewczyna ze nie maja sie czego bac.A ty zaraz wszystko wyolbrzymiasz.Prawdopodobnie trafie tam juz we wrzesniu a ty mnie straszysz??jakbys byl dobry kolega to bys pomogl kolezance a nie jeszcze dolowal.Oj nie ladnie.Ciekawa jestem co przerabiaja tam w szkole chodzisz tam lub chodziles??masz cos czym moglbys sie ze mna podzielic?pozdrawiam.


Heh przepraszam uprzejmie. Do jakiej klasy teraz uczęszczasz i jest to havo czy vwo? Nie chciałem Cię straszyć, to była tylko moja reakcja na Twój lajtowy pościk. :083:

Ja zaczynam studia od września, jak na razie rozmawiałem tylko z osobami, które studiują to co ja chcę studiować i z osobami, które studiują coś innego a też kończyli havo czy vwo. Poza tym miałem przyjemność zobaczyć jak mniej więcej wygląda materiał na studiach, a za 2 tygodnie wybieram się na; dagje proefstuderen :029:
 
 
 
mariola 784 
Super gaduła

Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 18 Sty 2008
Posty: 220
Wysłany: Śro Sty 30, 2008 4:33 pm   

Niejestem jeszcze dobrze rozeznana w temacie szkol jestem jeszcze bardzo nisko bo zaczelam od wrzesnia sie tutaj uczyc .Nauczyciele wiedza juz ze chce isc na ekonomie na studia sie narazie niewybieram.slyszalam narazie ze idzie sie na hawo a potem na vwo gubie sie w tym wszystkim u nas jest to prostrze gim a potem liceum lub technikum.jestem w klasie szansy i wiem ze od wrzesnia ma byc to klasa 3 havo chyba dobrze mowie .popraw mnie jak sie myle.Ty chyba jestes duzo wyzej.
 
 
ajax4ever 
PRZYJACIEL FORUM

Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 439
Wysłany: Śro Sty 30, 2008 4:41 pm   

mariola 784 napisał/a:
Niejestem jeszcze dobrze rozeznana w temacie szkol jestem jeszcze bardzo nisko bo zaczelam od wrzesnia sie tutaj uczyc .Nauczyciele wiedza juz ze chce isc na ekonomie na studia sie narazie niewybieram.slyszalam narazie ze idzie sie na hawo a potem na vwo gubie sie w tym wszystkim u nas jest to prostrze gim a potem liceum lub technikum.jestem w klasie szansy i wiem ze od wrzesnia ma byc to klasa 3 havo chyba dobrze mowie .popraw mnie jak sie myle.Ty chyba jestes duzo wyzej.


Uhm, no więc... pośpieszyłaś się z tym lajcikiem :033:

Ok, sprawa wygląda tak:

1. HAVO- 5 klas, można je śmiało nazwać połączeniem gimnazjum i liceum. W 5 klasie masz egzaminy końcowe (taka jakby polska matura) i dalej można studiować; HBO(wyższe studia) lub MBO( średnie studia). 3 klasa havo to jest lajcik tak jak napisałaś. Zacznie Ci się dopiero od 4 klasy, ponieważ oceny z klas 4 i 5 to połowa Twojej oceny maturalnej, więc od 4 klasy pracujesz na swój dyplom.

2. VWO- 6 klas, egzaminy zdajesz w klasie 6, poziom bardzo podobny do havo, może troszkę rozszerzony gdzie ciut więcej wymagają, lecz po tym jest możliwość dostania się na uniwersytet.
Ostatnio zmieniony przez ajax4ever Śro Sty 30, 2008 4:41 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group