NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
kurs językowy-Inburgering Nieuwkomers
Autor Wiadomość
aymar 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 508
Wysłany: Pią Lut 20, 2009 11:06 am   kurs językowy-Inburgering Nieuwkomers

wiele z rodaków bierze udział w takim kursie w swojej gminie moja zona słyszy non stop , ze jest Polką i nie ma obowiązku sie uczyc języka, choć na stronie Gemeente jest wiele informacji zachecających do udziału w kursie, biorac pod uwage fakt iż w tym momencie już prawie ze nie ma szans na znalezienie jakiej bądz pracy bez znajomosci języka oraz to że aby tu zyc nalezy sie uczyc jezyka wiadome jest kazdemu z nas. Proszę tych którzy biorą udział w tym kursie o wszelkie informacje na ten temat, moze konkretne holenderskie przepisy na które mozna sie powołać.
pozdr
_________________
Bóg często nas odwiedza,ale przeważnie nie ma nas w domu...
 
 
Catarzyna 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 117
Skąd: Den Haag
Wysłany: Pią Lut 20, 2009 11:11 am   

Nie wiem na co możesz się powołać, bo sądzę, że zależy to od gminy.
Ja zapisując się na ten kurs nie miałam żadnego problemu. Pani zapytała tylko z jakiego kraju pochodzę i zapisałam się. Dodam, że mieszkam w Hadze. Sądzę, że nie mogło się nagle coś zmienić, bo ja byłam w gemeente na tej rozmowie w tę środę.
_________________
Catarzyna
 
 
Jarek123 
Poczatkujacy

Dołączył: 31 Sie 2008
Posty: 45
Skąd: Nieuwegein
Wysłany: Pią Lut 20, 2009 11:23 am   

ja dowiadywałam się w swojej gminie w zeszłym roku i otrzymałam odpowiedz,że członkowie ue nie mają możliwości korzystania z tego programu.A kilka tygodni temu niespodzianka-otrzymałam informację o zmianie przepisów i zaproszenie na spotkanie.Już byłam i zostałam zapisana.Teraz czekam na wiadomość kiedy mam się zgłosić na testy określające na jaki poziom mogę zostać zakwalifikowana.
 
 
Witch01 
Mega gaduła
Witch


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 14 Mar 2008
Posty: 1196
Wysłany: Pią Lut 20, 2009 11:36 am   Re: kurs językowy-Inburgering Nieuwkomers

aymar napisał/a:
kurs językowy-Inburgering Nieuwkomers
wiele z rodaków bierze udział w takim kursie w swojej gminie moja zona słyszy non stop , ze jest Polką i nie ma obowiązku sie uczyc języka, choć na stronie Gemeente jest wiele informacji zachecających do udziału w kursie


Rzeczywiscie ten program nie obejmuje obywateli UE,ale poniewaz przyjezdza tu coraz wiecej Polakow,gminy coraz czesciej organizuja takie kursy.Czyli wszystko zalezy od gminy -gmina moze sfinansowac Ci kurs ale nie musi.
Ostatnio zmieniony przez Witch01 Pią Lut 20, 2009 11:53 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pią Lut 20, 2009 11:43 am   Re: kurs językowy-Inburgering Nieuwkomers

aymar napisał/a:
moja zona słyszy non stop , ze jest Polką i nie ma obowiązku sie uczyc języka,


bo to jest prawda... ogolny przepis mowi, ze czlonkowie EU nie maja obowiazki nauki jezyka niderlandzkiego...

aymar napisał/a:
Proszę tych którzy biorą udział w tym kursie o wszelkie informacje na ten temat, moze konkretne holenderskie przepisy na które mozna sie powołać.


niestety kazda gmina ma wlasne przepisy dotyczace inburgering dla czlonkow EU... tak wiec powinienes podac w jakiej gminie mieszkasz...
 
 
aymar 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 508
Wysłany: Pią Lut 20, 2009 11:47 am   

Enkhuizen jeśli moze to pomóc, zastanawiam sie nad napisaniem poraz kolejny prośby do gemeente
_________________
Bóg często nas odwiedza,ale przeważnie nie ma nas w domu...
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pią Lut 20, 2009 12:10 pm   

Wi, art. 5, 2e lid, onderdeel a
Betrokkene is niet inburgeringsplichtig. Omdat hij onderdaan is van een lidstaat van de EU, EER of Zwitserland.


Welke mensen krijgen een aanbod voor inburgering?
De gemeente mag iedereen een aanbod doen voor een inburgeringscursus.

Er zijn diverse groepen die moeten inburgeren volgens de Wet inburgering:.
* Asielgerechtigden wanneer u een verblijfsstatus krijgt, bent u inburgeringsplichtig.
* Geestelijke bedienaren. Dit zijn geestelijken van alle religieuze richtingen bijvoorbeeld: dominees, imams, pandits, priesters en rabijnen. De geestelijke bedienaar is niet verplicht het aanbod te accepteren, maar kan ervoor kiezen om zichzelf voor te bereiden op het inburgeringsexamen. In het examen worden extra eisen aan geestelijke bedienaren gesteld.
* Oudkomers. Als u zonder Nederlands paspoort en tussen de 16 en 65 jaar bent en voor 1 januari 2007 al in Nederland woonde. U heeft niet eerder in Nederland gewoond en u heeft geen diploma’s voor een opleiding of school.

Als u geen werk of uitkering heeft, biedt de gemeente een cursus aan. Heeft u een uitkering dan moet u zelf een cursus zoeken. U kunt dan het geld voor de cursus lenen van de gemeente.

Daarnaast kunnen gemeenten een aanbod doen aan:
* inburgeringsplichtigen die uitkeringsafhankelijk zijn
* inburgeringsplichtigen die geen inkomen uit betaald werk en geen uitkering hebben.

Aan de volgende groepen kan de gemeente geen inburgeringscursus aanbieden, die door het Rijk betaald wordt:
* Gezinsvormers en -herenigers die als nieuwkomers naar Nederland komen.
* Inburgeringsplichtige oudkomers die werken.


Wat moet ik doen als ik geen aanbod voor inburgering krijg van de gemeente?
Dan moet u zelf een cursus gaan volgen.

U mag zelf kiezen voor een cursus of een school. U heeft daar 3,5 jaar de tijd voor als in uw eigen land een inburgeringstoets is gedaan. U kunt voor de inburgeringstoets een lening krijgen of een deel van het geld terug. De gemeente controleert als u moet inburgeren of u zelf een inburgeringscursus volgt.

www.enkhuizen.nl
Ostatnio zmieniony przez Duuvelke Pią Lut 20, 2009 12:11 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
aymar 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 3 razy
Wiek: 50
Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 508
Wysłany: Pią Lut 20, 2009 12:21 pm   

dziękuje duuvelke tym własnie sugerowalismy sie przy pytaniach o mozliwośc rozpoczecia tego kursu. czy ktoś poprawi mój list do gemeente?
Dzień Dobry ,
Zwracam się ponownie z pytaniem o możliwość mojego uczestnictwa w Inburgering Nieuwkomers, mieszkam od 8 miesiecy z zamiarem pozostania na stałę , z męzem i dziećmi w Enkhuizen , moje dzieci chodzą tu do szkoły , mąż pracuje ja do nie dawna także pracowałam, w obecnej chwili w związku z kryzysem straciłam pracę i mam duży kłopot z jej znalezieniem bez znajomości języka. Jest mi trudno się integrować, Stale poszukuje możliwości by zacząć chodzic do szkoły językowej, w Ververschoof zapisałam się razem z moim mężem na kurs językowy ale trwa to zaledwie 10 lekcji po 2 godziny raz w tygodniu –to bardzo mało.
W Internecie na stronie Gemeente Enkhuizen na stronie Ambasady polskiej w Hadze wiele się mówi o szkołach językowych również dla Polaków, dlaczego zatem Wasza decyzja odmowna w sprawie mojego kursu uzasadniona jest tym że Polska należy do UE i nie mam obowiązku uczyć się holenderskiego języka?
Mam kontakt z innymi Polakami w innych gminach w Holandii , którzy biorą udział w takich właśnie kursach integracyjnych, czy ja nie mogę bo jestem Polką?
Jestem zarejestrowana w CWI i również tam proszę o skierowanie na kurs językowy, nie mam żadnej decyzji w tej sprawie.Chcę integrowac się w prawidłowy sposób w życie holenderskie, chcę nie mieć poczucia wstydu , ze nie umię się samodzielnie porozumieć z nauczycielami moich synów, w sklepie , urzedzie a także w pracy. Czy możecie mi pomóc?

Goedemorgen,
Ik moet terug naar mijn vraag over de mogelijkheid van deelname aan Inburgering nieuwkomers, live van 8 maanden met de intentie om te blijven permanent met haar man en kinderen in Enkhuizen, mijn kinderen gaan naar school hier, trouwde met haar te werken en niet lang gewerkt, en in de huidige tijd in verband met de baan en verloor ik een groot probleem met het vinden zonder kennis van de taal. Ik vind het moeilijk te integreren, voortdurend op zoek naar mogelijkheden om te beginnen naar taal school in Ververschoof schreef samen met mijn man op de baan, maar het duurt slechts 10 lessen van 2 uur een keer per week te weinig.
Op het internet op Gemeente Enkhuizen op de Poolse ambassade in Den Haag om te praten over vele taalscholen voor de Polen, dus waarom uw weigering op mijn cursus wordt gerechtvaardigd door het feit dat Polen behoort tot de EU en ik heb niet de verplichting tot het leren van de Nederlandse taal?
Ik heb contact met andere Polen in de andere gemeenten in Nederland, die zich bezighouden met deze integratie cursussen, en dat zal ik niet want ik ben het Pools?
Ik ben ingeschreven bij het CWI en ook daar wordt verwezen naar de cursus, heb ik geen beslissing over dit sprawie.Chcę haar integratie in de Nederlandse leven, ik heb geen gevoel van schaamte dat kan niet door zelf te communiceren met de leerkrachten van mijn kinderen, in winkel, kantoor en werk. Kunt u mij helpen?
_________________
Bóg często nas odwiedza,ale przeważnie nie ma nas w domu...
 
 
aga910 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Sty 2008
Posty: 141
Skąd: Zwolle
Wysłany: Pią Lut 20, 2009 5:15 pm   

Ja mieszkam w Zwolle i moja gmina rowniez nie organizuje kursu w ktorym moga uczestniczyc czlonkowie UE. Dostalam tylko namiary na organizacje Humanitas gdzie organizowane sa lekcje za darmo dla wszystkich chetnych ale to tylko 1 godzina raz w tygodniu. A do gminy mam zadzwonic za jakies 6 miesiecy moze cos sie zmieni ...ech
 
 
 
agnieszka1 
Poczatkujacy

Dołączyła: 11 Lis 2007
Posty: 21
Skąd: Tilburg
Wysłany: Wto Lut 24, 2009 10:45 am   inburgering

Witam,

proponuję sprawdzić na stronie
http://www.hetbegintmettaal.nl
Podany jest telefon pod który można zadzwonić i wszystkiego się dowiedzieć. Ja będę się uczyć w Tilburgu, nie było żadnych obiekcji co do mojej narodowości. W samym gemeente nic nie wiedzieli, ale jak zadzwoniłam pod nr podany na stronie to od razu trafiłam do odpowiedniej osoby. Zostałam zaproszona na rozmowę, testy, wysłano mi umowę uczestnictwa, w której się zobowizuję do min. 80% uczestnictwa w zajęciach. Teraz czekam tylko na rozmowę z ROC i do nauki!

Aga
 
 
 
andevi 
Super gaduła

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 29 Wrz 2008
Posty: 326
Wysłany: Nie Mar 08, 2009 4:45 pm   

Podejrzewam, ze odmowa gemeente zwiazana jest z finansowaniem kursu, a nie z niemozliwoscia czy wrecz brakiem potrzeby uczenia sie jezyka :119: My Polacy nie podciagamy pod Nieuwkomers, stad moga byc problemy z zapisaniem sie na tego typu kurs. Z tego co widac, sa wyjatki od reguly:)
 
 
lusia0101 
Gaduła nad gadułami :-)
UWAGA! Dyslektyk!


Pomogła: 6 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 17 Lut 2009
Posty: 500
Skąd: Drenthe
Wysłany: Nie Mar 08, 2009 10:47 pm   

osobiscie kazdemu bede odradzala ten kurs!
ale jak sie przy swoim uprzecie to moge pomoc, podpowiedziec, a nawet dac stempelek :)
 
 
 
agata21229 
Gaduła

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 125
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 9:19 am   

lusia0101 napisał/a:
osobiscie kazdemu bede odradzala ten kurs!

Czy mogę zapytać dlaczego?
 
 
aneta 23 
Gaduła

Pomogła: 2 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 153
Skąd: Den Haag
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 9:26 am   

Mi też wszyscy odradzają, a ja sama już nie wiem... mam czas do czwartku, bo w czwartek na spotkanie w sprawie kursu idę.
Zastanawiam się jeszcze nad szkołą ROC, szkoda tylko, że nie ma jej w Hadze :088:
 
 
Jaxek 
Poczatkujacy

Wiek: 42
Dołączył: 08 Lut 2008
Posty: 25
Skąd: Hengelo / Poznań
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 10:23 am   

Ten kurs to badziewie jakich mało, przynajmniej u mnie. Wszystkie stopnie zaawansowania na raz w jednej sali, mnóstwo Turków którzy chodzą bo muszą. W zasadzie wygląda to tak: dostajesz książke i ucz się sam.

Ważna informacja: jeśli chcesz zrobić sobie wolne trzeba za każdym razem dzwonić do gemente z informacją dlaczego nas nie będzie. Kilka nieobecności i może przyjść rachunek za cały kurs.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group