NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Wto Lip 13, 2010 12:13 am
Chrzest
Autor Wiadomość
Iwona07 
Poczatkujacy
Iwona

Wiek: 43
Dołączyła: 29 Lut 2008
Posty: 2
Skąd: Den Haag
Wysłany: Wto Maj 26, 2009 7:30 pm   Chrzest

Witam,chrzcil ktos dziecko w Den Haag w kosciele polskim??
 
 
viki1 
Poczatkujacy

Dołączyła: 04 Mar 2009
Posty: 1
Wysłany: Wto Maj 26, 2009 7:36 pm   

Ja chrzciłam a co chcesz wiedziec
 
 
majuga 
Super gaduła

Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 31 Sie 2007
Posty: 362
Wysłany: Pią Lis 13, 2009 9:05 pm   

Witam,

ja bym chciala wiedziec poprosze, jakie formalnosci, zeby dziecko ochrzcic: w polskim kosciele i w holenderskim, a chyba nawer bardziej w holenderskim.

z gory dzieki:-)
majuga
 
 
Angela 
Poczatkujacy

Pomogła: 2 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 07 Mar 2007
Posty: 24
Skąd: Den Haag
Wysłany: Pią Lis 13, 2009 9:50 pm   

myślę, że najlepiej zapytać księdza, bo to zależy od sytuacji.
 
 
 
oliwek2 
Gaduła


Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 20 Lut 2008
Posty: 173
Skąd: Purmerend
Wysłany: Pią Lis 13, 2009 10:27 pm   

Moze tu znajdziesz potrzebne Ci informacje: http://www.parafia.nl/pl/sakramenty.html
W pierwszym punkcie jest opisany chrzest. Jest to tez strona parafii z Hagi.
 
 
majuga 
Super gaduła

Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 31 Sie 2007
Posty: 362
Wysłany: Pią Lis 13, 2009 10:31 pm   

oliwek2 dzieki Ci bardzo :-) :026:

[ Dodano: Pią Lis 13, 2009 11:32 pm ]
a w kosciele holenderskim byloby tak samo?
 
 
oliwek2 
Gaduła


Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 20 Lut 2008
Posty: 173
Skąd: Purmerend
Wysłany: Pią Lis 13, 2009 10:44 pm   

Ja tak na tych sakramentach to sie az tak nie znam :)
Ale znalazlam Ci tez informacje z holenderskiegi kosciola w Hadze: http://www.xl-design.nl/antonius/page.php?id=31
 
 
majuga 
Super gaduła

Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 31 Sie 2007
Posty: 362
Wysłany: Pią Lis 13, 2009 10:55 pm   

dzieki!!! :) )))) :026:
 
 
Bozenka.k 
Nieśmiały użytkownik


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 80
Skąd: Den Haag
Wysłany: Sob Lis 14, 2009 8:56 am   

Iwona07, na temat naszego ksiedza i chrztu to ja sie nie wypowiadam:/
Razem z mezem chcielismy ochrzcic nasze Malenstwo tutaj (Den Haag) i ten "pseudo ksiadz" nam odmowil!! Zeby dziecku odmawiac....:(
A tlumaczyl to tym ze mamy tylko slub cywilny a nie mamy koscielnego i wprost nam powiedzial ze nie chgodzimy co niedziele do Kosciola i nie dajemy na tace!!! BEZCZELNOSC!!!! :072:
Gdyby to chodzilo o nas to rozumie ale zeby dziecku zrobic cos takiego??
To chyba zalezy od Jego humoru bo 2 tyg pozniej ochrzcil Dzidziusia kolezanki,ktora dopiero co tu przytjechala,ani razu nie byla w tutejszym Kosciele i zyja z partnerem "na kocia lape":/
Moze bedziesz miala szczescie:)
Ja to juz calkiem stracilam szacunej dla ksiezy:/
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Sob Lis 14, 2009 11:02 pm   

ja chrzcilam w angielskim kosciele... z tego wzgledu, ze do ksiedza z polskiej parafii sie nie moglam dodzwonic a na maila do dzis nie dostalam odpowiedzi...

a chrzcilam w tym kosciele... poniewaz rodzice chrzestni nie mowia po niderlandzku (polacy), ale za to mowia po angielsku... ksiadz bardzo fajny... nawet nie robil problemu z faktu, ze moj maz jest nie wierzacy... spytal sie tylko czy mu to nie przeszkadza...

link do kosciola... http://www.parish.nl/index.html

dodam tylko, ze jestem bardzo zadowolona z chrztu w tym kosciele...
 
 
martaa84 
Gaduła
pozdrawiam marta

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 01 Gru 2008
Posty: 122
Skąd: den haag/slask
Wysłany: Nie Lis 15, 2009 9:54 am   

Bozenka.kzgadzam sie z Toba.moi znajomi tak samo jak Wy sa tylko po cywilnym i pierwsze dziecko ochrzcil im normalnie a z drugim robil problem ze do kosciola nie chodza itd...wiec poszli do holenderskiego i w nastepna niedzielie maja chrzest-tu zaczyna robic sie to samo co w Polsce.mi nie chcieli w Pl ochrzcic dziecka bo nie mam slubu-musialam podpisac spacjalny papier ze w ciagu roku wezme slub
 
 
andevi 
Super gaduła

Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 29 Wrz 2008
Posty: 326
Wysłany: Nie Lis 15, 2009 10:03 pm   

Kochani! To nie ksieza robia problem, bo sakramenty to nie towar na sprzedaz, a Prawo Kanoniczne to nie prywatny folwark plebanka. No a w Kodeksie Prawa Kanonicznego stoi tak, ze jesli rodzice dziecka nie sa praktykujacymi katolikami i zyja w zwiazku niesakramentalnym, to i innych sakramentow im nie wolno udzielic.I tak np jak masz tylko slub cywilny, do spowiedzi tez nie mozesz pojsc, Komunii tez ci nie wolno przyjmowac itd.. To samo przenosi sie na dzieci zrodzone z takich zwiazkow.
Nie komentuje, czy to prawo jest sprawiedliwe, czy nie.
Z praktyki widac, ze ludzie, ktorzy sami wiary nie praktykuja, tej wiary potomstwu tez nie przekaza, niezaleznie od tego, czy maja slub koscielny, czy zyja w wolnym zwiazku. A chyba o to chodzi przede wszystkim, by dzieci wiedzialy, komu czesc i chwala, a nie o to, by mialy zdjecia znad chrzcielnicy...
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Nie Lis 15, 2009 10:16 pm   

andevi, ma racje.
Kan. 868 §1. Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się:
1° aby zgodzili się rodzice lub przynajmniej jedno z nich, lub ci, którzy prawnie ich zastępują;
2° aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie.
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
Bozenka.k 
Nieśmiały użytkownik


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 80
Skąd: Den Haag
Wysłany: Nie Lis 15, 2009 10:26 pm   

andevi,Dla mnie bycie katoliczka nie oznacza co niedzielne wedrowki na kolanach do Kosciola ,dawanie na tace,itp...??
A znam takich duzo co niby sa swieci,a jak tylko wyjda za rog Kosciola to az strach patrzec.... :072:
Uwazacie ze Bog jest tylko w Kosciele i nigdzie indziej?? Moge modlic sie w domu,zyc wedlug Biblii,nie chodzi do Kosciola i moje dziecko wychowam w wiekszej wieze niz wiekszosc praktykujacych...
Myslicie ze Jan Chrzciciel wybieral sobie osoby ktorym mogl dac chrzest, zwracajac przede wszystkim uwage ile sa w stanie za to zaplacic??
Ostatnio zmieniony przez Bozenka.k Nie Lis 15, 2009 10:27 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zaq 
Mega gaduła
miszcz nad miszcze


Pomógł: 96 razy
Wiek: 102
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2348
Skąd: z Nienacka k/Ams
Wysłany: Nie Lis 15, 2009 10:30 pm   

Bozenka.k, jezeli chcesz dziecko "zapisac" do kosciola, to sama musisz przestrzegac pewnych zasad tego kosciola. nikt ci niczego nie zarzuca.

chrzest nie jest ci potrzebny do tego, zeby dziecko wychowac w wierze. np. mozesz poczekac ze chrztem, az twoje dziecko bedzie dorosle i wtedy samo zdecyduje czy chce sie ochrzcic.
_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, ze ludzie natychmiast wierza w ich prawdziwosc." - Abraham Lincoln

"Dlaczego meteoryty zawsze lądują w kraterach?" - Sedes z Porcelitu

http://bynajmniej.net
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group