NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Polskie nabożeństwo ewangelickie w Holandii
Autor Wiadomość
xDariusz
Poczatkujacy

Dołączył: 23 Kwi 2015
Posty: 3
Wysłany: Czw Kwi 23, 2015 11:29 am   Polskie nabożeństwo ewangelickie w Holandii

Kierunek Utrechtu – polskie nabożeństwo ewangelickie w Holandii.

W sobotę 11 kwietnia br., rozpoczęła się moja podróż do „kraju tulipanów”. Przelot z Katowic do Eindhoven, następnie godzina w pociągu i dotarłem do Utrechtu, czyli miasta w którym każdego miesiąca odbywają się polskie nabożeństwa ewangelickie dla osób, które z różnych powodów opuściły granice naszego kraju i mieszkają w Holandii.
Utrecht to piękne miasto znajdujące się w środkowej części kraju, zaś jego historia sięga I w. n.e., kiedy to Rzymianie wybudowali tam warownię. Wśród wielu zabytków, najsłynniejszym jest katedra Domkerk z XIII w. Jej wieża stanowi dziś punkt orientacyjny w mieście, gdyż mając 112 metrów, jest najwyższą kościelną dzwonnicą w Holandii.
W centrum starego miasta, przy jednej z urokliwych uliczek, znajduje się kościół wybudowany w 1412 r. jako kaplica klasztorna Sióstr Urszulanek, a który od 1743r. jest własnością Kościoła Luterańskiego.
W jego murach, w niedzielę o godz. 14:00 odbyło się polskie nabożeństwo ewangelickie, prowadzone przez ks. Dariusza Lercha, wikariusza parafii w Ustroniu. Zgromadziło się około 25 osób, którzy przybyli z różnych stron Holandii. Uczestnikami nabożeństwa byli również: proboszcz parafii w Utrechcie ks. Catrien van Opstal oraz ks. Johann Beks – członek Komisji ds. Kontaktów Holendersko-Polskich.
Po nabożeństwie, posileni Słowem Bożym i Sakramentem Komunii, uczestnicy nabożeństwa zostali zaproszeni na spotkanie i poczęstowani pyszną zupą, kawą i deserem.
Z rozmów prowadzonych w miłej, rodzinnej atmosferze, wypływała szczera wdzięczność wszystkich tych, którzy od długiego czasu oczekiwali takiej formy nabożeństwa. Okazuje się, że wielu Polaków mieszkających za granicą usilnie poszukuje kontaktu ze swoim Kościołem. Cieszę się, że na nabożeństwach systematycznie przybywa uczestników i wierzę, że w przyszłości nadal tak będzie. Ks. Dariusz Lerch
img.jpg/img- usuniete, rozszerza strone

[ Dodano: Wto Kwi 28, 2015 1:20 pm ]
/2/]Zdjęcie z nabożeństwa
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Pon Kwi 27, 2015 11:35 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mm77 
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 42
Wysłany: Wto Maj 19, 2015 11:02 am   

Luteranie uznają jedynie dwa sakramenty, nie powinno więc tu być w żadnym przypadku mowy o "Sakramencie Komunii".
 
 
xDariusz
Poczatkujacy

Dołączył: 23 Kwi 2015
Posty: 3
Wysłany: Śro Maj 20, 2015 9:25 am   

Odp. dla niedokształconego mm77: Tak racja, 2 sakramenty Chrztu i Komunii Świętej, czyli te o których czytamy w Biblii jako ustanowione przez Jezusa Chrystusa i które posiadają widoczne znaki (woda, chleb, wino). Dlatego tym bardziej należy mówić o prawdziwych SAKRAMENTACH. Miłego dnia

Więcej informacji nt. Sakramentu Komunii Św. w Kościele Ewangelicko-Augsburskim czyli Luterańskim - www.luteranie.pl/material...swieta,331.html
Ostatnio zmieniony przez xDariusz Śro Maj 20, 2015 10:48 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
mm77 
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 42
Wysłany: Pon Cze 01, 2015 11:51 am   

Proszę wybaczyć moją ignorancję, sądziłem że wszyscy protestanci odrzucają prawdziwą obecność Jezusa Chrystusa w postaciach eucharystycznych. Mimo wszystko jest to obecność inaczej rozumiana niz w Kościele Katolickim.

Jest kolejny punt w którym lueteranie mnie pozytywnie zaskakują, wydaje mi się że jako pierwsi zjednoczą się w przyszłości z Kościołem Katolickim.

Co do sakramentów ustanowionych przez Pana Jezusa, proszę sobie odpowiedzieć na pytanie czy to Chrystus zsyła(ł) Ducha Świętego, wysłuchał jawnogrzesnicy i odpuścił jej grzechy, uzdrowił chorego przeniesionego przez dach, ustanowił uczniów kapłanami i nakazal im sprawować Eucharystię oraz podkreślił świętość i nierozerwalność małżeństwa jako powołania.

Oczywiście to są tylko przykłady, bo Pan Jezus czyni(ł) te rzeczy wiele razy więcej, co w Biblii zresztą jest opisane.
 
 
xDariusz
Poczatkujacy

Dołączył: 23 Kwi 2015
Posty: 3
  Wysłany: Pon Cze 15, 2015 10:04 am   

No tak Luter podkreślał słowa " To jest ciało moje. to jest krew moja" realnie obecna w sakramencie, mimo że wielu reformatorów próbowało przekonać go do swej racji opartej na słowach" to czyńcie na moją pamiątkę".

Myślę że w Biblii można odnaleźć wiele kwestii które wydają nam się niezrozumiałe, ale czy wiara jest wiedzą? Co do uzdrawiania, odpuszczania grzechów Jezus wielokrotnie mówił Ja i Ojciec jedno jesteśmy. Pojęcie Trójcy Świętej i jej zależności, w czasie studiów teologicznych przysparzało mi przyznaję wiele trudności, ale wreszcie doszedłem do znakomitej konkluzji: odpowiedź brzmi "nie wiem" i dlatego mogę mówić o swojej wierze a nie wiedzy. Oczywiście możemy zarzucać się cytatami z Pisma Świętego jak wielu to robi, ale czy naszemu Panu zależało na wykorzystywaniu fragmentów swojej nauki dla osiągnięcia własnego celu?

Pozdrawiam i życzę owocnego wczytywania się i wsłuchiwania w Boże Słowo, owocnego czyli takiego, które przynosi owoce w codziennym życiu. Wiele pokory, zrozumienia dla tych którzy czasem inaczej tłumaczą dany fragment Biblii oraz wytrwania w wierze do końca.
ks. Dariusz
 
 
mm77 
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 42
Wysłany: Pon Cze 15, 2015 10:38 am   

xDariusz napisał/a:
No tak Luter podkreślał słowa " To jest ciało moje. to jest krew moja" realnie obecna w sakramencie, mimo że wielu reformatorów próbowało przekonać go do swej racji opartej na słowach" to czyńcie na moją pamiątkę".

Myślę że w Biblii można odnaleźć wiele kwestii które wydają nam się niezrozumiałe, ale czy wiara jest wiedzą? Co do uzdrawiania, odpuszczania grzechów Jezus wielokrotnie mówił Ja i Ojciec jedno jesteśmy. Pojęcie Trójcy Świętej i jej zależności, w czasie studiów teologicznych przysparzało mi przyznaję wiele trudności, ale wreszcie doszedłem do znakomitej konkluzji: odpowiedź brzmi "nie wiem" i dlatego mogę mówić o swojej wierze a nie wiedzy. Oczywiście możemy zarzucać się cytatami z Pisma Świętego jak wielu to robi, ale czy naszemu Panu zależało na wykorzystywaniu fragmentów swojej nauki dla osiągnięcia własnego celu?

Pozdrawiam i życzę owocnego wczytywania się i wsłuchiwania w Boże Słowo, owocnego czyli takiego, które przynosi owoce w codziennym życiu. Wiele pokory, zrozumienia dla tych którzy czasem inaczej tłumaczą dany fragment Biblii oraz wytrwania w wierze do końca.
ks. Dariusz


Wszystko co tu piszę, robię to ze względu na troskę moich rozmówców i innych czytających a moim celem jest chwała Pana. Również i te słowa.

Jeden jest Pan i jedna wiara jak uczy święty Paweł. To on również wzywa do jedności w pełni pokory.

Co do Trójcy Świętej to bardzo wiele mówi sen śwętego Augustyna.

Jak również proste, ale jakże genialne porównanie - habit, który ma trzy fałdy, ale jest jedną częścią tkaniny.

Pozdrawiam serdecznie.
Ostatnio zmieniony przez mm77 Pon Cze 15, 2015 10:39 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group