NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Czw Sty 17, 2013 4:55 pm
Kupno używanego samochodu
Autor Wiadomość
Ewa P 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 18 Lut 2008
Posty: 546
Skąd: NL
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 11:09 am   Kupno używanego samochodu

Planuje kupic uzywane auto w Holandii, mieszkam tutaj na stale, jednak nie wiem dokladnie jak wyglada sprawa z oplatami, nie za bardzo sie w tym orientujemy.
Wiem oczywiscie ze trzeba wykupic ubezpieczenie ( no chyba ze jest jeszcze wazne) i przerejestrowac samochod na moje dane.
Wiem tez ze placi sie tutaj podatek co miesiac lub co kwartal w zaleznosci od wagi samochodu.
Czy mozecie mniej wiecej nakreslic jak moga ksztaltowac sie koszta ubezpieczenia, od czego to zalezy, no i jakie jeszcze poniose koszta przy kupnie auta?
Na co musze szczegolnie zwrocic uwage kupujac? jakies szczegolne rady?

Z gory dziekuje bardzo za informacje :039:
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 11:13 am   

Do rejestracji auta bedziesz potrzebowala holenderskie prawo jazdy lub zaswiadczenie z gminy o zameldowaniu - rejestrujesz auto na poczcie - koszt rejestracji chyba €9 lub €15 (nie pamietam dokladnie)

Ubezpieczenie mozna kupic przez neta (na forum sa linki do prownywarek). Jesli mialas znizki w PL to sa one tutaj akceptowane (trzeba poprosic polska ubezpieczlanie o informacje o przebiegu ubezpieczenia w jez. angielskim)

Moim zdaniem warto kupic auto w komisie z BOVAG (gwarancja na pol roku-rok) - sa one drozsze od "prywantych" wlascieli ale cos za cos.

http://www.gaspedaal.nl/ ja tutaj szukalem auta.


Podatek drogowy placi sie kwartalnie lub rocznie chyba ze zrobisz autoaccept giro to wtedy placi sie miesiecznie.


https://www.rdw.nl/Ovi/Paginas/Default.aspx tutaj po wpisaniu numeru rejestracyjnego mozesz sprawdzic wage auta, a tutaj: http://www.belastingdiens...uigenbelasting/ policzyc podatek drogowy
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
Ostatnio zmieniony przez m4rcin Pią Maj 29, 2009 11:15 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
MiniSmurfin 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 40 razy
Dołączyła: 19 Kwi 2008
Posty: 733
Skąd: Alphen a/d Rijn
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 11:17 am   

Ewa, jeden hint ;) za disla bedziesz wiecej podatku placic. Ale z takimi rzeczami to lepiej z kolega wyzej podyskutowac :035:
 
 
 
Ewa P 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 18 Lut 2008
Posty: 546
Skąd: NL
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 11:17 am   

Dziekuje bardzo :)
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 11:24 am   

Za diesla wychodzi okolo €100 kwartalnie wiecej niz za benzyniaka.

Przy podejmowniu decyzji beznyniak/gaz/diesel warto zrobic sobie kalkulacje co sie oplaca.
Tutaj: http://www.spritmonitor.de/en/ znajdziesz raporty spalania od uzytkownikow na tej podstawie mozesz prognozowac ile auto bedzie palic.

Liczysz ile rocznie wydasz na paliwo przy swoich planowanych przebiegach dorzucajac obciazenia fiskalne [podatek drogowy]. Dodatkowe koszty to APK - dla benzyniaka zrobisz w promocji za €19 dla diesla juz wydatek kolo €50-80.

Ja liczylem dla Renault Laguna GrandTour oraz Peugeot 407SW i wychdzilo, ze benzyniaki oplacaja sie do rocznych przebiegow okolo 20oookm, auta z gazem 20ooo-30ooo/35oookm powyzej tego przebiegu diesle.

Jesli chesz kupic w miare nowego diesla zastanow sie dwa razy [sam mam diesla - ale wybralem swiadomie] - nowoczesne diesle maja filtr czastek stalych (Droga zabawa - okolo €1000-1500 za serwis filtra probi sie co 100-180oookm [zalezy od auta]), duza czesc diesli ma cos co sie nazywa kolo dwumasowe przy sprzegle (ja u siebie musialem wymieniac po 130oookm) - impreza w Polsce w zaprzyjaznonym warsztacie kosztowala mnie 3900zl, ASO 5500zl, NL ASO €1500.
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
Ostatnio zmieniony przez m4rcin Pią Maj 29, 2009 11:26 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ewa P 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 18 Lut 2008
Posty: 546
Skąd: NL
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 11:44 am   

A jak mniej wiecej cyfrowo ksztaltuja sie koszta ubezpieczenia?

No i ktora w tym przypadku wage sie podaje??
Massa leeg voertuig 1.225 kg
Laadvermogen N.v.t.
Toegestane maximum massa voertuig 1.750 kg
Massa rijklaar Niet geregistreerd
Aanhangwagen
Maximum te trekken massa:
- ongeremd 500 kg
- geremd 1.300 kg
Dziekuje ! :039:
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 11:59 am   

"Massa leeg voertuig" to wrzucasz do policzenia podatku...

Ubezpiecznie - to juz zalezy od wieeeelu czynnikow - czy chcesz samo OC czy jakies bardziej dopasione wersje. Ja place €118 miesiecznie za pelne ubezpieczneie, 3 lata bezwypadkowej jazdy (transfer znizek z PL), roczne przebiegi >50kkm, prawo jazdy 10 lat, wiek 27, szklany dach (dosc duza doplata do pelnego ubezpiecznia), wartosc auta €23000.
Kolega za Megane Coupe placi kolo €30/miech (samo OC + antykradziez)

http://www.anwb.nl/verzekeringen policzysz sobie orientacyjne. Dla mnie ANWB bylo €10 miesiecznie drozsze niz Reaal ktore mam w tej chwili :039:
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
Ostatnio zmieniony przez m4rcin Pią Maj 29, 2009 12:04 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
darkis 
Super gaduła

Pomógł: 5 razy
Wiek: 52
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 360
Skąd: Venlo-Nijmegen
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 12:09 pm   

Jesli chodzi o ubezpiecznie to sprwadzalem i www.hema.nl jest najtansze

Kupilem Opla Astre 2003 benzyna Plus gaz, mam ubezpiecznie, max wypas :029: czyli pelne casco, holowanie Hol+ Europa, nieszczesliwe wypadki dla pasazera, wynioslo mnie na rok 280 eur...wybralem comiesieczne acceptgiro...tylko ze przy odciagnieciu kasy biora cos kolo 12 eur extra za jakies dodatkow koszty(ale tylko raz), zas potem po 23 eur(cos w tych okolicach ale nie pamietam dokladnie)
Sprawdzalem tez na innych stronach ubezpiecznie i bylo o wwwwwwwwwwwwiiiiiieeellllle
drozej..

wiec polecam

aha, mam 70% zniki...potrzebyne papiery z PL po angielsku,
_________________
www.stalgorzow.pl
Ostatnio zmieniony przez darkis Pią Maj 29, 2009 12:58 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 12:50 pm   

Mnie w hemma.nl wychodzi €7 drozej miesiecznie [€123/miesiac] niz place w Reaal :) Wiec warto poszukac po roznych stronach
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Ewa P 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 18 Lut 2008
Posty: 546
Skąd: NL
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 1:59 pm   

A jak to jest Panowie z rejestracja?
Jak kupuje auto od kogos to ile mam czasu na przerejestrowanie auta i jak ten proces wyglada? co i gdzie wysylam?

No i z ty ubezpieczeniem, to jak je wykupie w internecie to dopiero jak dostane dokument to domu to moge jezdzic? czy jak?

:039:
Dziekuje Wam serdecznie!!!
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 2:20 pm   

Bez przerejestrowania poprzedni wlasciel na 99% nie wyda Ci auta...
Przerejestrowanie zajmuje tyle co stanie w kolejce na poczcie ;)

Potrzebujesz wszystkie 3 czesci dowodu rejestacyjnego. WAZNE: jak zarejestrujesz auto na siebie, to trzecia czesc trzymasz w domu.

Na ubezpiecznie masz chyba 24 godziny (tak ktos pisal na forum, musisz poszukac bo nie jestem 100% pewien ile czasu masz na uubezpiecznie) - ja wykupilem troche wczesniej - ubezpieczenie mam kupione 3 dni przed tym jak auto przerejestrowalem na soebie ;)
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Ewa P 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 18 Lut 2008
Posty: 546
Skąd: NL
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 2:28 pm   

Aha, czyli w przypadku rejestracji najlepiej jak udam sie z wlascicielem na poczte i przerejestruje automatycznie, wtedy odjade samochodem do domu (jesli ubezpieczenie jest wazne oczywiscie i przeglad, tak?)

Rozumiem ze aby przerejestrowac samochod potrzebuje paszport, prawo jazdy wyciag z gminy ze tu mieszkam, cos jeszcze?
Ostatnio zmieniony przez Ewa P Pią Maj 29, 2009 2:30 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 2:43 pm   

Dokladnie - to chyba wszystko ;)
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Ewa P 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 18 Lut 2008
Posty: 546
Skąd: NL
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 3:07 pm   

super! dziekuje bardzo :)
 
 
darkis 
Super gaduła

Pomógł: 5 razy
Wiek: 52
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 360
Skąd: Venlo-Nijmegen
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 3:13 pm   

Napisze jak bylo w moim przypadku.

Mieszkam w Zwolle, znalazlem auto w Eindhoven.
Pojechalem tam , auto ok, kasa zaplacona, pojechalem na poczte przerejstrowac auto.
Zaplacilem 9 eur , wrocilem do komisu facetowi dalem potwierdzenie ze juz nie stoi na jego imie.
W tymze komisie wszedlem w neta, wypelnilem na stronie www.hema.nl ubezpiecznie i pojawil sie komunikat iz od dnia tego i tego , godziny tej i tej samochod jest ubezpieczony.
Po kilku dniach przyszlo do domu pismo z ubezpieczalni i fizycznie zielona karta.

Ale z tego co sie orietuje to te 24 godz ktore ktos wyzej napisal to jest bardzo sliski temat...
Pytalem sie znajomego holendra i powiedzial ze pierwszy raz o tym slyszy,nie mozna sie poruszac samochodem bez ubezpieczniea.
Bo bo faktycznie jakby niedaj boze cos sie stalo podczas gdy nie masz ubezpiecznia...to watpie ze ktokolwiek by takie auto potem ubezpieczyl wiedzac za na dzien dobry musi placi kase za szkode...
wiec lepiej nie jezdzic autem bez ubezpieczenia....

osobna sprawa jak ktos kupi auto i nie ma ubezpiecznia to i tak szybko liscik przyjdzie do domu....
_________________
www.stalgorzow.pl
Ostatnio zmieniony przez darkis Pią Maj 29, 2009 3:14 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group