NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Administrator2
Śro Lis 04, 2009 9:02 am
Polskie tablice rejestracyjne , Podatek za polskie auto wNL
Autor Wiadomość
YANNOSICK 
Super gaduła
Cogito ergo sum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 389
Skąd: Zeeland
Wysłany: Pon Lis 05, 2007 5:30 pm   

No wszystko cacy, tylko jak ma się jedno do drugiego...
Cytat:
Na stronie RDW jest dokladna informacja co do wymiany prawajazdy. Wymieniac nie trzeba.

Cytat:
Samochodem na PL blachach nie mozna jezdzic w NL jesli jest sie zameldowanym w NL.

Powszechnie wiadomo,że aby zarejestrować auto na holenderskie numery trzeba posiadać holenderskie prawo jazdy.Więc "prawko" wymienić trzeba.Nawet jeśli nie regulują tego przepisy to "reguluje" to życie.
Pozdro
_________________
If You always follow, You will never lead.
 
 
jack 
Gaduła


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Sie 2007
Posty: 104
Skąd: amsterdam
Wysłany: Pon Lis 05, 2007 7:25 pm   

Cytat:
Powszechnie wiadomo,że aby zarejestrować auto na holenderskie numery trzeba posiadać holenderskie prawo jazdy.Więc "prawko" wymienić trzeba.Nawet jeśli nie regulują tego przepisy to "reguluje" to życie
Nie rozumiem tego,dlaczego nie mozna?Co ma jedno do drugiego?
 
 
YANNOSICK 
Super gaduła
Cogito ergo sum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 389
Skąd: Zeeland
Wysłany: Pon Lis 05, 2007 7:48 pm   

Czego dokładnie nie rozumiesz?dorka pisze, że nie trzeba wymieniać PJ oraz jednocześnie stwierdza, iż nie wolno poruszać się tu "polskim" autem.Jedyną alternatywą jest więc jazda autem z żółtymi blachami a do tego potrzebne jest PJ z NL.
Mam nadzieje, że teraz zrozumiałeś. Pozdrawiam i przepraszam jeśli zagmatwałem.
_________________
If You always follow, You will never lead.
 
 
jack 
Gaduła


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Sie 2007
Posty: 104
Skąd: amsterdam
Wysłany: Pon Lis 05, 2007 8:49 pm   

nie dawno kupilem auto na zoltych blachach,a mam polskie PJ dlatego nie rozumumiem Twojego posta
 
 
dorka
Poczatkujacy

Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 10
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Pon Lis 05, 2007 9:45 pm   

Do rejstracji auta nie trzeba prawajazdy. Wystarczy meldunek z gminy (uittreksel uit bevolkingsregister) i paszport.
 
 
jack 
Gaduła


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Sie 2007
Posty: 104
Skąd: amsterdam
Wysłany: Pon Lis 05, 2007 10:28 pm   

dorka napisał/a:
Do rejstracji auta nie trzeba prawajazdy. Wystarczy meldunek z gminy (uittreksel uit bevolkingsregister) i paszport.
Masz racje wlasnie tak bylo w moim przypadku'
 
 
YANNOSICK 
Super gaduła
Cogito ergo sum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 389
Skąd: Zeeland
Wysłany: Pon Lis 05, 2007 11:13 pm   

Poświęciłem nieco czasu aby odświeżyć swą wiedzę i z bólem stwierdzam co następuje.
Bardzo trudno jest jednoznacznie określić stan prawny odnośnie obligatoryjności wymiany prawa jazdy.Bez najmniejszych problemów podejmę się obrony obu stron takowego sporu. Niejednoznaczność przepisów prawa wewnętrznego sprawia, że nadinterpretacja lub raczej stronnicza interpretacja jest więcej niż ułatwiona. Dyrektywa UE 91/439/EEC mówi
" Prawa jazdy wydane przez Kraje Członkowskie powinny być wzajemnie honorowane." aby zaraz poniżej stwierdzić " Jeżeli posiadacz ważnego prawa jazdy osiedla się na stały pobyt w Kraju Członkowskim innym, niż ten, który mu wydał prawo jazdy, goszczący Kraj Członkowski może stosować do posiadacza prawa jazdy, swoje krajowe przepisy(...)".Tak oto można zastanawiać się czy przychylić się do opinii mówiącej, że postanowienia podane w Artykule 8 Dyrektywy 80/1263/EEC, a zwłaszcza zobowiązanie do wymiany prawa jazdy w terminie jednego roku od daty zmiany stałego miejsca zamieszkania, stanowią utrudnienie w swobodnym poruszaniu się osób, zważywszy, że jest to niedopuszczalne w świetle postępu poczynionego w kierunku integracji Europejskiej czy może zastanowić się nad faktem, iż ze względów związanych z bezpieczeństwem na drogach i z ruchem, Kraje Członkowskie powinny mieć możność dodania własnych postanowień w sprawie cofnięcia, zawieszenia i unieważnienia praw jazdy w stosunku do wszystkich posiadaczy praw jazdy mających stałe miejsce zamieszkania na ich terytorium.
Podobnie jak prawo Unijne nie jest spójne w tej kwestii tak i Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie ułatwia nam zadania podając sprzeczne informacje.Raz jest to : "Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy; wystarczy prawo jazdy wydane w Polsce. Jednak przy dłuższym pobycie w Niderlandach, po upływie 6 miesięcy od daty wpisu do rejestru mieszkańców, nie można posługiwać się polskim prawem jazdy. Należy wówczas złożyć wniosek we właściwym urzędzie ds. ruchu drogowego (RDW) o wymianę prawa jazdy na niderlandzkie." a zaraz potem "nie mają już Państwo obowiązku wymiany pierwotnego prawa jazdy przy przenoszeniu się do innego Państwa Członkowskiego, ale mogą Państwo o to dowolnie występować".Wyciągnięcie wniosków zostawiam Wam samym.Jedno jest pewne: Wymiana PJ wiele ułatwia.
Jeszcze jedno, ale to już mój prywatny wywód. Jeśli ktoś powoła się na przepis o obowiązku uznania PJ wydanego w innym kraju UE to niech nie zdziwi się kiedy sprawdzona zostanie data wydania dokumentu. Pamiętać bowiem należy, iż Polska jest członkiem UE od stosunkowo niedawna. Natomiast wszystkie PJ wydane po akcesji Polski do struktur UE są plastikowymi kartami co uniemożliwia realizacje punktu 3. art.1. dyrektywy 91/439/EEC mówiącego o możliwości umieszczania w tym prawie jazdy informacji potrzebnych dla służb administracyjnych.

Odnosząc się do wypowiedzi przedmówców (a może przedpiszców?)
Cytat:
nie dawno kupilem auto na zoltych blachach,a mam polskie PJ dlatego nie rozumumiem Twojego posta

Jeśli tak to zwracam honor.Nie spotkałem się z takim przypadkiem. Rejestrowałem auto i pomagałem rejestrować kilka innych i zawsze wiązało się to z prośbą o okazanie prawa jazdy NL. Przy zawieraniu polisy ubezpieczenia było to już bezwzględnie wymagane.
Cytat:
Do rejstracji auta nie trzeba prawajazdy. Wystarczy meldunek z gminy (uittreksel uit bevolkingsregister) i paszport.

Proszę o jakiś akt prawny który to stanowi. Bardzo mi to pomoże.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że wspólnymi siłami rozwiejemy wszelkie wątpliwości.
_________________
If You always follow, You will never lead.
 
 
jack 
Gaduła


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Sie 2007
Posty: 104
Skąd: amsterdam
Wysłany: Pon Lis 05, 2007 11:51 pm   

Cytat:
Jeśli tak to zwracam honor.Nie spotkałem się z takim przypadkiem. Rejestrowałem auto i pomagałem rejestrować kilka innych i zawsze wiązało się to z prośbą o okazanie prawa jazdy NL. Przy zawieraniu polisy ubezpieczenia było to już bezwzględnie wymagane.
Ubezpieczalem auto telefonicznie i konsultant nawet sie nie spytal czy mam prawo jazdy polskie,czy holenderskie.[/quote]
 
 
kluxklux
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Cze 2007
Posty: 45
Skąd: boxtel
Wysłany: Śro Lis 07, 2007 7:37 pm   

dokladnie! tez mam polskie prawko i nie mam zamiaru go wymieniac na holenderskie poniewaz moge go tutaj uzywac przez 10 lat od daty wydania papierku (nie myl z data zdania egzaminu). po uplywie 10 lat moge w polsce postarac sie o wydanie nowego PJ i sytuacja sie powtarza. mam auto i motor na holenderskich blachach i do zarejestrowania potrzebowalem jak wyzej wspomniano uittreksel uit bevolkingsregister poniewaz na polskim PJ nie ma adresu zamieszkanie w holandii. podczas rejestracji zapytaja cie o dowod tozsamosci wiec wez paszport za soba
 
 
kluxklux
Poczatkujacy

Dołączył: 14 Cze 2007
Posty: 45
Skąd: boxtel
Wysłany: Śro Lis 07, 2007 7:41 pm   

do jack
jesli sie nie myle to ubezpieczalnia przyslala ci polise do podpisania i tam prawdopodobnie wpisywales numer PJ
moge sie mylic poniewaz zalatwialem przy okazji karte czlonkostwa lid i tam na pewno pytaja o numer tak wiec nie wiem dokladnie jak to jest. pozdro
 
 
jack 
Gaduła


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Sie 2007
Posty: 104
Skąd: amsterdam
Wysłany: Śro Lis 07, 2007 8:41 pm   

kluxklux napisał/a:
do jack
jesli sie nie myle to ubezpieczalnia przyslala ci polise do podpisania i tam prawdopodobnie wpisywales numer PJ
moge sie mylic poniewaz zalatwialem przy okazji karte czlonkostwa lid i tam na pewno pytaja o numer tak wiec nie wiem dokladnie jak to jest. pozdro
Nie przyslali mi polise do domu i nic nie musialem podpisywac.
 
 
brotherfront
Poczatkujacy

Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 2
Wysłany: Pon Sty 14, 2008 8:24 pm   

Witam,

również stanąłem przed tym problemem jak większość kolegów i koleżanek z forum odnośnie polskich tablic rejestracyjnych.

Jednak zastanawia mnie następująca wypowiedz:


Simmonides napisał/a:
Tak, jesli jestes w Holandii od roku moga Cie spotkac dosc znaczne nieprzyjemnosci ze strony wladzy. Po pierwsze po 3 miesiacach pobytu w tym kraju jestes zoobowiazany wymienic prawojazdy na holenderskie. Po drugie...po wymianie tegoz prawajazdy powinienes isc na pierwszy w okolicy posterunek policji i zarejestrowac dany samochod w ich komputerowej bazie danych (to jedyna mozliwosc unikniecia wymiany tablic rejestracyjnych). Jesli zostaniesz przylapany na dokladna kontrole, ktore sa tu coraz czestsze, szczegolnie w okolicach wielkich miast mozesz miec powazny problem (lacznie z zarekwirowaniem prawa jazdy i ok. 300E mandatu i termin 3 tygodni na wyrobienie holenderskiego).

Pozdrawiam



oznacza to,że nie będę musiał płacić tutaj podatku i ubezpieczenia za samochód?

pozdrawiam
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Pon Sty 14, 2008 11:06 pm   polskie tablice

Posiadanie prawka NL nie jest wymagane przy samej rejestracji pojazdu (na poczcie) ale już przy ubezpieczeniu konieczne-tak było przynajmniej w moim przypadku (Purmerend) Chyba,ze ktoś zna firmę ubezpieczeniową która tego nie wymaga,to chętnie skorzystam z pomocy
 
 
jack 
Gaduła


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Sie 2007
Posty: 104
Skąd: amsterdam
Wysłany: Pon Sty 14, 2008 11:37 pm   Re: polskie tablice

jedrzej2225 napisał/a:
Posiadanie prawka NL nie jest wymagane przy samej rejestracji pojazdu (na poczcie) ale już przy ubezpieczeniu konieczne-tak było przynajmniej w moim przypadku (Purmerend) Chyba,ze ktoś zna firmę ubezpieczeniową która tego nie wymaga,to chętnie skorzystam z pomocy
skorzystam z pomocy[/quote

Achmea-dzwonisz do nich,a oni polise przysylaja do domu i nie pytaja jakie masz prawko.
http://achmea.nl/
 
 
jedrzej2225 
Mega gaduła

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 1147
Skąd: Purmerend
Wysłany: Pon Sty 14, 2008 11:42 pm   polskie tablice

Dzięki Jack tam nie próbowałem. Jutro zadzwonię. Auto kupiłem już we wrześniu i przez ten okres mam zarejestrowane na mojego szefa ale nie chcę już nadwyrężać jego cierpliwości.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group