NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Administrator2
Śro Lis 04, 2009 9:02 am
Polskie tablice rejestracyjne , Podatek za polskie auto wNL
Autor Wiadomość
Fegelein
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Kwi 2012
Posty: 395
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 11:41 pm   

Jeśli ktoś nie chce płacić, a do pracy ma blisko, powiedzmy do 30 km niech kupi sobie skuter i nim dojeżdża. Auto można zostawić na zimę i zjazdy do Polski.
Kumpel miał kontrolę zadeklarował, że auta będzie używać tylko do zjazdów do Polski. Spisali licznik i przy następnej kontroli go sprawdzą ile km przybyło.

Po drugie BPM w dużej części odpada bo trzeba być właścicielem auta minimum pół roku, a na pewno większość jest.
Zostaje sam podatek - do opłat za białe blachy na podanym druku PDF, gdzie podaje się dane własnoręcznie.
Jak podasz zle dane i one przejdą to OK, ale jak to wyczają to kara wynosi do 100% należnego podatku.
Czyli np. masz gaz, a podajesz benzynę to płacisz karę tyle, ile byś zapłacił za gaz...

Inne wyjście to jazda autem tylko w zimę i zapłacenie podatku za 3 miesiące, wyrejestrowanie auta (podajesz info, że auto nie będzie użytkowane) i jeździsz skuterem przez resztę roku.

Dużo zależy od szczęścia i miejsca zamieszkania. Wiadomo, że na wiochach i mniejszych miastach nie ma takich kontroli jak w metropoliach.
Ostatnio zmieniony przez Fegelein Pon Lut 24, 2014 11:42 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Estamos 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 6 razy
Wiek: 38
Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 426
Skąd: provincie Utrecht...
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 6:01 am   

Niby tak z tymi wiochami. Jednak sąsiedzi, może też stracili pracę a Ty jezdzisz do ich pracy nie płacąc za drogi.

Nie warto ryzykować jak dla mnie...
 
 
Fegelein
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Kwi 2012
Posty: 395
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 12:50 pm   

Prawda. Dlatego po pewnym czasie (roku) warto już zapłacić, albo sprzedać auto i znów je kupić np. od kolegi. Wtedy jak dadzą karę to to za okres posiadania auta bo jak mogą dać mandat za rok wstecz skoro właścicielem auta (użytkownikiem dróg zobowiązanym do płacenia) byłeś np. tylko miesiąc czy dwa :)
 
 
Wariat
Poczatkujacy

Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 5
Wysłany: Wto Lut 25, 2014 6:41 pm   

A ja mam takie pytanie, w niedalekiej przyszłości chce kupić samochód w holandii, bede go rejestrował na siebie w NL. I moje dwa pytania:

1) Czy jak np. za pół roku, rok, dwa bede chciał zjechać do PL na stale to moge wykupić tzw. zjazdówki i zjechać tym autem i je zarejestrować w PL? Wie ktoś jak to działa w tym przypadku?

2) Czy to prawda że jeśli się opłaca balasting za auto na polskich rejestracjach to jeśli posiadamy polskie ubezpieczenie to jest ono jie ważne?
 
 
YANNOSICK 
Super gaduła
Cogito ergo sum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 389
Skąd: Zeeland
Wysłany: Śro Lut 26, 2014 7:47 pm   

ad1. Możesz zjeżdżając wykupić zjazdówki. W praktyce będziesz po prostu eksportował swoje auto do... siebie.
ad2. OC jest ważne. Nikt nie może ukarać Cię za brak ważnego ubezpieczenia. Licz się jednak z tym,że w 95% przypadków ubezpieczyciel nie pokryje szkody którą wyrządzisz zasłaniając się klauzulą dotyczącą podania przez Ciebie nieprawdziwych danych (znam osobiście cztery takie przypadki i tylko w jednym z nich odwołanie przyniosło skutek). Jeżeli np. wjedziesz w tył drogiego Jaguara będziesz musiał sam zapłacić za jego naprawę.
_________________
If You always follow, You will never lead.
 
 
Wariat
Poczatkujacy

Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 5
Wysłany: Śro Lut 26, 2014 8:09 pm   

Dziekuje Ci bardzo, tak właśnie myślalem ze tak jest. Nie chce kombinowac z polskimi tablicami, mialem nadzieje ze jakbym oplacal tutaj balastig na PL auto to bym nie musial pozniej myslec o przerejestrowaniu auta w PL. Kupie auto na NL i bede oplacał jak trzeba. Mam jeszcze takie pytanie, zna ktoś może jakąś dobrą stronke z ogłoszeniami samochodów w NL?
 
 
Fegelein
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Kwi 2012
Posty: 395
Wysłany: Śro Lut 26, 2014 8:19 pm   

YANNOSICK napisał/a:
ad2. OC jest ważne. Nikt nie może ukarać Cię za brak ważnego ubezpieczenia. Licz się jednak z tym,że w 95% przypadków ubezpieczyciel nie pokryje szkody którą wyrządzisz zasłaniając się klauzulą dotyczącą podania przez Ciebie nieprawdziwych danych (znam osobiście cztery takie przypadki i tylko w jednym z nich odwołanie przyniosło skutek). Jeżeli np. wjedziesz w tył drogiego Jaguara będziesz musiał sam zapłacić za jego naprawę.


Ciekawe :)
Możesz podać te przypadki?

No i co to za klauzula, dość ciekawa.
 
 
YANNOSICK 
Super gaduła
Cogito ergo sum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 389
Skąd: Zeeland
Wysłany: Czw Lut 27, 2014 1:13 pm   

Już to opisywałem na forum. Dwie moje dobre znajome miały podobne przypadki. Auto na PL tablicach. OC w PL. Kobitka się zagapiła i wydupczyła w Saaba (druga chyba w Audi). Kolizja z jej winą ewidentną. Poszkodowany przedstawił polskiej ubezpieczalni (PZU i Alianz) kosztorys naprawy i otrzymał odszkodowanie. Po kilku dniach list do sprawczyni z nakazem uregulowania tej kwoty plus koszta dodatkowe. Jako uzasadnienie zawsze pada ten sam argument: wykupując OC podały adres zamieszkania w PL. Opłacanie podatku w NL świadczy jednak o stałym zamieszkaniu w NL a osoba niezamieszkała w PL nie może wykupić polskiego OC. Adres w PL jest więc nieprawdziwy czyli dochodzi jeszcze podanie fałszywych danych. Amen.
Trzeci przypadek był nieco inny i tam mimo wszystko udało się uzyskać ugodę z ubezpieczycielem. Mój kuzyn uszkodził element infrastruktury drogowej. Właściciel drogi uzyskał odszkodowanie z polskiej ubezpieczalni (PZU) lecz kuzyn musiał zwrócić pieniądze ubezpieczycielowi. Powód podobny do powyższego.
Podobne przypadki opisuje wiele osób na forach polonijnych w UK. Ubezpieczyciele nauczyli się już takich zachowań i będzie to coraz powszechniejsza praktyka.
Oto ciemna strona polskich tablic...
_________________
If You always follow, You will never lead.
 
 
Fegelein
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Kwi 2012
Posty: 395
Wysłany: Czw Lut 27, 2014 2:05 pm   

Tak, ale zauważ też, że w polisie masz często pytania ile auto będzie za granicą. Masz do wyboru od miesiąca do całego roku (lub po prostu powyżej 6 miesięcy).
Owszem, wtedy płacisz więcej za polisę, ale jak wykupisz całoroczny pobyt to masz prawo być tam cały czas, nawet jak adres zamieszkania jest w Polsce lub Polsce i Holandii mając meldunek w obu krajach.

Cytat:
Opłacanie podatku w NL świadczy jednak o stałym zamieszkaniu w NL


Na serio dziwna interpretacja, bowiem podatek można opłacać nawet 1 dzień po przyjeździe do NL i nie pracując tutaj. Prawo tego nie zabrania...
Płacisz bo jeździsz po drogach, a nie za fakt zamieszkania, czyż nie?
Ostatnio zmieniony przez Fegelein Czw Lut 27, 2014 2:14 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
YANNOSICK 
Super gaduła
Cogito ergo sum


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 389
Skąd: Zeeland
Wysłany: Czw Lut 27, 2014 11:23 pm   

Ubezpieczalnia zawsze będzie unikać wypłaty - taka branża. Oni interpretują tak jak im pasuje. Jak już pisałem na cztery znane mi przypadki tylko raz udało się odwołać od niekorzystnej decyzji ubezpieczyciela.
_________________
If You always follow, You will never lead.
 
 
Fegelein
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Kwi 2012
Posty: 395
Wysłany: Pią Lut 28, 2014 12:33 am   

Wiesz - rozumiem jak ktoś zaznacza w polisie, że auto nie będzie użytkowane za granicą. Ubezpieczyciel może wtedy próbować wciskać kit, ale i tak zapłaci bowiem nakazuje mu to ustawa. Będzie żądać dopłaty do OC, jak ktoś płacił 1000 zł to zapłaci maks stawkę i dopłaci kolejne 1000 zł.

Kiedyś czytałem ustawę i są tam jasne stwierdzenia:

Cytat:
Zakładowi ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, w
przypadkach określonych w art. 98 ust. 2 pkt 1, przysługuje prawo dochodzenia od
kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia
OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:

1) wyrządził szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nie-
trzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropo-
wych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu
narkomanii;

2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;

3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicz-
nym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego
lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu
przez nią przestępstwa;

4) zbiegł z miejsca zdarzenia.


Z ciekawości pójdę do radcy prawnego, bowiem z tego co wiem jesteś chroniony ustawowo i jedynie wyłączenia powyżej skutkują żądaniem wypłaty sumy odszkodowania, które zostało wypłacone ofierze.
 
 
Estamos 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 6 razy
Wiek: 38
Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 426
Skąd: provincie Utrecht...
Wysłany: Pią Kwi 11, 2014 5:56 am   

Sprawa ucichła, wszyscy zaczęli płacić czy nikt się nie odzywa i liczy że go nie złapią>
 
 
tijs 
Poczatkujacy

Dołączył: 02 Wrz 2012
Posty: 26
Skąd: Tilburg
Wysłany: Pią Kwi 11, 2014 7:34 pm   

Estamos napisał/a:
Sprawa ucichła, wszyscy zaczęli płacić czy nikt się nie odzywa i liczy że go nie złapią>


Myślę, że przyszedł w końcu czas na koniec kombinowania i zakup auta na tutejszych warunkach. Gra warta świeczki, a widze po znajomych, że pokupowali auta na żołtych tablicach i mają święty spokój. Co najlepsze większą motywację widzę u ludzi którzy tu są rok, dwa, niż u tych co siedzą tu po 9,10 lat i dalej sobie śmigają Passatami, Omegami i Golfami na PL rejestracjach...
_________________
Better work, better life.
 
 
 
bartoszek 
Poczatkujacy
bartoszek

Dołączył: 12 Maj 2014
Posty: 3
Wysłany: Pon Maj 12, 2014 4:54 pm   

Witam. Opłacam podatek od auta na polskiej rejestracji. Mam kwartalnie. Raz mi papier przyszedl za dany kwartal. Teraz jest juz następny kwartal, ale żadnego papierku z belastingu nie mam jeszcze. Nie wiem czy mam czekać, czy przelać tą samą kwotę na konto jakie mi podano wcześniej. Obawiam sie odsetek. Prosze o podpowiedź.
 
 
vanrafell 
Nieśmiały użytkownik


Wiek: 33
Dołączył: 03 Maj 2012
Posty: 97
Wysłany: Pon Maj 12, 2014 4:58 pm   

Mi na NL też czasami z opóźnieniem przychodzi ale nie miałem żadnych odsetek do zapłaty. (też przychodzą kwartalnie)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group