NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE
Autor Wiadomość
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 1:19 pm   

Gochna H napisał/a:
ktos na forum pisal i nawet podawal link do artykulu w ktorym pisze ,ze zadna ubezpieczalnia nie ma prawa odmowic ubezpieczenia
Jak mozesz znajdz i wklej ten link bo ja go znalesc nie moge .
By sie przydal i to bardzo . Pomagalam wielu ludziom i jak ktos nie mial zameldowania lub nie posiadl jakich kolwiek dochodow w NL nie zostal ubzepieczony . Odpowiedz byla zawsze ta sama jak sie pan/pani zamelduje lub bedzie pani/pan odprowadzal skladki spoleczne prosze wrocic i ubezpieczymy bardzo chetnie .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Czw Gru 04, 2014 1:20 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
patrycja90
Poczatkujacy

Dołączył: 13 Lis 2014
Posty: 25
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 1:26 pm   

Tylko ze dzwonili i pisali ze nie moga mnie ubezpieczyc bo potrzebuja zameldowanie albo musze pracowac, no niestety nie mam na to dowodu, bo usunelam, jedynie taki, ze skoro by mnie ubezpieczyli przesłali by mi od razu rachunek i te listy ktore dostalam po 3 miesiacach...

Nie przysłali mi pisma na adres zamieszkania, który podałam pewnie przy zgłaszaniu się, ani nie otrzymałam rzadnej informacji, oprócz tej ze nie mogą mnie ubezpieczyc.

A nie mam pojecia skad mieli moj nowy adres, pierwszy list brzmial cos ze zmienila sie moja sytuacja ( pewnie mieszkaniowa) i mnie witaja w ubezpieczalni... Ja naprawde tego nie rozumie, skoro ktos mi odmawia, ja nie moge korzystac z opieki, a na koniec stwierdzaja ze mnie ubezpieczaja w czasie przeszłym? To jak niby mam sie cofnac do wrzesnia zeby z tego skorzystac...? :) Ja nie rozumiem, to jest jakas kpina.

Owszem jezeli bym dostala jakikolwiek list i informacje ze jestem ubezpieczona to tak, ale nie dostalam, odezwali sie w polowie listopada.
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 1:33 pm   

baileys O to mi chodzi , ale widze po twojej wczesniejszej wypowiedzi w tym temacie, ze juz zdazylas i to zanegowac ...a szkoda.. bo wydaje mi sie to dobrym argumentem w razie gdyby ubezpieczlania odmowila ze wzgledu na brak np.zameldowania



Mathnl


Cytat:
Maar een zorgverzekeraar mag een verzekerde niet weigeren als die niet is ingeschreven bij de GBA. In de Zorgverzekeringswet staat dat iedereen die in Nederland woont een zorgverzekering moet afsluiten
http://zoeken.npcf.nl/app...tail/a_id/16514

Iedereen is verplicht een zorgverzekering af te sluiten. Doet u dat niet, dan riskeert u een boete.
http://zoeken.npcf.nl/app...der-vast-adres.
Wyglada na to,ze tygrysek1, ma racje.Wielu ubezpieczycieli rzeczywiscie odmawia niezameldowanym ,ale jak widac niezgodnie z Zorgverzekeringswet.Wystarczy troche determinacji i mozna osiagnac cel.Dla majacych klopoty doradzam skorzystac z uslug instytucji podanych w linkach.


http://forum.niedziela.nl...=asc&start=1215
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Czw Gru 04, 2014 1:47 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
patrycja90
Poczatkujacy

Dołączył: 13 Lis 2014
Posty: 25
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 1:39 pm   

Czyli nie znacie zadnej instytucji gdzie mozna zgłaszać skargi i rozwiazać problem polubownie? Jakiś rzecznik konsumenta, w Pl jest takie cos.

Jestem pewna ze mam w tym racje i nie wiem czemu tak ze mna pogrywaja, juz nawet napisalam ze mnie w kraju nie bylo bo mi odmowili, bedzie trzeba to znajde na to dowody.

Nie wiem czy jest sens wymieniac z nimi dalej korespondencje, czy jest sens... Moze zagrozic ? Nie mam pojecia... Czuje sie ze ktos tu chce mnie na sile oszukac :) . A jezeli postapili nie zgodnie z prawem odmawiajac mi wtedy to sie do tego nie przyznaja...
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 2:02 pm   

patrycja90 napisał/a:
Jestem pewna ze mam w tym racje i nie wiem czemu tak ze mna pogrywaja, juz nawet napisalam ze mnie w kraju nie bylo bo mi odmowili, bedzie trzeba to znajde na to dowody.
jesli masz to im udowodnij i to jak najszybciej bo oni z toba dopiero zaczna pogrywac jak nasla na ciebie incaso , czy oczy ci sie dopiero otworza kiedy do zaplacenie bedziesz miala drugie tyle?
z wlasnego doswiadczenia wiem , ze tak czy inaczej kase , ktora im wisisz od ciebie wydebia tym czy innym sposobem ale jednak wyciagna i to jeszcze z procentami
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 2:44 pm   

patrycja90,

Dobrze, ale jak dlugo jestes w Holandii? Bo na poczatku napisalas ze postanowilas sie ubezpieczyc jak dowiedzialas sie ze jestes w ciazy.

W chwili meldunku twoj numer BSN laczy sie z baza dana gmin GBA i wtedy ubezpieczalnie oraz rzad "wiedza" ze musisz byc ubezpieczona.
Dlatego kazdy dostaje rachunek wstecz - od momentu zameldowania. Wiec kiedy dokladni sie zameldowalas?

Za to - tak jak napisalem poprzednio - mozesz sie ubiegac o zorgtoeslag wstecz, wiec wyjdziesz prawie na 0.

Opisujesz to jakby byl niewiadomo jaki spisek, a to po prostu blad administracyjny plus niedokladna wiedza pani z ZeZ.

baileys,

CZ powinno przyjmowac osoby bez meldunku, najlepiej przez formularz internetowy, i wpisywac adres korespondencyjny jako adres zamieszkania.
 
 
patrycja90
Poczatkujacy

Dołączył: 13 Lis 2014
Posty: 25
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 2:54 pm   

Juz chyba drugi rok jestem ale bez zameldowania i nie zawsze pracowałam, nigdy sie nie ubezpieczałam na własną reke. w czerwcu byłam w Pl, wrócilam we wrzesniu, zeby juz tu prowadzic ciaze.

Zameldowałam się 4.11.14, od tej chwili ubezpiecza mnie CZ i od tego okresu ZZ przyznalo sie do bledu,że nie musze za ten okres placic.
Ale jeżeli jest to kwota prawie 300e przypuszczam ze od chwili wniosku o ubezpieczenie stwierdzili teraz ze mnie ubezpieczali. Nie wiem, nie dostałam rachunku, tylko wisi na mnie incaso.
Oczywiscie calosc mam zapłacic a nadwyzke mi zwroca.

Wyjde prawie na 0, ale czy ty bys chcial placic za cos z czegoi nie mogles korzystac? A przypomnieliby sobie dopiero wtedy kiedy sie zameldowales, obrzucajac cie nagle listami jak to cie nie witaja? Ciekawe czemu mnie nie powitali od momentu od kiedy chca zebym placila.
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 3:09 pm   

patrycja90,

"A przypomnieliby sobie dopiero wtedy kiedy sie zameldowales"

Tak jak napisalem, przy zameldowaniu system administracyjny dostaje wiadomosc. Nikt nic sobie nie przypomnial, ten proces jest skomputeryzowany.

"ale czy ty bys chcial placic za cos z czegoi nie mogles korzystac"

Tylko ty powinnas miec to ubezpieczenie juz 2 lata temu.

Ja bym nic z tym nie robil, rownie dobrze mogliby ci wlepic te obowiazkowe ubezpieczenie z CvZ (Zorginstituut) za 143e miesiecznie za 2 lata wstecz plus kare.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 3:17 pm   

patrycja90, w NL dziala cos takiego : starsze ubezpieczenie ma pierszenstwo . CZ nie mialo ciebie prawa ubezpieczyc widzac ze inna ubezpieczalnia juz ciebie uzezpiecza .
https://www.kneppelhout.n...ile.php?id=1802
http://uitspraken.rechtsp...HR:2006:AY9717.
To ze ci poradzili sie zameldowac i wtedy ciebie ubezpiecza juz bylo wiazace nawet ci dano taka odpowiedz mailowa . Ty sie zameldowalas i ubezpieczylas sie w innym ubezpieczeniu . ZeZ w chwili twojego meldunku mialo pierszenstwo ubezpieczenia i dlatego teraz scigaja ciebie za czas od zgloszenia , a mieli by prawo zadac dalszego ubezpieczenia conajmniej do konca grudniai musiala bys odkrecac sprawe z CZ. Nie majac zadnych maili potwierdzajacych twoje slowa bedzie trodno sie bronic.
patrycja90 napisał/a:
A nie mam pojecia skad mieli moj nowy adres
z gminy , oni takie sprawy widza w centralnym komputerze. Mozesz probowac w ZeZ odkrecic sprawe faktem ze ci odmowili ale nie wydaje mi sie zeby ci poszli na reke .
Gochna H, tak bo nawet podany link przez Mathnl nie jest czyms zobowiazujacym dla ubezpieczalni bo jak sama poczytalas i kilka razy mowilas : w chwili jak mieszkasz lub pracujesz/masz dochod ( czyt. odprowadzasz podatki ) w NL masz obowiazek/prawo sie ubezpieczyc w NL . w linku podanym przez Mathal jest opisane jak im mozesz udowdnic ze tu mieszkasz bez meldunku :
Kod:
Hoe kunt u laten zien dat u in Nederland verblijft? Dat kan met één van onderstaande zaken:
•laat zien wat uw inkomsten zijn, zoals een uitkering of een daklozenuitkering
•een overzicht van transacties bij de bank (pinnen, overschrijvingen)
•een verklaring van het UWV of van de gemeente
•een BSN-nummer
•een paspoort

tylko ze samym paszportem bez pieczatek granicznych nic nie udowodnisz tak samo jak nieaktywnym BSN . Patrycja nie miala zadnych dochodow wiec wyciagami z wyplat nie udowodni , podejzewam ze nie majac pracy srodkow na WLASNYM koncie tez nie ma wiec i transakcji brak , a i gmina czy UWV nie dadza jej zadnego potwierdzenia jak tu nie pracujei/lub jest zameldowana . Zreszta nie tylko ona ma problem z udowodnieniem wielu tu dopiero przyjezdnych ma ten sam problem . Moze uznasz mnie za kogos kto szuka dziury w calym ale niestety takie zycie i takie doswiadczenia . Sama powinnas wiedziec jak instancje potrafia umilic zycie w NL .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
patrycja90
Poczatkujacy

Dołączył: 13 Lis 2014
Posty: 25
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 3:19 pm   

To jest teraz smieszne co piszesz. Dobrze wiadomo ze nie wszyscy tu zyjacy sie ubezpieczaja na wlasna reke, wiec nie cwaniacz, bo ja tu oczekiwalam pomocy przed beszczelnoscia ubezpieczyciela KTORY ODMAWIA MI UBEZPIECZENIA po czym kaze mi za to placic.
A ty mi mowisz ze mam sie cieszyc.
Nie ma dowodow na to ze tu bylam, bo nie bylam zameldowana, jak pracowalam to ubezpieczona bylam.
To ze jest skomputeryzowany to sie domyslilam, mialam na mysli ze przypomnieli sobie od wrzesnia ze mnie ubezpieczaja. Co o tym tez nie maja obowiazku informowac, tylko wprowadzic w blad. Zreszta podalam wiele innych argumentow, dlaczego nie wyslali listu wczesniej - mieli addres korespondencji.
Ale widze ze nie ktorzy wola jeszcze skopac lezacego.

Zycze zeby tez chcial cie ktos w wala zrobic, a inny cwaniaczek by ci powiedzial ze ma racje i sie ciesz ze nie masz gorzej :)
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 3:26 pm   

patrycja90, droga patrycjo nikt nie kopie lezacego ale podumowujac sprawe twoimi wlasnymi slowami odpisze ci tak :
patrycja90 napisał/a:
ja tu oczekiwalam pomocy przed beszczelnoscia ubezpieczyciela KTORY ODMAWIA MI UBEZPIECZENIA
a to dlatego ze :
patrycja90 napisał/a:
Nie ma dowodow na to ze tu bylam, bo nie bylam zameldowana
patrycja90 napisał/a:
Dobrze wiadomo ze nie wszyscy tu zyjacy sie ubezpieczaja na wlasna reke, wiec nie cwaniacz,
i kto tu cwaniaczy ?
patrycja90 napisał/a:
Juz chyba drugi rok jestem ale bez zameldowania i nie zawsze pracowałam, nigdy sie nie ubezpieczałam na własną reke.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
patrycja90
Poczatkujacy

Dołączył: 13 Lis 2014
Posty: 25
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 3:27 pm   

Tyle ze powinno byc wiazace od chwili zameldowania.
A czy CZ nie powinno wiedziec o tym ze jestem ubezpieczona podobno?
Moze i by mieli ale od chwili meldunku.
Nie rozumiem jednak tego ze .... nawet nie wiem jak to opisac:P ... wrzesien pazdziernik nie bylam ubezpieczona, bo mi tak powiedzieli i nie powiedzieli ze jestem :) ale na dzien dzisiejszy juz wtedy bylam.

To jak mam dzisiaj z tego skorzystac ?

Widze ze kompletna sytuacja bez wyjscia chyba mnie tylko poratuje pomoc prawna.
Nieznajomosc jezyka i przepisow utrudnia zycie, ale chyba nie moze byc tak ze mozna kogos wprowadzac w blad a pozniej czegos zadac

[ Dodano: Czw Gru 04, 2014 3:29 pm ]
KTORY ODMAWIA MI UBEZPIECZENIA po czym kaze mi za to placic.

[ Dodano: Czw Gru 04, 2014 3:33 pm ]
Kompletnie nie zrozumialam sensu przytaczania moich wyrwanych z kontekstu zdan.

Ale widze ze jak to typowo polacy, potrafia byc najmadrzejsi do momentu keidy nie znajda sie w podobnej sytuacji.

Bardzo dziekuje za zrozumienie.

Widze ze nie ma sensu tu zagladac, bo zamiast suchych odpowiedzi dostaje sie nierzadko docinki.
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 4:10 pm   

patrycja90 napisał/a:
Nieznajomosc jezyka i przepisow utrudnia zycie, ale chyba nie moze byc tak ze mozna kogos wprowadzac w blad a pozniej czegos zadac


sama sobie poniekad odpowiedzialas na pytanie

smiem nawet twierdzic ,ze wlasnie owa nieznajomosc jezyka, oraz nieznajomosc przepisow zawazyla na tym ze doszlo do takiej sytuacji w jakiej sie obecnie znalazlas

teraz pozostaje poszukac prawnika albo ...zaplacic

patrycja90 napisał/a:
Ale widze ze jak to typowo polacy, potrafia byc najmadrzejsi do momentu keidy nie znajda sie w podobnej sytuacji.
Widze ze nie ma sensu tu zagladac, bo zamiast suchych odpowiedzi dostaje sie nierzadko docinki.


a to powyzsze moglabys juz sobie darowac

bo kazdy z nas staral ci sie pomoc , ale ty widocznie szukasz takiej odpowiedzi jaka ci pasuje.
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Czw Gru 04, 2014 4:14 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 935
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 5:24 pm   

patrycja90 napisał/a:
Dobrze wiadomo ze nie wszyscy tu zyjacy sie ubezpieczaja na wlasna reke


Z sezonowych pracownikow tak, dosc duzo osob ma tylko ubezpieczenie przez biuro pracy, albo wogole nie ma, bo nie chce albo nie wie ze jest obowiazkowe.

Z osob ktore sa zameldowane i mieszkaja dluzszy czas w Holandii, oraz rodowici holendrzy prawie wszyscy placa ubezpieczenie bo musza, inaczej nie nazywalo by sie obowiazkowe.

Oczywiscie kilka geniuszy, np. Turkow, probowalo kilka lat nie placic tego ubezpieczenia i do tego czasu splacaja incasso albo dalej dostaja kary. Widzialem rekordzistow ktorzy mieli ponad 3000-5000e ubezpieczenia plus kary za pare lat braku ubezpieczenia zdrowotnego.

Wiec ubezpieczenie jest cos logicznego dla wiekszosci z nas, daje nam dostep do uslug zdrowotnych, tak jak tobie z narodzinami dziecka. Jesli ktos ma niskie dochody, dostaje zorgtoeslag, ktory prawie pokrywa koszt miesieczny ubezpieczenia. Jesli wybierasz meldunek i pobyt tutaj to niestety taki jest system i nie dziw sie ze ludzie tak reaguja.

Szkoda tylko ze pani z ZeZ w mailu dala ci zle informacje.
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Pią Gru 05, 2014 11:00 pm   

patrycja90 napisał/a:
Kobieta wyslala mi maila jak i zadzwonila i powiedziala ze oni nie moga mnie ubezpieczyc bo musze byc zameldowana i musze im przeslac pismo, pytalam czy wystarczy np kontrsakt na wynajem mieszkania mowila ze nie, musze miec albo salarisy albo byc zameldowana, jak nie, nic nie moga zrobic.

Obowiazek ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii jest w przypadku: zatrudnienia w Holandii lub zameldowania i w tych przypadkach zadna ubezpieczalnia nie ma prawa odmowic ubezpieczenia.
Ty nie spelnialas tych warunkow i dlatego mieli prawo odmowic Ci ubezpieczenia.
Zameldowalas sie i od daty zameldowania masz obowiazek placic ubezpieczenie.
Nikt nie ma prawa zadac od Ciebie abys zaplacila ubezpieczenie za okres w ktorym nie mialas obowiazku posiadania ubezpieczenia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group