NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
prosze o przetlumaczenie wyksztalcenia w holandi
Autor Wiadomość
malgorzatakujawa 
Nieśmiały użytkownik
kacperek24

Wiek: 49
Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 59
Wysłany: Pią Cze 26, 2009 3:23 pm   prosze o przetlumaczenie wyksztalcenia w holandi

VMBO LBO, MAVO HBO cos takiego jest w ofertach pracy a ja nie wiem jakie jest to wyksztalcenie tak mysle ze o to chodzi dziekuje jezeli zle to umiszczone zostalo prosze o przeniesienie do odpowiedniego dzialu
 
 
martaa84 
Gaduła
pozdrawiam marta

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 01 Gru 2008
Posty: 122
Skąd: den haag/slask
Wysłany: Pią Cze 26, 2009 3:51 pm   

MBO rozroznia dwie formy:
- beroepsbegeleidende leerweg (bbl) - uczen pracuje min. 20 godz. tygodniowo na stanowisku odpowiednim do wybranego kierunku. Jeden dzien w tygodniu uczeszcza sie do szkoly
- beroepsopleidende leerweg (bol) - 4 lub 5 dni w tygodniu szkola, czesc semestru uczeszcza uczen na praktyki(beroepspraktijkvorming)


VWO mozna porównać z dobrym liceum po którym idzie się na studia Uniwersyteckie.
Ale można też iść do wyższych szkół (HBO) które nastawione są trochę bardziej na praktykę (bo po Uniwerku to głównie kariera naukowa jest możliwa, ale oczywiście nie zawsze, można to porównać z polskimi Uniwerkami)
VWO dzielimy na Atheneum i Gymnasium
-Gymnasium ma łacinę i grekę
-Atheneum ich nie ma - to jest jedyna różnica


HAVO można porównać z polskim liceum ale takim słabszym, gdzie uczniowie są trochę mniej zdolni. Dla nich też studia Uniwersyteckie byłyby zbyt cięzkie i oni idą standardowo do szkół wyższych czyli tutaj: HBO
A szkoły wyższe w Polsce już są znane i śmiało można je ze sobą porównać.

Czas trwania szkoly:
VMBO 4 lata
HAVO 5 lat
VWO 6 lat

Po zrobieniu dyplomu VMBO idzie się standardowo do MBO. Ale nie trzeba. Po uzyskaniu w miare ładnych ocen (7,8) na dyplomie VMBO (to jest podstawowe kryterium przyjecia w wielu szkolach, nie wszystkich) można starać się o przyjęcie do HAVO i po zrobieniu kolejnych 2 lat można uzyskać dyplom HAVO upoważniający do pojscia do szkół wyższych HBO. (PO 4 klasie VMBO idzie sie wiec do 4 klasy HAVO)

To samo po HAVO. PO uzyskaniu w miarę ładnych ocen (w okolicach 7) można przez kolejne 2 lata starac się zrobic VWO. Z klasy 5 HAVO trafia sie wiec do 5 VWO i uczy +2 lata.

Kto decyduje o tym, czy idziemy do VMBO, HAVO czy VWO?
Szkola podstawowa.
Nauczyciel uczacy wystawia swoja opinie, druga opinia wychodzi z testow konczacych.
Ale szkola srednia majac np. opinie HAVO nauczyciela i VWO z testow ufa bardziej opinii nauczyciela i najczesciej rozwaza umieszczenia ucznia w klasie HAVO.

Niektore szkoly tworza 1 klasy mieszane (HAVO,VWO,VMBO razem) i po 1 roku patrza gdzie kogo przydzielic do 2 klasy. Niektore szkoly (takie jak moja www.mollerlyceum.nl) tworza pierwsze klasy juz posegregowane ale maja tam tez klasy "szansy" czyli np. klasy HAVO/VWO i uczniowie dostaja tam 2 oceny przez caly rok: jedna na poziomie HAVO a druga na poziomie VWO. Na koncu roku porownuje sie te oceny i uczen idzie do 2 klasy HAVO lub VWO. To samo mamy z klasami VMBO/HAVO w takich granicznych przypadkach. Po pierwszym roku patrzymy na oceny VMBO i HAVO uczen idzie do 2 klasy VMBO lub 2 HAVO.

tekst napisany z pomoca Moniki (mojaholandia)

na tej stronie mozna znalesc szkoly z calej Holandii:
http://www.schoolinbeeld.nl/

http://www.spam.info/forum/topics20/206.htm skopiowane z tej stronki
 
 
malgorzatakujawa 
Nieśmiały użytkownik
kacperek24

Wiek: 49
Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 59
Wysłany: Sob Cze 27, 2009 3:49 am   

dzieki bardzo marto jest to dla mnie zrozumiale przynajmniej tak mi sie wydaje skrut MBO po twoim opisie wskazuje ze jest to szkola zawodowa lub technikum w polsce bo chodzi sie na praktyki do nauki zawodu a HAVO tez moge zaliczyc do poziomu zawodowki w polsce bo jest troszke slabsza szkola od VWO ? bo takiego wyksztalcenia szukam w ofertach pracy <zawodowe> dziekuje za odpowiedz pozdrawiam
 
 
emes 
Gaduła

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 27 Lut 2008
Posty: 171
Wysłany: Sob Cze 27, 2009 7:36 am   

Wyksztalcenie zawodowe do VMBO (kiedys to bylo VBO lub MAVO). Do tego poziomu zaliczaly sie tez szkoly LTS i LBO.

MBO - to srednie zawodowe (poziom polskiego technikum), HAVO - srednie ogolne, VWO - rowniez srednie ogolne z rozszerzonym programem.

Powodzenia! :039:
 
 
Beata 
Super gaduła


Wiek: 51
Dołączyła: 13 Gru 2006
Posty: 200
Skąd: Utrecht
Wysłany: Pon Lip 06, 2009 9:18 am   

malgorzatakujawa napisał/a:
a HAVO tez moge zaliczyc do poziomu zawodowki w polsce bo jest troszke slabsza szkola od VWO ?


HAVO nie nie jest w zadnym wypadku porownywalne do zawodowki. Po HAVO mozna isc na studia HBO, po zawodowce nie mozna isc na studia..
 
 
dizzy83 
Poczatkujacy

Dołączyła: 25 Maj 2008
Posty: 40
Wysłany: Śro Lip 08, 2009 6:18 pm   

witam!

czy ktoś może mi przetłumaczyć jak po holendersku nazywa się zawód "elektromechanik"???

Electircien to elektryk a electromonteur to chyba elektromonter (kładzie instalacje elektryczne, a elektromechanik naprawia np. silniki różnych maszyn)...

Z góry dzięki za podpowiedzi!
 
 
ajax4ever 
PRZYJACIEL FORUM

Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 439
Wysłany: Śro Lip 08, 2009 6:31 pm   

Cytat:
HAVO nie nie jest w zadnym wypadku porownywalne do zawodowki. Po HAVO mozna isc na studia HBO, po zawodowce nie mozna isc na studia..


Dokładnie.
Zacznijmy od tego, że system nauczania holenderski jest zupełnie inny niż polski, więc jakiekolwiek porównania nigdy nie będą dokładne, to raz. A dwa wracając do samego HAVO, to nie jest do porównania z zawodówką, ponieważ po HAVO większość uczniów zaczyna studia na poziomie wyższym --> HBO, jak wskazuje sama nazwa czyli ; Hoger beroepsonderwijs. Wyżej jest tylko Uniwerek, ale to już tylko dla uczniów po VWO i dodajmy też to, że większość uczniów które są po 6-letnim VWO również idą do HBO, czyli wyższe studia a nie Uniwerek. Czemu? Bo nie każdy chce być lekarzem, prawnikiem czy innym tłumaczem przysięgłym to raz, a dwa że nie każdy kto uczęszcza do VWO nadaje się na Uniwersytet, tak sam jak nie każdy Havista poradzi sobie z HBO czy też każdy po VMBO nie jest z góry skazany na MBO ;)

Jest masa możliwości po różnych szkołach średnich, jedyne co potrzebne to chęć do dalszej nauki :>
Ostatnio zmieniony przez ajax4ever Śro Lip 08, 2009 6:33 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Marzena38 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Wiek: 54
Dołączyła: 30 Lis 2007
Posty: 79
Skąd: Lodz
Wysłany: Śro Lip 08, 2009 7:03 pm   

A jaki holenderski odnosnik ma 2 letnie policealne studium zawodowe ?
 
 
ajax4ever 
PRZYJACIEL FORUM

Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 439
Wysłany: Śro Lip 08, 2009 7:42 pm   

Jeżeli się mylę to niech mnie ktoś poprawi, lecz wydaję mi się, że najlepszy odnośnik do policealnego studium zawodowego to MBO. MBO to studia krótsze (o ile się nie mylę, to zawsze krótsze) niż HBO (chyba, że po danym dyplomie MBO uczeń zamierza robić jakiś wyższy stopień) czyli można porównać do polskiego studium - takie jakby krótsze studia.

Nie dam sobie uciąć palca, ale jestem prawie pewny, że MBO to najlepszy odnośnik :083:
Ostatnio zmieniony przez ajax4ever Śro Lip 08, 2009 7:42 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Robus_1 
Nieśmiały użytkownik


Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Cze 2007
Posty: 82
Skąd: Barendrecht/Wroclaw
Wysłany: Pią Sie 07, 2009 2:12 pm   

dizzy83 napisał/a:
witam!

czy ktoś może mi przetłumaczyć jak po holendersku nazywa się zawód "elektromechanik"???

Electircien to elektryk a electromonteur to chyba elektromonter (kładzie instalacje elektryczne, a elektromechanik naprawia np. silniki różnych maszyn)...

Z góry dzięki za podpowiedzi!


Witam, jestem po oficjalnym tlumaczeniu moich swiadectw wlasnie o specjalnosci "technik elektromechanika ogolna" - [b]elektricien angemene elektromechanica[/b].
Po 3 latach zawodowki + 3 latach technikum zaliczono mnie do Eerste monteur elektrische bedrijfsinstallaties (EMBI) na poziomie szkoly MBO (niveau 3).
Mam nadzieje ze to w czyms pomoglo :039: , pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Robus_1 Pią Sie 07, 2009 2:14 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
chemik women
Poczatkujacy

Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 32
Wysłany: Nie Sie 16, 2009 2:24 pm   

a jak sie jest polskim magistrem po uniwersytecie to jak to prawidlowo zapisac w cv?Ktos wie?
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pon Sie 17, 2009 12:56 pm   

chemik women napisał/a:
a jak sie jest polskim magistrem po uniwersytecie to jak to prawidlowo zapisac w cv?Ktos wie?


WO master
 
 
chemik women
Poczatkujacy

Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 32
Wysłany: Sob Sie 22, 2009 2:42 pm   

a jak sie jest magistrem po uniwersytecie i ma sie jeszcze zrobione studia podyplomowe ? Jaki jest odpowiednik studiow podyplomowych . Zaznaczam ze to nie sa studia doktoranckie. Tylko roczne podyplomewe. Dziekie za pomoc.
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Sob Sty 23, 2010 7:07 pm   

Witam,

A ja mam inne pytanie :D

Ukończylem technikum ekonomiczne z dobrym wynikiem (srednia 4.2 ok 28 przedmiotów ) ale nie zdalem 2 czesci etapu praktycznego ( 1 czesc czyli teoria sklada sie z 2 etapkow - dwa zaliczone (80 % i 100%) natomiast 2 czesc to czesc praktyczna aby zaliczyc trzeba miec 75% mialem 63% oczywiście zdalem mature

Jaki jest odpowiednik Nl mojego pl wykształcenia :081:


Z góry dziękuje za pomoc
Pozdrawiam Serdecznie
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
kolezanka555 
Nieśmiały użytkownik


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 25 Wrz 2009
Posty: 70
Wysłany: Czw Sty 28, 2010 9:00 pm   

ja ja mam technik technologii odzieży -szkoła średnia
technik ekonomista - po policealnym studium zawodowym 2 letnim
oraz zaczęłam studia na kierunku finanse i rachunkowość<1,5 roku>, gdzie miałam miesięczne praktyki w wakacje! co oczywiście się jak wiem nie liczy.

Wiec jakie jak mam wykształcenie? Po tłumaczeniu ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group