NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
dziwactwa biura pracy a sprawa w sadzie.
Autor Wiadomość
gewenger 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 63
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 1:59 pm   dziwactwa biura pracy a sprawa w sadzie.

witam. pracuje w pewnym biurze pracy;] zgodnie z cao minimalna stawka wynosci 8,51 brutto (w niektorych przepadkach 7,97e brutto) ale jak juz pracuje ponad rok dla tej firmy i mam powyzej 23 lat to tak czy tak jak sie nie byle ta stawka powinna wynoscic 8,51 bruntto minimum? ok po 28 zdaje sie tygodniach przysluguje podwzyka o 2,6% dla tej stawki. czy buiro ma sie obowiazek z tego wywiazac samo?\
dalej czy biuoro od tej stawki 8,51e brutto moze odejmowac ktote np. 15e brutto tygodniowo za energie? 50e NETTO za koszty zwiazane z mieszkaniem(nie koszty mieszkania bo mieszkania sa "bezplatne") bo nawet 7e netto tygoniowo za dojazdy do pracy? czy to jest legale skoro 8,51e brutto to stawka minimalna? ubezpieczenie wiadomo moze byc z tej stawki sciagane.
mam umowe o prace tymczasowa na czas okreslony. pracuje przez tego posrednika od ponad roku w jednej firmie. czasem pracujemu po 30h tygodniowo czasem po 55h tygodniowo. podobno nadgodziny powinny byc plate minimum 125% ale skad mam wiedziec od keidy zaczynaja sie nadgodziny? zreszta nawet jak pracujemy te 55h to wszysko jest placone normalnie 100% a nawet mniej bo podobno za godziny powyzej jakiejs liczby placi weikszy podatek .(podatek ktory placimy i jest na solarisie to 42%).

kolejna sprawa to jesli jade na urlop i mam zamiar wrocic to podpisuje jak oni to nazywaja "fikcyjne zerwanie umowy" heh.

ostatnio na listach do pracy ukazala sie informacja ze pracowynicy nie moge zjechac na weekend do polski bo jak to tlumacza ludzie sie spozniaja lub nie wracaja. ale co mnie to obchodzi ze ktos nie wrocil? jesli mam wolna sobote i niedzile to chyba moge robic co chce? mi podchodzi to pod ograniczenie wolnosci czlowieka:)?
mam racje w tych przypadkach czy moze sie myle?

jest kilka innych uchybien ale to zostawie na pozniej;]
prosze o wypowiedz kogos kto sie na tym zna.
dziekuje z gory za poswiecony czas.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 2:26 pm   

gewenger napisał/a:
przysluguje podwzyka o 2,6% dla tej stawki. czy buiro ma sie obowiazek z tego wywiazac samo?\

nie w dobie kryzysu nie musza dac podwyzki.
gewenger napisał/a:
dalej czy biuoro od tej stawki 8,51e brutto moze odejmowac ktote np. 15e brutto tygodniowo za energie? 50e NETTO za koszty zwiazane z mieszkaniem
jesli mieszkasz w ich mieszkaniu (moze byc przez nich wynajmowane) maja prawo ci sciagac koszta zwiazane z zamieszkaniem). Tu w NL jest wiele rodzin zyjacych z minimum i tez sami oplacaja wszystkie koszta prad ubezpieczenie woda mieszkanie.... itd.
gewenger napisał/a:
czy to jest legale skoro 8,51e brutto to stawka minimalna?

Przedewszystkim poczytaj dobrze swoj kontrakt tam znajdziesz wiele odpowiedzi na swoje pytania. po drugie czemu nie musial bys ponosic zadnych kosztow zwiazanych z zyciem tu tzn mieszkanie ubezpieczenie.
Nie wiem jak jest w PL ale tu jak masz minimalna stawke koszty zamieszkania i ubezpieczenia oplacasz sam.
gewenger napisał/a:
kolejna sprawa to jesli jade na urlop i mam zamiar wrocic to podpisuje jak oni to nazywaja "fikcyjne zerwanie umowy
to juz zakrawa na kpine . nie do takiego czegos nie maja prawa. tak samo jak zakazu
gewenger napisał/a:
nie moge zjechac na weekend do polski
 
 
gewenger 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 63
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 2:52 pm   

ok ale to nie sa koszty mieszkania a kosztu z utrzymaniem mieszkanie, pisze ze sa tam tez koszty sprzatania mieszkania . przez rok czasu nikt niczego nam nie sprzatal;]
kolejna sprawa ze ludzie ktorzy tu pracyja nawet po 5 lat ciaggle maja nadal umowe z faza A? to tez jest legalne;]? no i co z tymi nadgodzinami ? tez nie musi byc minimum 125%? wystarczy 100%? no i nie dotalem jeszcze potwierdzenia zlecenia a minal juz rok, tego tez nie musza dawac?
Ostatnio zmieniony przez gewenger Nie Lip 12, 2009 2:53 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 2:53 pm   

Jezeli w umowie podpisales, ze zgadzasz sie z takimi warunkami ( a na 99% to tam sie znajduje) to niestety nie masz teraz nic do powiedzenia (mowie tu o stawce i oplatach, ktore odciagaja). Sprawdz.

Co do wyjezdzie do Polski- oczywiscie, ze nie moga Ci zabronic. Ale tak samo jak kazdy inny pracownik- musisz byc na czas w pracy. Co robisz poza tym czasem- nikogo to nie ma prawa interesowac. Mozesz sobie nawet na weekend do Chin poleciec i tez ich to guzik obcodzi o ile w poniedzialek rano jestes gotowy na miejscu pracy.
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
gewenger 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 63
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 2:54 pm   

ok ale np. dojazdy wprowadzili teraz, poprosttu przyszla karteczka ze od tego miesiace beda odciagane pieniadze za dojazdy.
 
 
doronio 
Super gaduła
->OPOLE.ZWM<-


Pomógł: 10 razy
Wiek: 38
Dołączył: 04 Wrz 2007
Posty: 347
Skąd: Amsterdam/Opole
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 3:05 pm   

gewenger napisał/a:

50e NETTO za koszty zwiazane z mieszkaniem(nie koszty mieszkania bo mieszkania sa "bezplatne")

Heh to ladnie darmowe mieszkania :P ale pewnie jak sie oglaszali to bylo "DARMOWE MIESZKANIA!" hehe no tak ale mają takie prawo.. w koncu mieszkasz u nich, to samo sie tyczy pieniedzy za dojazd... macie samochod? on kosztuje.. jego eksplaatacja wiec jak najbardziej jak nie dojezdrzacie swoim to mają takie prawo. Nadgodziny sa liczone dziennie i zależne od normalnie przepracowanej ilości godzin dziennie<!> najczęsciej 8 godzin tj.
Poniedziałek - 8 godz.
Wtorek - 8 godzin =
16godz. 100%
-------------------
Poniedziałek 9godz
Wtorek 1godz.
9godz 100%, 1godz 125%

na solarisie nie licznie stawki NETTO tylko stawke BRUTTO przed odliczeniami o podatku napisano tu juz nie jeden temat najlepiej poszukać na forum.
Co do zjazdów do Polski to mogą oni co najwyżej zaproponowaćnie jezdzanie, ale napewno nie zakazać zjazdów do PL.
Wychodzi na to, że kombinatorzy jak wszyscy, ale zgodnie z prawem, choc czasem za bardzo nadinterpretuja przepisy.
Ale to niestety oni dyktują warunki, gdyż wszystko oni wam zalatwiaja (samochod, praca, mieszkanie) tak to jzu jest i to raczej szybko sie nie zmieni.
Wynajmiesz swoje mieskzanie, bedzies zmiała wiecej problemów na glowie, ale staniesz sie bardziej niezależna. Poki co widać, że wszystko co Wam dają ma swoją cene.. ale trzeba pamietać, że nie ma nic za darmo
Pozdrawiam pozwodzenia :039:

[ Dodano: Nie Lip 12, 2009 3:09 pm ]
gewenger napisał/a:
ok ale to nie sa koszty mieszkania a kosztu z utrzymaniem mieszkanie, pisze ze sa tam tez koszty sprzatania mieszkania . przez rok czasu nikt niczego nam nie sprzatal;]
kolejna sprawa ze ludzie ktorzy tu pracyja nawet po 5 lat ciaggle maja nadal umowe z faza A? to tez jest legalne;]? no i co z tymi nadgodzinami ? tez nie musi byc minimum 125%? wystarczy 100%? no i nie dotalem jeszcze potwierdzenia zlecenia a minal juz rok, tego tez nie musza dawac?

To też zależy, ale może niech się cieszą, że mają faze A, bo teraz w czasie kryzysu biura niechetnie rozdają faze B sam mam znajomych bardzo dobrych pracownikó któych firmy musiały zwolnić (tempo-team, Manpower) bo nie mogły przedstawić fazy B
_________________
Pomóż
http://www.poomoc.pl
Ostatnio zmieniony przez doronio Nie Lip 12, 2009 3:06 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 3:35 pm   

gewenger napisał/a:
pisze ze sa tam tez koszty sprzatania mieszkania
jesli mieszkasz w bloku to sa koszta sprzatania ...klatki schodowej . pozatym 50 e miesiecznie za wode gaz swiatlo podatki itd to naprawde znikoma kwota . Ja we wlasnym domu place za wode swiatlo gaz + podatki (roczne rozliczone na miesiac )=300e
gewenger napisał/a:
czasem pracujemu po 30h tygodniowo czasem po 55h tygodniowo.

jesli liczba godzin miesiecznie nie przekracza 174 to wszystko bedzie placone 100 % pozatym b.pracy robia myk i zaslaniaja sie jakimis kruczkami i wszystkie godziny sa wyplacane 100 % co wcale nie znaczy ze dostajecie mniej . ALe temat nadgodzin juz byl obszernie walkowany na forum poszukaj a znajdziesz wszystko w temacie nadgodzin . dodatkowo radze poczytac doladnie CAO tu masz link. http://www.abu.nl/abu2/talen.asp?pagkey=98184
i oczywiscie przestudjuj dokladnie swoj kontrakt , tam napewno jest wszystko opisane ale jak kazdy nie czytajac dokladnie podpisales byle miec ta robote .
Ostatnio zmieniony przez baileys Nie Lip 12, 2009 3:36 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
gewenger 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 63
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 3:51 pm   

ok wyzko sie zgadza z tym ze jak pisalem 15e tygodniowo ze stawki brutto pobieraja za energie , 50e ze stawki netto za koszty administracyjnie mieszkania pisze ze m.i sprzatanie. mieszkam w domu. rachunkow na te koszty nie przedstawiaja choc chcilem. umowe przeczytalem. co to tych faz a,b,c to pytam czy to jest legalne ze osoby pracujace po 5 lat maja nadal faze a? chyba nie ?

koszty dojazdu wprowadzili w tym tygodniu. umowe podpisywalem w styczniu.

a co z tym potwierdzeniem zlecenia ze go nie dali? tez maja prowa go nie dawac pracownika? czy moze musze je dawac?;]

z cao wyczytalem ze za odziez robocza posrednik nie ma prawa pobierac oplaty a pobieraja np. za buty nie pamietam ile ale okolo 30e.

po co jest to cale cao jak pisze w nim xxxxx a jesli posrednik robi inaczej to i tak jest to legalne?(np fazy umowy, pobieranie oplaty za buty itd )
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 4:41 pm   

po co jest to cale cao jak pisze w nim xxxxx a jesli posrednik robi inaczej to i tak jest to legalne?(np fazy umowy, pobieranie oplaty za buty itd

bo podpierajac sie CAO mozesz np zglosic naduzycia biura pracy
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
gewenger 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 63
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 5:26 pm   

dobra . ale jak pisze w cao ze nadgodziny powinny byc platne minimum 125% i ze po 28 tygodniach pracy przysluguje 2,6% podwyzki to piszecie ze podwyszka w dobie kryzysu nie przysluguje a nadgodziny nie musze byc tyle platne wystarczy 100% bo to i to. to juz nie wiem sam. ihmo po to jest calo zeby oboziazywalo dokladnie to co tam pisze . z waszych wypowiedzi wynika ze jednak nie.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 5:28 pm   

gewenger napisał/a:
kolejna sprawa to jesli jade na urlop i mam zamiar wrocic to podpisuje jak oni to nazywaja "fikcyjne zerwanie umowy

skoro takie cos jest podpisywane wiec nie jest to "fikcyjne "i z tego to wzgledu ciale siedzicie w fazie a .
gewenger napisał/a:
z cao wyczytalem ze za odziez robocza posrednik nie ma prawa pobierac oplaty a pobieraja np. za buty nie pamietam ile ale okolo 30e.

ty nie placisz za te buty , to kaucja jesli na koniec kontraktu je zwrocisz dostajesz te 30 e spowrotem.
gewenger napisał/a:
a co z tym potwierdzeniem zlecenia ze go nie dali?
a moze ty masz swoja firme tak zwany zzp i wynajmujesz sie przez b.pracy jesli tak to nie obowiazuje ciebie CAO dla pracownikow sezonowych a calkiem inne CAO.
Kontrakt dawany jest zawsze przy podpisaniu . Powinni go robic i podpisywac w 3 egzemplarzach. Dla siebie dla ciebie i dla ksiegowego. o ile nic nie podpisywales poczytaj w CAO to tez jest prawnie uregolowane . tak zwane stilzwijgende przedlozenie kontrakto. O takim czyms jest takze napisane w CAO.
 
 
gewenger 
Nieśmiały użytkownik

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 63
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 5:32 pm   

pisze w kontrakcie ze powienien podsta potwierdzenie zlecenia, dokladniej ze bedzie mi ono dostarczone. rok czasu mija a potwierdzenia zlecienia nie ma. z tego co wiem chyba nikt tego nie dostal. mam umowe tymczasowa na czas ograniczony. obowiazuje mnie taka umowa jak innych.





co mam stare bytu zwracac?;] po pierwsze nikt mi o tym nie powiedzial, powiedzili ze sie placi i tyle.
Ostatnio zmieniony przez gewenger Nie Lip 12, 2009 5:33 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Nie Lip 12, 2009 5:44 pm   

skoro pisze w kontrakcie ze masz dostac to sie upomnij na podstawie kontraktu.
tak tu tak jest w b.pracy placisz zastaw a dostajesz po zwrocie butow
 
 
siemej 
Gaduła

Dołączyła: 02 Sty 2009
Posty: 158
Wysłany: Pon Lip 13, 2009 1:36 am   

Co do tego mieszkania to wszyscy ktorzy sie wypowiadali maja jak najbardziej racje. W PL w koncu pracodawca tez nie placi nam za mieszkanie.
A odnosnie butow, no sorry, ale widac czy buty sa nowe czy uzywane i w zyciu bym takich butow po kims nie zalozyla. Tym bardziej roboczych. Nigdy niewiadomo kto je mial przede mna :-/
To ze pobieraja za to oplate to nie wiem czy moga czy nie (zawsze buty mialam swoje) ale widze, ze praktykowane jest to w wiekszosci biur posredniczacych.
_________________
niewazne ile mamy....zawsze chcemy wiecej....
 
 
 
nuska.nl 
Gaduła


Pomogła: 3 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 06 Mar 2009
Posty: 119
Skąd: Kraków/Haga
Wysłany: Pon Lip 13, 2009 7:43 am   

gewenger napisał/a:
50e ze stawki netto za koszty administracyjnie mieszkania pisze ze m.i sprzatanie. mieszkam w domu. rachunkow na te koszty nie przedstawiaja choc chcilem
spróbuj wynająć miezkanie na własną rękę zamiast żądać od nich rachunków :031: sorki, ale jeśli przyjeżdżasz do pracy z jedną walizką i liczysz, że za darmo ktoś cię tu będzie utrzymywał tylko dla tego, że tam pracujesz... kurcze pracujesz tam rok, dostatecznie dużo czasu na "usamodzielnienie się". Narzekacie potem jak to jest drogo, brudno i źle na mieszkaniach służbowych, ale jak widać po roku czasu stoicie w miejscu:(
Ostatnio zmieniony przez nuska.nl Pon Lip 13, 2009 7:44 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group