NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
szkoła dla 14 latka
Autor Wiadomość
agniecha
Poczatkujacy

Dołączył: 05 Paź 2006
Posty: 10
Skąd: Wrocław od 16.10 Haga
Wysłany: Pią Sty 26, 2007 4:19 pm   szkoła dla 14 latka

Witam , prosze powiedzcie mi jak załatwic szkołe dla 14 latka, chcę zeby zaczął po wakacjach, jakie dokumenty muszę mieć, gdzie się udać, zna podstawowo angielski , mam nadzieję że da radę
pozdrawiam Agnieszka
_________________
Agnieszka
 
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pią Sty 26, 2007 4:29 pm   

a o jaka szkole ci chodzi??? bo sa rozne poziomy... MBO... HAVO... MAVO... liceum... gimnazjum... VWO...
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pią Sty 26, 2007 4:33 pm   

no i kierunek... jesli chodzi o MBO...
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pią Sty 26, 2007 4:37 pm   

aha... prawie bym zapomniala powiedziec... ze w holandi dzieci w wieku od 5 do 16 - 18 lat maja obowiazek chodzenia do szkoly... tak wiec nie wiem czy dobrze robisz czekajac do wrzesnia...
 
 
agniecha
Poczatkujacy

Dołączył: 05 Paź 2006
Posty: 10
Skąd: Wrocław od 16.10 Haga
Wysłany: Pią Sty 26, 2007 10:21 pm   szkoła dla 14 latka

Dzieki ale kompetnie nie wiem jak to tutaj jest, on jeszcze jest w Polsce , po wakacjach ma tu przyjechać, teraz chodzi do 1 gimnazjum w Polsce o profilu ekologicznym, nie mam pojecia zupełnie co znacza te symbole które napisałaś, musze sie zorientowac no i zaczac działać , mimo wszystko czas szybko leci
Dzięki wielkie
proszę o więcej szczegółów
_________________
Agnieszka
 
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pią Sty 26, 2007 10:30 pm   Re: szkoła dla 14 latka

ok... myslalam, ze twoj syn juz tutaj jest... najlepiej jak najszybciej zdecydowac sie na szkole i go juz zapisac... zeby mogl od wrzesnia isc do szkoly...
jesli w polsce chodzi do gimnazjum o profilu ekologicznym... to mysle, ze powinnas tutaj szukac szkoly w tym kierunku...
jakie dokladnie szkoly w hadze sa to nie wiem... ale to nie problem sie dowiedziec... wiem, ze z gminy mozna dostac wykaz wszystkich szkol jakie sa w hadze... zobacz sobie na: http://www.denhaag.nl/smartsite.html?id=24998
jak juz sie na szkole zdecydujesz... to najlepiej sie przejsc i sie wszystkiego dowiedziec...
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pią Sty 26, 2007 11:00 pm   

MBO - Het middelbaar beroepsonderwijs... 4 poziomy - dluzsza droga jesli chce sie studiowac na HBO... po MBO ida ludzie czesto do pracy... choc nie zawsze... mozna to porownac z technikum w polsce... tyle, ze dluzej trwa...

HAVO - hoger algemeen voortgezet onderwijs - 5 lat - krotka droga jesli chce sie studiowac... po tej szkole mozna isc na HBO

MAVO - Middelbaar algemeen voortgezet onderwijs - tej drogi juz nie ma w systemie nauczania...

VWO - voorbereidend wetenschappelijk onderwijs - 6 lat - mozesz porownac do gimnazjum, liceum

WO - Wetenschappelijk Onderwijs - uniwersytet...

po szkole podstawowej sa rozne drogi, ktore mozna wybrac... w bardzo wielkim skrocie:
- szkola podstawowa - VMBO - MBO
- szkola podstawowa - HAVO - HBO
- szkola podstawowa - VWO - WO

jest jeszcze wiecej kombinacji mozliwych... ale nie bede ich wszystkich wymieniac...
 
 
malgosia
Super gaduła

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 296
Wysłany: Sob Sty 27, 2007 6:06 pm   

dziecko 14 sto letnie powinno tu pojsc do 3 ciej klasy szkoly sredniej, tutaj te 2 lata gimnazjum w Polsce przyporzadkowane sa szkole sredniej. najlepiej wybrac taka, gdzie po dwoch latach (bo wiele ma po roku) klasy tzw. pomostowej okresla sie czy bedzie to mavo, havo czy vwo, patrz opis D.
Problemem moga byc jezyki obce w drugiej klasie oprocz angielskiego na niezlym poziomie jest obowiazkowy francuski i niemiecki, moze po prostu dobrze dogadac sie w szkole, aby pierwszy rok uznac za okres przejsciowy i pouzupelniac ew. luki ?
Szkoly angielskojezycznej tj. z wykladowym angielskim, nie polecam, bo od 14 sto latka wymagana jest w takiej naprawde juz niezla znajomosc jezyka. No i niderladzki...
Moze szkola miedzynarodowa, aby ominac troche ten niderlandzki, ale wtedy angielski musi byc tez bardzo dobry.
Wiele zalezy od uzdolnien dziecka, oraz tego jak dlugo zamierza sie zostac w Holandii i czy dziecko tutaj ew. bedzie studiowac, czy planowany jest powrot do Polski, kwestia i egzaminow koncowych i ew. miedzynarodowej matury.
Pozdrawiam.
 
 
kamila92
Poczatkujacy

Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 3
Skąd: abcoude KOLO AMSTERDAMu
Wysłany: Nie Lut 04, 2007 10:50 am   

mysle ze nalepszym rozwiazaniem byla by szkola isk het gooi school mam 15 lat i tez do takiej chodze jest to szkola do ktorej chodzi sie przez okolo rok sluzy ona glownie do nauki holenderskiego. przez pierwszy 2 miesiace jest tylko holenderski (20 godzin w tygodniu) wf plastyka plywanie ( zalezy to od szkolytakie przedmioty byly na poczatku w mojej) pózniej dochodza angielski matematyka informatyka. szkola ta znajduje sie w amsterdamie utrechcie laren(kolo hilversum to tam wlasnie chodze) wiec mysle ze w den haag tez powinna byc. idac do tej szkoly wogole nie mowilam po holendersku a teraz juz sobie jakos radze wiec naprawde polecam gdy pani syn nauczy sie dobrze jezyka w isk het gooi school zajmie mu to ok rok jak juz napiaslam pójdzie do zwyklej szkoly holenderskiej wybranej przez siebie. w holandi jest tak niski poziom nauczania ze spokojnie nadrobi wszystkie zaległosci. :P ZYCZE POWODZENIA I POZDRAWIM[/list]
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Nie Lut 04, 2007 11:25 am   

kamila... moze w twojej szkole jest niski poziom... ale to nie znaczy, ze w calej holandi tak jest... bo np. na VWO nie jest wcale taki niski poziom... oczywiscie co szkola to inaczej:-) :twisted:
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Nie Lut 04, 2007 11:38 am   

Overbosch College
Rooseboomstraat 10
2593 PB DEN HAAG
TEL (070) 383 80 88

w tej szkole maja Internationale Schakel Klassen (ISK)
 
 
kamila92
Poczatkujacy

Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 3
Skąd: abcoude KOLO AMSTERDAMu
Wysłany: Wto Lut 06, 2007 7:23 pm   

byc moze tak jest i bardzo sie z tego ciesze ale ja teraz idę do innej szkoly nawet dobrej i mam nadzieje ze bedzie wyższy poziom. ale pżyznaj w Polsce jest dużo wyższy poziom przynajmniej w mojej bylej szkole w polsce byl bardzo wysoki poziom. CO SZKOŁA TO OBYCZAJ !!! :D
 
 
kamila92
Poczatkujacy

Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 3
Skąd: abcoude KOLO AMSTERDAMu
Wysłany: Wto Lut 06, 2007 7:24 pm   

A TAK POZATYM TO TERAZ CHODZE DO VWO. :D
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Wto Lut 06, 2007 9:10 pm   

tak jak mowisz co szkola to obyczaj... ja mialam do czynienie z szkolami z niskim poziomem jak i z wyskokim... w Polsce jak i tutaj...
 
 
UP
Poczatkujacy

Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 23
Wysłany: Wto Lut 06, 2007 10:46 pm   

poziom nauki w Polsce jest wysoki w porownaniu z Holandia. Jedyny problem to jezyk. Warto zastanowic sie nad rozpoczeciem nauki niderlandzkiego w Polsce jeszcze przed przyjazdem do Holandii. Jezeli dziecko w Polsce ma dobre oceny w gimnazjium to trzeba postarac sie o przyjecie tutaj do VWO albo brugklas Havo-VWO. Moim zdaniem lepiej stracic rok na nauke jezyka i zaczac od pierwszej klasy szkoly sredniej na wyzszym poziomie. Z wiedza dziecko nie powinno miec klopotu. Gorka moich znajomych skonczyla w Holandii kleuterschool (zerowke) po trzyletniej nieobecnosci w Holandii (przebywala w Polsce i tam uczyla sie niderlandzkiego) wrocila do Holandii i po testach przyjeto ja do grupy 7. Czyli tak jakby przeskoczyla jeden rok a z matematyki byla na poziomie gr. 8. Matematyka w polskim gimnazjum jest na poziomie brugklas VWO tutaj. Biologia jest w Polsce na duzo wyzszym poziomie. Ale jezykow obcych jest w Holandii wiecej i sa juz od 1 klasy (12 lat) szkoly sredniej angielski, francuski, niemiecki. Poziom jest dosc wysoki i dzieci latwo ucza sie np. angielskiego bo podobny i od malego sa osluchane. W TV sa zawsze programy w oryginale wiec zanim zaczna czytac slysza angielski rownie czesto jak rodzinny niderlandzki. Powodzenia!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group